Zpět na články

Jak funguje fotovoltaika v zimě nebo v šeru

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

11. leden 2023

Sníh na solárních panelech

K čemu fotovoltaika, když v zimě nic nevyrobí? To je velmi rozšířený mýtus. Je pravda, že v zimních měsících je méně slunečního svitu. Věděli jste ale, že chlad jako takový panelům naopak svědčí a mají díky němu až o 20 % vyšší účinnost než v horku?

 • Nižší sluneční aktivitu kompenzuje vedle chladu také sníh, který pomáhá s druhotným odrazem světla na panely.
 • Solární panely dokážou vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla, když je zataženo.
 • I v Česku máme dostatek slunečního svitu, abyste v součtu za rok ušetřili s fotovoltaikou až 80 % výdajů za elektřinu.

Jak funguje fotovoltaika za zhoršených světelných podmínek

Nejméně elektřiny vyrobí fotovoltaika v měsících prosinec až únor. Dny jsou kratší, slunečního svitu je méně a oproti létu obvykle trávíme více času doma a máme vyšší spotřebu elektřiny… Sečteno a podtrženo, fotovoltaika v tomto období pokryje přibližně 20 % energetické potřeby domácnosti.

Fotovoltaika totiž dokáže pracovat i při zatažené obloze a vyrábět elektřinu i z rozptýleného slunečního svitu. Ale úplné zázraky fotovoltaika samozřejmě neumí. Za zhoršených podmínek klesá účinnost fotovoltaických panelů zhruba 10×. Při skutečně husté mlze, dešti nebo silném sněžení pak nevyrobí téměř nic.

Česko není Florida, ale…

Je pravda, že v České republice nemáme tolik slunečních dnů jako třeba u států blíže k rovníku. I tak jsme na tom ale stále dobře. 

 • V našich zeměpisných podmínkách nás čeká v průměru 1330–1800 slunečních hodin ročně.
 • Každý instalovaný 1 kWp vyrobí ročně kolem 800–1100 kWh elektrické energie.

Sluneční (solární) energie v ČR je tedy dost na to, aby se vám fotovoltaika vyplatila. Chcete vědět víc? Přečtete si, jak funguje fotovoltaika v České republice.

Mapa slunečního svitu v ČR. Průměrné hodnoty za rok. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Když zima přináší výhody

Méně slunečního záření, méně vyrobené elektřiny. To je jasná rovnice. Jenže… ne tak docela. Zimní měsíce s sebou nepřinášejí jen zamračené dny a nízkou sluneční aktivitu. 

 • Účinnost solárních panelů v zimě roste. Přibližně o 0,4 % na každý °C. Jak to? Nízká teplota pomáhá průběhu fotovoltaického jevu, ke kterému dochází ve fotovoltaických článcích v panelech.
  • Fotony, které dopadají na fotovoltaický článek, vyráží elektrony z obalu atomu křemíku. Ty se tak dávají do pohybu.
  • Čím rychleji se elektrony pohybují, tím více elektrické energie panely vyrobí.
  • Celkový výkon panelu záleží na tom, jaký je rozdíl energie mezi elektrony v klidovém stavu, a v pohybu.
  • Při nižších teplotách mají nehybné elektrony nižší energii. Když jsou slunečním zářením aktivovány, je nárůst jejich energie vyšší. A tak je i výkon panelu vyšší, než kdyby byly elektrony v klidovém stavu více zahřáté (a tedy měly i vyšší počáteční energii).
 • S výrobou elektřiny pomůže i sníh v okolí. Od bílého sněhu se odráží sluneční svit a poté dopadá na panely, které tak mají více energie pro výrobu elektřiny. Nebojte se zasněžených panelů. Díky jejich hladkému povrchu a správnému náklonu z nich sněhová pokrývka záhy sklouzne. Panely se zároveň i rychle zahřívají, takže se brzy rozpustí i případná námraza a fotovoltaika může vesele pracovat, jako by se nechumelilo.

Tip: Zajímá vás, jak funguje fotovoltaická elektrárna? Přečtěte si o tom podrobněji v našem dalším článku.

Berte v úvahu výkon elektrárny za celý rok

Fotovoltaika s vámi nebude jen v létě, ani jen v zimě. Bude tu s vámi půl vašeho života (solární panely vám vydrží přibližně 40 let). Proto se tak dívejte i na její výkon v širší perspektivě, alespoň v součtu za jeden celý rok. Kolik elektřiny s ní můžete vyrobit a kolik peněz můžete ušetřit? My vám to spočítáme!

Využijte vyrobenou energii na maximum

Fotovoltaika vám nevyrobí tolik energie, abyste byli 100% nezávislí na distribuční síti po celý rok. Ale vyrobí tolik energie, že s ní ročně ušetříte až 80 % nákladů za elektřinu. A to se vyplatí.

 • Když vaše domácnost potřebuje více energie, než kolik stihne fotovoltaika vyrobit, jednoduše ji načerpáte ze sítě.
 • Když vyrábíte více, než spotřebujete, přebytky uložíte do baterie a využijete je později (například večer po návratu z práce). Proto se rozhodně vyplatí investovat do baterie.
 • Hybridní fotovoltaický systém (tedy právě ten, co disponuje baterií, ale současně je napojený i do sítě), zároveň ochrání vaši domácnost před výpadky proudu. K těm častěji dochází právě v zimním období v důsledku bouřek či silného větru. Další body pro fotovoltaiku v zimě.
 • Fotovoltaika vám může pomoci také s ohřevem vody i s vytápěním (fotovoltaika a tepelné čerpadlo jsou sehraná dvojka; samozřejmě ale solární energie není v zimě tolik, aby vám dokázala 100% pokrýt náklady na vytápění).
 • Přebytky z letního období, které nevyužijete ani prostřednictvím baterie, můžete výhodně odprodávat zpět do sítě. V létě totiž fotovoltaika vyrobí až 200 % elektřiny, než kolik vaše domácnost dokáže spotřebovat. Lukáš Papež, expert na fotovoltaiku, vysvětluje: „Výkup přebytků už není 20 či 50 haléřů za kW, jak tomu bylo dříve. Dnes už to může být 8 až 12 Kč.“
 • V souhrnu tak s fotovoltaikou nejen šetříte, ale dokonce vyděláte. A to i když si na ni vezmete úvěr. Ročně vám může poskytnout výnosnost 10–25 %.
 • Maximalizovat výrobu elektřiny vám pomůže také:
  • Vhodná orientace panelů (hlavně ne na sever)
  • Správný sklon (ideálně 30–⁠40°)
  • Umístění panelů tak, aby nebyly pravidelně zastíněny
  • Údržba, aby výkon panelů nesnižovalo jejich silné znečištění

Vyplatí se fotovoltaika právě vám?

I přes to všechno mohou existovat v ČR lokality nebo domy, kde se fotovoltaika přes veškerou snahu nevyplatí. Je samozřejmé, že si chcete být před velkou investicí do domácí elektrárny jistí, zda je pro vás skutečně vhodná, a vědět, jak rychle se vám vrátí prostředky, které do ní vložíte. 

Od toho tu jsou naši zkušení experti na fotovoltaiku:

 • Přijedou k vám domů, obhlédnou, zda máte pro instalaci fotovoltaiky vhodné podmínky.
 • Proberou s vámi, jakou máte roční spotřebu elektřiny, aby mohli navrhnout fotovoltaiku přesně na míru vašim potřebám.
 • Zodpoví všechny vaše dotazy.
 • Spočítají vám, na kolik vás vyjde celé řešení, jaká bude jeho návratnost a kolik elektřiny s fotovoltaikou vyrobíte.
 • Chcete si udělat představu ihned? Orientační rozpočet vám sestaví naše online kalkulačka fotovoltaiky do jedné minuty.
Separátor

Další články na téma fotovoltaika

Na vašem soukromí nám záleží

My společnost Woltair s.r.o., IČO: 067 70 525, používáme s Vaším souhlasem soubory cookies a další nástroje, které mohou zpracovávat osobní údaje, s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti. Udělený souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na této stránce a více si můžete přečíst v našich „Zásadách používání souborů cookies“.

Ozubené kolo Nastavení