Vyplatíseoboustrannésolárnípanelyprorodinnýdům?

Vyplatí se oboustranné solární panely pro rodinný dům?

Při stále trvajícím boomu fotovoltaiky se výrobci i dodavatelé předhánějí v tom, jaké výdobytky moderní techniky zákazníkům nabídnou, aby získali jejich pozornost. Jedním z nich jsou i oboustranné soláry. Má cenu do nich zainvestovat?

Výhody oboustranných solárních panelů

Oboustranné (bifaciální) solární panely mají jedno zřejmé plus: využívají energii ze slunečního záření, které dopadá nejen na horní stranu panelu, ale také tu, která se odrazí od povrchu pod panelem. Vypadá to tedy, že oboustranné panely mohou nabídnout vyšší celkový výkon v porovnání s klasickými jednostrannými panely. Jenže…při klasické instalaci na střechu rodinného domu na zadní stranu panelu příliš slunečního záření nepronikne.

Kam se hodí oboustranné panely?

Oboustranné fotovoltaické panely se vyplatí tam, kde se dá skutečně naplno využít jejich potenciál. Tedy při instalaci, kde bude i na zadní stranu zajištěn dostatečný přísun slunečního svitu. To může být například při umístění na zahradu, na plechovou střechu, od níž se záření dostatečně odráží, případně pro agrivoltaické systémy, které jsou instalovány nad pěstebnými plochami. I tak je reálné navýšení výroby systému s oboustrannými panely pouze zhruba 10 %.

Účinnost na klasických střechách

Pokud se však zaměříme na většinu klasických střech rodinných domů, oboustranné panely nemusí být vždy nejlepší volbou. Na většině střech není dostatečný odrazivý povrch, který by umožnil spolehlivé zachycení odraženého světla. To může znamenat, že oboustranné panely nedosáhnou očekávaného výkonu a jejich výhody se tak neuplatní.

Sklon a orientace oboustranných panelů

Dalším faktorem, který ovlivňuje efektivitu oboustranných panelů, je jejich sklon a orientace. V některých případech mohou být oboustranné panely instalovány pod úhlem blízkým 90°, což může zlepšit jejich účinnost tím, že umožní maximální zachycení odraženého světla. Tento sklon však nemusí být na všech střechách prakticky proveditelný. Nehledě k tomu, že na střeše rodinného domu bude taková instalace nejspíše působit poměrně dost rušivě a neesteticky.

Klasické panely vs. oboustranné panely

Závěrem lze říci, že volba mezi klasickými a oboustrannými solárními panely závisí na konkrétních okolnostech. Pro rodinné domy s běžnými střechami budou lepší volbou klasické panely, které nabízejí dostatečný výkon a ekonomickou efektivitu. Oboustranné panely mohou být cenným přínosem v případech, kdy je dostatečný odrazivý povrch nebo kdy lze panelům zajistit vhodný sklon.

Jaké panely se nejvíc vyplatí pro váš dům? Kontaktujte nás a nechte si navrhnout optimální řešení na míru vašim potřebám. Jsme tu od toho, abychom vám poskytli komplexní nestranné poradenství ohledně fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů energie. S našimi odborníky můžete prozkoumat všechny možnosti a získat to nejlepší řešení pro vaši domácnost.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika