Zpět na články

Jak se žije s fotovoltaikou: slaďte s ní domácnost i činnosti

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

26. červenec 2021

Jak fotovoltaiku využívat co nejúčinněji?

Máte za sebou správný výběr fotovoltaické elektrárny? Nyní můžete z aktivity slunce získávat naprosté maximum. Toho s vlastní fotovoltaickou elektrárnou docílíte snadno. Stačí si své každodenní činnosti naplánovat tak, aby se z elektrárny čerpalo nejvíce ve chvíli, kdy je její výkon nejvyšší. Zapojte trefně vybrané spotřebiče a máte vyhráno.

Má smysl s fotovoltaikou používat úsporné spotřebiče?

Ano. Čím vyšší energetická třída spotřebičů, tím lépe. Díky nim budete mít nastřádáno více energie a ekologický aspekt se tím podtrhne. 

Mám solární panely a ohřívám sluncem vodu, co na to pračka?

Pokud svou střešní elektrárnou ohříváte vodu, vyplatí se, pokud budete prát v pračce, která sama vodu neohřívá. Proč dělat opak, když máte teplou vodu téměř zadarmo? To samé platí i o myčce.

Myjte nádobí až zítra díky odloženému startu

Brzy si zvyknete na to, že nejvíce elektřiny budete mít kolem poledne. Mytí nádobí večer se proto nevyplatí. Nemusíte ale kvůli tomu v 11 dopoledne opouštět pracoviště a místo klidné kávy s kolegy doma spouštět myčku. Ve šťastných domácnostech existují spotřebiče s funkcí odloženého startu. A to samé platí o pračce.

Osvětlení

Šetřit můžete také používáním správných žárovek. Nejúspornější způsob, jak v současné době svítit, je použití LEDkových svítidel.

Starty odkládejte, pořízení fotovoltaiky nikoliv

Je to jednoduché. Náklady na solární moduly rok od roku klesají, ceny elektřiny stoupají. Čím dříve se pro svou elektrárnu rozhodnete, tím dříve ji budete mít splacenou. Nezapomeňte také, že připravit dům na fotovoltaiku můžete už při jeho stavbě nebo rekonstrukci. 

 

 

 

Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Na vašem soukromí nám záleží

My společnost Woltair s.r.o., IČO: 067 70 525, používáme s Vaším souhlasem soubory cookies a další nástroje, které mohou zpracovávat osobní údaje, s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti. Udělený souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na této stránce a více si můžete přečíst v našich „Zásadách používání souborů cookies“.

Ozubené kolo Nastavení