Způsob bydlení, kdy žijete zdravě s rodinou tak, že máte mnoho prostoru pro odpočinek, práci, hru s dětmi, návštěvy přátel a k tomu čerstvý vzduch, komfort a minimální spotřebu energií, existuje. Nastěhujte se do pasivního domu, který přináší harmonii do každodenního života.
Přísné energetické úspory, to je pasivní dům.
Okna na jih, vzduchotěsnost, stálé větrání, žádný průvan. Pokud za své útočiště zvolíte pasivní (úsporný/chytrý) dům, vyhnete se vysokým poplatkům za vytápění domu a připravíte si k tomu pevnou půdu pod nohama pro velmi zdravý životní styl celé vaší rodiny. Budete šetřit více než v nízkoenergetickém domě a budete blíže k tzv. domu nulovému.
Šetřete své finance tím, že budete žít zdravěji vůči sobě i svému okolí.
Výhody pasivních domů
- Větší pohodli, tepelná pohoda,
- ekonomická úspora,
- čerstvý vzduch,
- žádný průvan,
- stabilní teplota,
- prosvětlený prostor,
- extrémně nízké náklady na vytápění,
- příjemné teploty v každém ročním období,
- zvýšená hodnota nemovitosti,
- bez nutnosti sledování cen energií,
- celkové zvýšení kvality bydlení,
- vhodné prostředí pro alergiky,
- ekologický aspekt.
Proč název pasivní?
Nenechte se zmást. Pasivní dům (energeticky pasivní dům) není nečinný. Naopak velmi efektivně pracuje tím, že využívá pasivních tepelných zisků v objektu, které se nejdříve nachází vně budovy (sluneční záření) i uvnitř (teplo vyzařují nejen spotřebiče, ale i lidé a domácí mazlíčci). K tomu, aby vaše našetřená tepelná energie neutekla ven, je nutná perfektní izolace. A s tou jde ruku v ruce automatické větrání, které zajistí zdravé prostředí i pro alergiky a astmatiky.
Pasivní a nízkoenergetický dům je jedno a to samé?
Nízkoenergetický dům obsahuje ta samá zlepšení, jako pasivní dům, jen ne v tak vysoké míře. Jinými slovy pasivní dům musí splňovat přísnější kritéria v tom, jak spoří při provozu budovy. K výstavbě mohou být použity ty samé materiály jak u pasivního, tak u nízkoenergetického domu, ovšem v pasivním domě se dbá na silnější izolační vrstvu a na naprostou vzduchotěsnost. V České republice rozděluje budovy na nízkoenergetické a pasivní norma ČSN 73 0540. Nízkoenergetické domy musí splňovat přísnější hranici, než v Německu, a to 50 kWh/(m2a). Pasivní domy splňují 15 kWh/(m2a).
Co musí splňovat pasivní dům?
Spotřebu tepla jsme zmínili výše, dále se nahlíží na spotřebu všech energií v domě a také na hodnotu spotřeby z neobnovitelných zdrojů, která se nesmí překročit. Proto je třeba zakomponovat používání obnovitelných zdrojů, k čemuž nejčastěji přispívá využívání vlastní elektřiny vyrobené fotovoltaikou na střeše (případně ohřev vody fotovoltaikou).
Kolik dní v roce budete topit?
V pasivních domech se obvykle topí 15–20 dní v roce. Náklady na teplo jsou tedy oproti běžnému bydlení zlomkové.
Mít doma zimu kvůli větrání nebo si držet teplo, ale mít vydýcháno?
Podobné otázky u vás už nebudou mít místo. S moderním automatickým větráním s rekuperací budete mít jistotu čerstvého vzduchu bez plísní a prachu kdykoliv během roku. Místnosti vytopené na ideální teplotu budou standardem.
Zní to jako sen. Mají pasivní domy vůbec nějaké nevýhody?
Pasivní domy jsou geniální. Za nevýhodu můžete považovat jejich cenu, která s precizní izolací a moderními technologiemi naroste. Hodnota pasivních domů je v současnosti až dvojnásobná oproti klasickým novostavbám. Doporučujeme získat kvalitní projekt, se kterým se nedostanete na více než 110% ceny běžné nízkoenergetické výstavby.
Je pravda, že pasivní dům nepotřebuje žádné topení (otopnou soustavu)?
Ano, pasivní domy se vyznačují tím, že v nich díky malé spotřebě tepla není třeba používat běžné topení. Často se používá obyčejný elektrický přímotop na ty nejchladnější dny.
Kolik tepla spotřebuje pasivní dům oproti běžnému domu?
Běžné domy spotřebují 80 až 140 kWh/m2.. Oproti tomu pasivní domy, které mají velmi malou tepelnou ztrátu, spotřebují jen 15 kWh/m2. To přinese až 90% roční úsporu za vytápění.
Proč se nemusí v pasivním domě tolik topit?
Stavbu vytápí to, že do oken praží slunce. Teplo se nashromáždí uvnitř a díky kvalitní izolaci nemá jak utéct. Ven tedy neuteče ani teplo, které se tvoří uvnitř. Kvalitní zateplení udrží teplo i mnoho dní poté, co venku přestane svítit slunce.
Precizní izolace udržuje teplo i poté, co slunce přestalo svítit.
Čím se tedy topí v pasivních domech?
V mnohých pasivních domech postačí instalovaný elektrický přímotop nebo tepelné čerpadlo. Pro ty domy, které mají velmi nízkou tepelnou ztrátu, a jsou tudíž navrženy správně, není nutné investovat ani do tepelného čerpadla.
Srovnání cen za vytápění u různých typů bydlení
Pro výpočet orientační spotřeby za vytápění počítáme s průměrnými cenami za plyn a průměrnou plochou zástavby.
Typ bydlení | Rodinný dům 70.–80. léta | Současná novostavba | Nízkoenergetický dům | Pasivní dům |
Spotřeba energie – vytápění (kWh/m2/rok) | více než 200 | 80 až 140 | méně než 50 | méně než 15 |
Cena za vytápění plynem (Kč/rok) | Více než 35 000 Kč | 14 000 Kč až 25 000 Kč | méně než 8 800 Kč | méně než 2 700 Kč |
Líbil se vám dnešní článek? Pokud máte k tomuto tématu nějaké dotazy, můžete využít například naší online poradnu.
Pohodové a zdravé bydlení vám přeje tým Topíte.cz