Jaká vás čeká návratnost u fotovoltaické elektrárny?

Jaká vás čeká návratnost u fotovoltaické elektrárny?

Investice do solární elektrárny je v dnešní době častějším a častějším řešením, se kterým lidé šetří za energie, stávají se soběstačnými a ekologickými zároveň. Jak zjistit, kdy se vám vrátí vložené peníze? 

Jakou má fotovoltaika návratnost?

Běžná doba návratnosti fotovoltaické elektrárny se pohybuje kolem 7 let, což ale nemusí být pravidlo. Někdo se může s elektrárnou sžít natolik, že se mu vložené peníze vrátí už za 2 roky. Stává se tak u návrhů, které jsou šité na míru zákazníkům.

Vyšší kvalita bydlení

S fotovoltaikou se stanete nezávislými. Hlavní rada zní – co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebovat v místě instalace. S tím souvisí i to, jakým způsobem sladíte život s vaší elektrárnou. Jelikož solární elektrárna vyrobí nejvíce energie kolem poledne, je rozumné si elektřinu uložit například na večer. Proto se rozhodně vyplatí investovat do baterie. Přebytky se ale dají využít také pro solární ohřev vody, hospodaření s energií pomocí virtuální baterie nebo její sdílení v rámci komunitní energetiky. To, jak se fotovoltaika bude chovat ve vašich podmínkách a jak vypočítat, aby se vše spotřebovalo na místě, zařídí odborný a správně nastavený projekt

Faktory, které ovlivní, kdy se vám vrátí investice do střešní elektrárny

Doba navrácení financí se odvíjí od spotřeby, ceny za elektřinu, od velikosti fotovoltaiky i od vašeho zvoleného způsobu akumulace.

Návratnost fotovoltaické elektrárny záleží na nastaveném výkonu a na nastaveném systému fotovoltaiky,“ vysvětluje Nina Dešková, expertka na fotovoltaiku.

Nejzásadnější roli hraje velikost elektrárny, potažmo to, jak velkou máte plochu vhodnou k umístění fotovoltaických panelů. Neplatí, že čím vyšší výkon, tím vyšší cena elektrárny, jelikož s vyšším výkonem přijde nižší cena za jeho instalaci.

Návratnost fotovoltaiky tedy ovlivňuje zejména:

  • Jaká je potřeba elektrické energie dané domácnosti – čím je potřeba větší, tím je návratnost kratší (vyplatí se obzvlášť do domácností, které vytápí elektřinou a v létě ji využívá k chlazení nebo napájí elektromobil pomocí nabíjecí stanice)
  • Vhodně zvolená velikost fotovoltaiky
  • Kolik vyrobené elektřiny dokážete spotřebovat okamžitě nebo čerpáním z baterií
  • Státní dotace
  • Cena elektřiny z distribuce
  • Výkupní cena elektřiny, pokud odprodáváte přebytky do sítě
  • Vhodné propojení fotovoltaiky s dalšími systémy – ohřevem vody a/nebo s tepelným čerpadlem

Co ovlivňuje cenu solární elektrárny?

Cenu fotovoltaiky ovlivňuje mnoho faktorů od složitosti instalace na střeše (zvolená konstrukce pro uchycení panelů), po typ a výkon střídače (srdce elektrárny) a typ a velikost zvolené akumulace, např. vlastní baterie. Více o jednotlivých komponentech a jejich významu se dočtete v článku Fotovoltaika: Přehled nejdůležitějších pojmů.

Státní dotace sníží cenu fotovoltaiky až o polovinu

Na pořízení fotovoltaické elektrárny můžete čerpat dotaci až 176 000 Kč z programu Nová zelená úsporám a pokrýt tak až polovinu pořizovacích nákladů. Pokud máte k fotovoltaice připojený bojler na ohřev vody o objemu alespoň 120 l, můžete čerpat i dodatečný bonus ve výši 10 000 Kč. Ruku v ruce s tím se samozřejmě výrazně zkrátí i návratnost fotovoltaiky.

Výpočet návratnosti fotovoltaické elektrárny

Jak spočítat návratnost fotovoltaiky? Na základě toho, jakou potřebu elektřiny má vaše domácnost, vypočítáme vhodnou velikost solární elektrárny a to, kolik elektřiny s ní ročně vyrobíte. Tak zjistíme roční úsporu za energie. Pak už jen cenu celého solárního systému vydělíme touto roční úsporou. Vyjde nám tak počet let, za něž se vám pořizovací cena fotovoltaiky vrátí v úsporách za elektřinu.

Modelový příklad: 8kWp solární systém pro středně velký rodinný dům

4členná domácnost, vytápění i ohřev vody pomocí tepelného čerpadla

Střídač hybridní asymetrický GoodWe 10 kW

Panely: 16 ks x 500 Wp (celkový instalovaný výkon 8 kWp)

Baterie: Dyness Tower PRO – celková kapacita 10,65 kWh

roční spotřeba elektřiny8 MWh
cena elektřiny (silová + distribuční) 4,60 Kč vč. DPH / kWh
stálé poplatky7 596 Kč/rok
původní celkové výdaje za elektřinu vč. DPH49 188 Kč/rok
celková cena FVE vč. DPH346 730 Kč
dotace z NZÚ160 000 Kč
vaše investice po odečtení dotace186 730 Kč
výroba solární energie cca8 MWh/rok
využití solární energie v domácnosti cca5,6 MWh/rok
posláno do sítě cca2,4 MWh/rok
podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů4 792 Kč/rok 
výkup přebytků cca1,50 Kč/kWh
roční úspora v 1. roce32 720 Kč
návratnostv 6. roce

Tip: Bez přesného výpočtu návratnosti se do pořizování fotovoltaiky rozhodně nepouštějte. Jedná se o zásadní investici, u které je potřeba mít jistotu, zda se vám skutečně vyplatí. Orientační představu si můžete udělat ihned: rozpočet vám na pár kliknutí vygeneruje naše online kalkulačka fotovoltaiky.

Návratnost fotovoltaiky rok od roku zrychluje

To, kolik aktuálně stojí energie, hraje při výpočtu návratnosti fotovoltaické elektrárny zásadní roli. Jelikož se ceny za energie každoročně zvyšují, návratnost fotovoltaiky nabírá na rychlosti. Nejdůležitější však je to, jak vlastní vyrobenou energii budete využívat. V zásadě platí, že pokud chcete nejrychlejší návratnost FVE, měli byste spotřebovávat více než 70 % vyrobené energie. 

Příklad: Pokud chcete sluneční elektrárnu umístit na víkendovou chalupu, kde využijete kolem 20 % energie, nebude to nejrozumnější řešení. K tomu, abyste využívali co nejvíce energie na místě, vám pomůže již zmíněná akumulace energie.

Jiná situace by nastala, pokud byste na chalupě trávili celou sezónu. Systém může pracovat výnosněji v případě, že budete přebytečnou energii prodávat do distribuční sítě, ale vždy se nejvíce vyplatí okamžitá spotřeba na místě instalace.

Vlastní elektrárna jako skvělá investice do budoucna

Fotovoltaická elektrárna se velmi vyplatí z dlouhodobého hlediska. Mnoho našich zákazníků si s její pomocí zajišťuje nižší náklady do budoucna, např. na důchod. Získejte z elektrárny maximum: Přečtěte si, jak připravit dům na fotovoltaikupodle čeho vybírat fotovoltaické panely, abyste věděli, který typ bude pro vás nejlepší.

Návratnost solárních panelů: nemusí jít jen o finance

Správně nastavená fotovoltaika vám ušetří. Nemusí to být ovšem jediný důvod, proč si elektrárnu pořídit. Pro někoho může být hlavním důvodem ekologie, pro jiného nezávislost, pro dalšího jistota, že nevypadne elektřina, když ji bude zrovna nejvíce potřebovat.

Pomůžeme vám vybrat tepelné čerpadlo a fotovoltaiku na míru

Nevíte si rady? Zavolejte nám na 800 88 77 22 nebo napište na info@woltair.cz

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Spustit kalkulačku

Jak vám tento článek pomohl?