Cenaanávratnosttepelnéhočerpadlavroce2023

Cena a návratnost tepelného čerpadla v roce 2023

Zájem o tepelná čerpadla stále roste. Návratnost se letos bude, podobně jako loni, pohybovat v průměru kolem 2 až 7 let. Na rozdíl od předchozích roků se ale můžete těšit na velice rychlé dodání.

Topení tepelným čerpadlem se vyplatí

„V loňském roce jsme realizovali o 45 % více instalací než v roce 2021 a silný zájem trvá i letos. V prvním kvartále letošního roku už vidíme meziroční nárůst objednávek o 200 %,“ uvádí Jan Hanuš, ředitel společnosti Woltair. 

Velká obliba tepelných čerpadel není překvapením. Stále více lidí je volí především kvůli vysokému výkonu čerpadla. Díky způsobu fungování má totiž velice nízké náklady na provoz. A tak se vám investovaná částka, byť poměrně vysoká, velice rychle vrátí zpátky, právě prostřednictvím úspor za energie.

Ceny tepelných čerpadel závisí na výkonu i zvolené značce

Kolik stojí tepelné čerpadlo? Průměrná cena tepelného čerpadla vzduch-voda pro rodinný dům od Woltair včetně montáže se aktuálně pohybuje lehce nad 300 tisíci Kč. Ta je dána také nárůstem zájmu o vyšší výkonové řady tepelných čerpadel.

Pro vaši představu uvádíme orientační ceník tepelných čerpadel:

  • Tepelné čerpadlo Viessmann Vitocal 200-S 8 kW s průtokovým dohřevem pořídíte za 192 tisíc Kč.
  • Cena tepelného čerpadla LG Therma V o 12kW výkonu je přibližně 213 tisíc Kč (bez komponent, práce a dopravy),
  • zatímco cena tepelného čerpadla LG Therma V s 16 kW je zhruba 221 tisíc Kč.
  • Naše vlastní tepelné čerpadlo WLTR o výkonu 22 kW vyjde na necelých 186 tisíc Kč.

Tip: Chcete vědět, na kolik by vyšel celý systém vytápění přímo pro váš dům? Na pár kliknutí vám to nezávazně spočítá naše online kalkulačka ceny tepelného čerpadla

Zdá se vám pořizovací cena příliš vysoká? 

Nevzdávejte se myšlenky na moderní úsporné vytápění a nedělejte kompromisy! Abyste si mohli dopřát kvalitní tepelné čerpadlo, které dokáže příjemně vytopit celý váš dům, vyjednali jsme pro vás výhodný úvěr na tepelné čerpadlo. Tím můžete pokrýt veškeré vstupní náklady, aniž byste narušili rodinný rozpočet. Úspory s tepelným čerpadlem jsou totiž tak vysoké, že z nich pohodlně uhradíte splátky úvěru a ještě i tak ušetříte.

Návratnost tepelného čerpadla zkracují vysoké ceny energií

Délka návratnosti tepelného čerpadla úzce souvisí s tím, z jakého zdroje vytápění přecházíte. A pochopitelně s aktuální cenou elektřiny. Nejrychleji se vám investice vrátí, pokud tepelným čerpadlem nahrazujete starý elektrokotel. Tímto přechodem totiž ročně ušetříte až ⅔ nákladů na vytápění a investované prostředky se vám vrátí už i za necelé dva roky. V průměru se návratnost tepelného čerpadla vzduch-voda pohybuje mezi 2 a 7 lety.

Chcete návratnost čerpadla zkrátit ještě víc? Možná se vám vyplatí investovat do snížení tepelné ztráty domu. Čím méně vám teplo uniká, tím méně ho potřebujete do domácnosti dodávat. Nemusíte se pouštět hned do rekonstrukce domu; velkou službu udělá i zateplení stropu nebo výměna oken.

Cenu montáže čerpadla ovlivňuje i její technologická náročnost 

Cena a návratnost tepelného čerpadla země-voda, voda-voda a vzduch-vzduch budou pochopitelně odlišné, protože se jedná o jinak náročná technologická řešení (například u tepelného čerpadla země-voda budete muset počítat i s cenou vrtu atp.). 

Ve Woltair se však zaměřujeme výhradně na montáže tepelných čerpadel vzduch-voda, která jsou v našich podmínkách nejoblíbenější, zejména pro svůj skvělý poměr cena/výkon. Přečtěte si, jak si vedou ve srovnání s ostatními typy, v článku Jaké je nejlepší tepelné čerpadlo.

V úvahu berte nejen provozní náklady, ale i pohodlný a ekologický provoz

Při přechodu z vytápění tuhými palivy sice nepocítíte úsporu v nákladech na provoz, ale získáte řadu jiných benefitů, jako je především zcela bezobslužný provoz, nenáročná údržba a čisté klima bez škodlivých emisí. I ti, kteří příliš neřeší ekologickou stránku věci, se budou muset vzdát svých „čoudících“ komínů – v příštím roce totiž už začne platit zákaz provozu starých kotlů 1. a 2. emisní třídy.

Pokud přecházíte z neekologického zdroje vytápění, můžete zároveň čerpat dotaci až 100 000 Kč z programu Nová zelená úsporám a pokrýt tak až 50 % pořizovacích nákladů. Tak zkrátíte návratnost tepelného čerpadla na polovinu.

Tip: Další úspory, a tedy i zkrácení délky návratnosti, vám přinese, když si necháte tepelné čerpadlo zkombinovat s fotovoltaikou. Ta vám pomůže s dodáváním elektřiny pro provoz čerpadla i s ohřevem vody.

Výpočet návratnosti tepelného čerpadla

Spočítali jsme pro vás, kolik se dá s tepelným čerpadlem běžně ušetřit, a jaká může být jeho návratnost. Reálná čísla bez příkras.

Modelový příklad: 2členná rodina v domě o podlahové ploše 100 m2, vysoká míra zateplení, vytápění elektrokotlem, otopné plochy: podlahové vytápění, ohřev vody elektrickým bojlerem.

Původní zdroj vytápěníelektrokotel
Otopné plochypodlahové
Ohřev vodyelektrický bojler
Spotřeba elektřiny za rok15 866 kWh
Tepelná ztráta5,8 kW
Navržené řešenítepelné čerpadlo vzduch-voda Grundig GHP MM8 bez ohřevu TV
Cena celého řešení195 500 Kč
Výše dotace80 000 Kč
Cena po odečtení dotace115 500 Kč
Původní měsíční výdaje za energie9 139 Kč
Měsíční úspora za energie díky TČ5 456 Kč
Úspora energie za rok10,2 MWh
Úspora CO2 za rok4,4 t
Návratnost tepelného čerpadla1,8 let

Dlouhá doba dodání je minulostí

V minulém a předminulém roce museli zákazníci na dodání tepelného čerpadla čekat v průměru půl roku, mnohdy i déle. Přesto, že obtížná situace na trhu s materiálem pořád trvá, udělali jsme dlouhému čekání konec. 

Víme, jak je pro vás důležité teplo domova, a tak jsme napnuli všechny síly a zajistili spolupráci s kvalitními značkami, které nám dokážou zajistit pravidelné a spolehlivé dodávky tepelných čerpadel.

Stroje z našich skladových zásob, kterých máme aktuálně přes 600 napříč 7 značkami, vám nainstalujeme do 50 dní od hotové stavební připravenosti. A pokud to nestihneme, dáme vám slevu 50 % z celé zakázky. Kontaktujte nás ještě dnes a informujte se, které modely máme právě skladem.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu