Poslední šance čerpat dotaci za stávajících podmínek.

Zpět na články

Podlahové topení: Vyplatí se každému?

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

09. prosinec 2021

Podlahové vytápění do novostavby i staršího domu.

Rádi byste se dozvěděli fakta o podlahovém topení načerpané přímo z praxe? Dnešní článek vznikl ve spolupráci s Karlem Náprstkem, Woltair expertem na tepelná čerpadla, který se s námi podělil o letité zkušenosti s užíváním teplovodního podlahového topení v běžném životě. Se svou rodinou „podlahovku“ používá po celém domě a nemůže si ji vynachválit. 

Výhody podlahového topení

Topení, které budete mít zabudované ve své podlaze, pravděpodobně nikdy okem nespatříte, avšak jeho významná role bude znát od prvních chvil, kdy se venku ochladí. Užijte si přirozený pocit tepla a žádné nevzhledné radiátory v místnostech. Kdo se rozhodl pro podlahové topení už při plánování své novostavby, ví, že neprohloupil. Proč? 

Může chodit v zimě bos 

Kdekoliv po domě. Hlavní výhodu podlahového topení poznáte doslova na vlastní kůži. Hřejivá podlaha se stejnou teplotou s vámi bude žít po celém domě, ať už v obýváku nebo v koupelně.

Užívá si místnosti bez radiátorů  

A přitom v teple. Jak je známo, radiátor je sice nepostradatelná součást většiny domácností, avšak na eleganci prostoru nepřidá. S podlahovým vytápěním se postaráte nejen o hezčí bydlení, ale také o snadnější úklid. Nabídne vám k tomu více možností, jak uspořádat nábytek, a také o něco zvětší váš obytný prostor.

Čtěte také: 7 faktů o podlahovém vytápění

Šetří za energie

Bez závislosti na konkrétním zdroji tepla. S teplovodním podlahovým topením budete  šetřit kdykoliv, ať už používáte plyn, elektřinu nebo kotel na tuhá paliva. Jedná se uzavřený okruh, do kterého proudí voda ohřátá z jakéhokoli kotle. Nejvíce ušetříte s topením vsazeném pod vaši podlahu v kombinaci s tepelným čerpadlem. S tímto spojením uspoříte až 15 % nákladů na vytápění. Domluvte si schůzku s Woltair expertem a získejte ověření stavu vašeho vytápění a nabídku nového podlahového topení s tepelným čerpadlem.

Proč podlahové topení šetří vaše finance? 

„Děje se tak proto, že v trubkách podlahového topení proudí chladnější topná voda než v klasických radiátorech, takže toho nespálíte tolik. Teplo si však budete užívat příjemnější a rozprostřenější,“ vysvětluje Karel.

A proč je teplo z podlahového topení příjemnější?

Teplo u nohou je komfortnější než v úrovni hlavy a výše. Při vytápění radiátory se teplo soustřeďuje u stropu, zato u podlahy vzniká studený vzduch. Oproti tomu rozložené teplo vytvořené podlahovým vytápěním, kdy máte u nohou 27 °C a ve vzduchu 20 °C, přináší daleko větší pohodlí a také zdravější způsob vytápění. K tomu nás ještě napadá – víte, že Češi neumí správně topit?

Cena podlahového topení

Cena podlahového vytápění se pohybuje od 600 do 1000 korun za m2

Nevýhody podlahového topení 

Je podlahové topení vhodné pro každého? 

Když podlahové topení, tak všude

Není příliš příjemné, když máte jednu místnost vyhřátou a druhou nikoliv. V praxi se stále zouváte a obouváte, což není tak pohodlné. Proto doporučujeme instalovat topení do všech místností, což může být pro někoho vyšší finanční náklad.

Podlahové topení ve starším domě

Instalace podlahového topení do starého domu se může prodražit, jelikož se musí narušit podlaha. Z 99 % se používá tzv. mokrý systém podlahového topení, kdy se plastové trubky zalévají betonem. Právě zde je nutné řádně spočítat statiku domu. Jednodušší řešení, než se pouštět do podlahového topení, bývá u rekonstrukcí opravit radiátorový okruh. 

Podlahové topení řešením pro staré domy avšak být může. Jen se musí více počítat. Můžeme zmínit izolaci, která zajišťuje, aby teplo mířilo nahoru. Přidáním několika centimetrů pod podlahu způsobíte, že bude nutné zvednout parapety u oken, vzniknou nechtěné schody, budete muset upravit dveře apod. U novostaveb tyto problémy zkrátka nevznikají, protože je se stavební výškou podlahového topení předem počítáno.

Problémy z praxe

Vady u podlahového vytápění nejsou časté i proto, že jsou trubky z pevného plastu a vydrží stovky let. Pokud nějaké problémy vzniknou, může za to:

  1. Nesprávně provedená montáž – Stává se tak u neodborně nainstalovaného podlahového topení, kdy se použije většinou příliš dlouhé potrubí, které nakonec netopí. Nebo se může potrubí při instalaci poškodit a jeho část pak nemusí vytápět.
  2. Nečekaný zásah – Podlahové potrubí provrtat například u převrtávání prahů.

Byl pro vás tento článek užitečný? Napadají vás k tématu nějaké otázky? Napište nám je. Podívejte se také na návod, jak správně vybrat tepelné čerpadlo, pokud uvažujete nad použitím kombinace podlahového vytápění s tepelným čerpadlem. V dalším článku se můžete těšit na podrobný popis instalace podlahového vytápění. 

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu