Zpět na články

Vyplatí se fotovoltaika v roce 2021?

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

31. srpen 2021

Vyplatí se fotovoltaika vašemu rodinnému domu v roce 2021?

Ceny elektřiny stoupají, zato pořízení fotovoltaických panelů je dostupnější a dostupnější. Vyplatí se fotovoltaika v roce 2021? Jednoznačně ano a dokonce je stále výhodnější (porovnejte fakta s novým článkem Vyplatí se fotovoltaika pro rodinný dům v roce 2022?). Pojďme se ale nejdříve podívat na předešlé roky.

Jaký vliv měla pandemie koronaviru na instalace fotovoltaických elektráren v roce 2020?

Pandemie covidu instalování fotovoltaiky neovlivnila negativně, naopak počty instalací prudce rostly. Je pravděpodobné, že se lidé s „nečekaným volným časem“ rozhodli střešní elektrárnu konečně pořídit a tento plán dále neodkládat.

Fotovoltaika pro továrny, podniky, ale i rodinné domy

Celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v ČR byl v roce 2020 51,4 MW. V roce 2019 „jen“ 25,1 MW. V instalacích vedou továrny, podniky, avšak energeticky si polepšilo i značné množství rodinných domů. Stalo se tak s celkovým výkonem 22,6 MW. V roce 2019 se jednalo pouze o 12 MW.

Kolik se vyplácelo dotací?

Nárůst instalací se projevil i v konečné částce státních dotací. V roce 2019 se jednalo o částku 45 milionů, zato v roce 2020 až o 310 milionů Kč. Dotace Nová zelená úsporám vyplatila v roce 2020 až 4846 dotací.

Dotace na fotovoltaiku v roce 2021

Jako rodinný dům můžete o dotaci na fotovoltaiku žádat i letos, a to ve výše jmenovaném dotačním programu. Na fotovoltaiku můžete od státu získat až 150 000 Kč. Dotaci můžete navíc kombinovat s kotlíkovou dotací, a získat tak dotační bonus až 20 000 Kč. Výši dotace na fotovoltaiku určuje druh fotovoltaiky a spotřeba energie.

Nejnižší částku (35 000 Kč) tak získáte u solárního termického systému na přípravu teplé vody, nejvyšší možnou částku u fotovoltaického systému s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh.rok-1, nebo u fotovoltaického systému efektivně spolupracujícího se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem. 

Dotace na fotovoltaiku pro podniky se letos dočká nového znění, a to ve druhé polovině roku.

Proč nyní investovat do fotovoltaiky?

  • Vlastní zdroj energie – soběstačnost a nezávislost,
  • šetrnost k životnímu prostředí,
  • neustálé zvyšování cen energií,
  • vysoká úspora za energie,
  • technologie nyní na samém vrcholu,
  • znatelný pokles cen.

Vysoká účinnost panelů díky neustálému zlepšování technologií

Ještě v nedávné době měly panely výkon 210 Wp. V současné době běžně pořídíte panely s výkonem 350 Wp. I to hraje velkou roli v tom, že pořízení vlastní střešní elektrárny je nyní rozumnou investicí. Společnost Woltair navíc nabízí panely s nejvyšší účinností na trhu.

Není lepší počkat, až budou panely ještě efektivnější?

Dramatický nárůst výkonu u panelů už není možné vyhlížet. To, co bude stále zajímavé, je, že se panely budou vyrábět ekologičtěji. Pokud vás ale zajímá výkon, jsme pravděpodobně na vrcholu technologie.

Fotovoltaika pro rodinné domy v roce 2021.
Fotovoltaika jako moderní řešení pro rodinné domy.

Vyplatí se fotovoltaika zrovna vám?

Fotovoltaika se vám vyplatí, pokud vaše domácnost zužitkuje 70 % vyrobené energie. Pro přesný výpočet je nutné znát několik faktorů. Předně k čemu všemu budete energii využívat. Bude to pro domácí spotřebiče, ohřev vody, nabíjecí stanice, výhřev bazénu? Dále je nutné pohlédnout na orientaci střechy stejně jako na celkovou spotřebu domácnosti stejně jako na to, jak s fotovoltaikou sladíte svůj život?

K získání přesného návrhu vaší fotovoltaické elektrárny doporučujeme kontaktovat Woltair experty, kteří vše dokáží spočítat tak, aby se vám fotovoltaika vyplatila co nejvíce a její návratnost byla co nejrychlejší. Garance špičkového servisu a vyřízení celého kolečka dotace je u Woltair samozřejmostí. 

Fotovoltaika ušetří v každé nemovitosti

Dá se říci, že se správným projektem se fotovoltaika vyplatí každému rodinnému domu. Cena za fotovoltaiku bývá okolo 120 000 Kč, a dotace poloviční. Investice do fotovoltaiky tedy vyjde rodinu na 60 000 Kč s návratností 5–6 let. Dražší elektrárny jsou sice zprvu nákladnější, zato mají návratnost rychlejší. Nad vlastní elektrárnou však mohou uvažovat i bytové domy, již zmiňované firemní budovy nebo třeba obce a stát. 

Česko: Splnění ekologického závazku do roku 2050

Woltair se stal lídrem v instalaci tepelných čerpadel, fotovoltaiky a kombinací tepelných čerpadel s fotovoltaikou na českém trhu s tím, že v srpnu 2021 expandoval na evropský trh, do Polska. Jeho cílem je postupně dekarbonizovat budovy celé Evropy a zásadně tak pomáhat splnit ekologický závazek uhlíkové neutrality evropského kontinentu. Přidejte se k nám a žijte ekologicky, soběstačně a úsporně!

Vyzkoušejte nejnovější verzi fotovoltaické kalkulačky

S novou Woltair kalkulačkou fotovoltaiky zjistíte velice rychle, jaké úspory vás a vaši domácnost s fotovoltaikou čekají. 

Fotovoltaická elektrárna a její návratnost, účinnost a vhodnost.
Fotovoltaika může být řešení i pro vás.


 

Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Logo
Woltair s.r.o. – IČ: 06770525 | DIČ: CZ06770525
Upravit souhlas s používáním cookies Zásady ochrany osobních údajů: Zákazníci, obchodní partneři | Uchazeči o zaměstnání