Vyplatísefotovoltaikaprorodinnýdůmvroce2023?

Vyplatí se fotovoltaika pro rodinný dům v roce 2023?

Pořízení domácí fotovoltaické elektrárny je chytrý způsob, jak dosáhnout energetické nezávislosti, výrazně ušetřit na provozních nákladech domácnosti a ještě udělat něco pro ochranu životního prostředí. Vždy se jednalo o výhodnou investici, ale za aktuální nestabilní situace, kdy dochází k nejrůznějším výkyvům a změnám v cenách energií, představuje fotovoltaika jistotu, o kterou se můžete vždy opřít, a který to pro vás bude po dlouhá desetiletí.

Pořízení domácí fotovoltaické elektrárny je chytrý způsob, jak dosáhnout energetické nezávislosti, výrazně ušetřit na provozních nákladech domácnosti a ještě udělat něco pro ochranu životního prostředí. Vždy se jednalo o výhodnou investici, ale za aktuální nestabilní situace, kdy dochází k nejrůznějším výkyvům a změnám v cenách energií, představuje fotovoltaika jistotu, o kterou se můžete vždy opřít, a který to pro vás bude po dlouhá desetiletí.

To si již uvědomilo velké množství lidí, a proto je o fotovoltaiku obrovský zájem. Váháte, zda se nejedná o pouhý trend částečně poháněný obavami z vysokých cen energií? Vyplatí se fotovoltaika doopravdy? Představme si fakta.

Řešení energetické krize

Svět se potýká s energetickou krizí prakticky už od roku 2021 a přesto, že se situace nyní mírně uklidnila, pořád není jisté, jak to bude s dodávkami plynu a s cenami energií obecně. Zbavení se závislosti na zemním plynu a přechod na obnovitelné zdroje energie je tedy logickým krokem, který může udělat každý z nás. Podrobně jsme o tom napsali v článku Jak výrazně ušetřit za elektřinu a plyn

Úspora výdajů za energie

Vývoj cen energií se dá poměrně těžko předvídat, nedá se ale očekávat, že půjde výrazněji dolů. Vlastní zdroj elektřiny v podobě domácí fotovoltaické elektrárny vám zajistí roční úspory za energie ve výši až 80 %. Po 9 měsíců v roce můžete čerpat elektřinu zdarma ze slunečního záření a díky akumulaci do fotovoltaické baterie ji využívat i v době, kdy slunce nesvítí.

(Částečná) energetická soběstačnost a ochrana před výpadky proudu

Fotovoltaickou elektrárnu můžete zkombinovat s tepelným čerpadlem a dát vale zemnímu plynu. Vaše domácnost (a třeba i váš elektromobil) „pojede“ po většinu roku na energii, kterou fotovoltaická elektrárna vyrobí. Tak lze zajistit i chod spotřebičů v případě přerušení dodávky proudu (tzv. blackoutu) nebo dokonce i na místech mimo distribuční sítě (v tom případě je potřeba elektrárnu naprojektovat na off-grid neboli ostrovní systém). 

Ochrana proti výpadkům proudu je v současnosti velice aktuální – v souvislosti s globálním oteplováním se totiž stále častěji setkáváme s extrémním počasím, jako jsou třeba bouřky a silný vítr, které blackout mohou způsobit. Například v 22. června 2023 se po silných bouřkách ocitlo bez proudu 28 000 domácností.

Snadná instalace i údržba

Instalace fotovoltaické elektrárny je snadná a rychlá (nezabere déle než 4 dny; malé elektrárny do 5 kWp zvládneme namontovat i za 2 dny). Snadná je i její údržba. Fotovoltaické panely mají samočisticí schopnost, takže se o ně nemusíte nijak starat a jen si v pohodlí užíváte komfortu, který vám přinášejí. Podrobnosti ohledně samotného připojení i chodu elektrárny naleznete v dalším článku.

Vzrůstající účinnost

Pokrok jde stále kupředu, a tak se nové fotovoltaické panely pyšní stále vyšší účinností. Panely, které momentálně nabízíme, mají účinnost kolem 20,4 % a výkon přibližně 450–500 Wp. Není tedy lepší počkat, až budou panely ještě efektivnější? Dramatický nárůst výkonu u panelů už není možné vyhlížet. To, co bude stále zajímavé, je, že se panely budou vyrábět a také recyklovat ještě ekologičtěji. Pokud vás ale zajímá výkon, jsme pravděpodobně na vrcholu technologie.

Dlouhá životnost a nízká poruchovost

Fotovoltaická elektrárna vyžaduje poměrně velkou vstupní investici, nicméně tu s vámi bude dlouhé roky. Na výkon solárních panelů poskytujeme záruku 30 let s tím, že po tu dobu neklesne jejich výkon pod 80 %. I v následujících letech však budou panely fungovat velice dobře, přičemž ztrácí ze své výkonnosti asi 0,7 % za rok. Na baterii získáte záruku 10 let. Využít můžete i nadstandardní záruku až na 10 let na veškeré komponenty fotovoltaické elektrárny. Díky tomu, že s pomocí elektrárny získáváte elektřinu zdarma, je návratnost této investice kolem 2–⁠7 let.

Ekologický provoz bez produkce emisí

Fotovoltaika vyrábí elektřinu, aniž by při tom produkovala jakékoli emise. To platí i v případě, že ji zkombinujete s tepelným čerpadlem, které je rovněž ekologickým energetickým zařízením. Děkovat vám tak bude nejen vaše peněženka, ale také příroda. Ostatně – Česká republika se zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 % a právě přechod na používání těchto typů zařízení je cestou, jak tohoto závazku dosáhnout. Tím, že budete energii vyrábět pomocí solárních panelů, ušetříte každým 1 kW přibližně 900 kg emisí CO2 za rok.

Státní podpora v podobě dotací

Na pořízení fotovoltaické elektrárny (ale také například tepelného čerpadla nebo nabíjecí stanice pro elektromobil) můžete čerpat státní dotace z programu Nová zelená úsporám, a to až do výše 50 % pořizovacích nákladů. Žádost zdarma vyřídíme za vás, takže vám nepřibudou žádné starosti. Přečtěte si, jak celý proces žádosti o dotaci s Woltair probíhá.

Fotovoltaika v minulých letech

Velký boom fotovoltaiky začal u nás v roce 2020 v průběhu pandemie covidu, kdy řada lidí začala nuceně trávit více času doma a vzniklo tak více prostoru pustit se do plánovaného zvelebování domácností, které díky instalaci fotovoltaiky získávají mnoho výhod.

Celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR byl v roce 2020 51,4 MWp; v roce 2021 62 MWp a vloni dokonce 288,8 MWp (tedy s více než trojnásobným nárůstem). Jen za první pololetí letošního roku přibylo dalších 487 MWp fotovoltaiky.

Dotace na fotovoltaiku v uplynulých letech: roste zájem i výše podpory

Nárůst instalací se projevil i v konečné částce vyplacených státních dotací. V letech 2014–⁠2021 přispěl program na energetické úspory více než 74 tisícům příjemců celkem 16 miliardami Kč.

Na fotovoltaiku bylo v roce 2021 možno od státu získat až 150 000 Kč. Tuto podporu navíc šlo kombinovat s kotlíkovou dotací, a získat tak dotační bonus až 20 000 Kč. Výši dotace vzrostla v roce 2022 až na 200 000 Kč a stejná maximální výše platí i v letošním roce. Na změny v dotačních podmínkách NZÚ, které platí od září 2023, se můžete podívat do našeho přehledu.

Cena fotovoltaiky pro rodinný dům

Fotovoltaický systém pro 4člennou rodinu ve středně velkém domě, která chce být maximálně nezávislá na distribuční síti, vyjde v průměru na 400–500 tisíc Kč. Pro představu: cena solárního panelu se pohybuje kolem 4–5 tisíc Kč. Nejdražší položkou rozpočtu jsou baterie – ty s kapacitou 3,55 kWh získáte přibližně za 35 000 Kč/ks. Více se dočtete v článku Cena fotovoltaiky, kde najdete také výpočet návratnosti.

Komu se vyplatí fotovoltaika?

Dá se říct, že správně navržená fotovoltaická elektrárna se vyplatí skutečně téměř každému, kdo dokáže spotřebovat přibližně 70 % vyrobené elektřiny a má nemovitost, na níž může fotovoltaiku umístit. Solární panely je přitom možné namontovat téměř na všechny typy střech různých sklonů (včetně vodorovné a svislé instalace). Výjimku tvoří AG prefa, měděná krytina, eternit a krytiny obdobného typu. Pokud se pro instalaci nehodí střecha, dají se však bez problému využít i jiné objekty (např. garáž, stodola apod.). Podmínkou je, aby se nacházely na pozemku náležejícím k danému rodinnému domu.

I když roli pro získání maximálního množství energie ze slunečního záření hraje i orientace na světové strany, s výjimkou strany severní jsou vhodné všechny. Nejvíce energie získáte díky panelům orientovaným na jih. Rozdíly v ročních výnosech se však v součtu až tak výrazně neliší.

Uvažujete o tom, že svou nemovitost časem prodáte a nechcete fotovoltaiku pořizovat z obavy, že se vám vaše investice nestihne do té doby vrátit? Ani toho se obávat nemusíte. Nemovitost s fotovoltaickou elektrárnou totiž prodáte za výrazně vyšší cenu, takže své prostředky získáte bez problému zpět i v tomto případě.

Díky fotovoltaice od Woltair:

  • Ušetříte za energie ročně až 80 %
  • 9 měsíců v roce budete vyrábět elektřinu a stanete se nezávislí na dodavatelích
  • Získáte záruku na výkon panelů až 30 let, na fotovoltaickou baterii 10 let
  • Realizace proběhne do 6 měsíců. Máme vlastní instalační týmy, za které ručíme.

Čísla hovoří jasně

Jaká bude skutečná cena fotovoltaiky na rodinný dům? Nechte si nezávazně a zdarma sestavit návrh rozpočtu pomocí online kalkulačky. Získáte tak podrobný rozpis s vyčíslením každé položky včetně prací a dopravy. Zjistíte tak, na kolik vás fotovoltaická elektrárna kompletně vyjde a nezaskočí vás žádné výdaje navíc. Zároveň se dozvíte i to, kolik uspoříte za energie a jak vysokou můžete případně získat podporu v podobě státních dotací.

Vyplatí se solární panely i vám? Pokud budete mít jakékoli dotazy nebo si budete chtít domluvit telefonickou či osobní schůzku s našimi Woltair expertyneváhejte nás kontaktovatFotovoltaické elektrárny instalujeme do 50 pracovních dní a máme k tomu vlastní instalační týmy, za které ručíme.

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika