Zpět na články

Domácí nabíjení elektromobilu – šetřete s nabíjecí stanicí

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

03. prosinec 2021

Domácí dobíjecí stanice na elektroauta.

Čas, finance, pohodlí i jistota do budoucna. To jsou hlavní důvody, proč se vlastníci elektromobilů rozhodují investovat do možnosti nabíjet elektroauto doma. Někdo využívá klasické zásuvky, jiný bezpečnější a modernější technologii – domácí nabíjecí stanici pro elektromobily.

Domácí nabíjení elektromobilu pomocí běžné zásuvky

Většina majitelů elektromobilů nabíjí svá auta takzvaným pomalým nabíjením s využitím střídavého proudu 230/400 voltů resp. 2,3–3,7 kW/11–22 kW. Vypadá to tak, že nabíjecí kabel obsahuje na jedné straně konektor do vozu (současným evropským standardem je TYP 2) a na druhém konci běžně známou zástrčku do domácí sítě (TN 230/400 V). 

Výhodou tohoto způsobu nabíjení je využití existující infrastruktury bez další investice, nevýhodou je zatížení neprověřené instalace a nabíjení bez řízení odběru. Nabíjení auta přes běžné zásuvky však zůstává flexibilní a nejsnadněji dosažitelné navzdory zdlouhavému nabíjení.

Domácí nabíjecí stanice na zeď

Modernějším řešením je s nadsázkou řečeno vytvořit si ze své garáže vlastní čerpací stanici. Nabíjecí stanice ve většině případů (oproti nabíjení ze zásuvky 230 V/2,3 kW) urychlí proces nabíjení (při současném navýšení příkonu a jištění) a přinese bezpečnost. Při nabíjení z obyčejné zásuvky vás bohužel může potkat to, že elektrický jistič neutáhne chod nabíjení elektroauta a dalších domácích spotřebičů. Vypadnutí pojistek je pak jeden z důsledků, požár v garáži až ten nejhorší scénář. S nabíjecí stanicí se vám nic takového nemůže přihodit.

Největší výhody nabíjecí stanice

  • Výhodou pomalého nabíjení přes zásuvku nebo s nabíjecí stanicí bývá delší životnost baterie elektroauta a také dostupnost nabíjení
  • S většinou dostupných nabíjecích stanic zrychlíte nabíjení až 10×.
  • Nabíjecí stanice umí sledovat odběr v síti, takže proud protékající do elektromobilu bude upravovat tak, aby se elektrický jistič neodpojoval.
  • Budete šetřit svůj čas a dobíjet auto v naprostém pohodlí své garáže nebo přístřešku na zahradě. 

S nabíjecí stanicí získáte:

  • Bezpečnost,
  • stabilitu odběru pro vaši nemovitost,
  • neohroženost běhu domu při nabíjení (bez nabíjecí stanice si auto vezme to, co potřebuje, bez ohledu na potřeby domu).
Wallboxy pro pohodlné nabíjení elektromobilu.

Jak rychlé bude nabíjení?

To ovlivní především výkon nabíjecí stanice. Vybírat můžete výkon od 7 kW do 22 kW. Čím vyšší výkon, tím rychlejší nabíjení. Důležitý je ale i maximální nabíjecí výkon nabíječky v elektromobilu, který nemusí překročit 11 kW. V takovém případě není vyšší výkon nabíjecí stanice třeba, jelikož by mnohé nezmohl. Při jeho nákupu a instalaci však zvažte budoucí potřeby. Vývoj jde dopředu.

Užitečné funkce nabíjecí stanice překvapí

U své nabíjecí stanice můžete užívat celou řadu různých funkcí. Umí nabíjet podle vytíženosti domácí sítě a naplno se rozjet, až celý dům usne, přizpůsobovat čas nabíjení dle doby nízké sazby za elektřinu, používat klíček nebo RFID kartu pro zabránění neoprávněného nabíjení, evidovat spotřebovanou energii pro daňové účely, využívat mobilní aplikace pro řízení spotřeby, detekovat únik stejnosměrného proudu nebo třeba využít energii ze střešní elektrárny.

Jak instalovat vlastní nabíjecí síť

Nabíjecí stanici smí instalovat oprávněná osoba (s odbornou způsobilostí dle vyhlášky č. 50/1978 Sb.). Instalaci musí předcházet revize domácí sítě, popřípadě její úprava. 

Výhodná sazba pro všechny spotřebiče

S výhodnou sazbou D27d získáte navíc speciální tarif pro vlastníky elektromobilů, který vám umožní získávat o mnoho levnější elektřinu pro celou domácnost (v určitém denním čase). Tuto sazbu poskytuje většina dodavatelů elektřiny.

Propojte svou domácí stanici se střešní elektrárnou

Vlastníte fotovoltaickou elektrárnu? Nebo o ní uvažujete? Pokud budete dobíjet svoji nabíjecí stanici energií, kterou vám přes den nastřádá sluníčko, máte vyhráno hned několikrát za sebou. Nabíjejte svůj elektromobil levně bez zbytečné zátěže životního prostředí a se šetřením financí, což se projeví i v budoucnu s přihlédnutím a rostoucí ceny za energie. Domluvte si schůzku s Woltair expertem a získejte cenné informace ihned.  

Hledáte rešení na míru Vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma nabíjecí stanice

Logo