Jakábudecenaelektřinyvroce2023?

Jaká bude cena elektřiny v roce 2023?

Ceny energií se budou nahoře držet i letos. Po celý rok ale budou nadále platit zastropované ceny, takže se aktuálně nemusíte obávat žádného zdražování. Jaký vývoj se dá očekávat dál a co můžete udělat pro to, aby vás účty za energie nepálily?

Předpovědět s jistotou, jak to bude s cenami energií v budoucnu, se nedá, pokud nemáte spolehlivou křišťálovou kouli. Před nepříjemnými překvapeními vás ale ochrání úsporné vytápění a především výroba vlastní elektřiny.

Jak se pohybovaly ceny elektřiny za poslední rok?

Od začátku roku 2022 jsme pozorovali růst ceny elektřiny, který vyvrcholil na přelomu srpna a září. Ke zdražování energií v posledním roce došlo zejména kvůli:

 • dozvukům pandemie
 • válečnému konfliktu na Ukrajině
 • odstavování jaderných elektráren ve střední Evropě
 • nárůstu cen emisních povolenek

Ceny elektřiny v roce 2023 se pravděpodobně budou stále držet poměrně vysoko a jejich pokles se dá očekávat teprve v roce 2024. Ačkoliv cena elektřiny na burze již šla dolů, u maloobchodních cen to zatím neplatí a ještě hned tak nebude. Proč? Obchodníci totiž nakupují energie dopředu, tedy ještě za vysoké ceny, a proto je zatím za draho i prodávají – do maloobchodních cen se změny promítají teprve se zpožděním.

Díky podpoře od státu je ale situace pro domácnosti poměrně stabilní:

 • Na konci roku 2022 bylo možné čerpat příspěvek z tzv. Úsporného tarifu pro domácnosti ve výši až 3 500 Kč na pomoc se zvýšenými náklady za energie. Ten se postupně promítá do záloh, dokud nebude stanová výše příspěvku vyčerpána. Tento příspěvek od 1. 1. 2023 nahradilo zastropování cen energií.
 • Zastropování cen energií, tedy elektřiny a plynu, platí od 1. 1. 2023 po celý rok a vláda ho následně může i prodloužit.
 • Cenový strop se týká nejen domácností, ale také menších firem a dalších subjektů (např. škol či poskytovatelů zdravotní nebo sociální péče).
 • Maximální cena za 1 kWh elektřiny je 5 Kč/KWh bez DPH, tedy 6,05 Kč/KWh s DPH.
 • Stálý měsíční poplatek za odběrné místo je zastropován na 130 Kč.
 • Distributor vám automaticky sníží zálohy na zastropovanou cenu. Vy se nemusíte o nic starat.
 • Pokud máte tarif s nižší sazbou, tato cena vám samozřejmě zůstává.

Chcete mít jistotu, že vás účty za energie neporazí, ať bude situace na trhu jakákoliv?

Vít Javůrek, finanční ředitel společnosti Woltair, vysvětluje: „Prognóza ceny elektřiny je nejistá. Vždycky se jedná o odhad a ve hře je mnoho proměnných. Dá se ale předpokládat, že situace by se měla postupně stabilizovat a cena elektřiny by neměla dále růst. Stále se však bude držet vysoko a nemyslím, že by se dostala pod úroveň roku 2021 ani v následujících letech. Zároveň bude i dál narůstat volatilita. To všechno nahrává pořizování tepelných čerpadel a fotovoltaiky, jejichž návratnost se s ohledem na to, kolik stojí 1 kWh elektřiny, bude i letos pohybovat v průměru mezi 2 a 7 lety.“

⇨ Přejděte na úsporné a zároveň ekologické vytápění tepelným čerpadlem

S tepelným čerpadlem ušetříte ročně až 50 % nákladů oproti vytápění plynem a dokonce až ⅔ nákladů oproti vytápění elektrokotlem. 

Tepelné čerpadlo je totiž extrémně účinné! Sice běží na elektřinu, ale té mu stačí dodat ze sítě jen asi 25 %. Ostatní 75 % energie, kterou potřebuje dodat k vytápění, čerpá z venkovního prostředí. Vše podrobně vysvětlujeme v článku Výkon tepelného čerpadla.

⇨ Začnete si vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů

Domácí fotovoltaická elektrárna sníží vaše roční náklady na elektřinu o 50–80 % a po většinu roku vám zajistí nezávislost na distribuční síti. S fotovoltaikou na střeše vás zvyšování cen elektřiny nezaskočí, ale dokonce potěší! Jakto? Vyrobenou elektřinu totiž můžete nejen používat pro vlastní potřebu, ale také ji výhodně odprodávat za spotové ceny! Fotovoltaika vám tak může vynášet 10–25 % ročně, což je investice ještě výhodnější, než akcie, dluhopisy nebo nemovitosti.

Šetřit můžete začít už za několik týdnů. Přinést vám co největší úspory za energie je jednou z našich hlavních priorit. Abyste mohli začít šetřit co nejdříve, naplnili jsme sklady kvalitními tepelnými čerpadly a solárními sestavami, a jsme připraveni namontovat vám je kdekoliv po České republice.

Tepelné čerpadlo ze skladových zásob můžete mít nainstalované do 30 dnů od hotové stavební připravenosti, fotovoltaiku do 4 měsíců od podpisu smlouvy.

Na nás se můžete opravdu spolehnout. 

Ozvěte se nám ještě dnes, ať můžete začít šetřit za energie co nejdříve!

Potřebujete pomoct s financováním?

Přechod na nové vytápění nebo pořízení fotovoltaiky vás samozřejmě bude na začátku něco stát. Investice se vám brzy vrátí, ale dobře víme, že běžné domácnosti to může na začátku pořádně zatížit rozpočet. 

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika