Jakájenávratnosttepelnéhočerpadlav roce2022

Jaká je návratnost tepelného čerpadla v roce 2022

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Existují nejrůznější druhy topidel s nízkými pořizovacími náklady, jenže nejnižší cena neznamená automaticky, že se nám dané zařízení nejvíce vyplatí. Významnou roli hrají totiž i další aspekty, které určují, nakolik je taková koupě výhodná v delším časovém horizontu.

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Existují nejrůznější druhy topidel s nízkými pořizovacími náklady, jenže nejnižší cena neznamená automaticky, že se nám dané zařízení nejvíce vyplatí. Významnou roli hrají totiž i další aspekty, které určují, nakolik je taková koupě výhodná v delším časovém horizontu.

V případě tepelného čerpadla, které vyžaduje vyšší vstupní investici, je to především jeho rychlá návratnost, která z něj dělá ideální zdroj vytápění současnosti (a budoucnosti). Vzhledem k socioekonomické situaci se totiž návratnost tepelného čerpadla neustále zkracuje, a tak budete mít prostředky, které použijete na jeho pořízení, velice rychle zpět.

Energetická krize a raketové zdražování elektřiny a plynu

Tepelné čerpadlo vám díky svému energeticky nenáročnému provozu ušetří spoustu financí za energie. Navíc se s jeho pomocí můžete zbavit závislosti na zemním plynu, jehož za momentální situace hrozí nedostatek. Pokud jste dosud topili plynem, ušetříte s tepelným čerpadlem 50 % ročních nákladů. Při přechodu z vytápění elektřinou ušetříte dokonce až 75 % původních nákladů

Instalací tepelného čerpadla navíc získáváte automaticky nárok na zvýhodněnou dvoutarifní sazbu D57d, která vám umožní využívat po 20 hodin denně levnější elektřinu a napájet s ní nejen samotné tepelné čerpadlo, ale také veškeré další spotřebiče. A to třeba i včetně domácí nabíjecí stanice pro elektromobil.

Kombinace s fotovoltaikou ušetří ještě víc

Další výrazné úspory, a tedy i zkrácení návratnosti tepelného čerpadla přinese jeho kombinace s fotovoltaikou. Po značnou část roku totiž budete vyrábět vlastní elektřinu a zajistíte tak chod spotřebičů v podstatě zadarmo. Přesto, že se tepelné čerpadlo využívá nejvíce v zimních měsících, kdy není tolik slunečního svitu pro výrobu většího množství vlastní elektrické energie, úspora za elektřinu v součtu za celý rok je obrovská. 

Dotace sníží cenu tepelného čerpadla na polovinu

Návratnost tepelného čerpadla výrazně sníží státní dotace. Pokud jím nahrazujete neekologický zdroj vytápění, můžete na pořízení tepelného čerpadla získat dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši až 100 000 Kč a pokrýt tak až 50 % pořizovacích nákladů (našim zákazníkům žádost o tuto dotaci zdarma vyřídíme my). Ze stejného programu lze čerpat dotaci také na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny.

Nízkopříjmové domácnosti mohou pokrýt až 95 % pořizovacích nákladů díky podpoře z Kotlíkových dotací a získat až 180 000 Kč.

Jaká je cena tepelného čerpadla v roce 2022? Přečtěte si náš další článek. Nebo si nechte zdarma sestavit orientační rozpočet na míru potřebám vaší domácnosti díky online kalkulačce tepelných čerpadel

Návratnost tepelného čerpadla i 2,5 roku

Ukažme si, jaká je návratnost tepelného čerpadla za současných podmínek na modelovém příkladu: 

Rodinný dům o vytápěné ploše 150 m2 s částečným zateplením; celková roční energetická náročnost 27 MWh (z toho 21 MWh na vytápění, 3 MWh na ohřev teplé vody a 3 MWh na provoz spotřebičů).

Pro srovnání si představme, jak by vypadaly náklady a úspory při přechodu na tepelné čerpadlo, kdyby původním topidlem byl elektrokotel a nebo plynový kondenzační kotel.

 ElektrokotelPlynový kotel
změna při přechodu na tepelné čerpadlo (TČ)značně poklesne spotřeba elektřiny, protože TČ má výrazně vyšší účinnost (až 350 %)značně poklesne spotřeba energie, protože TČ má výrazně vyšší účinnost (plynový kotel má ještě nižší účinnost než elektrokotel – cca 85 %); zákazník získá zvýhodněný tarif na elektřinu a již není závislý na zemním plynu
roční náklady na energie130 000 Kč 90 000 Kč
roční náklady na elektřinu při přechodu na TČ52 000 Kč52 000 Kč
roční úspora při přechodu na TČ78 000 Kč38 000 Kč
cena tepelného čerpadla300 000 Kč300 000 Kč
čerpání dotace na výměnu topidla100 000 Kčzatím 0 Kč, ale od podzimu 2022 bude pravděpodobně dotován i přechod z plynového kotle na TČ
náklady na pořízení TČ po odečtení dotace200 000 Kč300 000 Kč
návratnost TČ2,5 roku8 let

Při výpočtech pracujeme s aktuální průměrnou cenou elektřiny 5 Kč za kWh ve zvýhodněném tarifu (pro vytápění elektrokotlem nebo tepelným čerpadlem) a 8 Kč za kWh v běžné sazbě (pro ty, co vytápí např. právě plynovým kotlem) a cenou plynu 2,50 Kč za kWh.

Dá se však předpokládat, že v následujících letech půjdou ceny energií ještě více nahoru, proto se návratnost tepelného čerpadla bude dále zkracovat. Navíc pravděpodobně dojde také k podpoře přechodu z vytápění plynovým kotlem na tepelné čerpadlo (tj. možnosti čerpat státní dotaci), což bude znamenat, že návratnost pro tuto variantu klesne na 5 let a při dalším zdražování energií pravděpodobně až na 3 roky.

Nejde jenom o peníze, ale i o komfort a ekologii

Je dobré si uvědomit, že tepelné čerpadlo nešetří jen peníze za náklady na vytápění. Vzhledem k tomu, že jeho provoz je naprosto bezpracný a jeho údržba je velmi snadná, šetří také váš čas (žádné uskladňování paliva, žádné zatápění, přikládání, vynášení popela ani čištění komína) a v neposlední řadě také životní prostředí – neprodukuje totiž žádné emise CO2 ani jiných škodlivých látek do ovzduší.

Tepelné čerpadlo bez vstupní investice

Mluvíme tu o návratnosti vstupní investice, ta však předpokládá, že osoba, která si tepelné čerpadlo pořizuje, má na začátku dostatek prostředků, aby si takovou částku, která není zrovna malá, mohla dovolit. Ne každý ale může nárazově tolik zatížit rodinný rozpočet. Právě pro takové situace je tu varianta pořídit si tepelné čerpadlo na splátky.

Díky spolupráci s Českou spořitelnou nabízíme našim zákazníkům možnost získat tepelné čerpadlo a nebo fotovoltaiku i zcela bez vstupní investice pomocí zvýhodněného úvěru. To umožní pořídit si nové ekologické zařízení a ihned začít šetřit za elektřinu. Splátky pak hradíte z úspor za energie, které vám fotovoltaika přinese. 

Kontaktujte naše Woltair experty ještě dnes a informujte se o podrobnostech, abyste co nejdříve mohli začít využívat všechny výhody, které vám tepelné čerpadlo bude denně přinášet.

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu