Zpět na články

První chvíle a první rok: Fotovoltaika po instalaci u vás doma

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

16. listopad 2021

Jak se starat o fotovoltaiku.

Důvody, proč pořídit fotovoltaickou elektrárnu na svou střechu, jsou nad slunce jasné. Pro samostatné vyrábění elektřiny se rozhoduje čím dál více šťastlivců, kteří se v podstatě velmi jednoduchým způsobem stanou bohatšími tím, že budou navždy šetřit přírodu, své finance, a to vše bez nutnosti hlídat ceny distributorů nebo řešit výpadky sítě. Soběstačnost. To je, oč tu běží. Ve chvíli, kdy vám navíc zařídíme, aby vám až na polovinu elektrárny přispěl stát prostřednictvím dotace na fotovoltaiku, nelze hledat důvody, proč by to nebylo možné.

Víte, můžete vyzkoušet Woltair online kalkulačku fotovoltaiky, která vám ihned a nezávisle spočítá cenu střešní elektrárny na vašem objektu a vypočítá pravděpodobnou spotřebu energie v jednotlivých měsících v roce? Také vám nabídne 2 varianty pro váš dům: 
Varinata Optimum – co vyrobíte, to spotřebujete 
Varinata Soběstačnost – pokryje Vaší spotřebu energie na jaře a na podzim

Co se bude dít poté, až vám fotovoltaickou elektrárnu nainstalujeme?

1. Připojení k distribuční síti

Vaše elektrárna září na svém místě. V tuto chvíli ji ještě nezapínejte. Prvním krokem je připojení k síti distributora. O tuto záležitost se staráme my. Žádost o připojení zasíláme ihned po revizi zařízení. Distributoři tuto žádost vyřizují ve lhůtě 4–6 týdnů, proto se tuto věc snažíme zařídit z naší strany co nejrychleji. 

2. Výměna elektroměru

Starý elektroměr nebude stačit. Standardní elektroměr se musí vyměnit za čtyřkvadrantní, aby dokázal vykalkulovat přetoky z vlastní produkce a vyúčtovat odběr. Nový elektroměr dokáže měřit toky energie do sítě i z ní. Výměnu elektroměru provede distribuční společnost, jež s vámi najde vhodný termín k instalaci.

Pozor: U dodavatelů energií se často mění požadavky na elektroměrný rozvaděč. Pokud by se stalo, že daný rozvaděč nevyhovuje jejich podmínkám, bude třeba rozvaděč upravit.

3. Zapnutí

Už je to tady. Po připojení vaší fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě se musí elektrárna zapnout. Tento slavnostní krok bude na vás.

4. Monitoring fotovoltaiky

Jestřábí oko nad vaší elektrárnou. Po spuštění elektrárny se můžete díky monitoringu přesvědčit, zda-li elektrárna funguje, jak má. Použít k tomu můžete po 24 hodin denně jakékoliv chytré zařízení si jen vyberete – mobil, tablet nebo počítač, a to odkudkoliv. Co s monitoringem zjistíte? To, kolik panely vyrábějí, kam putuje energie z rozvaděče, jestli elektrárna pracuje správně nebo zda nevznikají přetoky. Těm se dá efektivně zamezit. Jak?

5. Život s elektrárnou 

Jak ji využívat co nejefektivněji? Ideální stav je, když se veškerá vyrobená energie spotřebuje v daném objektu. Dá se toho docílit správným nastavením systému a třeba tím, že zařízení náročná na spotřebu (pračku, sušičku, myčku) budete zapínat v čase, až bude fotovoltaika vyrábět nejvíce. Psali jsme o tom také ve článku: Jak se žije s fotovoltaikou: Slaďte s ní domácnost i činnosti.

Prodávejte přebytky. V případě, že se i přesto budou přetoky vytvářet, najděte u svého distributora tarif, se kterým budete moci své přetoky prodávat do sítě. V praxi se dá říci, že včerejší sluníčko nasbírané vašimi panely zařídí dnešní praní u vašeho souseda. A vy, díky prodeji, snížíte své náklady. Výkupní ceny v současnosti však nejsou kdovíjak převratné, proto se vždy vyplatí spotřebovat veškerou energii ve vašem objektu.

Na vlastní elektřinu můžete i jezdit. Daleko účinnější využití fotovoltaiky získáte kombinací s dalšími zařízeními, jakými je tepelné čerpadlo nebo wallbox (domácí dobíjecí stanice pro elektromobil). Pokud si vytvoříte ze svého domu místo, které vám vyrobí energii pro jízdu vaším autem, máte vyhráno dvojnásob jak ekologicky, tak finančně.

6. Potřebuje fotovoltaika vaší péči?

Bezúdržbovost, bezobslužnost. Hlavní výhoda celého fotovoltaického systému je ta, že nepotřebuje prakticky žádné vaše zasahování. 

7. Fotovoltaika a pravidelné revize

Dopřejte svému fotovoltaickému systému oko experta. Servis fotovoltaického systému se doporučuje jednou za 4 roky. Experti při něm zjistí, zda-li je vše v pořádku. Poté můžete mít další dlouhé období klid, elektřinu zadarmo a pocit zasloužené svobody. 

Byl pro vás dnešní článek užitečný? Sledujte náš blog i v dalších týdnech, kdy se objeví další zajímavá témata. Pokud máte přání na konkrétní článek, neváhejte si o něj napsat například do našeho chatu vpravo dole na tomto webu nebo do Poradny.


 

Separátor

Další články na téma fotovoltaika