Zpět na články

Jaké vytápění zvolit po rekonstrukci domu

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

29. září 2022

Rekonstrukce domu a vytápění

Čeká vás rekonstrukce rodinného domu? Pak pravděpodobně budete řešit také vhodné vytápění. Jaké topidlo bude do staršího domu po rekonstrukci nejvhodnější, aby vám zajistilo maximální efektivitu a co nejnižší výdaje za energie?

Rekonstrukce domu jako promyšlená investice

Když se rozhodnete pro rekonstrukci starého domu, je dobré vše důkladně promyslet a naplánovat tak, aby všechny kroky proběhly v logickém sledu. Obvykle se vyplatí vzít to rovnou „z gruntu“ a provést najednou všechny větší zásahy. Vyhnete se tak například situaci, že rok poté, co jste krásně vymalovali celý byt, zjistíte, že nutně musíte nechat udělat novou elektroinstalaci a do nově natřených zdí sekat…

Promyšlená a komplexní rekonstrukce se rozhodně vyplatí. Cena rekonstrukce domu sice bude v tom případě vyšší a zabere i trochu delší čas, po který bude možná dům neobyvatelný, ale vyhnete se tak zbytečným nákladům spojeným s opětovným předěláváním téhož nebo úpravami „na oko“, které nepřinesou funkční řešení, pouze opticky zakryjí největší nedostatky.

Na čem se určitě vyplatí při rekonstrukci nešetřit, je funkční a snadno regulovatelný systém vytápění a samozřejmě také kvalitní zateplení, aby vám teplo zbytečně neunikalo z domu pryč. Díky tomu budete výrazně šetřit na provozních nákladech a prostředky, které jste do rekonstrukce investovali, se vám tak brzy vrátí zpět.

Vytápění domu tepelným čerpadlem

Do starších domů i novostaveb volí stále více lidí jako zdroj vytápění tepelné čerpadlo. Je to hlavně proto, že tepelné čerpadlo:

  • Může nejen vytápět domácnost, ale také ji chladit nebo ohřívat teplou vodu.
  • Zpravidla se dá napojit i na původní otopnou soustavu, a není tedy nutné přistupovat k výměně radiátorů a celého topného systému, pokud se vám do takového kroku nechce (je však nutné zvolit vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které dokáže topnou vodu ohřát na požadovanou teplotu).
  • Může využívat původní zdroj vytápění jako doplňkový (bivalentní) zdroj při velkých mrazech.
  • Výkon tepelného čerpadla lze nastavit přesně s ohledem na energetické nároky domácnosti a tepelné ztráty.
  • Disponuje chytrým ovládáním. S rekonstrukcí domu možná budete chtít modernizovat také systém řízení domácnosti a moct ovládat světla a některé spotřebiče dálkově a podle vašich aktuálních potřeb. To přináší nejen komfort, ale také výrazné úspory energií. Tepelné čerpadlo se dá snadno zapojit do systému chytré domácnosti a ovládat ho a monitorovat jeho fungování odkudkoliv přes internet.
  • Nevyžaduje žádné přikládání. Proto v domě ušetříte místo, které byste jinak museli vyhradit pro ukládání paliva.
  • Neprodukuje žádné zplodiny. Nově zrekonstruované prostory domu tedy budete mít čisté a se zdravým ovzduším. Nehrozí žádný zápach, kouř ani zvýšená prašnost, jako je tomu například u vytápění tuhými palivy.
  • Je ideální nejen pro starší domy, ale i pro jeho starší obyvatele. Ať už je to pro vás aktuální, nebo prostě myslíte na budoucnost a na „stará kolena“, tepelné čerpadlo je v tomto ohledu skvělou volbou, neboť je zcela bezobslužné. Proto ho obzvlášť ocení ti, kdo nechtějí nebo nemohou trávit čas taháním uhlí, přikládáním či štípáním dřeva.
  • Další důvody pro pořízení tepelného čerpadla najdete v samostatném článku.

Tepelné čerpadlo a úspora energie

Princip tepelného čerpadla zajišťuje, že při minimálním příkonu elektrické energie získáte maximum tepla pro váš dům (tepelné čerpadlo totiž pracuje až s 350 % účinností). Proto díky němu výrazně ušetříte za energie. Při přechodu z vytápění plynem ušetříte ročně až 50 % nákladů na vytápění; při přechodu z vytápění elektrokotlem dokonce až ⅔ původních nákladů. Díky těmto pravidelným výrazným úsporám se vám proto prostředky, které investujete do pořízení tepelného čerpadla, brzy vrátí zpět. Podívejte se, jaká je návratnost tepelného čerpadla v roce 2022.

Ještě více můžete s tepelným čerpadlem ušetřit díky chytrým kombinacím s dalším zařízením. Především s domácí fotovoltaickou elektrárnou. Díky ní totiž můžete tepelné čerpadlo (a samozřejmě i všechna další zařízení v domácnosti) pohánět vlastní elektřinou, kterou budete čerpat z takřka neomezeného zdroje energie – ze Slunce. Přečtěte si o všech výhodách kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky.

Další výrazné úspory a výhody získáte, kdy se do rekonstrukce vytápění pustíte doslova od podlahy. Přinese vám to nejen větší teplotní komfort, ale navíc i další výrazné snížení nákladů na vytápění. Hovoříme zde o podlahovém topení. To se samo nabízí, pokud se při rekonstrukci domu budete stejně pouštět do výměny podlah. Podlahové vytápění zajišťuje přirozenější klima v domácnosti a velice příjemný pocit tepla od nohou. A topnou vodu, která v něm proudí, stačí ohřívat pouze na 30 až 35 °C, takže oproti klasickým radiátorům opět výrazně ušetříte za energii potřebnou pro ohřev.

Financování tepelného čerpadla i celé rekonstrukce domu

Obáváte se toho, že celková rekonstrukce domu bude příliš nákladná a vám už nezbyde dostatek prostředků na financování kvalitního zdroje vytápění? Vzhledem k tomu, že se jedná o významnou investici do vaší budoucnosti, určitě se nevyplatí přistoupit ke kompromisům.

Vhodným řešením je proto financování tepelného čerpadla, fotovoltaiky nebo i celé rekonstrukce domu pomocí zvýhodněného úvěru, který vám můžeme nabídnout ve spolupráci se Stavební spořitelnou České spořitelny. Tímto úvěrem nepřetížíte rodinný rozpočet – splátky totiž budete hradit z prostředků, které díky rekonstrukci a úsporným energetickým zařízením každý měsíc ušetříte za energie.

Navíc se vám až 50 % pořizovacích nákladů může vrátit zpět, když si s Woltair požádáte o dotaci z dotačního programu Nová zelená úsporám. Tuto podporu lze získat jak na výměnu neekologického zdroje vytápění, tak i na fotovoltaiku nebo i rekonstrukci domu. Pokud financování budete kombinovat s úvěrem, bude pak na vás, zda přidělenou dotaci využijete k mimořádné splátce úvěru nebo k jakýmkoliv osobním účelům.

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Nechte si poradit od expertů

Když budete rekonstrukci a následné zařizování domu řešit svépomocí, můžete ušetřit. Ale jen zdánlivě. Pokud nejste skutečnými odborníky, může se snadno stát, že výsledek bude mít k dokonalosti daleko a místo úspor na provozních nákladech vám přinese jen vrásky na čele a další starosti. Dílčí práce si můžete udělat i sami, ale systémové kroky (například návrh otopné soustavy) je nejlepší svěřit do rukou experta, který dokáže na základě vašich požadavků a charakteristik dané nemovitosti navrhnout optimální řešení.

Sjednejte si osobní schůzku s Woltair expertem přímo u vás doma a udělejte tak první krok k novému, úspornému a ekologickému vytápění vaší domácnosti. Nabízíme širokou škálu energetických zařízení od různých světových výrobců a náš expert vám nezávisle poradí a doporučí to nejlepší tepelné čerpadlo, se kterým budete spokojeni.

Tip: Chcete si udělat představu o ceně tepelného čerpadla? Předběžný rozpočet na pořízení tepelného čerpadla včetně všech komponent a montáže můžete získat na pár kliknutí díky naší bezplatné online kalkulačce tepelných čerpadel.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu