Zpět na články

Podlahové topení: Instalace odborně i svépomocí

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

15. prosince 2021

Posiadanie projektu ogrzewania podłogowego zawsze będzie lepszym rozwiązaniem

Uvažujete nad podlahovým vytápěním? A zajímá vás, jak probíhá jeho instalace? V tomto článku, který vznikl ve spolupráci s Karlem Náprstkem, se dozvíte všechny praktické informace, které budete potřebovat.

Do jakých místností instalovat podlahové topení?

Kromě špajzu nebo spižírny doporučujeme instalovat podlahové topení do všech místností včetně šatny, kde můžete být u převlékání a vyzouvání často bosi. 

Jaké povrchy je možné položit nad podlahové topení?

V době před 15 lety se nad podlahové topení nejčastěji pokládala dlažba. Technologie ale pokročila. Současná „podlahovka“ zvládne moderní podlahy z laminátu i ze dřeva. Určitě ale stále platí, že dlažba propustí nejvíce tepla. A co si má počít ten, kdo si přeje mít ve svém příbytku koberce? Tomu podlahové vytápění nedoporučujeme, protože by mu mnoho služby neposkytlo. 

Tepelné čerpadlo a podlahové topení

Ušetřete až 15 % nákladů tím, že spojíte síly tepelného čerpadla a podlahového topení. Zjistěte také, zda je tepelné čerpadlo účinnější u podlahového vytápění nebo u radiátorů

Budu potřebovat projekt k instalaci podlahového topení?

Projekt samozřejmě doporučujeme ke všemu, co se stavebnictví týče. Nejlepší řešení pro vás bude vypadat tak, že projektant TZB (technického zařízení budov) spočítá tepelné ztráty, zhodnotí statiku budovy a navrhne správné průtoky. Češi jako národ všeumělů však mezi sebou mají mnoho šikovných topenářů, kteří dokáží položit podlahové topení i bez projektu. Do větších staveb se však pouštějte jen s projektem.

Instalace podlahového topení krok za krokem

  1. Připraví se základová deska.
  2. Oddělíme podlahovou desku od zdí tím, že nainstalujeme dilatační pásky. (Aby stěny nepopraskaly, až se ohřevem zvětší objem.)
  3. Do stěny se zaseká rozdělovač okruhů. Může být ale použit i rozdělovač umístěný na stěnu (nic se nebude muset sekat). V každém případě je nutné dodržet, že co místnost, to vlastní regulovatelný okruh. (Pokud máte velký obývací pokoj, bude nutné přidat více okruhů, přičemž se musí počítat s tím, že jedna smyčka potrubí s teplou vodou by neměla být delší než 130 metrů. Delší trubky se hůře regulují, nebo dokonce nemusí topit vůbec.)
  4. Pokládá se potrubí.

Pokládání podlahového topení svépomocí

Odborníka vřele doporučujeme. Pokud ale trváte na vlastní instalaci podlahového topení, vybírejte ze 2 možností:

  • Použití systémové desky, která bude dobře držet plastové trubky ve chvíli, kdy podlahu zalíváte betonem. 1 m2 této desky však stojí až 250 korun.
  • Použití separační fólie, která zabrání betonu, aby se dostal pod izolaci. To vám půjde poněkud obtížněji, nicméně tímto způsobem ušetříte a můžete investovat do kvalitnější podlahové krytiny.

Dodržte tento postup:

  1. Natlakujte systém.
  2. Dokončete lití podlahy.
  3. Nechejte ji ztuhnout.
  4. Přitápějte postupně.

Byl pro vás tento článek užitečný? Podívejte se i na další, podrobně se zabývající výhodami a nevýhodami podlahového vytápění. Můžete si také domluvit schůzku s Woltair expertem, který vám rád pomůže se vším, co budete k tomuto tématu potřebovat. 

Separátor

Další články na téma vytápění domu