Jakévytápěnízvolitpo rekonstrukcidomu

Jaké vytápění zvolit po rekonstrukci domu

Čeká vás rekonstrukce rodinného domu? Pak pravděpodobně budete řešit také vhodné vytápění. Jaké topidlo bude do staršího domu po rekonstrukci nejvhodnější, aby vám zajistilo maximální efektivitu a co nejnižší výdaje za energie?

Rekonstrukce domu jako promyšlená investice

Když se rozhodnete pro rekonstrukci starého domu, je dobré vše důkladně promyslet a naplánovat tak, aby všechny kroky proběhly v logickém sledu. Obvykle se vyplatí vzít to rovnou „z gruntu“ a provést najednou všechny větší zásahy. Vyhnete se tak například situaci, že rok poté, co jste krásně vymalovali celý byt, zjistíte, že nutně musíte nechat udělat novou elektroinstalaci a do nově natřených zdí sekat…

Promyšlená a komplexní rekonstrukce se rozhodně vyplatí. Cena rekonstrukce domu sice bude v tom případě vyšší a zabere i trochu delší čas, po který bude možná dům neobyvatelný, ale vyhnete se tak zbytečným nákladům spojeným s opětovným předěláváním téhož nebo úpravami „na oko“, které nepřinesou funkční řešení, pouze opticky zakryjí největší nedostatky.

Na čem se určitě vyplatí při rekonstrukci nešetřit, je funkční a snadno regulovatelný systém vytápění a samozřejmě také kvalitní zateplení, aby vám teplo zbytečně neunikalo z domu pryč. Díky tomu budete výrazně šetřit na provozních nákladech a prostředky, které jste do rekonstrukce investovali, se vám tak brzy vrátí zpět.

Vytápění domu tepelným čerpadlem

Do starších domů i novostaveb volí stále více lidí jako zdroj vytápění tepelné čerpadlo. Je to hlavně proto, že:

  • Může nejen vytápět domácnost, ale také ji chladit nebo ohřívat teplou vodu.
  • Zpravidla se dá napojit i na původní otopnou soustavu. To znamená, že tepelné čerpadlo starý dům efektivně vytopí, aniž byste museli přistoupit k výměně radiátorů a celého topného systému, pokud se vám do takového kroku nechce (je však nutné zvolit vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které dokáže topnou vodu ohřát na požadovanou teplotu).
  • Může využívat původní zdroj vytápění jako doplňkový (bivalentní) zdroj při velkých mrazech.
  • Výkon tepelného čerpadla lze nastavit přesně s ohledem na energetické nároky domácnosti a tepelné ztráty.
  • Disponuje chytrým ovládáním. S rekonstrukcí domu možná budete chtít modernizovat také systém řízení domácnosti a moct ovládat světla a některé spotřebiče dálkově a podle vašich aktuálních potřeb. To přináší nejen komfort, ale také výrazné úspory energií. Tepelné čerpadlo se dá snadno zapojit do systému chytré domácnosti a ovládat ho a monitorovat jeho fungování odkudkoliv přes internet.
  • Nevyžaduje žádné přikládání. Proto v domě ušetříte místo, které byste jinak museli vyhradit pro ukládání paliva.
  • Neprodukuje žádné zplodiny. Nově zrekonstruované prostory domu tedy budete mít čisté a se zdravým ovzduším. Nehrozí žádný zápach, kouř ani zvýšená prašnost, jako je tomu například u vytápění tuhými palivy.
  • Je ideální nejen pro starší domy, ale i pro jejich starší obyvatele. Ať už je to pro vás aktuální, nebo prostě myslíte na budoucnost a na „stará kolena“, tepelné čerpadlo je v tomto ohledu skvělou volbou, neboť je zcela bezobslužné. Proto ho obzvlášť ocení ti, kdo nechtějí nebo nemohou trávit čas taháním uhlí, přikládáním či štípáním dřeva.

Další důvody pro pořízení tepelného čerpadla najdete v samostatném článku.

Tepelné čerpadlo do starého domu a úspora energie

Princip tepelného čerpadla zajišťuje, že při minimálním příkonu elektrické energie získáte maximum tepla pro váš dům (tepelné čerpadlo totiž pracuje až s 350 % účinností). Proto díky němu výrazně ušetříte za energie. Při přechodu z vytápění plynem ušetříte ročně až 50 % nákladů na vytápění; při přechodu z vytápění elektrokotlem dokonce až ⅔ původních nákladů. Díky těmto pravidelným výrazným úsporám se vám proto prostředky, které investujete do pořízení tepelného čerpadla, brzy vrátí zpět. Podívejte se, jaká je návratnost tepelného čerpadla v roce 2023.

Ještě více můžete s tepelným čerpadlem ušetřit díky chytrým kombinacím s dalším zařízením. Především s domácí fotovoltaickou elektrárnou. Díky ní totiž můžete tepelné čerpadlo (a samozřejmě i všechna další zařízení v domácnosti) pohánět vlastní elektřinou, kterou budete čerpat z takřka neomezeného zdroje energie – ze Slunce. Přečtěte si o všech výhodách kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky.

Další výrazné úspory a výhody získáte, kdy se do rekonstrukce vytápění pustíte doslova od podlahy. Přinese vám to nejen větší teplotní komfort, ale navíc i další výrazné snížení nákladů na vytápění. Hovoříme zde o podlahovém topení. To se samo nabízí, pokud se při rekonstrukci domu budete stejně pouštět do výměny podlah. Podlahové vytápění zajišťuje přirozenější klima v domácnosti a velice příjemný pocit tepla od nohou. A topnou vodu, která v něm proudí, stačí ohřívat pouze na 30 až 35 °C, takže oproti klasickým radiátorům opět výrazně ušetříte za energii potřebnou pro ohřev.

Financování tepelného čerpadla i celé rekonstrukce domu

Obáváte se toho, že celková rekonstrukce domu bude příliš nákladná a vám už nezbyde dostatek prostředků na financování kvalitního zdroje vytápění? Vzhledem k tomu, že se jedná o významnou investici do vaší budoucnosti, určitě se nevyplatí přistoupit ke kompromisům.

Vhodným řešením je proto financování tepelného čerpadla, fotovoltaiky nebo i celé rekonstrukce domu pomocí výhodného úvěru, který vám můžeme nabídnout ve spolupráci se Stavební spořitelnou České spořitelny. Tímto úvěrem nepřetížíte rodinný rozpočet – splátky totiž budete hradit z prostředků, které díky rekonstrukci a úsporným energetickým zařízením každý měsíc ušetříte za energie.

Navíc se vám až 50 % pořizovacích nákladů může vrátit zpět, když si s Woltair požádáte o dotaci z dotačního programu Nová zelená úsporám. Tuto podporu lze získat jak na výměnu neekologického zdroje vytápění, tak i na fotovoltaiku nebo rekonstrukci domu. Pokud financování budete kombinovat s úvěrem, bude pak na vás, zda přidělenou dotaci využijete k mimořádné splátce úvěru nebo k jakýmkoliv osobním účelům.

Jaké tepelné čerpadlo do starého domu? Nechte si poradit od expertů

Když budete rekonstrukci a následné zařizování domu řešit svépomocí, můžete ušetřit. Ale jen zdánlivě. Pokud nejste skutečnými odborníky, může se snadno stát, že výsledek bude mít k dokonalosti daleko a místo úspor na provozních nákladech vám přinese jen vrásky na čele a další starosti. Dílčí práce si můžete udělat i sami, ale systémové kroky (například návrh otopné soustavy) je nejlepší svěřit do rukou experta, který dokáže na základě vašich požadavků a charakteristik dané nemovitosti navrhnout optimální řešení.

Sjednejte si osobní schůzku s Woltair expertem přímo u vás doma a udělejte tak první krok k novému, úspornému a ekologickému vytápění vaší domácnosti. Nabízíme širokou škálu energetických zařízení od různých světových výrobců a náš expert vám nezávisle poradí a doporučí to nejlepší tepelné čerpadlo pro starý dům i novostavbu, se kterým budete spokojeni.

Tip: Chcete si udělat představu o ceně tepelného čerpadla? Předběžný rozpočet na pořízení tepelného čerpadla do staršího domu včetně všech komponent a montáže můžete získat na pár kliknutí díky naší bezplatné online kalkulačce tepelných čerpadel.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu