Pročpřipořízenífotovoltaikyinvestovatdo baterie?

Proč při pořízení fotovoltaiky investovat do baterie?

Nad fotovoltaikou uvažuje v ČR čím dál více lidí a mají řadu otázek. Jedna z nich je klíčová: Co vám přinese rozhodnutí pořídit si baterii k fotovoltaické elektrárně?

Výhody fotovoltaiky s akumulací do baterie

Fotovoltaická elektrárna s baterií poskytuje hned několik výhod. Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější:

  • S baterií pro solární systém využijete až 99 % vyrobené elektřiny,
  • získáte vyšší státní dotaci na fotovoltaiku,
  • budete žít v domácnosti (téměř) nezávislé na distribuční síti,
  • budete moci čerpat energii kdykoli během dne i noci,
  • oceníte plně automatický, bezúdržbový a nezávislý solární systém s baterií,
  • jistota při výpadcích sítě,
  • zdravotní nezávadnost FV baterie.

S baterií pro FVE vyrovnáte jak výkyvy počasí, tak střídání dne a noci

Fotovoltaické panely budou vyrábět jinak v šeru a jinak při slunečném poledni. K tomu, abyste mohli využít vyrobenou elektřinu i ve chvílích, kdy zrovna elektrárna nevyrábí, slouží bateriové úložiště pro solární systémy.

Rychlejší návratnost investice do fotovoltaiky s baterií

Vyšší úspora díky solárním panelům s baterií s sebou ponese rychlejší návratnost fotovoltaické elektrárny. Ta se v současnosti pohybuje mezi 2 a 7 lety. Průměrná cena fotovoltaiky pro rodinný dům je aktuálně 400–500 tisíc Kč, přičemž cena baterie pro fotovoltaiku je přibližně 35 000 Kč/ks (při kapacitě 3,55 kWh).

Baterie na fotovoltaiku přinese větší soběstačnost

Díky správnému nastavení fotovoltaické elektrárny s akumulací do baterie využijete veškeré přetoky vyrobené energie ve svém domě. To zapříčiní, že nebudete muset využívat elektřinu z distribuční sítě, případně jen velmi minimálně (například během zimy).

Mohu si nastřádat energii z léta na zimu?

Solární systémy s baterií slouží k vyrovnávání denní spotřeby, nikoli k dlouhodobému využití. Nastřádaná elektřina v litihiové baterii pro fotovoltaiku se běžně spotřebuje během toho samého dne nebo hned v následujících dnech.

Kde bude FV baterie uložena?

Baterie k fotovoltaice se umísťuje v bateriovém boxu, který velikostí odpovídá lednici. Často je umístěna blízko domovního jističe v technické místnosti, chodbě nebo garáži. 

Je nutné prostor se solárním akumulátorem odvětrávat?

Prostor, kde bude baterie pro solární elektrárnu uložena, není třeba odvětrávat. Stačí ji umístit do stabilního prostředí, kde se teplota bude držet v rozmezí 10–45 °C; baterie nebude v těsné blízkosti hořlavin ani nebude hrozit, že do ní zateče voda. Více o bezpečné instalaci fotovoltaiky najdete ve speciálním článku.

Jak pracuje solární elektrárna s baterií?

Energie ze střechy proudí dvěma kabely do střídače, který přeměňuje stejnosměrný proud na střídavý (proud v zásuvce), aby ji mohly ihned spotřebovat domácí spotřebiče. Střídač je zároveň propojen s fotovoltaickou baterií, kam se elektřina automaticky uloží v případě, že se v danou chvíli nespotřebovala.

Zajímá-li vás problematika fotovoltaiky, podívejte se také na další články. Poradíme vám, čím se řídit při výběru fotovoltaických panelů nebo jak vybrat dodavatele fotovoltaiky. Máte k tématu fotovoltaické elektrárny s baterií nějaké otázky? Neváhejte se zeptat Woltair expertů, kteří jsou připraveni vám ochotně odpovědět na všechny vaše otázky. Kontaktujte nás ještě dnes.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika