Zpět na články

Zákaz kotlů a další důvody pro pořízení tepelného čerpadla

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

24. únor 2022

Kamna na tuhá paliva

Tepelné čerpadlo je zdroj vytápění budoucnosti a všechny současné trendy tomu nahrávají. Proč vyměnit starý kotel za tepelné čerpadlo právě teď? Důvodů je celá řada.

Finanční úspora

Provoz tepelného čerpadla je levný. Při přechodu z vytápění plynem ušetříte polovinu ročních nákladů. Pokud jste dosud topili elektřinou, ušetříte dokonce až 2/3 nákladů. K tepelnému čerpadlu navíc dostanete na celý objekt elektrickou sazbu D57d, při níž získáte levnější elektřinu i pro ostatní elektrospotřebiče.

Nízké náklady na provoz jsou jedním z hlavních důvodů, proč je v současnosti o tepelná čerpadla tak velký zájem. Pořízení čerpadla totiž představuje chytrý způsob, jak se poprat s raketovým nárůstem cen energií, k němuž poslední dobou dochází. To je také důvod, proč se na nás nyní řada zákazníků obrací s dotazy ohledně přechodu z vytápění plynovým kotlem na tepelné čerpadlo.

Cena a čerpání dotací

Pořízení tepelného čerpadla sice představuje poměrně velkou vstupní investici, která se vám ale rozhodně vyplatí. Její návratnost se pohybuje kolem 6–7 let, a čím větší energetickou náročnost domu máte, tím se návratnost ještě zkrátí.

Vstupní náklady však můžete výrazně snížit tím, že na pořízení tepelného čerpadla budete čerpat státní dotaci. V roce 2022 lze na výměnu neekologického zdroje vytápění získat až 100 tisíc Kč z fondu Nová zelená úsporám nebo dokonce až 180 tisíc Kč prostřednictvím Kotlíkových dotací (určených pro nízkopříjmové domácnosti).  Více se dočtete v článku Novinky v dotačních programech od dubna 2022.

Pokud se nechcete zatěžovat administrativou spojenou s žádáním o dotaci, zvolte program Nová zelená úsporám. Pro zákazníky, kteří si od nás nechají nainstalovat nové energetické zařízení, vyřizujeme žádosti o dotace z tohoto programu my – zdarma a s garancí vyřízení dotace (při splnění podmínek NZÚ).

Další informace o možnostech získání dotací v letošním roce si můžete přečíst v článku, který shrnuje odpovědi na nejčastější dotazy, s nimiž se naši dotační experti setkávají.

Na kolik vás tedy tepelné čerpadlo může vyjít? Konkrétní cenu zjistíte na pár kliknutí v naší online kalkulačce. A také si můžete přečíst článek Cena tepelného čerpadla v roce 2022

Bezpracnost a stabilní výkon

S tepelným čerpadlem nebudete mít žádnou práci – žádné uskladňování paliva, žádné zatápění, přikládání, vynášení popela ani čištění komína. Navíc vám čerpadlo poskytne stabilní výkon, takže budete mít doma stálou teplotu, kterou si sami určíte, a nebude vás trápit chlad ani přílišné horko (jako tomu bývá při používání starých typů kotlů).

Více o tom, jak vlastně tepelné čerpadlo funguje, a jaké jsou jeho hlavní prvky, se dočtete v článku Tepelné čerpadlo: Přehled nejdůležitějších pojmů.

Chytré funkce

Tepelné čerpadlo můžete snadno ovládat třeba i z tabletu nebo mobilu, odkudkoli, kde se připojíte k internetu. Díky tomu si můžete doma nebo třeba na chalupě přitopit v předstihu, takže vás při příchodu nepřivítají studená vyhaslá kamna, ale příjemné teplo domova.

Nenáročná instalace i údržba 

Tepelné čerpadlo se dá napojit na stávající otopnou soustavu. Instalace je snadná a netrvá déle než 4 dny. Montáž může proběhnout v kterémkoliv ročním období, včetně topné sezóny. V tom případě vám můžeme poskytnout dostatek přímotopů, abyste si mohli nerušeně užívat tepelný komfort, na který jste zvyklí.

Servis tepelného čerpadla není pro běžné domácnosti povinný, ale doporučujeme jej provádět jednou za rok. Prodloužíte tím životnost čerpadla a snížíte náklady na jeho provoz. Servisní prohlídku si u nás můžete objednat na pár kliknutí, a to jak jednorázovou, tak pravidelnou, takže sami nemusíte na nic myslet, ani hlídat termíny.

Přizpůsobení vzhledu

Tepelné čerpadlo se přizpůsobí vašim potřebám ve všech směrech. Jak z hlediska nastavení a udržování požadované teploty, tak i po vizuální stránce. Díky naší službě Chameleon můžete navrhnout jeho vzhled třeba tak, aby ladilo s barvou fasády.

Nezávislost na uhlí a zemním plynu

S tepelným čerpadlem budete naprosto nezávislí na dodávkách zemního plynu i uhlí. A když čerpadlo zkombinujete ještě s fotovoltaikou, přiblížíte se energetické soběstačnosti. Po většinu roku vám totiž chod běžných domácích spotřebičů zabezpečí sluneční energie. Ta se navíc dá uložit do baterie a využívat i v době, kdy slunce nesvítí.

Ekologie a zákaz starých kotlů od září 2022

V současné době se lidé snaží stále více zaměřovat na udržitelnost a ochranu planety, protože se to ukazuje jako jediné možné řešení, které nám může nabídnout světlou budoucnost. Tepelné čerpadlo je v naprostém souladu s tímto trendem –⁠ je ekologické. Při provozu neprodukuje žádné zplodiny, žádný zapáchající dým, který by kazil vzduch vám, a znečišťoval životní prostředí. 

I ten, kdo si s ekologií příliš hlavu neláme, se bude muset těmto trendům přizpůsobit – od 1. září 2022 totiž začne podle zákona o ochraně ovzduší platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Tomu, kdo nařízení poruší, hrozí pokuta až 50 000 Kč. Tento termín se možná zdá relativně daleko, ale vzhledem k tomu, jak velkého množství domácností se bude tato nutnost výměny týkat, není radno otálet, aby na vás vyšel požadovaný termín instalace.

Přečtete si, jak správně vybrat tepelné čerpadlo. Nebo rovnou kontaktujte naše Woltair experty ještě dnes a nechte si navrhnout optimální řešení vytápění pro vaši domácnost, ať si můžete co nejdříve užívat všechny výhody, které tepelné čerpadlo přináší.

Separátor

Další články na téma dotace

Na vašem soukromí nám záleží

My společnost Woltair s.r.o., IČO: 067 70 525, používáme s Vaším souhlasem soubory cookies a další nástroje, které mohou zpracovávat osobní údaje, s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti. Udělený souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat na této stránce a více si můžete přečíst v našich „Zásadách používání souborů cookies“.

Ozubené kolo Nastavení