Pročpoříditvlastnífotovoltaikudo konceroku2021?

Proč pořídit vlastní fotovoltaiku do konce roku 2021?

Fotovoltaika se těší většímu a většímu zájmu

Je pravdou, že se fotovoltaika na střeše rodinného domu stává velmi častým řešením českých rodin. Příčinou není ani tak trend jako spíše fakt, že se jedná o elegantní řešení přinášející svobodu, nezávislost, čistější životní prostředí a v neposlední řadě úsporu.

Technologický pokrok jde kupředu

Lidé již vědí, že v mnoha aspektech není třeba žít jako v dobách před 40 lety, a začínají budovat svobodnou budoucnost celé rodiny bez nutnosti hledat levnějšího dodavatele energií. Tím, že se technologie stále zlepšují, se navíc střešní elektrárna vyplatí více, než tomu bývalo dříve. Zároveň platí, že je technologický vývoj na vrcholu nyní, tudíž není žádoucí čekat další desetiletí. Solární panely navýšily svoji účinnost a pro vás to znamená jediné – na stejné ploše získáte více energie. 

Příklad: Nedávno mívaly panely výkon 210 Wp. Aktuálně zcela běžně pořídíte panely o výkonu 400–455 Wp.

Přečtěte si více o výkonu a účinnosti fotovoltaiky v článku Fotovoltaika: Přehled nejdůležitějších pojmů.

Ceny energií prudce stoupají

Postihuje to všechny v České republice a slýcháte to nejspíše ze všech mediálních koutů – cena elektřiny i plynu roste. (O důvodech růstu cen jsme se již zmiňovali.) Cena za elektřinu v roce 2021 poroste nejméně o desetinu, vyjde vás ročně minimálně o 1 000 Kč více. Cena z plyn poroste podle odborníků dokonce o více než 100 %. 

Pokud nechcete ztrácet čas tím, že budete přicházet na kloub tomu, co je důvodem, nebo tím, že budete hledat nejlevnějšího dodavatele pro následující období, který s vámi navíc už možná ani neuzavře fixační smlouvu (i to se bohužel děje), máte k dispozici jednodušší řešení, než se může na první pohled zdát. Fotovoltaická elektrárna vás nezklame. Bude vás vítat každý den a připomínat vám, že žijete v klidu, soběstačně a ekologicky.

V zimě se instaluje běžně a bez obav

Fotovoltaiku si můžete nechat nainstalovat v zimních měsících (Jak jsme instalovali v zimě?). Nebrání tomu nic, možná jen příliš třeskuté mrazy instalaci posunou o pár dní.

Dotace na fotovoltaiku v sezóně 2021/2022

Dotační programy zřizované státem jsou pro vás připraveny i v roce 2021 a 2022. S dotací Nová zelená úsporám můžete získat až 205 000 Kč.

Získejte lepší kvalitu bydlení

S novou střešní elektrárnou budete nezávislými. Ideální bude, když co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebujete přímo ve vašem objektu. Můžete s ní třeba i nabíjet elektromobil pomocí nabíjecí stanice. Svou roli bude hrát i to, jak se s vlastní elektrárnou sžijete. Zásadní však bude odborný návrh na míru, který přinese své ovoce. Další možností je využít maximálního potenciálu vaší střechy a instalovat výkonnější elektrárnu, která zajistí maximální soběstačnost.

Akumulace energie

Panely vyrábí nejvíce energie přes den. Pro její večerní a noční využití potřebujeme využít akumulace, k čemuž máme několik možností. Zásadní je bateriový systém, s možností ohřevu vody pro večerní potřebu, nebo virtuální baterie a mnoho dalšího.

Výhody akumulace do baterie

  • Možnost vyšší státní dotace,
  • život v (téměř) nezávislé domácnosti,
  • čerpání energie kdykoli během dne i noci,
  • plně automatický, nezávislý a bezúdržbový systém,
  • jistota při výpadcích u distributora,
  • bez zdravotní závadnosti.

Jak pracuje fotovoltaika s baterií?

Energie z panelů ze střechy proudí do střídače, který přesně detekuje kde a jak velká je spotřeba a tam posílá energii ze slunce. V případě, že je výroba energie vyšší než spotřeba, uloží energii do baterií, poté případně do bojleru. Pakliže nastane moment, kdy je výroba nižší než spotřeba, chybějící energii zašle k místu spotřeby z baterií.

Vyplatí se fotovoltaika vašemu domu?

Fotovoltaika se vyplatí prakticky na každém domě. Pokud ne dnes, tak zítra určitě. Ceny energií a materiálu letí strmě vzhůru a nevypadá to, že se zastaví. Fotovoltaika již nikdy levnější nebude a elektrické energie také ne. Proto je důležitý správný návrh s ohledem na výhled do budoucna. Ten vám zajistí experti z Woltair.

Návratnost fotovoltaiky 

Investice se vám zaplatí tím, že nebudete muset odebírat elektřinu od distributora. Návratnost domácí solární elektrárny není nijak převratná, počkáte si nejčastěji 7 až 10 let. Avšak s rostoucími cenami za elektřinu a s technologickým pokrokem se i u fotovoltaiky investice vrací rychleji a rychleji. Vyzkoušejte naší novou online kalkulačku, která vám rychle a jednoduše sdělí vše včetně návratnosti vaší potencionální elektrárny.

Návratnost fotovoltaické elektrárny ovlivňuje vaše spotřeba, cena za elektřinu, velikost elektrárny (výkon elektrárny) i zvolená akumulace. 

Příklad návratnosti fotovoltaiky

Cena: 160 000 Kč

Výkon: 5,4 kWp

Baterie: 7,1 kWh

Roční úspora nyní: 15–25 000 Kč

Roční úspora za 10 let: 22–35 000 Kč

Návratnost při stávajících cenách energie: 7–10 let

Fotovoltaika ušetří komukoliv

Můžeme říci, že růst cen je nezastavitelný a že každý rok platíme za vše více a více. Se správným návrhem se fotovoltaika vyplatí každému rodinnému domu. Investici 160 000 Kč s dotací ponížíte například na 60 000 Kč a budete očekávat návratnost 7–10 let. U dražších elektráren můžete počítat s návratností rychlejší.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika