Poslední šance čerpat dotaci za stávajících podmínek.

Zpět na články

Jak výrazně ušetřit za plyn a elektřinu

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

28. červen 2022

Úspora peněz za elektřinu a plyn

V důsledku válečného konfliktu na Ukrajině a souvisejících událostí čelí svět energetické krizi. Ta již nyní tíživě dopadá na běžné domácnosti a bohužel se dá očekávat, že to nejhorší máme teprve před sebou. Přesto není důvod k panice –⁠ k situaci můžeme přistoupit aktivně a učinit opatření, která dopady krize výrazně zmírní. A ještě to prospěje životnímu prostředí. 

Nejistota a vysoké ceny energií

Premiér Petr Fiala sdělil při svém projevu 22. 6. 2022, že: „Budeme čelit nejen nejistotě dodávek z východu, ale zejména vysokým cenám, které jsou výsledkem naší současné závislosti na Putinově Rusku.“ Fiala předestřel i řešení nastalé situace: „Česká republika a její vláda stojí před třemi zásadními úkoly, které nutně musí splnit, aby se naše země dokázala rychle vypořádat se zásadní hrozbou energetické závislosti na Putinově Rusku: Musíme zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu, musíme se co nejdříve odstřihnout od Ruska a stát se energeticky suverénním státem, musíme pomoci lidem a firmám, aby zvládli cenový šok, který nás v souvislosti s energiemi v následujících měsících čeká.

S vysokými cenami energií se potýkáme už nyní. Níže uvádíme aktuální ceny plynu a elektřiny pro domácnosti. Ceny jsou orientační, neboť se liší dle zvoleného dodavatele a tarifu.

Druh energie

Cena za kWh

Plyn

2,94 Kč

Elektřina

6,33 Kč

Krok k nezávislosti a zelené budoucnosti

V duchu tohoto směřování mohou začít konat i občané: zbavit se závislosti na zemním plynu a fosilních palivech obecně a přejít (třeba i jen částečně) na využívání energie z obnovitelných zdrojů. Tak se dají zabít dvě mouchy jednou ranou: výrazně ušetřit provozní náklady na domácnost (zde naleznete detailní porovnání plynového kotle a tepelného čerpadla) a zároveň i udělat něco pro naši planetu. Ostatně –⁠ s ohledem právě na stav znečištění životního prostředí, který je doslova časovanou bombou –⁠ je tento přechod na ekologičtější zdroje energie dříve nebo později nevyhnutelný.

Řešením energetické krize je tedy například začít využívat k vytápění tepelná čerpadla a energii (nejen na chod domácnosti) čerpat ze slunečního záření pomocí fotovoltaické elektrárny. Nebo je dokonce zkombinovat a užívat výhod této chytré symbiózy (více o spojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky si můžete přečíst na našem blogu).

Důvodů, proč vyměnit neekologický zdroj vytápění za tepelné čerpadlo, je ale víc. Uveďme především:

  • Nenáročný provoz –⁠ žádné zatápění a přikládání do kotle ani čištění komínu
  • Stabilní výkon – přesně si nastavíte požadovanou teplotu
  • Chytré funkce včetně vzdáleného ovládání přes internet
  • Snadná instalace – montáž nezabere déle než 4 dny a tepelné čerpadlo lze napojit na stávající otopnou soustavu, a to kdykoli v průběhu celého roku (nemusíte se tedy omezovat jen na období před zahájením nebo po skončení topné sezóny)
  • Možnost přizpůsobit vzhled zařízení tak, aby ladilo s vaším domem a nepůsobilo rušivě (podrobnosti o službě Chameleon, díky které si sami navrhnete, jak bude tepelné čerpadlo vypadat, naleznete na blogu)
  • Blížící se zákaz starých kotlů, který bude znamenat konec používání topidel 1. a 2. emisní třídy (platnost od září 2024). Za porušení tohoto zákazu bude hrozit pokuta až 50 000 Kč.

Většina těchto výhod platí také pro fotovoltaiku, která navíc může poskytnout (téměř) úplnou nezávislost na dodavatelích energií při zachování veškerého komfortu bydlení nebo umožnit v podstatě bezplatný provoz elektromobilu, a to díky domácí nabíjecí stanici.

Podívejte se také na další tipy, jak ušetřit za energie.

Podpora v podobě dotací

Vstupní investice do moderních energetických zařízení pochopitelně není malá, ale rychle se vám vrátí. Pomocnou ruku naštěstí nabízí i stát. Vláda přislíbila podporu výstavby fotovoltaických elektráren a využívání tepelných čerpadel a na pomoc firmám a domácnostem by měla na příští topnou sezónu vyhradit 66 miliard Kč, které pomohou proti současné energetické krizi bojovat. 

Již nyní lze čerpat na pořízení tepelného čerpadla a fotovoltaiky štědré dotace. Na výměnu neekologického zdroje vytápění je to až 180 000 Kč z Kotlíkových dotací, které jsou určeny pro nízkopříjmové domácnosti. Ostatní mohou pro tento účel získat až 100 000 Kč z programu Nová zelená úsporám. Ten nabízí možnost pokrýt také až 50 % pořizovacích nákladů na fotovoltaiku, což může představovat až 205 000 Kč

Dotační programVýše dotace na tepelné čerpadloVýše dotace na fotovoltaiku% pokrytí pořizovacích nákladůPoznámka
Kotlíkové dotace

až 180 000 Kč

–⁠

95 %

určeny pouze pro nízkopříjmové domácnosti
Nová zelená úsporám

až 100 000 Kč

až 205 000 Kč

50 %

 

Klientům, kteří se rozhodnou pro montáž energetického zařízení od nás, žádost z programu Nová zelená úsporám zdarma vyřídíme. Více o tom, jak celý proces probíhá, naleznete v článku Jak snadno požádat o dotaci s Woltair. Další informace získáte také v příspěvku o novinkách v dotačních programech pro rok 2022.
 

Chcete za energie výrazně ušetřit i vy? Nechte si zdarma sestavit nezávazný rozpočet pro pořízení tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky pomocí online kalkulačky, která vám spočítá i odhad úspor. Nebo rovnou kontaktujte naše Woltair experty a domluvte si telefonickou nebo osobní konzultaci.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma dotace