Fotovoltaika - vše o solárních elektrárnách

Fotovoltaika - vše o solárních elektrárnách

Vše o fotovoltaice

Chcete předejít nekonečnému boji s vysokými cenami elektřiny od dodavatelů a stát se maximálně soběstační? Pořiďte si domácí fotovoltaickou elektrárnu. Čím lépe se s ní sžijete, tím dříve uvidíte, jak skvělé rozhodnutí jste udělali. Fotovoltaika nepřináší jen úspory za energie, pohodlí a nezávislost, ale také zdravější životní prostředí pro nás všechny.

Vše o fotovoltaice

Chcete předejít nekonečnému boji s vysokými cenami elektřiny od dodavatelů a stát se maximálně soběstační? Pořiďte si domácí fotovoltaickou elektrárnu. Čím lépe se s ní sžijete, tím dříve uvidíte, jak skvělé rozhodnutí jste udělali. Fotovoltaika nepřináší jen úspory za energie, pohodlí a nezávislost, ale také zdravější životní prostředí pro nás všechny.

Každý den se solární elektrárnou

Během dne elektrárna vyprodukuje mnohem více energie, než bude reálná spotřeba. Přebytky elektřiny se v tu chvíli nikam neztratí, můžete je nasměrovat do přípravy ohřevu teplé vody, bateriového systému nebo do rozvodné sítě. Touto cestou je můžete převádět na jiné odběrné místo napříč distribuční soustavou, sdílet je v rámci komunity nebo prodávat za spotové nebo předem smluvené ceny.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

Fotoelektrický jev se odehrává přeměnou sluneční energie na energii elektrickou ve fotovoltaických článcích. Ty najdete pospojované ve fotovoltaických (solárních) panelech. Rozměry solárního panelu jsou zhruba 2,1 × 1 m a na oblíbenou 10kWp fotovoltaickou elektrárnu budete takových panelů na střeše potřebovat dvacet. Kromě velikosti panelů je nutné brát v potaz i jejich hmotnost. Střecha v dobré kondici je však unese bez problémů.

Navštivte také článek Fotovoltaická elektrárna jako promyšlená investice, který vás provede řadou zajímavých čísel z praxe toho, jak bude život s fotovoltaickou elektrárnou vypadat. Počasí, stoupající kvalita panelů, váš prostor na střeše nebo třeba spotřeba vašeho rodinného domu? To vše hraje roli a je nutné brát v potaz, pokud chcete vědět, jakým velkým přínosem pro vás může fotovoltaika být a jako moc s ní můžete ušetřit.

Jaká je cena fotovoltaické elektrárny?

Zajímá vás, kolik budete muset do domácí elektrárny investovat? Důležitá není jen cena fotovoltaiky, ale především její návratnost, o které píšeme níže. Dobrou zprávou je, že pořízení fotovoltaiky nikdy nebylo výhodnější. Cena řešení pro běžný rodinný dům je letos až o 100 000 Kč nižší, než byla před rokem. Rok 2024 přišel s novými dotačními bonusy, výhodnějšími možnostmi financování, delšími záručními lhůtami na komponenty, ale i novými možnostmi efektivního využívání solární energie v rámci komunity nebo jejího převádění na jiná odběrná místa

Funguje fotovoltaická elektrárna v zimě nebo v šeru?

Fotovoltaické panely nepotřebují pro výrobu energie přímý sluneční svit. Fotovoltaika dokáže vyrábět elektřinu i při zatažené obloze nebo při částečném zasněžení. Předpokládá se ale, že během zimy budete část potřebné elektrické energie dobírat z distribuční sítě, protože v našich klimatických podmínkách míváme kratší dny, šero a od listopadu do února trávíme více času doma (více svítíme, topíme, vaříme). Od března do října nastává pro solární elektrárnu daleko příznivější období.

Na druhou stranu, sníh a mráz mohou výkon fotovoltaiky dokonce podpořit. Přečtěte si náš článek o fotovoltaice v zimě, a dozvíte se například, o kolik jsou solární panely účinnější při nízkých teplotách nebo co (ne)dělat, když panely zapadají sněhem.

Jaký střídač pro fotovoltaiku vybrat?

Seznamte se se srdcem celého systému: střídačem. Stará se o přeměnu stejnosměrné elektrické energie ze solárního panelu do vaší zásuvky, kde je potřeba proud střídavý. Velikostí se může rovnat kufru, v menším provedení pak knize. Pokud se porouchá střídač, který je technologicky 10× složitější než solární panely, nebude fungovat nic. Střídač vybíráme dle podmínek domu a zvolené technologie. Je zřejmé, že šetřit na jeho kvalitě se nevyplatí.

Instalace střídače

Střídač se umístí na stěnu a kabeláží se k němu připojí panely nebo se pod každý panel samostatně namontují mikroinvertory. Mikroinvertory snižují napětí celé střechy. Existuje také kombinace těchto způsobů – optimizér.

Kdy se hodí mikroinventory nebo optimizér?

Toto řešení je vhodné pro případ, že máte objekt v zastíněné oblasti nebo pokud bude třeba panely namontovat do více než dvou úhlů.

Poddimenzování a předimenzování střídače

Každá technologie má své možnosti dimenzování. Špatně zvolený a nesprávně nastavený systém má výrazný dopad na práci celého zařízení. Proto se vyplatí práce ověřených specialistů. U některých technologií sice nedosáhnete maximálního výkonu, ale zajistíte jimi lepší fungování za horších podmínek (v noci a v zimě), což bude ve výsledku výhodnější.

Česká kotlina je výjimkou

Česká republika je specifická v tom, že na rozdíl od Evropy nemáme součtové měření v odběrném místě. Proto se musíme více soustředit na výběr střídače. Při standardní technologii se ze sítě odehrává v tu samou sekundu přetok i odběr. V Evropě se tento moment vždy započte, v ČR nikoliv. Několik výrobců se na tuto skutečnost připravilo a jsou již dostupné tzv. asynchronní (asymetrické) střídače. Woltair není výjimkou.

Jaká je ideální střecha pro efektivní fungování fotovoltaiky?

Sklon střechy není pro fotovoltaiku až tak zásadní. Panely je možné instalovat dokonce svisle nebo vodorovně. Nejlepší sklon je od 20° do 50°. I když nebudete tento sklon splňovat, ztráty nepřevýší 10 %. Maximálního výnosu za celý rok dosáhnou systémy se sklonem 35°, celoroční vyváženou výrobu elektřiny pak zajistí sklon až 45°. Při menším sklonu než 15° ztrácí panely svou samočistící schopnost a bude třeba věnovat zvýšenou pozornost jejich údržbě.

Orientace na jih bude vyrábět po celý den a vyprodukuje nejvíce elektřiny v době od 11 do 13 hodin. To ale neznamená, že pokud máte střechu východ západ, vyrobíte méně. Roční produkce elektrické energie se v tomto případě v sumě liší jen v málo procentech, jelikož největší spotřebu elektřiny míváme dopoledne a odpoledne.

Panely orientované na východ zajistí nejvyšší výkon v ranních hodinách, večer budou nejvíce pracovat panely instalované na západ. Při orientaci na západ či východ bude ztráta jen cca 20 % oproti směrování na jih, jelikož se ráno a večer užívá elektřiny nejvíce. Jediná světová strana, které je potřeba se při instalaci panelů vyhnout, je sever.

V případě, že není možné panely instalovat na střechu, je možné umístit je na pozemek nebo na objekt, který je zapsaný v katastru nemovitostí (například stodola, altán, garáž či kůlna).

Jaká je návratnost a životnost fotovoltaiky?

Běžná doba návratnosti fotovoltaiky je 2–7 let. Není to však pravidlem. Základem je správné nadimenzování celého systému, aby odpovídal energetickým nárokům dané domácnosti. A samozřejmě platí, že čím více a efektivněji solární energii využíváte, tím dříve se vám vaše investice do fotovoltaiky vrátí. Roli hrají také ceny elektřiny – čím jsou vyšší, tím s fotovoltaikou více ušetříte.

Velkou výhodou je, že fotovoltaika tu s vámi bude celá desetiletí. Nejdelší životnost  z celého systému mají panely, které mají garantovaný výkon až 30 let a i po této době si obvykle udržují dobrou účinnost. Životnost solárních panelů bývá běžně i 40 let, poté se dají velice efektivně zrecyklovat, a to z více než 90 %, takže nepředstavují zbytečnou zátěž pro životní prostředí, naopak.

Jak mohu sledovat využití vlastní vyrobené energie?

Snadno díky naší Woltair mobilní aplikaci, kterou jsme vyvinuli na základě dlouholetých zkušeností z oboru a podle požadavků našich zákazníků. Aplikace vám dodá nejen komplexní přehled o aktuální i historické výrobě a spotřebě, ale také o ekologickému dopadu a ekonomické návratnosti vaší investice. Díky zákaznické zóně navíc můžete snadno a přehledně komunikovat s Woltair a sledovat všechny své požadavky či stav zakázky. Aplikace je uživatelsky přívětivá, kompletně v češtině a zcela zdarma.

Jaké jsou dotace na fotovoltaiku?

Pokud byste rádi získali finanční prostředky na realizaci fotovoltaiky, můžete využít program Nová zelená úsporám. Z něj lze čerpat dotaci na fotovoltaiku ve výši až 176 000 Kč a pokrýt tak až polovinu pořizovacích nákladů. Využít lze i různé dotační bonusy, například pro bojler napojený na fotovoltaiku nebo kombinaci fotovoltaiky a zateplení domu, případně i kombinaci s tepelným čerpadlem.

S papírováním si starosti dělat nemusíte – dotaci z programu Nová zelená úsporám za vás rádi vyřídíme.

Pro koho je vhodná fotovoltaika s ukládáním do baterie?

K tomu, abyste mohli užívat elektřinu i v době, kdy už nesvítí slunce, slouží uložená energie v baterii. Jinými slovy až se jako rodina sejdete večer, budete moci svítit energií, která se naakumulovala ve vašem úložišti během dne. Bez ní nikdy nedokážete využít potenciál fotovoltaiky na maximum. Přečtěte si všechny důvody, proč investovat do fotovoltaické baterie.

Jaký výkon fotovoltaiky potřebuji?

V našich podmínkách je oblíbená fotovoltaika o výkonu kolem 10 kWp, která je vhodná pro běžný rodinný dům. Solární panely o perfektním výkonu 1 kWp (1000 Wp) vyrobí v průměru 1000 kWh za rok (1 MW). Pro takové množství získané elektřiny potřebujeme cca 6,1 m2 plochy těchto panelů. Fotovoltaiku až do 50 kWp můžete provozovat bez licence.

Při návrhu elektrárny je vhodné volit takovou velikost systému, abyste byli po většinu roku v podstatě nezávislí na distributorovi. Je dobré vzít do úvahy i budoucí vývoj – tedy např. rozšíření rodiny, pořízení elektromobilu, který budete chtít nabíjet pomocí nabíjecí stanice, nebo třeba – s ohledem na klimatické změny – chlazení domácnost v letních měsících. 

V současné době už není potřeba volit fotovoltaiku menší, jste-li limitováni financemi. S pokrytím pořizovacích nákladů vám může pomoci nejen státní dotace, ale také výhodný úvěr. Díky němu můžete mít fotovoltaiku i zcela bez vlastní vstupní investice. Splátky úvěru pak budete jednoduše hradit z úspor za energie, které vám fotovoltaika přinese, a ještě i tak ušetříte.

Zbytečné předimenzování systému ale může způsobit, že návratnost vaší investice bude zbytečně dlouhá. Správně propočítaný návrh je proto zcela klíčový. Čtěte také: Jak nastavit nejvyšší výkon FVE pro váš dům.

Pokud v budoucnu zjistíte, že výkon fotovoltaiky už nedostačuje, rádi vám zajistíme rozšíření fotovoltaiky. Tuto službu nabízíme výhradně zákazníkům, kteří již mají solární elektrárnu od společnosti Woltair.

Jak mám provádět údržbu fotovoltaiky?

Solární panely jsou odolné vůči nepříznivým vlivům počasí a navíc mají samočistící schopnost, jsou-li nainstalovány ve sklonu větším než 15° – po jejich hladkém povrchu sníh, listí a další ulpěný materiál sám sklouzne. Časem se však na panelech může začít tvořit film z nečistot, jako je například prach, pyl nebo ptačí trus. To může postupně snížit účinnost solárních panelů o 10–20 %. Přesto mnoho lidí v českých podmínkách pravidelné čištění solárních panelů neřeší, fotovoltaika jim i tak poskytuje dostatečné množství elektřiny na provoz jejich domácnosti.

Pozor, při sklonu panelů menším než 15° budou panely vyžadovat pravidelnou údržbu, protože z nich nečistoty nebudou sklouzávat samovolně.

Pokud se rozhodnete pro čištění panelů, doporučujeme vám nechat to na odborníky. Při údržbě svépomocí totiž hrozí, že poškodíte panely, ale především, že se zraníte. Profesionální firmy jsou vybavené vysokozdvižnými plošinami a především speciálními stroji na čištění, většinou na bázi tlakové vody, která se pro tyto účely demineralizuje, aby se na panelech netvořil vodní kámen. Zároveň se používají i různé druhy impregnace panelů, které zajišťují, že na jejich povrchu tolik neulpívají nečistoty.

Expert na čištění fotovoltaiky zároveň provádí i optickou kontrolu dokáže při údržbě zároveň odhalit, pokud jsou panely nebo další součástky elektrárny poškozené nebo nedostatečně upevněné. Údržba a servis je tak klíčem k bezpečnému a bezproblémovému provozu fotovoltaiky, která tu pro vás bude celá desetiletí.

Co když solární elektrárna přestane za čas fungovat?

V tomto případě se nemusíte obávat. Naše elektrárny vzdáleně monitorujeme a díky chybovým hláškám jsme obratem informováni o technickém stavu vaší elektrárny. V případě potřeby je možné provést řadu servisních zásahů i na dálku. Spolehnout se můžete také na naši rozsáhlou servisní síť, která zajistí, že to k vám má partnerský technik méně než 50 km. Zajímavé informace naleznete také ve článku Nečekané situace s fotovoltaikou.

Fotovoltaika, aby se vám opravdu vyplatila

U nás budete od začátku vědět, jaká investice vás čeká. Finální nabídku získáte už do 2 pracovních dní. Konečná částka, na které se domluvíme, se v průběhu instalace nenavýší ani o korunu. Kontaktujte nás ještě dnes a nechte si navrhnout optimální řešení na míru své domácnosti a s ohledem na rodinný rozpočet. Čím dříve to uděláte, tím dříve začnete šetřit za energie, získáte nezávislost a výrazně snížíte svou uhlíkovou stopu.

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Spustit kalkulačku

Jak vám tento článek pomohl?