Zpět na články

Jak získat dotaci na nabíjecí stanice

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

02. únor 2022

Nabíjecí stanice pro domácí nabíjení elektromobilu

Nabíjet elektromobil snadno a v pohodlí domova pomocí nabíjecí stanice je skvělá možnost, kterou využívá stále více lidí. Tento způsob nabíjení má řadu výhod, o kterých už jsme psali na blogu. Předně s ním výrazně ušetříte, a to jak z hlediska nákladů na provoz, tak díky čerpání státní dotace i z hlediska nákladů na jeho pořízení.

Podmínky pro rok 2022

Z programu Nová zelená úsporám, z podoblasti D.4 – Elektromobilita, totiž můžete získat až 30 000 Kč na pořízení a instalaci nabíjecí stanice pro elektromobily včetně zařízení nezbytných pro její provoz. V rámci jednoho rodinného domu si můžete nechat nainstalovat až dva dobíjecí body (doublebox pro nabíjení dvou vozů současně nebo dvě samostatné nabíjecí stanice) a dotaci čerpat na každý z nich (tedy 2× až 30 000 Kč).

Abyste na nabíjecí stanici mohli dotaci čerpat, musí se jednat o tzv. „chytré“ zařízení – tj. takové, které dokáže zajistit řízení výkonu nabíjení tak, aby nedocházelo k překročení celkového sjednaného příkonu. Dále dokáže řídit výkon nabíjení podle aktuálního stavu sítě, momentální spotřeby energie a případně také koordinovat nabíjení z více bodů současně, jsou-li nainstalovány. S tím si nemusíte dělat starosti – všechny nabíjecí stanice od Woltairu tyto podmínky splňují.

Nabíjecí stanice musí být umístěna na pozemku, který přísluší k podporované stavbě domu a je ve vlastnictví žadatele. Může se ale nacházet také přímo uvnitř domu, například v garáži. Nabíjecí bod si můžete pořídit i na rekreační objekt (na chatu). Podmínkou je, abyste zde vy nebo jiná osoba měla vedený trvalý pobyt alespoň 24 měsíců.

Podporováno je především rodinné bydlení – tedy pořizování nabíjecích stanic do rodinných domů, ale dotaci může získat také vlastník bytové jednotky v domě, který se skládá z nejvýše 3 samostatných bytů, přičemž musí mít souhlas všech ostatních majitelů. Podpora platí také pro bytové domy s řadově uspořádanými bytovými jednotkami, které svojí stavební konstrukcí odpovídají řadových rodinným domům a nemají společné prostory.

Nabíjecí stanici můžete používat pouze pro soukromé účely – pokud by byla určena pro veřejnost nebo pro komerční využití, není možné na ni dotaci uplatnit.

Výše podpory a bonusy

Dotací můžete pokrýt až 50 % celkových přímých realizačních výdajů. Do těch patří jak samotná nabíjecí a její instalace včetně potřebného příslušenství, ale také přívody el. energie vč. souvisejících prací, napojení do rozvaděče, případně nadřazený řidicí systém, je-li instalováno více nabíjecích bodů. Dotace se však nevztahuje na případné náklady, které vám vzniknou v souvislosti se zřízením parkovacího místa pro elektromobil.

Dotaci můžete ještě navýšit až o dva bonusy a pokrýt tak dokonce 60 % realizačních výdajů. Jedná se o podporu montáží nabíjecích stanic ve strukturálně postižených krajích (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj) ve výši 10 %. A také o kombinační bonus, pokud žádáte v rámci více opatření (10 000 Kč na 1 kombinaci) – například podání žádosti o dotaci na pořízení nabíjecí stanice spolu s fotovoltaickou elektrárnou. Podmínkou je celková výše podpory v související podoblasti nad 20 000 Kč.

Uvažujete o pořízení nabíjecí stanice v kombinaci s fotovoltaikou? Kontaktujte naše Woltair experty, kteří pro vás navrhnou nejlepší řešení a vyřídí veškerou administrativu související s podáním žádosti o dotaci. Více o tom, jak proces podání žádosti s Woltair funguje, se dočtete na našem blogu. 

Zažádat si můžete i individuálně přímo na stránkách dotačního programu Nová zelená úsporám.

 

Máte otázky k pravidlům poskytování dotací pro rok 2022? Odpovědi na ně můžete najít v našem článku, který shrnuje 10 nejčastějších dotazů, s nimiž se setkávají naši dotační experti. Podívejte se také na novinky, které platí v dotačních programech od dubna 2022.

Separátor

Další články na téma dotace

Na vašem soukromí nám záleží

My společnost Woltair s.r.o., IČO: 067 70 525, používáme s Vaším souhlasem soubory cookies a další nástroje, které mohou zpracovávat osobní údaje, s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti. Udělený souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na této stránce a více si můžete přečíst v našich „Zásadách používání souborů cookies“.

Ozubené kolo Nastavení