Zpět na články

Jak nastavit nejvyšší výkon FVE pro váš dům?

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

30. červen 2021

Fotovoltaika – nastavení nejvyššího výkonu.

Uvažujete nad instalací fotovoltaické elektrárny na vaši střechu? 

Na čem závisí výkon FVE

Výkon a roční výroba elektřiny pomocí fotovoltaické elektrárny záleží na mnoha faktorech, a to především na kvalitě samotných panelů, na kvalitě montáže, na vašich podmínkách, na orientaci střechy, případné zastínění a na počasí.

Jak se počítá výkon fotovoltaické elektrárny?

Výkon fotovoltaické elektrárny má svou jednotku –⁠ kilowatt-peak (kWp) a určuje se při standardních testovacích podmínkách (STC –⁠ Standard Test Conditions). Můžeme říci, že se hodnotí výkon co nejlépe umístěného fotovoltaického panelu za svitu plného slunce. Splňují se podmínky:

  • Energie dopadá na fotovoltaický panel kolmo a má hodnotu 1 kW/m2,
  • průzračnost atmosféry Am = 1,5,
  • teplota článků T = 25 °C.

Reálný výkon FVE bude většinou menší než je hodnota kWp.

Kolik elektřiny vyrobí 1 kWp?

Orientačně lze počítat s tím, že fotovoltaické panely s celkovým výkonem 1 kWp vyrobí v našich podmínkách ročně zhruba 950 kWh elektrické energie.

Co je to jednotka kWh?

Standardní jednotka, která označuje množství vyrobené, nebo spotřebované energie během 1 hodiny.

Jak velkou elektrárnu potřebuje váš dům?

Sedlové střechy s orientací ideálně na jih a nejlepším možným sklonem (35°) vyžadují plochu cca 5 m² pro 1 kWp. Pro FVE o výkonu 5 kWp je tedy třeba plocha alespoň 25 m².

V dnešní době zakoupíte nejčastěji fotovoltaické panely s výkonem od 270 Wp do 450 Wp. Příklad: Za rok vyrobí 4 panely s výkonem 270 Wp energii o 1058 kWh.

Větší nebo menší elektrárnu?

Každý majitel i jeho dům mají jiné potřeby. Malé elektrárny, s nimiž budete ohřívat vodu, vás vyjdou levněji a získáte na ně dotaci od státu. Mají také nejkratší návratnost. Toto řešení je vhodné víceméně pro každý rodinný dům.

Pokud si pořídíte větší elektrárnu, bude všeho více. Více energie i během zimy, více úspory a více vody. Baterie vám zajistí energii i při výpadku sítě a čeká vás větší dotace od státu.

Byl pro vás dnešní článek užitečný? Sledujte další příspěvky Woltair blogu. 

Máte nějaké otázky? Nebo si přejete instalaci fotovoltaiky od Woltair expertů? Zavolejte jim ještě dnes a sjednejte si s nimi schůzku.

Hledáte rešení na míru Vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Logo