JaknastavitnejvyššívýkonFVEpro vášdům?

Jak nastavit nejvyšší výkon FVE pro váš dům?

Uvažujete nad instalací fotovoltaické elektrárny na střechu a zajímá vás, jaké mají fotovoltaické panely výkon? V článku se dozvíte, na čem závisí výkon solární elektrárny, i jaký je výpočet výkonu fotovoltaické elektrárny.

Na čem závisí výkon FVE

Výkon solárních panelů a roční výroba elektřiny pomocí fotovoltaické elektrárny záleží na mnoha faktorech, a to především na kvalitě samotných panelů, na kvalitě montáže, na místních podmínkách, na orientaci střechy, případném zastínění a na počasí.

Jak se počítá výkon fotovoltaické elektrárny?

Výkon solární elektrárny má svou jednotku –⁠ kilowatt-peak (kWp) a určuje se při standardních testovacích podmínkách (STC –⁠ Standard Test Conditions). Můžeme říci, že se hodnotí výkon co nejlépe umístěného fotovoltaického panelu za plného slunečního svitu. Splňují se podmínky:

  • Energie dopadá na fotovoltaický panel kolmo a má hodnotu 1 kW/m2,
  • průzračnost atmosféry Am = 1,5,
  • teplota článků T = 25 °C.

Reálný výkon fotovoltaických panelů bude většinou menší, než je hodnota kWp.

Kolik elektřiny vyrobí 1 kWp?

Orientačně lze počítat s tím, že fotovoltaické panely s celkovým výkonem 1 kWp vyrobí v našich podmínkách ročně zhruba 950 kWh elektrické energie.

Co je to jednotka kWh?

Standardní jednotka, která označuje množství vyrobené nebo spotřebované energie během 1 hodiny.

Jak velkou elektrárnu potřebuje váš dům?

Sedlové střechy s orientací ideálně na jih a nejlepším možným sklonem (35°) vyžadují plochu cca 5 m² pro 1 kWp. Pro FVE o výkonu 5 kWp je tedy třeba plocha alespoň 25 m².

A jaké mají solární panely výkon? V dnešní době zakoupíte nejčastěji fotovoltaické panely s výkonem od 400 Wp do 500 Wp.

Větší, nebo menší elektrárnu?

Každý majitel i jeho dům mají jiné potřeby. Malé solární elektrárny, s nimiž budete ohřívat vodu, vás vyjdou levněji a získáte na ně dotaci od státu. Mají také nejkratší návratnost. Toto řešení je vhodné víceméně pro každý rodinný dům.

Víte, že…? Důchodci a nízkopříjmové domácnosti mohou právě na solární ohřev vody čerpat až 90 000 Kč z programu Nová zelená úsporám Light.

Pokud si pořídíte větší fotovoltaickou elektrárnu, bude všeho více. Více energie i během zimy, více úspory a více ohřáté vody. Baterie vám zajistí energii i při výpadku sítě a čeká vás větší dotace od státu.

Byl pro vás dnešní článek užitečný? Sledujte další příspěvky na Woltair blogu

Máte nějaké otázky? Nebo si rovnou přejete instalaci fotovoltaiky od Woltair expertů? Zavolejte nám ještě dnes a sjednejte si osobní schůzku.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika