Poslední šance čerpat dotaci za stávajících podmínek.

Zpět na články

Jak ušetřit za elektřinu? Investujte do fotovoltaiky!

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

26. červenec 2022

Výnosnost fotovoltaické elektrárny

Náklady na pořízení fotovoltaické elektrárny jsou sice nemalé, ale při současných cenách elektřiny a štědrých dotačních podmínkách můžete počítat s návratností investice v horizontu čtyř až pěti let. To představuje výnosnost ve výši 20–25 %, což činí z fotovoltaiky investici ještě atraktivnější než jakýkoli akciový nebo dluhopisný fond.

Tím, že si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu, tak zabijete hned několik much jednou ranou a přinese to vám i vaší domácnosti řadu výhod od ekonomických a ekologických, až po značný uživatelský komfort (bezobslužnost, bezúdržbovost, zajištění domácnosti proti výpadku proudu). Přečtěte si, proč se fotovoltaika vyplatí obzvlášť v roce 2022.

Otázka tedy nezní, zda se vám fotovoltaika vyplatí, ale jak moc se vyplatí. To je individuální a odvíjí se především od celkové spotřeby energie domácnosti, zejména s ohledem na způsob vytápění (to představuje přibližně 70 % výdajů za energie). 

Dotace pokryjí až 50 % způsobilých výdajů

Díky státním dotacím můžete díky programu Nová zelená úsporám získat na pořízení fotovoltaiky až 225 000 Kč. Za přijatelnou cenu si tak můžete nechat nainstalovat elektrárnu o vyšším výkonu včetně bateriového úložiště a zajistit si tak naprostou energetickou nezávislost a soběstačnost v jarních a letních měsících.

Financování může vyřešit také půjčka na fotovoltaiku. Celý fotovoltaický systém tak můžete získat i zcela bez vstupních nákladů a splátky pak hradit z prostředků, které každý měsíc ušetříte za elektřinu.

Šetření s fotovoltaikou v praxi

Ukažme si, jak se s fotovoltaikou dá ušetřit, na konkrétním případě:

Částečně zateplený rodinný dům s podlahovou plochou 150 m², vytápění i ohřev vody pomocí elektrokotle, v létě chlazení klimatizací.

Taková nemovitost má celkovou spotřebu energie 28 MWh ročně (z toho 20 MWh představuje topení, 3 MWh ohřev vody a 5 MWh chod spotřebičů a klimatizace). Náklady na energie se při současných cenách vyšplhají k 135 618 Kč za rok. 

„Takovému klientovi doporučujeme fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 9,9 kWp s asymetrickým střídačem, který umožňuje flexibilní směřování toků elektřiny napříč třemi fázemi v domě, a bateriovým úložištěm o kapacitě 14,2 kWh, kam lze ukládat přebytky elektřiny vyrobené v průběhu dne,“ říká CEO Woltair Daniel Helcl. Taková elektrárna vyrobí přibližně 9 500 kWh elektřiny za rok, kterou klient beze zbytku využije, aniž by docházelo k přetokům do sítě. Vzhledem k vysoké spotřebě energie v domácnosti bude sice odebírat elektřinu i ze sítě, zejména v průběhu zimních měsíců, ale i tak sníží svou spotřebu přibližně o 35 %.

Navrhovaná sestava představuje investici ve výši 522 000 Kč. Klient má nárok na dotaci z NZÚ ve výši 205 000 Kč, celkem ho tedy fotovoltaická elektrárna vyjde na 317 000 Kč z vlastní kapsy. Ročně uspoří přibližně 48 000 Kč a návratnost jeho investice je tak zhruba 6,5 roku. Vzhledem k tomu, jak ceny energií strmě stoupají, se dá předpokládat, že se vám investice vrátí již za 3–5 let.

Díky chytrým kombinacím ušetříte ještě víc

Když sladíte domácnosti a vaše činnosti s fotovoltaickou elektrárnou, budete využívat akumulaci do baterie, případně odprodávat přebytky energie zpět do sítě, maximalizujete tak výhody a zároveň úspory, které vám fotovoltaika může přinášet. O úroveň výš přivedete tuto symbiózu, když ještě zkombinujete fotovoltaickou elektrárnu s tepelným čerpadlem. Jejich správnou kombinací můžete dosáhnout roční úspory dokonce až 114 000 Kč. Z dlouhodobého hlediska se tedy instalace těchto ekologických energetických zařízení jeví jako ještě mnohem lukrativnější investice, než jsou akcie, reality nebo kryptoměna.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika