Zpět na články

Nejčastější problémy při instalaci fotovoltaiky a jak jim předejít

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

11. leden 2023

Instalace solárních panelů

Věděli jste, že téměř 75 % potíží s fotovoltaikou způsobují vadné komponenty a špatná instalace? Stačí tedy vsadit na kvalitu a máte po problémech. Provedeme vás všemi 8 hlavními úskalími a vaše fotovoltaika bude šlapat jako (sluneční) hodinky.

Příliš dlouhá dodací lhůta

Jak vyplynulo z nezávislého výzkumu, 34 % lidí se obává, že budou na fotovoltaiku muset příliš dlouho čekat. Trh se potýká s nedostatkem materiálu, a tak řada dodavatelů FVE nabízí zákazníkům montáž teprve za rok. S Woltair ale můžete mít fotovoltaiku na střeše už za 4 měsíce od podpisu smlouvy. 

Tip: Nejlepší doba, kdy objednat fotovoltaiku, je na podzim, nejpozději v zimě. Všechno nainstalováno a zprovozněno tak budete mít přesně v době, kdy začíná sezóna největší sluneční aktivity.

Poškození střechy

Víte, jaká jsou rizika umístění fotovoltaických panelů na střeše? Při neodborné instalaci může dojít k jejímu poškození. To je jeden z mnoha důvodů, proč důrazně nedoporučujeme pouštět se do realizace fotovoltaiky svépomocí. A ani se svěřovat do rukou „odborníků,“ kteří vám naslibují hory doly a vrhnou se na instalaci bez řádné obhlídky střechy.

Proto instalujeme jen na střechy, které jsou v dobré kondici. A na některé typy střešních krytin se raději nepouštíme. Například materiály, jako je eternit, totiž mají tendenci i při sebeopatrnější manipulaci popraskat. A to poslední, co bychom chtěli, je způsobit vám nějakou škodu. Přečtete si, na jakou střechu umístit solární panely.

Víte, že správně nainstalované solární panely vaši střechu naopak ochrání před nepříznivými vlivy počasí a prodlouží životnost střešní krytiny?

Nevhodné umístění fotovoltaických panelů

Kvůli orientaci nevhodným směrem vyrobí vaše panely o 20 i více procent energie méně, než kolik by mohly. A to by byla škoda. Určitý vliv má i jejich sklon. Nechte si s optimálním umístěním poradit od experta na fotovoltaiku, který zkušeným okem zvolí nejlepší místo.

Vedle orientace a sklonu dejte pozor také na:

 • Kvalitní ukotvení, aby panely na střeše dobře držely a neodfoukl vám je silnější vítr.
 • Možné zastínění. Nevýhodou fotovoltaiky je, že zastíněný panel může vyrobit až o 80 % méně elektřiny. Nenechte si tedy zbytečně snížit výkon panelů tím, že na ně bude pravidelně dopadat stín (například z komínu, antény, stromu apod.).

Tip: Obhlédněte místo, na které by mohly být panely umístěné, v různých denních dobách. Tak například uvidíte, jestli na něj odpoledne nedopadá stín, který tam dopoledne není.

Pokud střecha vašeho domu nemá vhodnou orientaci nebo sklon, nemusíte se bát. Naši experti na fotovoltaiku mají za sebou stovky instalací a dokážou si poradit. Panely vám umístí na jiný vhodný objekt na pozemku, třeba na garáž, pergolu či stodolu.

Nekvalitní nebo vadné komponenty

Fotovoltaika musí dennodenně odolávat nepřízni počasí – v létě vysokým teplotám, v zimě mrazu, sněhu, větru, dešti, někdy i krupobití… Kvalitní a správně sestavené systémy s tím počítají a zvládnou i extrémní podmínky, aniž by to ovlivnilo životnost fotovoltaických panelů či dalších prvků. Jenže laciné komponenty nikoliv. 

Ke znehodnocení panelů a dalších součástek může dojít také:

 • Neopatrnou nebo neodbornou manipulací (na panelech mohou vzniknout praskliny)
 • Nevhodně provedenou konstrukcí (rychlejší opotřebení, koroze, zatékání atd.)
 • Špatným umístěním kabelů (nevhodným ohýbáním se mohou po čase poškodit)
 • Absencí ochrany proti blesku a přepětí (hromosvod je povinnou výbavou domu, ale ne vždy je funkční a ne vždy je správně připojen na solární panely)
 • Uložením baterie na nevhodném místě (životnost baterie může výrazně zkrátit, pokud je dlouhodobě vystavena nízkým teplotám; vhodné jsou teploty v rozmezí 10–45 °C)

Zflikovaná fotovoltaika bude mít nízký výkon, krátkou životnost a dokonce může hrozit i riziko požáru. Proto, jak už bylo řečeno, se opravdu vyplatí svěřit stavbu fotovoltaické elektrárny do rukou skutečných odborníků. Fotovoltaika svépomocí skutečně není dobrý nápad.

Marné čekání na servis či opravu

Výjimečně se může stát, že se objeví vada i u špičkové značky, nebo že dojde k poruše. Tomu se nedá zcela vyhnout. Od tohoto jsou tu ale záruky. A právě v takových situacích nejvíc oceníte spolehlivou firmu, která tu pro vás bude i v dalších letech a ochotně vyřídí případnou reklamaci nebo opravu.

Naše servisní síť, čítající 240 technických partnerů, vám zajistí podporu, když to budete potřebovat. Pokrýváme celou Českou republiku, takže k vám přijedeme rychle, a vy nebudete muset technikovi platit drahé cestovné z druhého konce světa. 

Víte, že díky online monitoringu můžeme reagovat okamžitě a některé problémy odstranit i na dálku?

Výkon elektrárny neodpovídá potřebám domácnosti

Plánovali jste si, jak budete s fotovoltaickou elektrárnou soběstační, ale nakonec se ukáže, že energetické nároky vaší domácnosti neutáhne. Tohoto scénáře se obává 34 % těch, kteří o fotovoltaice uvažují. 

Nechte návrh fotovoltaického systému na nás:

 • Máme zkušenosti s více než 3 000 instalacemi fotovoltaiky a tepelných čerpadel.
 • Vždy začínáme detailním zaměřením u vás doma.
 • Zjistíme energetické nároky vaší domácnosti a probereme s vámi vaše potřeby, takže vám fotovoltaiku navrhneme skutečně na míru.
 • Zajistíme vám akumulaci do baterie, abyste mohli vyrobenou energii využít do posledního elektronu. Zároveň vás ochrání před výpadky proudu.
 • Fotovoltaiku vám umíme nakombinovat také s ohřevem vody a vytápěním tepelným čerpadlem.
 • Sestavíme vám rozpočet s konečnou cenou a s přehledem úspor a délkou návratnosti přímo pro váš dům. Orientační hodnoty získáte do minuty díky naší online kalkulačce fotovoltaiky.

Tip: Máte obavy, že pořádný fotovoltaický systém bude nad vaše finanční možnosti, a tak chcete raději zvolit menší velikost nebo oželet baterii? Jsme si vědomi toho, že fotovoltaika není zrovna levná záležitost (nejčastěji se pohybuje kolem 400–500 tis. Kč). Ale bylo by škoda nevyužít jejího maximálního potenciálu. Proto jsme pro vás vyjednali zvýhodněný úvěr, který vám můžeme nabídnout díky exkluzivní spolupráci s Buřinkou České spořitelny. A vy tak můžete získat fotovoltaiku i bez zatížení rodinného rozpočtu.

Dotace v trapu

Na fotovoltaiku můžete čerpat dotaci až 225 000 Kč z programu Nová zelená úsporám. Jenže je s tím spojená kupa úmorné administrativy. Navíc musíte přesně dodržet podmínky programu, jinak vám dotace může i kvůli drobné formální chybě utéct. 

Vy se toho ale bát nemusíte. Od tohoto jsou tu naši zkušení dotační specialisté, kteří vše zařídí za vás. A kdyby se v procesu žádání o dotaci cokoliv pokazilo (což se nám stává v méně než 0,5 % případů), a vy ji nakonec nezískali, vyplatíme vám ji dle smlouvy ze svého.

Systém neprojde revizí nebo nezíská povolení

Zprovoznění fotovoltaické elektrárny, to není jen instalace panelů na střechu. Zahrnuje také:

 • Zažádání o připojení do distribuční sítě
 • Vytvoření projektové dokumentace
 • Realizaci stavební připravenosti
 • Elektrorevizi
 • Vyřízení žádosti o první paralelní připojení
 • Podání žádosti o dotaci

Naši zkušení experti na fotovoltaiku vás celým procesem provedou a pohlídají, aby nedošlo k žádnému zádrhelu. 

 • Navrhnou elektrárnu tak, aby splňovala všechny podmínky a mohli jste na ni získat dotaci (to znamená, že výkon elektrárny musí pokrýt maximálně 70 % energetické náročnosti domácnosti).
 • Ověří, že máte doma vyhovující elektroinstalaci.
 • Poradí, zda nepotřebujete k instalaci panelů povolení (pokud se dům nachází v památkové zóně nebo v přírodně chráněné lokalitě).
 • Pohlídají, aby elektroměrový rozvaděč pro připojení fotovoltaiky odpovídal požadavkům distributora.
 • Pokud by přes to všechno distributor neschválil žádost o připojení, okamžitě vám vrátíme všechny peníze.

Proto naši zaměstnanci i externí montážní týmy průběžně procházejí odbornými školeními a mají široké znalosti, díky kterým při návrhu i montáži fotovoltaiky myslí krok dopředu, aby podchytili všechny možné problémy.

Pavel Kupec, vedoucí týmu expertů na fotovoltaiku, k tomu dodává : „Už od prvního kontaktu s naším technickým konzultantem poznáte rozdíl mezi ‚obchodníkem' s fotovoltaikou a expertem na fotovoltaiku. Většina našich zástupců má vlastní zkušenosti s provozování FVE, další mají zkušenosti se samotnou výstavbou a všichni mají teoretické znalosti přesahující problematiku fotovoltaiky. Můžete si být jisti, že vaši domácí fotovoltaickou elektrárnu navrhnou tak, jako by ji navrhovali sami pro sebe.“


 

To nejsou jen prázdné řeči. Na nás se skutečně můžete spolehnout. Jak vyplynulo z nezávislého výzkumu, Woltair je nejdůvěryhodnější značkou na trhu s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou. Sjednejte si bezplatnou schůzku s Woltair expertem přímo u vás doma a přesvědčte se o tom sami.

Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Na vašem soukromí nám záleží

My společnost Woltair s.r.o., IČO: 067 70 525, používáme s Vaším souhlasem soubory cookies a další nástroje, které mohou zpracovávat osobní údaje, s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti. Udělený souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na této stránce a více si můžete přečíst v našich „Zásadách používání souborů cookies“.

Ozubené kolo Nastavení