Jak funguje tepelné čerpadlo voda–voda. Komu se vyplatí?

Jak funguje tepelné čerpadlo voda–voda. Komu se vyplatí?

Montáže tepelných čerpadel jsou nadále na vzestupu. Tepelná čerpadla voda–voda z nich tvoří jen relativně malou část. Jsou totiž poměrně drahá na pořízení a vyžadují specifické podmínky pro instalaci. Komu se doopravdy vyplatí?

Tepelné čerpadlo voda-voda – princip

Tepelné čerpadlo voda-voda funguje, stejně jako ostatní typy tepelných čerpadel, na principu přenosu tepla z jednoho prostředí do druhého. V tomto případě z vodního zdroje, které pak předává vodě v topné soustavě daného domu. 

Tato varianta vytápění je velice účinná a zajišťuje vysoký topný faktor (COP > 5). Vzhledem k vysoké pořizovací ceně a také poměrně náročnému technickému provedení je však nutné takovou investici skutečně důkladně propočítat.

Teplo z povrchové nebo spodní vody

Spodní vody jsou teplejší než povrchové. Zpřístupňují jej vrty nebo studny, které u nás nejsou příliš rozšířené, jelikož je obtížné najít vody tohoto druhu. Pro instalaci tepelného čerpadla do druhého typu, povrchových vod, je třeba povolení od správce toku a také přidání nemrznoucí směsi do okruhu tepelného čerpadla voda-voda.

Výhody tepelných čerpadel voda–voda

  • Vysoké hodnoty topného faktoru,
  • bez doplňkového zdroje energie (stálá teplota vody rybníka, jezera atp.),
  • nejvyšší účinnost ze všech typů tepelných čerpadel (srovnání různých typů najdete níže)
  • delší životnost čerpadla díky umístění v technické místnosti (nepotřebuje venkovní jednotku, podobně jako tepelné čerpadlo země-voda).

Nevýhody čerpadel voda–voda

  • Potřeba průtoku vody se stálou teplotou (nesnadné zajistit),
  • velmi náročná instalace,
  • nákladný projekt,
  • nákladnější údržba a úprava vody.

Tepelné čerpadlo voda-voda – cena 

Ceny tepelných čerpadel voda–voda se pohybují přibližně od 400 000 Kč do 450 000 Kč. Celkové náklady pak může znatelně navýšit například nutnost hloubení studny, podzemního vrtu či vybudování kolektoru.

Hodí se čerpadlo voda–voda pro vás?

Máte-li u domu rybník, jezero, podzemní vody nebo třeba studnu, může být tento typ čerpadla vhodný pro vytápění vašeho domu. To, jestli se vám takové řešení vyplatí dlouhodobě, může posoudit až zaměření experta na místě.

Pokud by byla instalace tepelného čerpadla voda-voda příliš nákladná, můžete jako skvělý kompromis vysoké účinnosti za rozumnou cenu zvolit variantu vzduch-voda. U nás si můžete vybrat z nejširší nabídky zařízení od špičkových světových výrobců.

Přehled typů tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo – druhZdroj teplaVýhodyNevýhody
Tepelná čerpadla vzduch-vzduchvzduch z venkovního prostředínízká pořizovací cena, snadná instalacenižší výkon; hlučnost;  vhodná spíš jen do menších objektů, chaty nebo chalupy
Tepelná čerpadla země-vodateplo pod zemským povrchem získávané hlubinným vrtem nebo půdním kolektoremdlouhá životnost, stabilní provoz v celém topném obdobífinančně náročné provedení; vyžadují zemní práce na pozemku
Tepelná čerpadla voda-vodateplo ze spodních vod získávané vrtem nebo ze studněvysoká účinnost, vysoký topný faktornáročná instalace; finančně nákladná
Tepelná čerpadla vzduch-vodavzduch z venkovního prostředísnadná instalace, výborný poměr cena/výkonnižší účinnost než čerpadla země-voda; u některých modelů vyšší hlučnost

Nechte to na expertech

Potřebujete si být více jisti? Naši experti vám poskytnou nestranné srovnání čerpadel těch nejprestižnějších značek na trhu, odborné poradenství a řádné provedení montáže čerpadel i případného servisu tepelného čerpadla. Zjistěte, jaké řešení je pro vás nejlepší – vyzkoušejte zdarma naši kalkulačku cen tepelných čerpadel. Již za pár kliků vám přijde na e-mail nezávazný a detailní návrh na míru.

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?