Instalacefotovoltaikybezomezení:novědovýkonu50kW

Instalace fotovoltaiky bez omezení: nově až do výkonu 50 kW

Díky novele energetického zákona už se domácí fotovoltaika nemusí držet limitu 10 kW. To je skvělá zpráva. Nebo ne? Je na místě obávat se přetížení sítě? Co by se stalo, kdyby vám distributor odmítl vaši elektrárnu připojit? Čtěte dál a dozvíte se to!

Sluneční paprsky už můžete využít na maximum

Máte obavy, zda fotovoltaická elektrárna pokryje spotřebu vašeho domu? Zejména pokud chcete fotovoltaiku využívat také k nabíjení elektromobilu pomocí nabíjecí stanice, nemusí být výkon 10 kW, což byl dosud strop pro provozování fotovoltaiky bez licence, dostačující.

Díky novele energetického zákona, kterou 18. 1. 2023 podepsal prezident ČR, tento limit padnul a nově bude možné instalovat fotovoltaiku až do výkonu 50 kW, aniž by byla potřeba licence na výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu nebo stavební povolení (tedy pokud instalace systému nezasáhne do nosných konstrukcí nebo nezmění způsob užívání stavby).

Tip: Zajímají vás také další novinky v legislativě a dotačních programech v oblasti fotovoltaiky a ekologického vytápění? Vše najdete přehledně v článku o novinkách v dotačních programech pro rok 2023.

Čím větší, tím lepší?

Omezovat velikost vaší fotovoltaiky tedy už nemusíte. Ani kvůli zákonným omezením, a ani kvůli financím. Na fotovoltaice nemusíte šetřit, pokud nechcete narušit rodinný rozpočet. Až polovinu vstupních nákladů vám pokryje dotace a zbytek můžete financovat pomocí zvýhodněného úvěru, který jsme pro vás vyjednali díky spolupráci s Buřinkou České spořitelny.

Přesto není vždy nejlepším řešením zvolit fotovoltaickou elektrárnu co největší. Mohlo by se pak stát, že bude mít vyšší výkon, než kolik vaše domácnost zvládne spotřebovat, což znamená, že její návratnost bude příliš dlouhá. Neboli: bude představovat příliš nákladnou investici, která se vám nevyplatí.

Nechte proto raději návrh elektrárny na nás.

  • Provedeme podrobné zaměření přímo u vás doma.
  • Zjistíme od vás, jaké má vaše domácnost energetické nároky.
  • Na základě toho pro vás navrhneme fotovoltaickou elektrárnu na míru.
  • Spočítáme vám, kolik elektřiny můžete s fotovoltaikou vyrobit v jednotlivých ročních obdobích a za celý rok.
  • Uvidíte, jaká bude návratnost fotovoltaiky a kolik s ní ušetříte za energie.
  • Předložíme vám nabídku se skutečně konečnou cenou celé realizace.
  • Orientační nabídku získáte ihned díky naší online kalkulačce fotovoltaiky.

Možné komplikace s připojením do sítě

V médiích se začaly poslední dobou objevovat zprávy, že v některých lokalitách přestává stačit kapacita distribuční sítě, která není dělaná na tak velké přetoky. Co to pro vás může znamenat? Je to důvod k obavám?

Zájem o fotovoltaiku v posledních letech raketově roste, jak můžete vidět na přehledu dle údajů Solární asociace:

Nové instalace fotovoltaiky v ČR

RokPočet elektrárenInstalovaný výkon (MW)
20192 90525,1
20206 29351,4
20219 32162
202233 760288,8

A letos tomu nebude jinak. „Očekáváme, že i v průběhu roku 2023 bude pokračovat trend silné poptávky. Přechod zákazníků ze zafixovaných tarifů na zastropované ceny bude stále představovat dvakrát až třikrát vyšší náklady na energie, což je situace, ve které je využití fotovoltaické elektrárny ideálním řešením,“ říká Jan Hanuš, ředitel společnosti Woltair.

Velký zájem ale může v některých lokalitách narazit na kapacitu sítě. To se týká především určitých oblastí na jižní Moravě a v jižních Čechách, přičemž jde maximálně o jednotky procent instalací.

Když distributor žádost o připojení do sítě zamítne, neznamená to ale, že má žadatel s fotovoltaikou „utrum“. Lukáš Papež, expert na fotovoltaiku, vysvětluje, jaké dva scénáře mohou v takovém případě nastat: „První z nich je úplné zamítnutí, kdy však díky možnosti takzvaného zjednodušeného připojení lze fotovoltaickou elektrárnu namontovat, provozovat a vyřídit i dotaci, pouze není možné dodávat přetoky do distribuční soustavy. Elektrárna tedy slouží jen pro vlastní spotřebu a nevyužité přebytky nelze nijak ekonomicky zhodnotit.

Druhou variantou je uzavření smlouvy o smlouvě budoucí. Distributor v takovém případě v podstatě slibuje, že připojení povolí až ve chvíli, kdy na své síti provede potřebné rozšíření. Ve smlouvě obvykle garantuje i termín, který bývá zpravidla od půl roku do dvou let. Nainstalovaná elektrárna v tomto období musí fungovat ve stejném režimu jako při zamítavém stanovisku, tedy bez možnosti dodávat přetoky do distribuční sítě.“

Jinými slovy: ani při nejhorším možném scénáři nenastane, že byste měli fotovoltaiku na střeše, ale nemohli ji používat. Maximálně byste po určitou dobu nemohli pouštět přetoky do sítě a potažmo vydělávat na jejich prodeji. Vlastní domácnost ale můžete napájet zcela bez omezení a za všech okolností. 

Tip: Nechte si solární elektrárnu navrhnout včetně bateriového úložiště. Díky němu budete moct vyrobenou elektřinu využít skutečně na maximum, a zároveň vás ochrání před výpadky proudu. Kontaktujte naše experty na fotovoltaiku a získejte podrobné informace.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika