Zpět na články

Co když tepelné čerpadlo zamrzne?

Eva Lázoková

Eva Lázoková

Autor

01. únor 2023

Nízká teplota v domácnosti

Máte strach, že vám tepelné čerpadlo v zimě zamrzne? Můžeme vás zcela uklidnit: u kvalitního tepelného čerpadla by to teoreticky hrozilo jedině v případě, že by v mrazech došlo k minimálně dvoudennímu nepřetržitému výpadku elektřiny. Ale i s tím si čerpadlo dokáže poradit.

Zamrznutí tepelného čerpadla se obává 24 % těch, kteří uvažují o jeho pořízení. To vyplynulo z nedávného nezávislého průzkumu. Přitom jde o jeden z klasických mýtů, které mezi lidmi kolují. Venkovní jednotky jsou navržené tak, aby odolaly i extrémním povětrnostním vlivům. Samozřejmě je ale potřeba, aby byly správně nainstalované.

Klima v ČR je k tepelným čerpadlům mírné

Přesto, že i v našich podmínkách občas umí rtuť teploměru klesnout proklatě nízko, velké mrazy u nás nastávají opravdu zřídka. Možná vás to překvapí, ale průměrné teploty v zimním období se u nás pohybují jen kolem -1 až -5 °C. Šancí, kdy by tepelné čerpadlo mohlo alespoň teoreticky zamrznout, je tedy velmi málo. Venkovní jednotky jsou navíc svou konstrukcí a dalšími prvky proti mrazu aktivně chráněné.

Split versus monoblok

Nejlépe chráněna proti mrazu jsou tepelná čerpadla typu split. Z nich totiž do domu potrubím proudí pouze chladivo a topná voda se ohřívá až uvnitř domu. Venku tedy nemá co zamrznout (u chladiva R410a je bod tuhnutí -155 °C).

U monobloku jsou všechny prvky chladicího okruhu umístěny ve venkovní jednotce a topná voda prochází potrubím přes obvodovou zeď. Ani v tomhle případě ale zamrzání tepelného čerpadla nehrozí. Jakto? Čtěte dál a dozvíte se to!

Víte, že se nedá obecně říct, který typ tepelného čerpadla je lepší? Každá varianta má své výhody a nevýhody. Tu pravou vám pomůžeme vybrat na základě nezávazné osobní schůzky přímo u vás doma.

Jak je tepelné čerpadlo monoblok chráněné proti zamrzání?

Co tepelné čerpadlo nejlépe ochrání proti mrazu? Profesionální instalace. Znalosti fyzikálních zákonů a léta praxe umožňuje našim Woltair expertům namontovat vám tepelné čerpadlo tak, aby vám bezchybně fungovalo i ve velké zimě. A to především:

  • Kvalitní izolací potrubí, kterým proudí voda mezi venkovní jednotkou a domácností.
  • Správnou polohou venkovní jednotky vůči akumulační nádrži. Karel Náprstek, expert na tepelná čerpadla to vysvětluje: „Pokud je venkovní jednotka tepelného čerpadla umístěna výše než akumulační nádrž (alespoň o 0,5 m), voda v systému neustále proudí na principu samotíže. To spolehlivě brání zamrzání. Za celou dobu, co montujeme monobloky, nám mráz ani jeden výměník nepoškodil.“
  • Vhodným odvodem kondenzátu. Toho totiž z tepelného čerpadla mohou vytékat až desítky litrů denně. Nejčastěji se kondenzát odvádí do propustného štěrkového lože pod jednotkou, případně do kanalizace (ale v tom případě je potřeba zajistit ochranu odvodního potrubí proti zamrznutí).
  • Umístěním venkovní jednotky dostatečně vysoko nad terén, aby ani značná sněhová nadílka v okolí čerpadla nebránila průtoku venkovního vzduchu jednotkou, ani odtoku kondenzátu.
  • Automatickým odmrazováním tepelného čerpadla. U starších typů skutečně docházelo k namrzání tepelného čerpadla a jeho obalování ledem. To u moderních strojů však už nenastává – kombinace odvodu kondenzátů a automatického odmrazování se o vše postará, aniž byste museli hnout prstem.

Pokud žijete na horách, kdy se teplota běžně pohybuje hodně hluboko pod nulou, nebo v oblasti se skutečně častými a dlouhými výpadky proudu, dá se použít:

  • Nemrznoucí směs do tepelných čerpadel. To je však finančně náročnější řešení, navíc se speciálními požadavky na těsnění spojů v otopné soustavě. Proto nemá smysl ji v běžných podmínkách používat. Navíc tento způsob snižuje účinnost celého systému, protože topné médium má nižší tepelnou kapacitu (ta může být nižší až o 10 %).
  • Speciální ventil, který při rizikovém poklesu teploty automaticky vypustí vodu z potrubí, aby neprasklo.
  • Připojení oběhového čerpadla na záložní zdroj energie (UPS), pokud by došlo k přerušení dodávky elektřiny.

Tip: Chcete ušetřit za energie i 80 000 Kč ročně a ještě se pojistit proti možným výpadkům proudu? Nechte si od nás tepelné čerpadlo zkombinovat s fotovoltaickou elektrárnou.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu