Poslední šance čerpat dotaci za stávajících podmínek.

Zpět na články

Jaké je nejlepší tepelné čerpadlo

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

22. září 2022

Tepelná čerpadla vzduch-voda

Lámete si hlavu, které tepelné čerpadlo je nejlepší na trhu? Vyznat se v široké nabídce, řadě různých parametrů a sofistikované technologii může být pro laika poměrně náročné. Poradíme vám, jak se rozhodnout, abyste byli s výběrem skutečně spokojeni.

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Asi vás nepřekvapí, že jedno tepelné čerpadlo, které by nejlépe vyhovovalo úplně všem, neexistuje. Každý zákazník má pochopitelně jiné nároky, možnosti a preference. Určitě se tedy nevyplatí si naslepo koupit to stejné, které si pochvaluje váš soused nebo známý, protože může mít jiné dispozice domu, a co jemu funguje skvěle, se u vás třeba osvědčit nemusí.

Udělejte si obrázek o tom, jaké existují možnosti (tepelná čerpadla si můžete vyzkoušet i naživo v největším showroomu energetických zařízení v ČR, který najdete na pražském Zličíně). V každém případě se ale vždy vyplatí vše zkonzultovat s odborníkem, který by měl na základě zaměření v místě budoucí instalace zhodnotit situaci a s ohledem na vaše osobní požadavky vám doporučit nejlepší řešení.

U nás si bezplatnou schůzku s Woltair expertem můžete sjednat jednoduše online. Velkou výhodou je, že máme v nabídce tepelná čerpadla různých světových značek. Nejsme tedy závislí na jednom výrobci a nemáme důvod snažit se zákazníkům vnutit konkrétní zařízení, které by jim pak nemuselo zcela vyhovovat.

Typy tepelných čerpadel

Tepelných čerpadel existuje mnoho různých značek a modelů. Tepelná čerpadla se liší svým výkonem, hlučností, cenou a řadou dalších vlastností. Nejzásadnější rozdíl spočívá v tom, z jakého prostředí získávají teplo (princip tepelného čerpadla totiž spočívá v tom, že teplo nevyrábí, ale odebírá ho z vnějšího prostředí a pomocí otopné soustavy ho dodává do domu –⁠ na podrobné vysvětlení se můžete podívat do článku Jak funguje tepelné čerpadlo).

První otázkou, kterou byste si tedy při výběru tepelného čerpadla měli položit, je, jaký typ vůbec zvolit. Liší se totiž náročností technického provedení, účinností a pochopitelně také cenou.

Typy tepelných čerpadelZdroj teplaVýhodyNevýhody
Tepelná čerpadla vzduch-vzduchvzduch z venkovního prostředínízká pořizovací cena, snadná instalacenižší výkon; hlučnost;  vhodná spíš jen do menších objektů, chaty nebo chalupy
Tepelná čerpadla země-vodateplo pod zemským povrchem získávané hlubinným vrtem nebo půdním kolektoremdlouhá životnost, stabilní provoz v celém topném obdobífinančně náročné provedení; vyžadují zemní práce na pozemku
Tepelná čerpadla voda-vodateplo ze spodních vod získávané vrtem nebo ze studněvysoká účinnost, vysoký topný faktornáročná instalace; finančně nákladná
Tepelná čerpadla vzduch-vodavzduch z venkovního prostředísnadná instalace, výborný poměr cena/výkonnižší účinnost než čerpadla země-voda; u některých modelů vyšší hlučnost

V našich geografických podmínkách jsou pro většinu zákazníků nejlepší tepelná čerpadla vzduch-voda. Ta totiž dosahují kvalitního výkonu, ale přitom jsou snadná na instalaci (nevyžadují zemní práce na pozemku, a pokud máte nedostatek venkovního prostoru, existují i typy určené kompletně pro vnitřní instalaci). A navíc jsou cenově dostupná (podívejte se, jaká je cena tepelného čerpadla v roce 2022).

Nejlepší tepelné čerpadlo pro vás

Abyste zvolili pro vaši domácnost skutečně ten nejlepší model tepelného čerpadla, měli byste si zodpovědět několik zásadních otázek. Ty vám položí také Woltair expert při osobní schůzce, aby vám s výběrem pomohl. A na některé z nich narazíte i v online kalkulačce tepelných čerpadel, kterou můžete ihned využít k vytvoření nezávazného rozpočtu celého řešení vytápění, včetně všech komponent, práce a dopravy.

Zodpovězení těchto otázek zabere do pěti minut, ale vám změní celý život – pomohou vám totiž vybrat skutečně funkční a kvalitní zdroj vytápění na míru vaší domácnosti.

  • Budete tepelným čerpadlem chtít vedle vytápění také chladit?
  • Chcete tepelné čerpadlo využívat i k ohřevu vody?
  • Jak velký je váš dům a kolik v něm bydlí osob?
  • Čím jste dosud vytápěli vaši domácnost? S tím úzce souvisí to, jak je navržena stávající otopná soustava. Expert na vytápění posoudí, zda k ní bude možné tepelné čerpadlo připojit. V případě, že máte klasické starší radiátory, je nutné vybírat z vysokoteplotních tepelných čerpadel, která dokážou ohřát topnou vodu až na 75 °C. Zatímco pro podlahové topení stačí ohřev topné vody kolem 30 °C.
  • Kolik tepla z domu uniká (například s ohledem na to, je-li dům zateplen)? Expert na tepelná čerpadla tento údaj přesně určí a vypočítá tak tepelnou ztrátu domu. Na základě toho pak posoudí, jak tepelné čerpadlo správně nadimenzovat tak, aby svým výkonem tepelnou ztrátu pokrylo.
  • Žijete v oblasti, kde jsou často nepříznivé povětrnostní podmínky (např. na horách)?
  • Máte dostatek prostoru pro umístění tepelného čerpadla na pozemku, nebo ho budete mít uvnitř domu?
  • Bude mít tepelné čerpadlo v blízkosti obytných místností (včetně sousedních domů)? Pokud ano, je nutné zvolit tichý model. V opačném případě nemusíte hlučnost tepelného čerpadla příliš řešit.

Nejoblíbenější tepelná čerpadla

Zajímá vás, jaká tepelná čerpadla instalujeme nejčastěji? Podívejte se na vybrané řady všech značek, které nabízíme. Naši Woltair experti pro vás připravili recenze tepelných čerpadel. Dozvíte se díky nim například, které tepelné čerpadlo mají sami doma a který model je mezi našimi zákazníky vůbec nejoblíbenější.

Na našich stránkách najdete recenze tepelných čerpadel předních světových značek

Financování tepelného čerpadla

Jste při výběru výrazně limitováni financemi? Existují i ekonomičtější tepelná čerpadla, která mají velice dobrý poměr cena/výkon. Na kvalitě se však nevyplácí šetřit. Levné tepelné čerpadlo totiž může mít krátkou životnost, vysoké provozní náklady, malou účinnost nebo třeba velkou hlučnost.

Nechcete nebo nemůžete si dovolit investovat do pořízení tepelného čerpadla tak vysokou částku? Místo kompromisu zvolte raději možnost zvýhodněného úvěru na tepelné čerpadlo. Můžete ho tak získat i zcela bez vstupních nákladů a splátky hradit z financí, které každý měsíc ušetříte za energie.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu