Zpět na články

Správná teplota v domácnosti: Jaká je a jak jí dosáhnout

Karel Náprstek

Karel Náprstek

Expert na tepelná čerpadla

28. června 2020

Na jakou teplotu doma vytápět?

Optimální pokojová teplota je samozřejmě velmi individuální a názor lidí na ni se velmi liší.
Zatímco někteří se už potí, ostatním může ve stejnou chvíli být příjemně. Často tak vznikají boje o ovladač teploty vytápění, případně hádky o zavřené či otevřené okno.

Vytápění svého domu nebo bytu můžete přivést k dokonalosti. 

Jaká je ideální pokojová teplota pro vaše tělo?

• Správná pokojová teplota v domácnostech
• Jaká je příjemná teplota v kanceláři
• Genderové rozdíly v pohledu na ideální teplotu
• Rady, jak ušetřit na vytápění

Správná pokojová teplota v domácnostech
Přes den: Příjemná domácí teplota se pohybuje mezi 19 °C a 23 °C v závislosti na individuálním pocitu. Jinak to vidí lidé trávící volný čas na sedačce v obýváku a jinak lidé, kteří mají napilno s vařením, úklidem a další domácími pracemi.

V noci: Většina lidí nemá námitek proti teplotě v ložnici nad 20 °C. Odborníci však doporučují ke zdravému a klidnému spánku teploty mezi 16 °C a 18 °C. Někdo spí celou zimu s otevřeným oknem. Doporučujeme v těchto případech nechat vytápění nastavené v pohotovostním režimu, aby sepnulo a vyhřálo místnost na minimální teplotu dříve, než se z vás stane rampouch.

Chcete mít náklady na vytápění pod kontrolou? Potom se řiďte našimi doporučeními:

Varování před přílišným chladem a vlhkostí: pokud jsou obytné místnosti vyhřívány jen sporadicky, teplota v nich často klesá pod 16 °C a klima v domě je stále vlhké (vlivem např. sušení prádla), vytváříte tím ideální podmínky pro tvorbu plísní a hub. Plísně tak mají možnost množit se za tapetami, v různých zákoutích nebo přímo ve stěnách.

Když nejste doma: pokud odjíždíte mimo domov – třeba na zimní dovolenou, a chcete ušetřit na nákladech za vytápění, nikdy zcela nevypínejte topný systém. Nijak výjimečné nejsou situace, kdy po návratu lidé najdou interiér vytopený kvůli prasklým vodovodním trubkám. Ve vašem zájmu je zajistit výhřev domácnosti i v době, kdy byť jen na pár dní nejste doma.

Pronájem bytu či domu: každý, kdo žije v pronájmu (ať už v bytě či rodinném domě) má právo na dostatečné vytápění, během dne minimálně na 20° až 22°C.

Domácí mazlíčci: samozřejmě se bude váš pejsek či kočička nejlépe cítit u roztopeného radiátoru, ale jsou i výjimky. Zástupci některých ras jako např. husky by při stejné pokojové teplotě raději sundali kabát. V každém případě byste měli domácím mazlíčkům zajistit dostatek tekutin, protože třeba psi nemají potní žlázy a jejich termoregulace funguje na jiných principech než u lidí.

Jaká je příjemná teplota v kanceláři?
V pracovních prostorech byste měli mít vždy chladnou hlavu. Který zaměstnavatel by chtěl, aby jeho zaměstnanci byli v přetopených prostorech pomalí a po obědě navíc začali usínat? 
Samozřejmě by nikdo neměl na pracovišti mrznout, ale příliš tepla také škodí pracovnímu výkonu.
Takže pokud si všimnete, že vaši podřízení jsou letargičtí, mírně snižte teplotu v kanceláři.

Genderové rozdíly v pohledu na ideální teplotu
• Ženy obvykle prochladnou rychleji než muži, je to vinou anatomických dispozic. Tělo mužů většinou obsahuje více svalové hmoty, která vytváří teplo, pokud je aktivní. Muži mají také silnější pokožku, která lépe chrání tělo před zimou. Neexistuje ideální pokojová teplota pro ženy, je důležité mít v místnosti dostatečné teplo a cítit se příjemně.

• Muži: pravý chlap prý nikdy nebrečí a nikdy neprochladne, a dokonce i v největších mrazech, kdy zamrzá voda v rozvodech, nepotřebuje topení. Kdo s tímhle pochybným názorem přišel? I muži jsou citliví na chlad a naštěstí mají dostatek sebereflexe. Všechny zdroje vytápění (tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle i elektrokotle) obsahují regulátor teploty, který umožní nastavení té nepohodlnější teploty v obytných nebo pracovních prostorech.

Rada, jak ušetřit na vytápění
Kdo chce na vytápění šetřit, měl by se zamyslet při jakémkoliv doteku na ovládací panel topného zdroje. Jediný přidaný stupeň navíc výrazně zvyšuje spotřebu energie a zároveň zvyšuje míru emisí vypouštěných do ovzduší. 
Ušetřit můžete např. nastavením termostatů v nepoužívaných místnostech na minimální teplotu, která zabrání tvorbě plísní a „prochladnutí“ celé nemovitosti. Rovněž není nutné, aby byla místnost vyhřátá do teplot umožňující být v tričku a šortkách. Pomocí dlouhých rukávů a kalhot jde snadno snížit spotřebu energie.
Věděli jste, že s novým kondenzačním plynovým kotlem můžete snížit náklady na vytápění až o neuvěřitelných 30 % při stejné teplotě místnosti? Cenu za výměnu vašeho starého plynového kotle za nový vám úspora za energie vrátí do několika let.

Chcete vědět více? Použijte naši online kalkulačku, díky níž ihned získáte návrh na vytápění vaší domácnosti. Tuto nezávaznou kalkulaci obdržíte zcela zdarma. Obraťte se na nás a my vám s výměnou plynového kotle či přechodem na tepelné čerpadlo odborně pomůžeme.
Společně najdeme efektivní systém vytápění pro pohodlí vašeho domova.
Nezapomeňte také na fakt, že různé topné systémy vytvářejí různé teplo, které cítíme různě.
Pocit tepla z podlahové vytápění je jiný než z radiátorů, podobně elektrický ohřívač nikdy nedosáhne stejného tepla jako kotel na pevná paliva.
Jaká je tedy ideální pokojová teplota? Je to až příliš jednoduché, ale je to pravda. Ideální je teplota, ve které se cítíme pohodlně.

Separátor

Další články na téma vytápění domu