Poslední šance čerpat dotaci za stávajících podmínek.

Zpět na články

Jak získat dotaci na nabíjecí stanice

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

02. únor 2022

Nabíjecí stanice pro domácí nabíjení elektromobilu

Nabíjet elektromobil snadno a v pohodlí domova pomocí nabíjecí stanice je skvělá možnost, kterou využívá stále více lidí. Tento způsob nabíjení má řadu výhod, o kterých už jsme psali na blogu. Předně s ním výrazně ušetříte, a to jak z hlediska nákladů na provoz, tak díky čerpání státní dotace i z hlediska nákladů na jeho pořízení.

Podmínky pro rok 2022

Z programu Nová zelená úsporám, z podoblasti D.4 – Elektromobilita, totiž můžete získat až 30 000 Kč na pořízení a instalaci nabíjecí stanice pro elektromobily včetně zařízení nezbytných pro její provoz. V rámci jednoho rodinného domu si můžete nechat nainstalovat až dva dobíjecí body (doublebox pro nabíjení dvou vozů současně nebo dvě samostatné nabíjecí stanice) a dotaci čerpat na každý z nich (tedy 2× až 30 000 Kč).

Abyste na nabíjecí stanici mohli dotaci čerpat, musí se jednat o tzv. „chytré“ zařízení – tj. takové, které dokáže zajistit řízení výkonu nabíjení tak, aby nedocházelo k překročení celkového sjednaného příkonu. Dále dokáže řídit výkon nabíjení podle aktuálního stavu sítě, momentální spotřeby energie a případně také koordinovat nabíjení z více bodů současně, jsou-li nainstalovány. S tím si nemusíte dělat starosti – všechny nabíjecí stanice od Woltairu tyto podmínky splňují.

Nabíjecí stanice musí být umístěna na pozemku, který přísluší k podporované stavbě domu a je ve vlastnictví žadatele. Může se ale nacházet také přímo uvnitř domu, například v garáži. Nabíjecí bod si můžete pořídit i na rekreační objekt (na chatu). Podmínkou je, abyste zde vy nebo jiná osoba měla vedený trvalý pobyt alespoň 24 měsíců.

Podporováno je především rodinné bydlení – tedy pořizování nabíjecích stanic do rodinných domů, ale dotaci může získat také vlastník bytové jednotky v domě, který se skládá z nejvýše 3 samostatných bytů, přičemž musí mít souhlas všech ostatních majitelů. Podpora platí také pro bytové domy s řadově uspořádanými bytovými jednotkami, které svojí stavební konstrukcí odpovídají řadových rodinným domům a nemají společné prostory.

Nabíjecí stanici můžete používat pouze pro soukromé účely – pokud by byla určena pro veřejnost nebo pro komerční využití, není možné na ni dotaci uplatnit.

Výše podpory a bonusy

Dotací můžete pokrýt až 50 % celkových přímých realizačních výdajů. Do těch patří jak samotná nabíjecí a její instalace včetně potřebného příslušenství, ale také přívody el. energie vč. souvisejících prací, napojení do rozvaděče, případně nadřazený řidicí systém, je-li instalováno více nabíjecích bodů. Dotace se však nevztahuje na případné náklady, které vám vzniknou v souvislosti se zřízením parkovacího místa pro elektromobil.

Dotaci můžete ještě navýšit až o dva bonusy a pokrýt tak dokonce 60 % realizačních výdajů. Jedná se o podporu montáží nabíjecích stanic ve strukturálně postižených krajích (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj) ve výši 10 %. A také o kombinační bonus, pokud žádáte v rámci více opatření (10 000 Kč na 1 kombinaci) – například podání žádosti o dotaci na pořízení nabíjecí stanice spolu s fotovoltaickou elektrárnou. Podmínkou je celková výše podpory v související podoblasti nad 20 000 Kč.

Uvažujete o pořízení nabíjecí stanice v kombinaci s fotovoltaikou? Kontaktujte naše Woltair experty, kteří pro vás navrhnou nejlepší řešení a vyřídí veškerou administrativu související s podáním žádosti o dotaci. Více o tom, jak proces podání žádosti s Woltair funguje, se dočtete na našem blogu. 

Zažádat si můžete i individuálně přímo na stránkách dotačního programu Nová zelená úsporám.

 

Máte otázky k pravidlům poskytování dotací pro rok 2022? Odpovědi na ně můžete najít v našem článku, který shrnuje 10 nejčastějších dotazů, s nimiž se setkávají naši dotační experti. Podívejte se také na novinky, které platí v dotačních programech od dubna 2022.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma dotace