Zpět na články

Novinky v dotačních programech od dubna 2022

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

13. duben 2022

Peníze z dotačních programů na pořízení energetických zařízení

Konec podpory plynových kotlů, zato navýšení dotací na tepelná čerpadla. Tak by se daly shrnout hlavní změny, které začaly platit od dubna 2022. 

Trend odklonu od vytápění zemním plynem je v současné situaci přirozený a nahrává mu řada důvodů, o nichž jsme psali v samostatném článku Nahraďte plynový kotel tepelným čerpadlem. V souladu s tímto vývojem byly uzpůsobeny i státní dotační programy, které nyní podporují posílení energetické bezpečnosti a snížení závislosti na dodávkách ruského plynu a fosilních palivech obecně.

Podpora plynových kotlů jen do konce dubna 2022

Ke změnám došlo s platností od 1. 4. 2022, a to jak v programu Nová zelená úsporám, tak i u Kotlíkových dotací. O dotaci na plynový kondenzační kotel je možné požádat ještě do 30. 4. 2022, a to za předpokladu, že k realizaci výměny zdroje vytápění (nebo alespoň k závazné objednávce, která byla přinejmenším částečně uhrazena formou zálohy) došlo v období od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022.

Na tepelná čerpadla o 50 000 Kč více

Omezení podpory plynových kotlů je ale vykompenzováno navýšením dotací na tepelná čerpadla v rámci Kotlíkových dotací o 50 000 Kč –⁠ z dosavadních 130 000 na 180 000 Kč. Rodiny s nižšími příjmy tak mohou pokrýt až 95 % nákladů na pořízení nového zdroje vytápění, kterým nahrazují starý neekologický kotel.

Na Kotlíkovou dotaci mají nárok domácnosti, jejichž členové vydělali v roce 2020 v průměru maximálně 14 242 Kč čistého měsíčního příjmu (tento příjem se rozpočítává na osobu; u dětí a studentů do 26 let se uvažují příjmy ve výši 0 Kč). Automaticky mají na dotaci nárok domácnosti složené čistě z důchodců či invalidů 3. stupně a nově také domácnosti, které pobírají příspěvek či doplatek na bydlení.

Nová zelená úsporám bez nutnosti dokládat příjmy

Pro ostatní žadatele je nadále určen program Nová zelená úsporám, z něhož lze získat až 100 000 Kč na pořízení tepelného čerpadla s ohřevem TV nebo 80 000 Kč na čerpadlo bez ohřevu TV a pokrýt tak až 50 % pořizovacích nákladů. Podpora je sice nižší než v případě Kotlíkových dotací, ale žadatelé nemusí dokládat své příjmy. Navíc v rámci Nové zelené úsporám můžete získat dotaci nejen na nové vytápění, ale také třeba na pořízení fotovoltaické elektrárny nebo nabíjecí stanice pro elektromobil.

Chcete-li se o dotacích dozvědět více, můžete si přečíst odpovědi na nejčastější otázky, s nimiž se setkávají naši dotační experti. Pokud zde nenaleznete potřebné informace, napište nám do Poradny nebo rovnou kontaktujte naše Woltair experty, kteří vám vše objasní, případně ověří váš nárok na dotaci a pomohou vám zrealizovat cestu k novému energetickému zařízení do vaší domácnosti, které bude nejlépe splňovat vaše nároky. 

Pro naše zákazníky, kteří se rozhodnou pro instalaci tepelného čerpadla, fotovoltaické elektrárny nebo kombinaci fotovoltaiky s nabíjecí stanicí, žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám vyřizujeme my. Podívejte se, jak celý proces podávání žádosti o dotaci s Woltair probíhá.

Více času na výměnu starých kotlů

Od 1. 9. 2022 měl začít platit zákaz používání starých kotlů 1. a 2. emisní třídy. Vláda však nakonec schválila posunutí termínu o další dva roky, tedy až na 1. 9. 2024

Ministerstvo životního prostředí k tomuto kroku přistoupilo, aby dalo českým domácnostem, které se mnohdy potýkají s ekonomickými následky pandemie a dalšími komplikacemi souvisejícími se současnou situací ve světě, více času na výměnu zdroje vytápění.

Je ale dobré nenechat se odložením termínu ukolébat, protože pokud máte starý neekologický kotel, stejně se s ním budete muset dříve či později rozloučit. Hlavní důvody pro výměnu shrnujeme v článku Zákaz kotlů a další důvody pro pořízení tepelného čerpadla. Myslete na to, že čím dříve přejdete na moderní udržitelný způsob vytápění, třeba právě tepelným čerpadlem, tím dříve začnete šetřit na nákladech za provoz a investice do nového energetického zařízení se vám brzy vrátí.

Separátor

Další články na téma dotace

Logo
Woltair s.r.o. – IČ: 06770525 | DIČ: CZ06770525
Upravit souhlas s používáním cookies Zásady ochrany osobních údajů: Zákazníci, obchodní partneři | Uchazeči o zaměstnání