Elektřinai plynznovuzdraží.Cozatomůže?

Elektřina i plyn znovu zdraží. Co za to může?

Na světových burzách roste cena elektřiny i plynu od loňska. Od letošního září se zvýší ještě prudčeji. Nejspíše i vaše domácnost pozná, že dodavatelé elektřiny zdraží. Pomůže vám výměna dodavatele? Nikoliv, zdražovat budou všichni. 


Cena elektřiny dramaticky roste. Co za to může?


Cenu silové elektřiny udává burza EEX v Německu. Koncových spotřebitelů se změny na burze týkají přibližně z poloviny. „Dá se říci, že cenu, za jakou doma svítíte, ovlivňuje to, jak dobře obchodníci dokázali nakoupit,“ vysvětluje Karel Náprstek, Woltair expert na tepelná čerpadla.

Někteří dodavatelé se snaží cenu udržet, nicméně pokud se do konci roku ceny nesníží, budou muset zdražit všichni. Ačkoliv se komodita nakupuje 3 roky dopředu, zdražení se dotkne každého, pokud ceny nezačnou rychle padat.


Kolik si běžná česká domácnost připlatí?


„Zvýšení ceny elektřiny v domácnosti nastane okolo 7 % z celkové ceny elektřiny, což v průměru představuje přibližně 70 Kč měsíčně,“ říká Nina Dešková, Woltair expertka na fotovoltaiku. 


Bude elektřina dále zdražovat?

Elektřina bude zdražovat dále, a to o cca 35 %. 


Plyn již dávno není levná komodita

Cena plynu je nejvyšší za poslední roky. Dodavatelé se však dají vybírat. „Vyměnit dodavatele elektřiny vám mnohé nepomůže, ovšem změnou dodavatele plynu ušetřit můžete,“ radí Dešková.


Ceny ovlivňuje těžba, zemětřesení i politika

Nižší těžba v Severním moři, zemětřesení v Nizozemsku, politická hra, ve které se plyn neposílá přes Ukrajinu a prodává se do Asie, to vše způsobuje nárůst ceny plynu z Ruska.


Odpojte se od sítí a žijte v klidu

Politika ani těžba na vás nemusí doléhat. Je pro vás hlídání cen od dodavatelů spíše ztrátou času, nebo něco, co vás úplně míjí, zato stojí tisíce ročně? Staňte se soběstačnými díky tepelnému čerpadlu, fotovoltaice, nebo kombinaci obojího. Technologický pokrok dokázal dojít tak daleko, že může zajistit naprostý klid provozovateli zařízení, který bude žít nejen ekonomicky, ale i udržitelným způsobem života, kdy nebude neblaze zasahovat do životního prostředí.

Sjednejte si osobní schůzku s Woltair expertem ještě dnes a uvidíte, jak snadno a seriózně se dá najít nejlepší řešení přímo pro váš objekt.

  • Doporučujeme vyzkoušet online kalkulačku fotovoltaiky, která vám prozradí nejen cenu fotovoltaických panelů, ale také návratnost s ohledem na podmínky vaší domácnosti. Uvidíte, že je fotovoltaika dostupné řešení pro každého.
     

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma tepelná čerpadla