Separátor

Jaké zvolit vytápění domu?

Víme, jak efektivně topit v domech a bytech. Nepoznáte omezení jednoho výrobce, jelikož spolupracujeme napříč nejlepšími značkami na českém trhu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Woltair s.r.o., dle těchto zásad.

* Příklad pro dům s tepelnou ztrátou 8 kW, 4 lidi v domácnosti. Roční provoz tepelného čerpadla vzduch-voda zahrnuje i ohřev teplé vody. Pro kalkulaci vašeho domu nás kontaktujte.

Jaké druhy vytápění existují? Konkrétní příklady čím topit

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

02. srpna 2021

Kanceláře Woltair na pražském Zličíně

Možná jste tento příběh zažili také. Jednoho dne jste si po obědě vychutnávali sladkou tečku a kávu. V rodinném prostoru zněla slova o cestování. Toužili jste zažít další pohodovou dovolenou se sluncem v zátylku, s cizokrajnými dobrotami a nohama v mořských vlnách.

Za chvíli jste nohy ze slané vody vrátili hezky pěkně na zem. Rozhlédli jste se. Vždyť takových dovolených můžeme mít ještě více. Padlo radikální rozhodnutí: „Nevyhodíme dál už ani halíř. Začneme šetřit za topení. A rok po roce ušetříme desítky tisíc.“

Jenže... čím topit právě v našem domě?

Přišly první překážky. Možností, pro co se rozhodnout, je tolik, až oči přecházejí. Leckdo si svůj počáteční zápal pro věc rozmyslí a jednání vzdá. Vychladne. Zjistí, že výrobci básní o tom svém, ale objektivní srovnání aby pohledal. Naštěstí je tu digitální doba a lidé, kteří ji spojili s řemeslem. Ptáte se, jak 

Woltair – objektivní služba, díky které neztratíte týdny času na internetu

Woltair přináší pohodlné řešení. Se svými experty ví, jak efektivně topit v domech a bytech. Nepoznáte omezení jednoho výrobce, jelikož spolupracuje napříč nejlepšími značkami na českém trhu. Jednoduše zpřehlední vše podstatné a najde nejlepší vytápění právě pro váš domov. Jste na začátku. A zároveň téměř u vítězného cíle.

Máte 3 možnosti

1. Můžete navštívit chytrou kalkulačku, která vás překvapí pohotovým výsledkem. Nezabere to více než 3 minuty. Orientační nabídku zařízení i s cenou obdržíte na e-mail okamžitě.

2. Pro precizní nabídku toho, co je pro vás nejlepší, doporučujeme oslovit naše experty. Zařízení, zhotovené přímo vám na míru, se bez zaměření u vás doma pravděpodobně neobjeví. Se svým expertem se můžete spojit přes naše operátory, chat nebo elektronickou poštu. Zaměření probíhá zcela zdarma.

3. Než začnete, mohou vás zaujmout informace, které vám osvětlí celou tématiku jak topit

Čím topit v roce 2020 nejen v rodinných domech

Při hledání nejlevnějšího způsobu vytápění se zaměřte na obecně platná fakta a zároveň nezapomeňte zohlednit vaši situaci. Budete topit ve starém domě? Uvažujete nad novostavbou? Kolik členů domácnosti bude váš domov sdílet? Kritérií, které ovlivní finální výběr konkrétního zdroje, je mnoho.

 

Porovnání nákladů na vytápění aneb stejné teplo, přesto jinak drahé

Nejste si jisti, který způsob vytápění je nejlevnější? Podívejte se, jak je to snadné.

Elekřina versus tepelné čerpadlo

S tepelným čerpadlem ušetříte vzhledem k rostoucí ceně elektřiny až 2/3 nákladů. 

Plyn versus tepelné čerpadlo

Oproti plynu jsou náklady na čerpadlo poloviční.

Uhlí či dřevo versus tepelné čerpadlo

Náklady za vytápění dřevem či uhlím ve srovnání s tepelným čerpadlem jsou téměř stejné. Většina lidí, která volí přechod na tepelné čerpadlo, se tak rozhodne z důvodu pohodlí, bezpracného provozu a ekologie. Volí si vytápění bez prachu a bez nošení dřeva či uhlí.

 

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů vytápění

Tepelné čerpadlo                                   

Výhody vytápění tepelným čerpadlem

 • Špičková technologie,
 • ekologické vytápění,
 • vysoká návratnost,
 • po zapnutí zcela bezpracné,
 • velice nízké provozní náklady,
 • nejvyšší komfort,
 • možnost zapnutí on-line,
 • nižší náklady s dotací,
 • možnost nižší sazby za elektřinu.

Nevýhody tepelného čerapdla

 • Vysoké pořizovací náklady,
 • netopí v případě výpadku elektřiny.

 

4 druhy tepelných čerpadel

Odkud tepelné čerpadlo přijímá energii a co touto energií ohřívá? To určí jeden ze 4 typů tepelného čerpadla.

 • Čerpadlo s nejnižší pořizovací cenou, které se velmi hodí do chat a chalup, je čerpadlo vzduch–vzduch →.
 • Energii ze země, ohřátou vodu, vysokou spolehlivost, dlouhou životnost, nejmenší hlučnost a stabilní provoz přináší čerpadla země–voda →.
 • Čerpadlo, které nepotřebuje zahradu a má nižší pořizovací náklady (ovšem nižší účinnost a životnost) než země–voda, je čerpadlo se systémem vzduch–voda →.
 • Vyžadujete-li vyšší účinnost než mají čerpadla vzduch–voda a také vyšší topný faktor, zvolte čerpadlo voda–voda →. Bude vás však čekat náročná instalace a nákladný projekt.

Zajímá vás to, jak funguje čerpadlo, detailněji? Vyčerpávající informace o čerpadlech čerpejte v kompletním průvodci.

Plynový kotel

Výhody vytápění plynovým kotlem

 • Levné provozní náklady,
 • čistý a pohodlný provoz,
 • nenáročné na obsluhu,
 • pro kondenzační kotle platí vysoká účinnost,
 • s kondenzačním kotlem možnost ohřevu vody,
 • možnost snížení nákladů díky kotlíkové dotaci.

Nevýhody plynového kotle

 • Zavedení plynové přípojky a rozvodu plynu bývá nákladné (pokud není domácnost plynofikovaná),
 • nutnost každoroční revize plynového kotle.

Bude potřeba vyměnit otopný systém?

Pokud se vzdáte plynového zařízení, pak bude záležet na vašem teplotním spádu. Současná tepelná čerpadla umí pracovat s topnou vodou o teplotě 60 °C. Pokud máte otopný systém nastaven do této teploty, není třeba otopný systém vyměňovat. Pokud máte teplotu otopného systému vyšší, bude třeba pořízení vysokoteplotního čerpadla nebo kombinace čerpadla a plynového zařízení. 

Elektrokotel

Výhody vytápění elektřinou

 • Možnost výhodné distribuční sazby při odběru elektřiny,
 • dostupnost elektřiny kdekoliv,
 • snadné regulování teploty,
 • čistý a pohodlný provoz,
 • nízké pořizovací náklady (elektrokotle, přímotopy).


Nevýhody vytápění elektřinou

 • Vysoká cena elektřiny,
 • nutnost silnější elektrické instalace.

 

Máte specifickou situaci?

Vytápět dům v horách nebo byt, kde žijí jen 2 osoby, je velký rozdíl. Pokud potřebujete radu, můžete kontaktovat naše odborníky, kteří se už těší, až najdou ideální řešení vám na míru. Kontakt nám předáte buď níže v kalkulačce tak, že v ní zanecháte e-mail, nebo nám můžete zavolat nebo použít chatovací okno. 

 

Dotace

Vysoká dlouhodobá úspora za vytápění si s sebou nese vyšší investici v začátku. Levné vytápění ovšem můžete získat výrazně levněji díky dotaci od Ministerstva životního prostředí.

Je dotace vhodná právě pro vás? 

Dotaci získá většina žadatelů. A výrazně na tom vydělá. S nejvýhodnější kotlíkovou dotací můžete například získat až 127.500 Kč na tepelné čerpadlo a 102.500 na plynový kotel.

 

Jak probíhá výměna tepelného zařízení

Jiskřička se zažehla, náš příběh končí šťastně. Rozhodli jste se pro zásadní změnu ve vaší domácnosti. Celý proces může proběhnout rychleji, než se může na první pohled zdát.

Jak vypadá výměna zařízení včetně vyřízení dotace?

 1. Pomocí vašich údajů, které nám sdělíte pomocí telefonu, chatu nebo kalkulačky, ověříme, zda splňujete podmínky některé dotace. Pokud na dotaci nebudete mít nárok, najdeme jinou, pro vás nejlepší možnost financování.
 2. Náš technik přijede přímo k vám a posoudí samotný stav. Obdržíte revizní zprávu.
 3. Zašleme žádost o dotaci na váš kraj.
 4. Po obdržení dotace instalujeme nové topné zařízení. To netrvá déle než 4 dny.

Helena: „Hned bylo znát, že woltair.cz jsou jinde. Věděli jsme, jaké to je se půl roku dožadovat topenáře. U Woltair to šlo všechno rychle a pak nám třeba dorazila SMSka, že topenář vyráží. Přehledná a empatická služba.“

To, jaké tepelné čerpadlo vyberete, bude mít zásadní vliv na váš klid v dalších desetiletích. Nepodceňte to, čerpejte z kvalitních zdrojů, nebo se rovnou poraďte s odborníky

Separátor

Mohlo by vás zajímat