Jak funguje tepelné čerpadlo země–⁠voda. Komu se vyplatí?

Jak funguje tepelné čerpadlo země–⁠voda. Komu se vyplatí?

Životnost běžně přes 20 let, stabilní provoz, vysoký topný faktor a nejnižší hlučnost ze všech typů tepelných čerpadel. Nejen těmito výhodami se pyšní tepelná čerpadla země-voda. Na druhou stran je to však finančně i technicky poměrně náročné řešení a nehodí se do každého domu. Zjistěte, pro koho jsou vhodná čerpadla typu země–voda.

Na jakém principu funguje tepelné čerpadlo země-voda

Tepelná čerpadla obecně fungují na principu přenosu tepla z jednoho prostředí do druhého. V případě tepelného čerpadla země-voda je to odběr geotermálního tepla, které je akumulováno pod zemským povrchem (cca 20 metrů pod povrchem má půda celoročně teplotu kolem 10 °C), a jeho předání vodě, která koluje v topném systému vytápěného objektu.

Tip: Zajímají vás technické detaily? Přečtěte si detailní článek o tom, jak funguje tepelné čerpadlo.

Jak tepelné čerpadlo odebírá teplo ze země?

Energie z půdy může být získávána dvojím způsobem:

  • Hlubinné vrty. Odebírají teplo přímo ze zemského masivu. Hloubka vrtu se v průměru pohybuje kolem 50 až 150 metrů pod povrch. Jejich velkou výhodou je prostorová nenáročnost, nevýhodou je finančně i technicky náročné řešení zemních prací.
  • Plošné výměníky (půdní kolektory). Ty čerpají teplo nastřádané v nezámrzné hloubce z letních měsíců. Toto provedení je finančně i technicky méně náročné, zabere však výrazně větší prostor.

Tepelné čerpadlo země-voda – cena

Tepelná čerpadla země-voda patří spolu s čerpadly voda-voda k nejdražším typům tepelných čerpadel. Cena tepelného čerpadla země-voda se pohybuje kolem 250 až 350 tisíc Kč včetně DPH. K tomu ale bude potřeba přičíst i další komponenty a především zemní práce na pozemku. V případě hlubinného vrtu to budou navíc také náklady na geologický průzkum a vyřízení stavebního povolení

Cena vrtu pro tepelné čerpadlo je orientačně 1 500 až 2 500 Kč za 1 m hloubky. Finanční náročnost závisí především na kvalitě podloží. Pro běžný rodinný dům zpravidla postačí jeden až dva zemní vrty. Do vrtu se umístí dvě plastová potrubí ve tvaru písmene U, v nichž proudí nemrznoucí kapalina.

Víte, že...? U řešení pro běžný rodinný dům s nízkou nebo střední tepelnou ztrátou vyjde tepelné čerpadlo země-voda typicky o třetinu dráž než čerpadlo vzduch-voda. U domů s vysokou tepelnou ztrátou se však již rozdíly v ceně v podstatě stírají a pokud je realizace čerpadla země-voda technicky proveditelná, finančně se vám vyplatí.

Tepelné čerpadlo země-voda – výhody

Tepelná čerpadla země-voda mají řadu výhod. Jsou to především:

  • dlouhá životnost celého systému (běžně přes 20 let),
  • stabilní provoz v průběhu celého topného období,
  • vysoký topný faktor,
  • nejnižší hlučnost napříč všemi druhy tepelných čerpadel,
  • možnost pasivního chlazení domácnosti, které je téměř bez výdajů.

Tepelné čerpadlo země-voda – nevýhody

Na druhou stranu má tento typ čerpadla i své mínusy, především finanční a technickou náročnost provedení.

  • V případě hlubinného vrtu se budete muset připravit na cenově velmi náročnou záležitost s nutností geologického průzkumu a vyřízení stavebního povolení.
  • Plošné kolektory budou oproti tomu vyžadovat větší pozemek (kolektory pro běžný rodinný dům zaberou plochu zhruba 400 m2 – záleží na tepelné ztrátě domu, kterou vytápění musí pokrýt) s tím, že nad kolektory už nikdy nepostavíte bazén, cestu ani nevysadíte stromy.

Tip: Přečtěte si také obecné výhody a nevýhody tepelného čerpadla.

Hodí se tento typ čerpadla pro vás?

Tepelné čerpadlo země-voda je ideální řešení pro ty, kdo mají dostatečně velký pozemek kolem domu s vhodným podložím. A zároveň se nezdráhají investovat vyšší vstupní částku, která se jim při správném návrhu rychle vrátí zpět. Dobrá zpráva je, že i na tepelná čerpadla země-voda můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám, a to až 140 000 Kč.

Varianta tepelné čerpadlo země-voda s vrtem se hodí těm, kteří mají menší pozemek. Díky vrtu dosáhnete nejúčinnějšího získávání tepla a nejvyšší úspory, aniž byste museli provádět zásahy do zahrady. 

Plošné kolektory oceníte, pokud máte velký pozemek a chcete ušetřit na provozu, přičemž pro vás bude prvotní investice stejně vysoká jako u čerpadel vzduch–voda. Nebudete muset vyřizovat stavební povolení a provoz vás bude stát méně než u ostatních druhů čerpadel

S výběrem tepelného čerpadla vám pomůžeme

Správný návrh řešení na míru potřebám domácnosti je klíčovým předpokladem efektivního vytápění s nízkými náklady a rychlou návratnostíKontaktujte nás a nechte si sestavit detailní kalkulaci s konečnou cenou. Jsme tu pro vás, ať už se rozhodnete pro tepelné čerpadlo země-voda nebo nejrozšířenější variantu v ČR: čerpadlo vzduch-voda, které je oblíbené zejména díky skvělému poměru cena/výkon a nenáročné instalaci.

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Spustit kalkulačku

Jak vám tento článek pomohl?