Jak funguje fotovoltaika v zimě nebo v šeru

Jak funguje fotovoltaika v zimě nebo v šeru

K čemu domácí elektrárna, když v zimě nic nevyrobí? To je velmi rozšířený mýtus. Je pravda, že v zimních měsících je méně slunečního svitu. Věděli jste ale, že chlad jako takový fotovoltaice naopak svědčí, a proto je díky němu účinnost fotovoltaických panelů v zimě až o 20 % vyšší než v horku?

K čemu domácí elektrárna, když v zimě nic nevyrobí? To je velmi rozšířený mýtus. Je pravda, že v zimních měsících je méně slunečního svitu. Věděli jste ale, že chlad jako takový fotovoltaice naopak svědčí, a proto je díky němu účinnost fotovoltaických panelů v zimě až o 20 % vyšší než v horku?

  • Nižší sluneční aktivitu kompenzuje vedle chladu také sníh, který pomáhá s druhotným odrazem světla na panely.
  • Solární panely dokážou vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla, když je zataženo.
  • I v Česku máme dostatek slunečního svitu, abyste v součtu za rok ušetřili s fotovoltaikou až 80 % výdajů za elektřinu.

Jak funguje fotovoltaika za zhoršených světelných podmínek 

Nejméně elektřiny vyrobí fotovoltaika v měsících prosinec až únor. Dny jsou kratší, slunečního svitu je méně a oproti létu obvykle trávíme více času doma a máme vyšší spotřebu elektřiny… Sečteno a podtrženo, fotovoltaika v tomto období pokryje přibližně 20 % energetické potřeby domácnosti

Fotovoltaika dokáže pracovat i při zatažené obloze a vyrábět elektřinu i z rozptýleného slunečního svitu (o tom podrobněji níže). Ale úplné zázraky samozřejmě neumí. Za zhoršených podmínek klesá výkon fotovoltaických panelů v zimě zhruba 10×. Při skutečně husté mlze, dešti nebo silném sněžení pak nevyrobí téměř nic. K poklesu výkonu dochází také při zastínění fotovoltaických panelů.

Jaký je výkon solárních panelů pod mrakem?

Když je zataženo, dopadá na panely rozptýlené světlo. To je světlo, které se odráží nebo lomí na částicích v atmosféře a nesvítí přímo od slunce k panelům. Fotovoltaické panely dokáží velmi efektivně vyrábět elektřinu i z tohoto nepřímého světla, byť ji nevyrobí tolik. Produkce energie v tomto případě závisí na mnoha faktorech, včetně úhlu dopadajícího slunečního záření, tloušťky atmosféry a povětrnostních podmínkách. 

Celkově je ale důležité si uvědomit, že i v zimě mohou solární panely stále vyrábět elektřinu, ačkoli ne v plném výkonu. S vhodným sklonem a umístěním panelů, a s možností využití přebytků elektřiny z letního období, může fotovoltaický systém stále významně přispět k pokrytí energetických potřeb domácnosti.

Česko není Florida, ale…

Je pravda, že v České republice nemáme tolik slunečních dnů jako třeba u států blíže k rovníku. I tak jsme na tom ale stále dobře. 

  • V našich zeměpisných podmínkách nás čeká v průměru 1330–1800 slunečních hodin ročně. 
  • Každý instalovaný 1 kWp vyrobí ročně kolem 800–1100 kWh elektrické energie. 

Sluneční (solární) energie v ČR je tedy dost na to, aby se vám fotovoltaika vyplatila. Chcete vědět víc? Přečtete si, jak funguje fotovoltaika v České republice.

Mapa slunečního svitu v ČR. Průměrné hodnoty za rok. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Solární panely a sníh

Sníh a námraza na solárních panelech mohou dočasně ovlivnit jejich účinnost, ale obvykle neznamenají vážný problém. Kvalitní panely jsou konstruované i pro extrémní povětrnostní podmínky. Zvládnou i zátěž 5 400 Pa, což pro představu odpovídá 4 metry silné vrstvě mokrého sněhu. 

Díky tomu, že se panely instalují nejčastěji ve sklonu 15–50°, po jejich hladkém povrchu sníh i další hrubší nečistoty samy sklouznou. Panely se působením slunečních paprsků zahřívají, což podporuje odtávání sněhu a námrazy

Věděli jste, že…? V některých případech může sníh dokonce zvýšit výkon panelů tím, že odrazí sluneční svit na povrch panelů, což je jev známý jako „albedo efekt“.

Optimální sklon panelů v zimě

Sklon solárních panelů má významný vliv na jejich účinnost, přičemž velkou roli zde hraje poloha Země vůči Slunci, která se v průběhu roku liší. V zimním období by proto byl nejefektivnější sklon panelů pod větším úhlem, zatímco v letním období byste nejvíce elektřiny vyrobili s panely umístěnými vodorovně. S ohledem na tyto skutečnosti se jako optimální sklon panelů pro Českou republiku obvykle doporučuje 35°, což je úhel náklonu, který přináší maximální výkon v součtu za celý rok.

Má smysl čistit solární panely? Jak to ovlivní jejich výkon?

Panely, na nichž se časem vytvoří film z jemných nečistot, jako je například prach, pyl nebo ptačí trus, mohou mít účinnost sníženou až o 10–20 %. Profesionální údržba a čištění solárních panelů pomáhá nejen maximalizovat výkon panelů, ale zároveň je klíčem k jejich dlouhodobě bezpečnému a bezproblémovému provozu.

Když zima přináší výhody 

Méně slunečního záření, méně vyrobené elektřiny. To je jasná rovnice. Jenže… ne tak docela. Zimní měsíce s sebou nepřinášejí jen zamračené dny a nízkou sluneční aktivitu. 

Účinnost solárních panelů v zimě roste. Přibližně o 0,4 % na každý °C. Jak to? Nízká teplota pomáhá průběhu fotovoltaického jevu, ke kterému dochází ve fotovoltaických článcích v panelech. 

  • Fotony, které dopadají na fotovoltaický článek, vyráží elektrony z obalu atomu křemíku. Ty se tak dávají do pohybu. 
  • Čím rychleji se elektrony pohybují, tím více elektrické energie panely vyrobí. 
  • Celkový výkon panelu záleží na tom, jaký je rozdíl energie mezi elektrony v klidovém stavu, a v pohybu. 

Při nižších teplotách mají nehybné elektrony nižší energii. Když jsou slunečním zářením aktivovány, je nárůst jejich energie vyšší. A tak je výkon fotovoltaických panelů v zimě vyšší, než kdyby byly elektrony v klidovém stavu více zahřáté (a tedy měly i vyšší počáteční energii).

Tip: Zajímá vás, jak funguje fotovoltaická elektrárna? Přečtěte si o tom podrobněji v našem dalším článku.

Berte v úvahu výkon elektrárny za celý rok 

Fotovoltaika s vámi nebude jen v létě, ani jen v zimě. Bude tu s vámi půl vašeho života (solární panely vám vydrží přibližně 40 let). Proto se tak dívejte i na její výkon v širší perspektivě, alespoň v součtu za jeden celý rok. Kolik elektřiny s ní můžete vyrobit a kolik peněz můžete ušetřit? My vám to spočítáme, stačí nás kontaktovat!

Využijte vyrobenou energii na maximum 

Solární panely v zimě nevyrobí tolik energie, abyste byli 100% nezávislí na distribuční síti po celý rok. Ale vyrobí tolik energie, že s ní ročně ušetříte až 80 % nákladů za elektřinu. A to se vyplatí. 

  • Když vaše domácnost potřebuje více energie, než kolik stihne fotovoltaika vyrobit, jednoduše ji načerpáte ze sítě. 
  • Když vyrábíte více, než spotřebujete, přebytky uložíte do baterie a využijete je později (například večer po návratu z práce). Proto se rozhodně vyplatí investovat do baterie
  • Hybridní fotovoltaický systém (tedy právě ten, co disponuje baterií, ale současně je napojený i do sítě), zároveň ochrání vaši domácnost před výpadky proudu. K těm častěji dochází právě v zimním období v důsledku bouřek či silného větru. Další body pro fotovoltaiku v zimě
  • Fotovoltaika vám může pomoci také s ohřevem vody i s vytápěním (fotovoltaika a tepelné čerpadlo jsou sehraná dvojka; samozřejmě ale solární energie není v zimě tolik, aby vám dokázala 100% pokrýt náklady na vytápění). 
  • Přebytky z letního období, které nevyužijete ani prostřednictvím baterie, můžete odprodávat zpět do sítě nebo je převádět na jiná odběrná místa. V létě totiž fotovoltaika vyrobí až 200 % elektřiny, než kolik vaše domácnost dokáže spotřebovat.
  • V souhrnu tak s fotovoltaikou nejen šetříte, ale dokonce vyděláte. A to i když si na ni vezmete úvěr. Ročně vám může poskytnout výnosnost 10–25 %
  • Maximalizovat výrobu elektřiny vám pomůže také: 
    • Vhodná orientace panelů (hlavně ne na sever) 
    • Správný sklon (ideálně 30–⁠40°) 
    • Zamezit pravidelnému zastínění fotovoltaických panelů (např. vzrostlým stromem) 
    • Údržba, aby výkon panelů nesnižovalo jejich silné znečištění 

Vyplatí se fotovoltaika právě vám? 

I přes to všechno mohou existovat v ČR lokality nebo domy, kde se fotovoltaika přes veškerou snahu nevyplatí. Je samozřejmé, že si chcete být před velkou investicí do domácí elektrárny jistí, zda je pro vás skutečně vhodná, a vědět, jak rychle se vám vrátí prostředky, které do ní vložíte.

Od toho tu jsou naši zkušení experti na fotovoltaiku

  • Proberou s vámi vaše požadavky i energetické nároky vaší domácnosti, aby mohli navrhnout fotovoltaiku přesně na míru vašim potřebám
  • Zodpoví všechny vaše dotazy. 
  • Spočítají vám, na kolik vás vyjde celé řešení, jaká bude jeho návratnost a kolik elektřiny s fotovoltaikou vyrobíte. 
  • To vše online, pomocí nejmodernějších technologií.
  • Chcete si udělat představu ihned? Návrh řešení včetně ceny materiálu, práce a dopravy vám sestaví naše online kalkulačka fotovoltaiky na pár kliknutí.

Pomůžeme vám vybrat tepelné čerpadlo a fotovoltaiku na míru

Nevíte si rady? Zavolejte nám na 800 88 77 22 nebo napište na info@woltair.cz

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Spustit kalkulačku

Jak vám tento článek pomohl?