Jak ušetřit za elektřinu? Investujte do fotovoltaiky!

Náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny jsou sice nemalé, ale při současných cenách elektřiny a štědrých dotačních podmínkách můžete počítat s návratností investice v horizontu čtyř až pěti let. To představuje výnosnost ve výši 20–25 %, což činí z fotovoltaiky investici ještě atraktivnější než jakýkoli akciový nebo dluhopisný fond.
Tím, že si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu, tak zabijete hned několik much jednou ranou a přinese to vám i vaší domácnosti řadu výhod od ekonomických a ekologických, až po značný uživatelský komfort (bezobslužnost, bezúdržbovost, zajištění domácnosti proti výpadku proudu). Přečtěte si, proč se fotovoltaika vyplatí obzvlášť v roce 2022.
Otázka tedy nezní, zda se vám fotovoltaika vyplatí, ale jak moc se vyplatí. To je individuální a odvíjí se především od celkové spotřeby energie domácnosti, zejména s ohledem na způsob vytápění (to představuje přibližně 70 % výdajů za energie).
Dotace pokryjí až 50 % způsobilých výdajů
Díky státním dotacím můžete díky programu Nová zelená úsporám získat na pořízení fotovoltaiky až 225 000 Kč. Za přijatelnou cenu si tak můžete nechat nainstalovat elektrárnu o vyšším výkonu včetně bateriového úložiště a zajistit si tak naprostou energetickou nezávislost a soběstačnost v jarních a letních měsících.
Financování může vyřešit také půjčka na fotovoltaiku. Celý fotovoltaický systém tak můžete získat i zcela bez vstupních nákladů a splátky pak hradit z prostředků, které každý měsíc ušetříte za elektřinu.
Šetření s fotovoltaikou v praxi
Ukažme si, jak se s fotovoltaikou dá ušetřit, na konkrétním případě:
Částečně zateplený rodinný dům s podlahovou plochou 150 m², vytápění i ohřev vody pomocí elektrokotle, v létě chlazení klimatizací.
Taková nemovitost má celkovou spotřebu energie 28 MWh ročně (z toho 20 MWh představuje topení, 3 MWh ohřev vody a 5 MWh chod spotřebičů a klimatizace). Náklady na energie se při současných cenách vyšplhají k 135 618 Kč za rok.
„Takovému klientovi doporučujeme fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 9,9 kWp s asymetrickým střídačem, který umožňuje flexibilní směřování toků elektřiny napříč třemi fázemi v domě, a bateriovým úložištěm o kapacitě 14,2 kWh, kam lze ukládat přebytky elektřiny vyrobené v průběhu dne,“ říká CEO Woltair Daniel Helcl. Taková elektrárna vyrobí přibližně 9 500 kWh elektřiny za rok, kterou klient beze zbytku využije, aniž by docházelo k přetokům do sítě. Vzhledem k vysoké spotřebě energie v domácnosti bude sice odebírat elektřinu i ze sítě, zejména v průběhu zimních měsíců, ale i tak sníží svou spotřebu přibližně o 35 %.
Navrhovaná sestava představuje investici ve výši 522 000 Kč. Klient má nárok na dotaci z NZÚ ve výši 205 000 Kč, celkem ho tedy fotovoltaická elektrárna vyjde na 317 000 Kč z vlastní kapsy. Ročně uspoří přibližně 48 000 Kč a návratnost jeho investice je tak zhruba 6,5 roku. Vzhledem k tomu, jak ceny energií strmě stoupají, se dá předpokládat, že se vám investice vrátí již za 3–5 let.
Díky chytrým kombinacím ušetříte ještě víc
Když sladíte domácnosti a vaše činnosti s fotovoltaickou elektrárnou, budete využívat akumulaci do baterie, případně odprodávat přebytky energie zpět do sítě, maximalizujete tak výhody a zároveň úspory, které vám fotovoltaika může přinášet. O úroveň výš přivedete tuto symbiózu, když ještě zkombinujete fotovoltaickou elektrárnu s tepelným čerpadlem. Jejich správnou kombinací můžete dosáhnout roční úspory dokonce až 114 000 Kč. Z dlouhodobého hlediska se tedy instalace těchto ekologických energetických zařízení jeví jako ještě mnohem lukrativnější investice, než jsou akcie, reality nebo kryptoměna.