Zpět na články

Jaká vás čeká návratnost u fotovoltaické elektrárny?

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

09. září 2021

Návratnost fotovoltaické elektrárny.

Investice do solární elektrárny je v dnešní době častějším a častějším řešením, se kterým lidé šetří za energie, stávají se soběstačnými a ekologickými zároveň. Jak zjistit, kdy se vám vrátí vložené peníze? 

Běžná doba návratnosti fotovoltaické elektrárny bývá 7–10 let, což ale nemusí být pravidlo. Někdo se může s elektrárnou sžít natolik, že se mu vložené peníze vrátí už za 5 let. Stává se tak u návrhů, které jsou šité na míru zákazníkům.

Vyšší kvalita bydlení

S fotovoltaikou se stanete nezávislými. Hlavní rada zní – co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebovat ve vašem objektu. S tím souvisí i to, jakým způsobem sladíte život s vaší elektrárnou. Jelikož elektrárna vyrobí nejvíce energie kolem poledne, je rozumné si elektřinu uložit například na večer. K tomu máte několik možností. Mnozí volí zásobník pro ohřev vody, jiní vlastní nebo virtuální baterie. To, jak se fotovoltaika bude chovat ve vašich podmínkách a jak vypočítat, aby se vše spotřebovalo na místě, zařídí odborný a správně nastavený projekt. 

Faktory, které ovlivní, kdy se vám vrátí investice do střešní elektrárny:

Doba navrácení financí se odvíjí od spotřeby, ceny za elektřinu, od velikosti fotovoltaiky i od vašeho zvoleného způsobu akumulace.

„Záleží na nastaveném výkonu a na nastaveném systému fotovoltaiky,“ vysvětluje Nina Dešková, expertka na fotovoltaiku.

Nejzásadnější roli hraje velikost elektrárny, potažmo to, jak velkou máte plochu vhodnou k umístění fotovoltaických panelů. Neplatí, že čím vyšší výkon, tím vyšší cena elektrárny, jelikož s vyšším výkonem přijde nižší cena za jeho instalaci.

Co ovlivňuje cenu sluneční elektrárny?

Cenu ovlivňuje mnoho faktorů od složitosti instalace na střeše (zvolená konstrukce pro uchycení panelů), po typ a výkon střídače (srdce elektrárny) a typ a velikost zvolené akumulace, např. vlastní baterie. Více o jednotlivých komponentech a jejich významu se dočtete v článku Fotovoltaika: Přehled nejdůležitějších pojmů.

Příklad návratnosti fotovoltaiky

Cena: 120 000 Kč

Výkon: 2,5 kWp

Elektřina nyní: 12 000 Kč/rok

Návratnost: 10 let

Návratnost rok od roku zrychluje

To, kolik aktuálně stojí energie, hraje při výpočtu návratnosti zásadní roli. Jelikož se ceny za energie každoročně zvyšují, návratnost fotovoltaiky nabírá na rychlosti. Nejdůležitější však je to, jak vlastní vyrobenou energii budete využívat. V zásadě platí, že pokud chcete nejrychlejší návratnost, měli byste spotřebovávat více než 70 % vyrobené energie. Příklad: Pokud chcete sluneční elektrárnu umístit na víkendovou chalupu, kde využijete kolem 20 % energie, nebude to nejrozumnější řešení. K tomu, abyste využívali co nejvíce energie na místě, vám pomůže již zmíněná akumulace energie.

Jiná situace by nastala, pokud byste na chalupě trávili celou sezónu. Systém může pracovat výnosněji v případě, že budete přebytečnou energii prodávat do distribuční sítě, nicméně toto řešení nedoporučujeme, jelikož výkupní ceny nejsou v dnešní době příliš výhodné. Domluvte si nezávaznou schůzku s Woltair expertem ještě dnes a zjistěte, jaké nejvýhodnější řešení existuje pro vás.

Vlastní elektrárna jako skvělá investice do budoucna

Fotovoltaická elektrárna se velmi vyplatí z dlouhodobého hlediska. Mnoho našich zákazníku si s její pomocí zajišťuje nižší náklady do budoucna, např. na důchod. Získejte z elektrárny maximum: Připravte svůj dům na příchod fotovoltaiky a přečtěte si o klíčových vlastnostech fotovoltaických panelů, abyste věděli, který typ bude pro vás nejlepší.

Nemusí jít jen o finance

Správně nastavená fotovoltaika vám ušetří. Nemusí to být ovšem jediný důvod, proč si elektrárnu pořídit. Pro někoho může být hlavním důvodem ekologie, pro jiného nezávislost, pro dalšího jistota, že nevypadne elektřina, když ji bude zrovna nejvíce potřebovat (chovatelé zvířat, zemědělci atp.) 

Vyzkoušejte nejnovější verzi online kalkulačky

Woltair online kalkulačka fotovoltaiky vám za pár kliknutí dokáže spočítat nejen cenu za elektrárnu, ale také její návratnost. Vyzkoušejte ji!

Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Na vašem soukromí nám záleží

My společnost Woltair s.r.o., IČO: 067 70 525, používáme s Vaším souhlasem soubory cookies a další nástroje, které mohou zpracovávat osobní údaje, s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti. Udělený souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na této stránce a více si můžete přečíst v našich „Zásadách používání souborů cookies“.

Ozubené kolo Nastavení