Zpět na články

Cena tepelného čerpadla v roce 2022

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

19. leden 2022

Tepelné čerpadlo jako ekologické vytápění

Poslední dobou všude kolem sebe slýcháme o neustálém zdražování prakticky veškerého zboží a služeb. Přesto – nebo lépe řečeno – právě proto je nyní ideální doba pro investici do nového energetického zařízení – do tepelného čerpadla. Jeho provoz je totiž šetrnější jak z hlediska nákladů na vytápění (což se při současném raketovém růstu cen energií obzvlášť vyplatí), tak i s ohledem na životní prostředí. Navíc na jeho pořízení lze využít státní dotace, díky kterým můžete získat zpět až 95 % pořizovacích nákladů.

Speciálně na přání našich zákazníků jsme připravili přehled výhod, které přináší nahrazení plynového kotle tepelným čerpadlem.

Zákaz používání neekologických zdrojů vytápění

Pořízení tepelného čerpadla nahrává i další fakt, a totiž, že od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Za porušení tohoto nařízení hrozí pokuty až do výše 50 000 Kč.

Nyní tedy máte poslední možnost nechat si nainstalovat nový zdroj vytápění, než začne tento zákon platit, a vyhnout se tak možnému finančnímu postihu. Nečekejte s pořizováním na poslední chvíli až po skončení topné sezóny – namontovat tepelné čerpadlo si můžete klidně nechat i nyní, v průběhu zimy

Realizace trvá obvykle čtyři dny a během té doby vám zajistíme tepelný komfort, na jaký jste zvyklí – zapůjčíme vám dostatek přímotopů nebo od vás převezmeme klíče a výměnu starého zdroje vytápění zrealizujeme třeba v době, kdy odjedete na dovolenou. Domluvte si schůzku s naším expertem, který vám pomůže najít vhodné řešení.

Ušetřete za energie

S tím, že ceny elektřiny a plynu strmě rostou, bohužel nic neuděláte, můžete ale zabránit tomu, aby se vás toto zdražování výrazněji dotklo – jednoduše tak, že si pořídíte tepelné čerpadlo, které má velmi nízké náklady na provoz a je nenáročné na údržbu.

Při přechodu z vytápění plynem tak ušetříte 50 % ročních nákladů. Pokud jste dosud topili elektřinou, úspora bude dokonce až 75 % původních nákladů. K tepelnému čerpadlu navíc dostanete elektrickou sazbu D57d na celý objekt, při níž získáte levnější elektřinu i pro ostatní elektrospotřebiče (lednice, televize, mrazák…), což vám přinese další výrazné úspory.

Chcete ušetřit ještě víc a být alespoň částečně energeticky soběstační? Zkombinujte tepelné čerpadlo a fotovoltaickou elektrárnu. Připravili jsme pro vás i další tipy, jak ušetřit za energie, včetně menších, ale přesto efektivních kroků, které můžete dělat každý den.

Dotace – snižte výrazně pořizovací náklady

Návratnost investice do tepelného čerpadla se pohybuje kolem 6–7 let. Tuto dobu však výrazně zkrátíte díky prostředkům z dotací. Nebojte se, nečeká vás kvůli tomu žádné otravné papírování – žádost z programu Nová zelená úsporám vyřídíme za vás, pokud si od nás necháte nainstalovat tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku. Přečtěte si, jak proces podání žádosti o dotaci s Woltair probíhá. Už teď si u nás můžete nezávazně ověřit, zda na dotaci budete mít nárok, a případně v jaké výši.

O dotaci může žádat vlastník rodinného, případně bytového domu, ale klidně i chaty. Podmínkou je, aby zde měl trvalé bydliště. Pro domácnosti s nižšími příjmy (do 14 242 Kč průměrného čistého měsíčního příjmu na člena domácnosti) jsou určeny Kotlíkové dotace, jimiž lze získat na výměnu starého kotle dotaci, která pokryje až 95 % z pořizovací ceny nového zdroje vytápění (až 130 000 Kč na tepelné čerpadlo nebo až 100 000 Kč na plynový kondenzační kotel). Aktualizace: od 29. 3. 2022 byla navýšena podpora z Kotlíkových dotací na až 180 000 Kč a došlo také k dalším změnám, o kterých se dočtete v článku Novinky v dotačních programech od dubna 2022.

Pro ostatní domácnosti je tu dotační program Nová zelená úsporám, z něhož lze pokrýt až 50 % nákladů na výměnu neekologického kotle. Konkrétně se jedná o částku až 80 000 Kč na tepelné čerpadlo bez ohřevu teplé užitkové vody a až 100 000 Kč na čerpadlo s ohřevem vody. Dotaci lze získat i na klimatizaci (tepelné čerpadlo vzduch–vzduch), ale pouze v případě, že bude sloužit jako hlavní zdroj vytápění nahrazující lokální topeniště (dotace až 60 000 Kč).

Dotace z programu Nová zelená úsporám můžete čerpat do 31. prosince 2022 nebo do vyčerpání celkové alokované částky. Prostředky nemusíte využít jen na pořízení tepelného čerpadla a jeho instalaci, ale třeba také na:

  • Renovaci rodinných a bytových domů (zateplení fasády, střechy, stropů, výměnu oken a dveří)
  • Stavbu rodinných a bytových domů v tzv. pasivním standardu (pasivní domy)
  • Nákup rodinných domů a bytů s velmi nízkou energetickou náročností
  • Pořízení fotovoltaické elektrárny
  • Akumulační nádrže na zachytávání dešťové vody, využívání odpadní vody
  • Zelené střechy, venkovní stínicí techniku
  • Využívání tepla z odpadní vody, ohřev vody
  • Systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (ZZT)
  • Pořízení a instalaci nabíjecích stanic pro elektromobily

Chcete se dozvědět více o podmínkách dotací pro rok 2022? Přečtěte si odpovědi na 10 nejčastějších dotazů k tomuto tématu, s nimiž se naši dotační experti setkávají.

Tip: Nesplňujete podmínky pro získání dotace na tepelné čerpadlo a nemůžete si dovolit tolik zatížit rodinný rozpočet? Nic není ztraceno! Můžete si pořídit tepelné čerpadlo na splátky. Získáte ho tak i zcela bez vstupní investice a splátky pak hradíte z peněz, které každý měsíc ušetříte díky tepelnému čerpadlu za energie.

Ceny tepelných čerpadel

Cena tepelného čerpadla se odvíjí od zvoleného technického řešení i jeho účinnosti. Šetřit na kvalitě se tady rozhodně nevyplatí – laciné čerpadlo totiž může mít nákladný provoz, krátkou životnost nebo třeba vysokou hlučnost, která pak bude kazit vaši domácí pohodu.

Více o tom, co udává hodnotu tepelných čerpadel, a jak je správně vybrat, se dočtete v článku o ceně tepelných čerpadel. Přečíst si můžete i přehled nejdůležitějších pojmů, kde najdete také vysvětlení, jak tepelné čerpadlo vlastně funguje.

Nejlevnější jsou obecně čerpadla vzduch–vzduch, která nevyžadují zemní vrt. Jejich účinnost je ale nižší a lze je využít pouze na vytápění, nikoli na ohřev vody. Nejoblíbenější je varianta vzduch–voda, kterou můžete u Woltair získat přibližně za 160 000 – 300 000 Kč (dle zvoleného typu) s garancí stejné ceny po celé ČR.

Úsporné a ekologické vytápění je jasná volba – které ale zvolit?

Každá domácnost je jiná a každý člověk má jiné nároky a také různé možnosti – optimální řešení vytápění vám navrhneme na míru. Woltair expert vás navštíví přímo u vás doma, zhodnotí aktuální stav a vybere s vámi tu pravou variantu vytápění, která vám bude nejvíc vyhovovat

Chcete si udělat představu o různých možnostech vytápění hned teď? Vyzkoušejte naši online kalkulačku s nejširším výběrem energetických zařízení na trhu, díky níž získáte nezávazně za pár minut cenovou nabídku a odhad úspor. Nebo si přečtěte recenze tepelných čerpadel, která jsou mezi našimi zákazníky nejoblíbenější.

Hledáte rešení na míru Vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma dotace

Logo