Zpět na články

Jaká je spotřeba tepelného čerpadla

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

04. říjen 2022

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo volí jako zdroj vytápění stále více domácností. Proč, když je poháněno drahou elektřinou? Protože je na rozdíl od elektrokotlů v průměru 3× účinnější a tedy i úspornější. Udělejte si konkrétní představu, jaká je spotřeba tepelného čerpadla a kolik s ním můžete ušetřit za energie.

Princip tepelného čerpadla zajistí úspory energie i financí

Častým argumentem proti pořízení tepelného čerpadla bývá, že běží na elektřinu, která je velmi drahá, a proto se jeho používání nemůže vyplatit. Když se však podíváte na konkrétní čísla, zjistíte, že přesto, a dokonce i přes vyšší pořizovací cenu, se tepelné čerpadlo vyplatí a částka, kterou do něj investujete, se vám do pár let vrátí.

Díky tomu, jak funguje tepelné čerpadlo, je totiž spotřeba elektřiny tepelného čerpadla velice nízká. Elektřinu nepotřebuje k výrobě tepla, neboť ho „pouze“ odebírá z venkovního prostředí a předává otopné soustavě, která ho pak rozvádí do vnitřních prostor, nebo jím ohřívá teplou vodu na mytí, případně vodu v bazénu.

Pro porovnání: zatímco elektrokotel má účinnost kolem 99 % a plynový kondenzační kotel dokonce jen 85 %, tepelné čerpadlo dosahuje účinnosti až 350 %.

S tepelným čerpadlem tak ročně ušetříte až ⅔ nákladů na vytápění, pokud jste dosud topili elektřinou, a přibližně 50 % nákladů, pokud přecházíte z vytápění plynem. Když vezmete tyto úspory za energie a přidáte k nim ještě dotaci na výměnu neekologického topidla, kterou můžete získat z programu Nová zelená úsporám (již bylo přislíbeno, že v roce 2023, bude podporován i přechod z vytápění plynovým kondenzačním kotlem), a promítnete do nich cenu tepelného čerpadla, můžete snadno vypočítat, že návratnost tepelného čerpadla bude klidně už 2,5 roku.

Původní zdroj vytápění

Elektrokotel

Plynový kotel

Změna při přechodu na tepelné čerpadlo (TČ)

značně poklesne spotřeba elektřiny, protože TČ má výrazně vyšší účinnost (až 350 %)

Spotřeba elektřiny na vytápění a ohřev TV původní = 24 MWh 

Spotřeba elektřiny na vytápění a ohřev TV nové = 7 MWh

značně poklesne spotřeba energie, protože TČ má výrazně vyšší účinnost (plynový kotel má ještě nižší účinnost než elektrokotel – cca 85 %); zákazník získá zvýhodněný tarif na elektřinu a již není závislý na zemním plynu

Spotřeba plynu na topení a ohřev TV původní = 28 MWh (plynu)

Spotřeba elektřiny na topení a ohřev TV nové = 7 MWh

Roční náklady na energie130 000 Kč 90 000 Kč
Roční náklady na elektřinu při přechodu na TČ52 000 Kč52 000 Kč
Roční úspora při přechodu na TČ78 000 Kč38 000 Kč
Cena tepelného čerpadla300 000 Kč300 000 Kč
Čerpání dotace na výměnu topidla100 000 Kčzatím 0 Kč, ale v roce 2023 by měl být dotován i přechod z plynového kotle na TČ
Náklady na pořízení TČ po odečtení dotace200 000 Kč300 000 Kč
Návratnost TČ2,5 roku8 let

Poznámka: Pro modelový výpočet pracujeme s cenou elektřiny 5 Kč za kWh ve zvýhodněném tarifu (pro vytápění elektrokotlem nebo tepelným čerpadlem) a 8 Kč za kWh v běžné sazbě (pro ty, co vytápí např. právě plynovým kotlem) a cenou plynu 2,50 Kč za kWh.

Spotřeba tepelného čerpadla pro běžný rodinný dům

V našich klimatických podmínkách volí zákazníci nejčastěji tepelného čerpadlo vzduch-voda. Mezi jeho hlavní přednosti patří především výborný poměr cena/výkon a snadná instalace. Další důvody, proč vybrat tepelné čerpadlo vzduch-voda vám stručně a přehledně představí náš další článek.

Podívejme se nyní na fakta a konkrétní čísla, která ukazují spotřebu energie tepelného čerpadla a jeho další parametry:

Příkon tepelného čerpadla vzduch-vodav průměru 2–5 kW
Výkon tepelného čerpadlanejčastěji 7–9 kW
Denní spotřeba tepelného čerpadla (dle velikosti domu a jeho energetické náročnosti)48–120 kWh
Roční potřeba energie pro starší rodinný dům s podlahovou plochou 150 m227 MWh  (z toho 21 MWh na vytápění, 3 MWh na ohřev teplé vody a 3 MWh na spotřebu spotřebičů)

S tepelným čerpadlem zůstávají energetické nároky domácnosti stejné – stále bude potřebovat ročně 24 MWh energie na ohřev vody a vytápění (pokud se nerozhodnete pro rekonstrukci domu, která by – například díky zateplení – snížila energetickou ztrátu domu a tedy i celkové množství energie potřebné k jeho vytopení na požadovanou teplotu), ale čerpadlu k tomu, aby tuto energii dodalo, bude stačit ročně pouze 7 MWh elektrické energie. Vše ostatní prostě jen přenese z venkovního vzduchu.

Tip: Pokud se o tuto problematiku zajímáte do detailu, podrobný postup pro výpočet spotřeby tepelného čerpadla vzduch-voda najdete na odborném portálu TZB-info. Jedná se o poměrně komplikovanou záležitost, protože spotřeba elektřiny u tepelného čerpadla se liší při různých venkovních teplotách.

Vyplatí se vám tepelné čerpadlo?

Zajímá vás, jestli se vám tepelné čerpadlo vyplatí? Obecně se dá říct, že tepelné čerpadlo se hodí prakticky do každého domu; výjimkou jsou pouze velmi dobře zateplené objekty s tepelnou ztrátou do 3 kW.

Spotřebu elektřiny tepelného čerpadla ani tepelnou tepelné ztrátu domu určitě sami počítat nemusíte. Technickou stránku věci nechte na expertech na vytápění, kteří na základě osobní schůzky přímo u vás doma nezávisle posoudí, jaký druh topidla bude pro vás nejvýhodnější.

Domluvte si bezplatnou nezávaznou konzultaci s Woltair expertem a nechte si doporučit to nejlepší tepelné čerpadlo pro vaši domácnost. Máme v nabídce špičková zařízení různých světových značek, takže pro vás snadno najdeme model odpovídající vašim požadavkům a potřebám. 

Předběžnou představu o vhodném řešení si můžete udělat ihned – sestavte si podrobný rozpočet systému vytápění pomocí naší online kalkulačky tepelných čerpadel. Získáte ho jen na pár kliknutí a zdarma a okamžitě uvidíte, na kolik vás tepelné čerpadlo včetně montáže vyjde, a jakou na něj případně můžete získat dotaci.

Hledáte rešení na míru Vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu

Logo