Fotovoltaicképanelyjakopromyšlenáinvestice

Fotovoltaické panely jako promyšlená investice

Do roku 2021 přicházíme s velkou novinkou. Zřejmě tušíte, že naši specializaci rozšiřujeme o solární energii. Fotovoltaické systémy (FVE) jsou něčím, co rok od roku nabírá na oblíbenosti, a my netradičním spojením solárních panelů s tepelným čerpadlem hodláme tuto technologii posunout o úroveň výše. Chcete fotovoltaiku poznat více? Víte například, že je fotovoltaika jediný zdroj elektřiny, který nepotřebuje pohyblivé součásti? 

To, co na fotovoltaice láká více a více lidí

S fotovoltaikou ohřejete vodu, bazén, vytopíte saunu, nabijete elektromobil, rozjedete klimatizaci na celé období. Výpadek proudu? Vytápění domu a elektřina jedou bez problému dál.

  • Částečná energetická soběstačnost,
  • ekologie (využití nejdostupnější obnovitelný zdroj,
  • svoboda, nezávislost,
  • dlouhá životnost, nízká poruchovost,
  • pohodlí,
  • snadná instalace,
  • (přeci jen nějaká) úspora.

K tomu všemu vám odpadá počítání spotřeby a hlídání cen energií.

Jaká vás u solární energie čeká návratnost?

Počáteční investice se postupně zaplatí tím, že nebudete muset odebírat elektřinu z distribuční sítě. Návratnost domácí solární elektrárny není nijak převratná, počkáte si na ni 8 až 10 let. Podívejte se také na to, jak poznáte dobrou instalační společnost

Je možné návratnost investice do solární elektrárny nějak urychlit?

Ano, například akumulací.

Akumulace energie

Abyste mohli čerpat energii i ve chvíli, kdy nesvítí slunce (odpoledne a večer), je vhodné doplnit elektrárnu o možnost akumulace energie. Akumulaci je možné provádět elektrickým akumulátorem nebo zásobníkem pro ohřev vody.

Je možné systém ještě vylepšit?

Solární energie nejlépe funguje v kombinaci s tepelným čerpadlem či s elektrickým ohřevem vody. Výhodné je také dobíjet své elektroauto pomocí nabíjecí stanice zkombinované právě s fotovoltaickou elektrárnou.

Jak solární panely šetří životní prostředí?

1 kW solární energie ušetří ročně asi 900 kg emisí CO2.

Stoupající kvalita solárních panelů

Díky prudkému vývoji technologií se také snižují ceny. V současnosti můžete jeden panel pořídit za 3 100 Kč, což bylo dříve nemyslitelné. Návratnost fotovoltaiky se tak rok od roku zrychluje. Přečtěte si více o vlastnostech fotovoltaických panelů a o tom, jak je správně vybrat.

Počasí a místo

Sluneční záření hraje zásadní roli v tom, kolik energie panely nasbírají. To, jaké hodnoty má určité místo, ovlivňuje nadmořská výška, oblačnost, znečištění ovzduší nebo třeba to, v jakém úhlu dopadá slunce. Když je obloha modrá se zářícím sluncem, využije panel cca 1 kW/m2. Se zataženou oblohou se síla slunce sníží přibližně 10×.

Kolik energie za rok nasbíráte v českých podmínkách? Odhaduje se, že 950–1340 kW na m2. Celkově bývá v českém prostředí 1330–1800 slunečních hodin ročně.

Nejvíce slunečních paprsků se u nás zachytí na jihu Moravy

Jaký máte prostor?

Jak velké je místo (například střecha), kam chcete solární elektrárnu umístit? Pro výrobu 1 kW/m2, což je maximální výkon elektrárny, budete potřebovat 8–10 m2. Standardní střecha poskytuje 50–70 m2 plochy. Pokud připočítáme také fasádu jižní strany, dopadne na tuto plochu cca 80–130 MWh za rok.

Nejvhodnější místo na střeše

Obecně platí, že nejvíce žádoucí je jižní strana střechy se sklonem 30–35°. Dobrým místem pro fotovoltaiku jsou také střechy bytových domů.

Jaká je celoroční spotřeba rodinného domu? (Za vodu, elektřinu, topení.)

Spotřeba rodinného domu vyjde na cca 10–20 MWh. Připravte svůj dům na příchod fotovoltaiky.

Vyznáte se v jednotkách?

Výkon solárních elektráren se udává v kWp (1 kWp = 1 000 Wp).

Wp (watt peak) = nejvyšší výkon. U fotovoltaiky tedy maximální výkon, kterého je schopen určitý solární systém dosáhnout. 1 instalovaný kWp vyrobí cca 1 000 kWh/rok a zabere od 5 m2 plochy.   

Připojovat k distribuční síti?

Pokud to jde, on-grid, tedy připojení k distribuční síti, doporučujeme zavést. Díky tomu budete čerpat elektrickou energii během zimních měsíců. V létě můžete naopak vyrobenou energii do distribuční sítě dodávat. V dnešní době jsou ovšem výkupní ceny tak nízké, že se prodej elektřiny mnoho nevyplatí. Vždy je zkrátka lepší vyrobenou energii spotřebovat přímo na místě.

Možnost provozování mimo distribuční síť

Odlehlá místa nemusejí být odříznutá od světa. Elektřinu si i na nich můžete vyrobit velice snadno právě pomocí vhodného solárního systému.

Druhy solárních panelů

Solární panely 12 V – vhodné pro stavbu malých (off-grid) systémů pro místa bez elektrické energie, jako jsou např. chaty, karavany apod.

Solární panely s výkonem 280 Wp a vyšším – vhodné zejména pro stavbu větších ostrovních/hybridních fotovoltaických systémů. U těchto panelů je vzhledem k jejich vyššímu provoznímu napětí nutné používat speciální MPPT solární regulátory.

Solární panely rámové – u těchto panelů oceníte jejich nerozbitnost. Jsou zapouzdřeny v pevném hliníkovém rámu a kryté tvrzeným sklem s vysokou odolností. Panely se pyšní životností v řádu několika desítek let.

Flexibilní solární panely – ohebné panely, které lze připevnit na nerovné podklady.

Cena solární energie

Ptáte se, kolik fotovoltaický systém stojí? Domácí solární systém o výkonu cca 2,5 kWp vás vyjde přibližně na 120 000 Kč. Takové zařízení vám dokáže vyrobit asi 2500 kWh elektřiny ročně. Pokud by vás nyní elektřina stála 12 000 Kč ročně, bude návratnost zařízení zmiňovaných 10 let.

Dotace na fotovoltaiku

Nebojte se využít státní dotace na fotovoltaiku, který obdržíte za to, že se rozhodnete šetřit přírodu.

Naši experti vám nastaví efektivně, kam získaná energie půjde. 

Již znáte spolehlivost a odbornost Woltair? Zkuste s námi další významnou technologii současnosti.  

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika