Poslední šance čerpat dotaci za stávajících podmínek.

Zpět na články

Cena a návratnost tepelného čerpadla v roce 2023

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

17. únor 2023

Instalace tepelného čerpadla

Zájem o tepelná čerpadla stále roste. Návratnost se letos bude, podobně jako loni, pohybovat v průměru kolem 2 až 7 let. Na rozdíl od předchozích roků se ale můžete těšit na velice rychlé dodání.

Topení tepelným čerpadlem se vyplatí

„V loňském roce jsme realizovali o 45 % více instalací než v roce 2021 a silný zájem trvá i letos. V prvním kvartále letošního roku už vidíme meziroční nárůst objednávek o 200 %,“ uvádí Jan Hanuš, ředitel společnosti Woltair. 

Velká obliba tepelných čerpadel není překvapením. Stále více lidí je volí především kvůli jejich vysoké účinnosti. Díky způsobu, jak funguje tepelné čerpadlo, má totiž velice nízké náklady na provoz. A tak se vám investovaná částka, byť poměrně vysoká, velice rychle vrátí zpátky, právě prostřednictvím úspor za energie.

Ceny tepelných čerpadel závisí na výkonu

Průměrná cena tepelného čerpadla vzduch-voda pro rodinný dům od Woltair včetně montáže se aktuálně pohybuje lehce nad 300 tisíci Kč. Ta je dána také nárůstem zájmu o vyšší výkonové řady tepelných čerpadel.

Pro vaši představu: 

  • cena tepelného čerpadla LG Therma V o výkonu 12 kW je přibližně 213 tisíc Kč (bez komponent, práce a dopravy),
  • zatímco cena tepelného čerpadla LG Therma V 16 kW je zhruba 221 tisíc Kč.

Tip: Chcete vědět, na kolik by vyšel celý systém vytápění přímo pro váš dům? Na pár kliknutí vám to nezávazně spočítá naše online kalkulačka tepelných čerpadel

Zdá se vám pořizovací cena příliš vysoká? 

Nevzdávejte se myšlenky na moderní úsporné vytápění a nedělejte kompromisy! Abyste si mohli dopřát kvalitní tepelné čerpadlo, které dokáže příjemně vytopit celý váš dům, vyjednali jsme pro vás zvýhodněný úvěr, a to díky exkluzivní spolupráci s Buřinkou České spořitelny. Tím můžete pokrýt veškeré vstupní náklady, aniž byste narušili rodinný rozpočet. Úspory s tepelným čerpadlem jsou totiž tak vysoké, že z nich pohodlně uhradíte splátky úvěru a ještě i tak ušetříte.

Návratnost zkracují vysoké ceny energií

Délka návratnosti tepelného čerpadla úzce souvisí s tím, z jakého zdroje vytápění přecházíte. A pochopitelně s aktuální cenou elektřiny. Nejrychleji se vám investice vrátí, pokud tepelným čerpadlem nahrazujete starý elektrokotel. Tímto přechodem totiž ročně ušetříte až ⅔ nákladů na vytápění a investované prostředky se vám vrátí už i za necelé dva roky. V průměru se návratnost tepelného čerpadla vzduch-voda pohybuje mezi 2 a 7 lety.

Cena a návratnost tepelného čerpadla země-voda, voda-voda a vzduch-vzduch budou pochopitelně odlišné, protože se jedná o jinak náročná technologická řešení (například u tepelného čerpadla země-voda budete muset počítat i s cenou vrtu atp.). Ve Woltair se však zaměřujeme výhradně na montáže tepelných čerpadel vzduch-voda, která jsou v našich podmínkách nejoblíbenější, zejména pro svůj skvělý poměr cena/výkon. Přečtěte si, jak si vedou ve srovnání s ostatními typy, v článku Jaké je nejlepší tepelné čerpadlo.

Při přechodu z vytápění tuhými palivy sice nepocítíte úsporu v nákladech na provoz, ale získáte řadu jiných benefitů, jako je především zcela bezobslužný provoz, nenáročná údržba a čisté klima bez škodlivých emisí. I ti, kteří příliš neřeší ekologickou stránku věci, se budou muset vzdát svých „čoudících“  komínů – v příštím roce totiž už začne platit zákaz provozu starých kotlů 1. a 2. emisní třídy.

Pokud přecházíte z neekologického zdroje vytápění, můžete zároveň čerpat dotaci až 100 000 Kč z programu Nová zelená úsporám a pokrýt tak až 50 % pořizovacích nákladů. Tak zkrátíte návratnost tepelného čerpadla na polovinu.

Tip: Další úspory, a tedy i zkrácení délky návratnosti, vám přinese, když si necháte tepelné čerpadlo zkombinovat s fotovoltaikou. Ta vám pomůže s dodáváním elektřiny pro provoz čerpadla i s ohřevem vody.

Výpočet návratnosti tepelného čerpadla

Spočítali jsme pro vás, kolik se dá s tepelným čerpadlem běžně ušetřit, a jaká může být jeho návratnost. Reálná čísla bez příkras.

Modelový příklad: 2členná rodina v domě o podlahové ploše 100 m2, vysoká míra zateplení, vytápění elektrokotlem, otopné plochy: podlahové vytápění, ohřev vody elektrickým bojlerem.

Původní zdroj vytápění

elektrokotel

Otopné plochy

podlahové

Ohřev vody

elektrický bojler

Spotřeba elektřiny za rok

15 866 kWh

Tepelná ztráta

5,8 kW

Navržené řešení

tepelné čerpadlo vzduch-voda Grundig GHP MM8 bez ohřevu TV

Cena celého řešení

195 500 Kč

Výše dotace

80 000 Kč

Cena po odečtení dotace

115 500 Kč

Původní měsíční výdaje za energie

9 139 Kč

Měsíční úspora za energie díky TČ

5 456 Kč

Úspora energie za rok

10,2 MWh

Úspora CO2 za rok

4,4 t

Návratnost tepelného čerpadla

1,8 let

Zkracuje se i doba dodání. U nás do bezkonkurenčních 30 dní

V minulém a předminulém roce museli zákazníci na dodání tepelného čerpadla čekat v průměru půl roku, mnohdy i déle. Přesto, že obtížná situace na trhu s materiálem pořád trvá, udělali jsme dlouhému čekání konec. 

Víme, jak je pro vás důležité teplo domova, a tak jsme napnuli všechny síly a zajistili spolupráci s kvalitními značkami, které nám dokážou zajistit pravidelné a spolehlivé dodávky tepelných čerpadel. Ta instalujeme v průměru za 2 až 3 měsíce.

Stroje z našich skladových zásob, kterých máme aktuálně přes 400 napříč 7 značkami, vám v rámci naší unikátní akce 30/50 nainstalujeme do 30 dní od hotové stavební připravenosti. A pokud to nestihneme, dáme vám slevu 50 % z celé zakázky. 

Je to na vás příliš brzy? Nechcete provádět výměnu topidla v mrazech nebo když zrovna plánujete zimní dovolenou? Buďte bez obav – začátek 30denní lhůty si určíte vy! Kontaktujte nás ještě dnes a informujte se, které modely máme právě skladem.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu