Zpět na články

Cena fotovoltaiky v roce 2022

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

27. červenec 2022

Cena fotovoltaiky

Všechno se zdražuje. Vyplatí se fotovoltaika, nebo se z ní stal luxus, dostupný jen malému procentu populace? To, že si solární panely na střechu nechává nainstalovat stále více lidí, hovoří samo za sebe. Důležité je si uvědomit, že fotovoltaickou elektrárnu nemůžeme posuzovat jen podle její ceny, ale také podle úspor a dalších výhod, které její používání přináší.

Zdražuje se všechno, ale…

Fotovoltaické technologie dlouho zlevňovaly, ale v poslední době i ony podlehly inflaci. Nicméně v porovnání s tím, jak moc neustále stoupá cena elektřiny a plynu, vyjdou náklady na fotovoltaiku výrazně nižší. Když vezmeme v úvahu také státní dotace, které lze na domácí fotovoltaickou elektrárnu snadno získat, je nyní pořízení fotovoltaiky dokonce ještě výhodnější než před současnou inflační vlnou.

Dlouhá životnost, vysoký výkon

Navíc za podobnou částku obdržíte stále výkonnější zařízení. Vývoj v oblasti fotovoltaiky jde totiž kupředu mílovými kroky, a tak účinnost fotovoltaických panelů pořád stoupá. Zatímco ještě před pár lety mívaly solární panely výkon kolem 220 Wp, dnes je běžným standardem výkon 450 Wp a vyšší. Navíc vzrůstá také kapacita baterií, i jejich životnost. Dlouhou životností se může pyšnit celý systém, takže vám fotovoltaická elektrárna bude spolehlivě sloužit po dlouhá léta (na střídač a baterie poskytujeme záruku 10 let, na výkon panelů 25 let).

Pořizovací cena, kterou máte za pár let zpět

Kolik tedy stojí fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům? Běžná celková cena se může pohybovat kolem 250 000 – 500 000 Kč. Proč je cenové rozpětí tak velké? Záleží totiž na požadovaném výkonu elektrárny a dalších parametrech. Zatímco někteří zákazníci chtějí mít fotovoltaiku jen jako doplňkový zdroj energie, jiní chtějí být zcela nezávislí na dodavatelích energie a nechávají si nainstalovat ostrovní systém, který funguje soběstačně.

Investovaná částka se může na první pohled zdát jako vysoké číslo, ale vše se vám během pár let vrátí zpátky. V současnosti se návratnost fotovoltaiky pohybuje průměrně kolem 7 let, ale s ohledem na trend růst cen energií bude pravděpodobně běžně 3–5 let. Ve hře jsou také již zmíněné dotace, které návratnost výrazně urychlí.

Dotace

Rok 2022 nahrává pořízení fotovoltaické elektrárny také vzhledem ke štědrým dotačním podmínkám od státu. Přečtěte si, proč dotace na fotovoltaiku nikdy nebyla výhodnější než nyní. Z programu Nová zelená úsporám můžete získat až 205 000 Kč a pokrýt tak až 50 % vstupních nákladů. Zvýhodněny jsou solární systémy s akumulací energie do baterií, navíc lze získat i dotační bonusy, například při instalaci zařízení ve vybraných krajích nebo při kombinaci více podporovaných opatření.

Zákazníkům, kteří se rozhodnou pro ekologické energetické zařízení od Woltair, žádost z toho programu zdarma vyřídíme (takto proces žádosti o dotaci s Woltair probíhá).

Fotovoltaika bez vstupních nákladů

Fotovoltaickou elektrárnu si mohou dovolit i ti, pro něž představuje její pořízení příliš velkou vstupní investici. Díky partnerství Woltair a České spořitelny nabízíme možnost financování nového energetického zařízení prostřednictvím zvýhodněného úvěru. Fotovoltaiku tak můžete získat i bez vstupních nákladů a splátky pokrývat financemi, které každý měsíc ušetříte za energie, jež vám budou zdarma dodávat sluneční paprsky.

Získejte podrobný rozpočet na pořízení fotovoltaiky pro váš dům

Každá domácnost je jiná, jiné jsou i potřeby a požadavky různých zákazníků. Abyste si mohli udělat konkrétní představu o nákladech na pořízení fotovoltaické elektrárny, je tu pro vás intuitivní online kalkulačka.

Za pár kliknutí vám kalkulačka sestaví návrh fotovoltaického systému dle vámi zadaných požadavků, který je optimální právě pro vaši domácnost. Ihned a zdarma. Získáte tak přehledný rozpočet i podrobné informace o tom, jak celý proces návrhu a instalace fotovoltaiky probíhá.

Návrh fotovoltaické elektrárny pro středně velký rodinný dům s akumulací energie do baterií

Typ elektrárnyhybridní
Panely Risen RSM 455 Wp17 ks
Střídač GoodWe 10 ET1 ks
Baterie Dyness3 ks
Instalovaný výkon7,7 kWp
Kapacita baterií10,7 kWh
Předpokládaná roční výroba elektřiny7 740 kWp
Orientační celková cena vč. všech komponentů, práce a dopravy475 000 Kč
Garantovaná dotace205 000 Kč
Cena po odečtení dotace270 000 Kč 

Kalkulačka vám vygeneruje nejen návrh rozpočtu, ale zároveň i vypočítá předpokládané úspory za elektřinu, které vám život s fotovoltaickou elektrárnou přinese.

Fotovoltaika jako investice

Díky tomu, kolik vám fotovoltaická elektrárna ročně ušetří za elektřinu, se jedná o velice dobrou investici. Při správném navržení a maximálním využívání jejích benefitů se vám odvděčí výnosem 20–25 %, což představuje ještě výhodnější investici než jsou akcie, reality nebo kryptoměna (přečtěte si o tom více v článku Jak ušetřit za elektřinu? Investujte do fotovoltaiky!). A navíc tak investujete také do zelenější budoucnosti celé naší planety.

Kontaktujte naše Woltair experty ještě dnes a přidejte se ke stovkám spokojených zákazníků, kterým fotovoltaika denně přináší mnoho výhod, pohodlí a radosti.

Hledáte rešení na míru Vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Logo