Zpět na články

Vyplatí se fotovoltaika pro rodinný dům v roce 2022?

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

30. červen 2022

Úspora peněz za elektřinu díky fotovoltaice

Pořízení domácí fotovoltaické elektrárny je chytrý způsob, jak dosáhnout energetické nezávislosti, výrazně ušetřit na provozních nákladech domácnosti a ještě udělat něco pro ochranu životního prostředí. Vždy se jednalo o výhodnou investici, ale za aktuální situace je stále výhodnější a výhodnější (porovnejte s loňským článkem Vyplatí se fotovoltaika v roce 2021?). Vždyť cena elektřiny se v roce 2020 pohybovala kolem 4,76 Kč za kWh, zatímco v roce 2022 vyjde v průměru na 6,33 Kč.

To si již uvědomilo velké množství lidí, a proto je o fotovoltaiku obrovský zájem. Váháte, zda se nejedná o pouhý trend částečně poháněný obavami ze současné energetické krize? Vyplatí se fotovoltaika doopravdy? Představme si fakta.

 • Řešení energetické krize

Svět se momentálně potýká s energetickou krizí. Zbavení se závislosti na zemním plynu a přechod na obnovitelné zdroje energie je tedy logickým krokem, který může udělat každý z nás. Podrobně jsme o tom napsali v článku Jak výrazně ušetřit za elektřinu a plyn

 • Úspora výdajů za energie

Ceny energií raketově rostly již před zmíněnou krizí, kterou vyvolal především válečný konflikt na Ukrajině. Psali jsme o tom v článku Elektřina i plyn znovu zdraží. Díky fotovoltaické elektrárně ušetříte za energie až 50 % výdajů. Po 9 měsíců v roce můžete čerpat elektřinu zdarma ze slunečního záření a díky akumulaci do baterie ji využívat i v době, kdy slunce nesvítí.

 • (Částečná) energetická soběstačnost a ochrana před výpadky proudu

Fotovoltaickou elektrárnu můžete zkombinovat s tepelným čerpadlem a dát vale zemnímu plynu. Vaše domácnost (a třeba i váš elektromobil) „pojede“ po většinu roku na energii, kterou fotovoltaická elektrárna vyrobí. Tak lze zajistit i chod spotřebičů v případě přerušení dodávky proudu (tzv. blackoutu) nebo dokonce i na místech mimo distribuční sítě (v tom případě je potřeba elektrárnu naprojektovat na off-grid neboli ostrovní systém). 

Ochrana proti výpadkům proudu je v současnosti velice aktuální – v souvislosti s globálním oteplováním se totiž stále častěji setkáváme s extrémním počasím, jako jsou třeba bouřky a silný vítr, které blackout mohou způsobit. Například v únoru 2022 se kvůli silnému větru ocitlo v ČR bez proudu přes 300 000 odběratelů.

 • Snadná instalace i údržba

Instalace fotovoltaické elektrárny je snadná a rychlá (nezabere déle než 4 dny; malé elektrárny do 5 kWp zvládneme namontovat i za 2 dny). Snadná je i její údržba. Fotovoltaické panely mají samočisticí schopnost, takže se o ně nemusíte nijak starat a jen si v pohodlí užíváte komfortu, který vám přinášejí. Podrobnosti ohledně samotného připojení i chodu elektrárny naleznete v článku Fotovoltaika po instalaci u vás doma.

 • Vzrůstající účinnost

Pokrok jde stále kupředu, a tak se nové fotovoltaické panely pyšní stále vyšší účinností. Panely, které momentálně nabízíme, mají účinnost kolem 20,4 % a výkon přibližně 450 Wp.

 • Dlouhá životnost a nízká poruchovost

Fotovoltaická elektrárna vyžaduje poměrně velkou vstupní investici, nicméně tu s vámi bude dlouhé roky. Na výkon solárních panelů poskytujeme záruku 25 let s tím, že po tu dobu neklesne jejich výkon pod 80 %. I v následujících letech však budou panely fungovat velice dobře, přičemž ztrácí ze své výkonnosti asi 0,7 % za rok. Na střídač získáte prodlouženou záruku 10 let. Díky tomu, že s pomocí elektrárny získáváte elektřinu zdarma, je návratnost této investice kolem 6–⁠8 let.

 • Ekologický provoz bez produkce emisí

Fotovoltaika vyrábí elektřinu, aniž by při tom produkovala jakékoli emise. To platí i v případě, že ji zkombinujete s tepelným čerpadlem, které je rovněž ekologickým energetickým zařízením. Děkovat vám tak bude nejen vaše peněženka, ale také příroda. Ostatně – Česká republika se zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 % a právě přechod na používání těchto typů zařízení je cestou, jak tohoto závazku dosáhnout. Tím, že budete energii vyrábět pomocí solárních panelů, ušetříte každým 1 kW přibližně 900 kg emisí CO2 za rok.

 • Státní podpora v podobě dotací

Na pořízení fotovoltaické elektrárny (ale také například tepelného čerpadla nebo nabíjecí stanice pro elektromobil) můžete čerpat státní dotace z programu Nová zelená úsporám, a to až do výše 50 % pořizovacích nákladů. Žádost zdarma vyřídíme za vás, takže vám nepřibudou žádné starosti. Přečtěte si, jak celý proces žádosti o dotaci s Woltair probíhá.

Fotovoltaika v minulých letech

Velký boom fotovoltaiky začal u nás v roce 2020 v průběhu pandemie covidu, kdy řada lidí začala nuceně trávit více času doma a vzniklo tak více prostoru pustit se do plánovaného zvelebování domácností, které díky instalaci fotovoltaiky získávají mnoho výhod. Tento trend pokračoval i v roce 2021 a podrobně jsme ho popsali v článku Vyplatí se fotovoltaika v roce 2021? 

Vyplatí se fotovoltaika každému?

Dá se říct, že správně navržená fotovoltaická elektrárna se vyplatí skutečně téměř každému, kdo má nemovitost, na níž může fotovoltaiku umístit. Solární panely je přitom možné namontovat téměř na všechny typy střech různých sklonů (včetně vodorovné a svislé instalace). Výjimku tvoří AG prefa, měděná krytina, eternit a krytiny obdobného typu. Pokud se pro instalaci nehodí střecha, dají se však bez problému využít i jiné objekty (např. garáž, stodola apod.). Podmínkou je, aby se nacházely na pozemku náležejícím k danému rodinnému domu.

I když roli pro získání maximálního množství energie ze slunečního záření hraje i orientace na světové strany, s výjimkou strany severní jsou vhodné všechny. Nejvíce energie získáte díky panelům orientovaným na jih. Rozdíly v ročních výnosech se však v součtu až tak výrazně neliší.

Uvažujete o tom, že svou nemovitost časem prodáte a nechcete fotovoltaiku pořizovat z obavy, že se vám vaše investice nestihne do té doby vrátit? Ani toho se obávat nemusíte. Nemovitost s fotovoltaickou elektrárnou totiž prodáte za výrazně vyšší cenu, takže své prostředky získáte bez problému zpět i v tomto případě.

Díky fotovoltaice od Woltair:

 • Ušetříte za energie až 50 %
 • 9 měsíců v roce budete vyrábět elektřinu a stanete se nezávislí na dodavatelích
 • Získáte záruku na výkon panelů až 25 let, na střídač prodlouženou záruku 10 let
 • Realizace proběhne do 6 měsíců. Máme vlastní instalační týmy, za které ručíme.

Čísla hovoří jasně

Jaká bude skutečná cena fotovoltaiky na rodinný dům? Nechte si nezávazně a zdarma sestavit návrh rozpočtu pomocí online kalkulačky. Získáte tak podrobný rozpis s vyčíslením každé položky včetně prací a dopravy. Zjistíte tak, na kolik vás fotovoltaická elektrárna kompletně vyjde a nezaskočí vás žádné výdaje navíc. Zároveň se dozvíte i to, kolik uspoříte za energie a jak vysokou můžete případně získat podporu v podobě státních dotací.

Pokud budete mít jakékoli dotazy nebo si budete chtít domluvit telefonickou či osobní schůzku s našimi Woltair experty, neváhejte nás kontaktovat. Fotovoltaické elektrárny realizujeme zpravidla do půl roku a máme k tomu vlastní instalační týmy, za které ručíme.

Hledáte rešení na míru Vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Logo