Zazimujtesvounemovitostjakoprofesionál

Zazimujte svou nemovitost jako profesionál

Příprava na zimu může začít už nyní, během října. Ať už se zdravými čaji a posilováním imunity, tak se zazimováváním příbytku, ve kterém žijete. To, jak byste měli připravit nemovitost na zimu, nezanedbejte jen ledabylým mávnutím ruky se slovy:

„Tohle nám ještě do příští zimy vydrží.“

Místo na perníčky zaděláno na problém

I malé problémy se v mrazech řeší vždy o něco hůře než během klidného podzimu. Nezáleží na tom, jestli pečujete o novostavbu, rekonstrukci nebo celoročně obývaný rekreační dům. Situace, kdy se vše, co vás doma obklopuje, obalí do chladného hávu, přijde rychleji, než se nyní zdá. Zima není o tom ji přečkat s tím, že se postaráte jen o levný způsob vytápění domu. Na co tedy myslet?

Zaměřte se především na tyto oblasti:

 • Střecha,
 • komín,
 • dveře, okna,
 • topný systém.

Střecha a její příprava na zimu

Prohlídněte jednu z nejdůležitějších částí domu. Její vážné nedostatky odhalíte už pouhým pohledem. Pozor byste měli dát na uvolněné střešní tašky, ucpaný odvodňovací systém, těsnění na nároží a úžlabí, hřebenáče, případně sněhové zábrany, pokud žijete v podmínkách, které je vyžadují.

 • Snese střecha případné nánosy sněhu? Na většině území ČR bývá maximální sněhová zátěž střech 200 kg/m2, v horách vyšší.

Komín v zimě

Kominíci stále existují. A je tomu dobře nejen díky pověrám se sazemi, ale především pro schopnost odborného zajištění vaší bezpečnosti. Nesprávně vyčištěný komín totiž velmi svižně rozdmýchá požár, který po sobě může zanechat značné škody. Formálně by odborná síla měla pravidelnou roční kontrolu provádět ze zákona. Pracovník vystavuje „Zprávu o provedení kontroly anebo čištění spalinové cesty“. Úplná pravidla můžete nalézt v: NV 91/2010 Sb. §4. 

To, co můžete vyčistit sami, je spalinová cesta. V zásadě se to ale nikde nedoporučuje, protože tak může dojít k drahým škodám.

 • Razítko od kominíka se vám může hodit například při vyřizování pojistné události.

Dveře a okna

Zkontrolujte, zda správně fungují a jestli není poškozeno jejich těsnění. Řádné seřízení ze všeho nejlépe provede odborný servis.

Topné zařízení

Alfa a omega vaší pohody. Pokud používáte kotel, bude nutné provést jeho revizi. Obecně se revize plynového kotle doporučuje jednou za rok až za tři roky. Jelikož je kondenzační plynový kotel velmi složité zařízení, je odborná péče nutná. Odborník kotel seřídí, zkontroluje stav výměníku, hořáku, těsnost spalovací komory a odvod spalin. Bezpečnost, jistota a úspora jsou to nejhlavnější, co si takovou revizí obstaráte.

 • Pravidelnými revizemi také zvyšujete životnost zařízení.

Další tipy jak přípravit vaši domácnost na zimu:

 • Přendejte květiny z balkonu do bytu. Dopřejte jim, aby měly dostatek světla a nestály v průvanu.
 • Prádlo budete nejspíše věšet doma. Zkontrolujte tedy, zda máte funkční přenosný sušák.
 • Topení, ať už jakékoliv, bude následující měsíce hlavním členem vaší domácnosti. Očistěte jej od prachu a nečistot, pokud nechcete, aby bránily výhřevnosti. Dbejte na správné odvzdušnění a také pozor na korozi. Nedávejte před radiátory velké kusy nábytku nebo neprodyšné závěsy.
 • Nakupte palivo včas ideálně za akční cenu, což se může náležitě vyplatit.
 • Krátké, ale řádné větrání je přes zimu více než důležité. Nenechte oxid uhličitý, aby vám zamořoval vzduch a přinášel pálení očí, vyčerpání a únavu.

Jak dlouho a jak často větrat během zimy? Postačí 5 minut každé 2 hodiny.

Využití dotací

Opatření, která měla zajistit vaši úsporu při vytápění, vyletí komínem, pakliže používáte zastaralý systém vytápění. Přitom i nadále smíte využívat různé dotační programy, které jsou pro vás jako pro vlastníky nemovitostí k dispozici. Kotlíkové dotace běží v některých krajích ještě v říjnu i v listopadu, Nová zelená úsporám se dá využívat neustále. Pokud například plánujete montáž tepelného čerepadla, pomocí dotací pokryjete investici až z 85 %.

Už vám váš domek může poděkovat za řádnou péči?

Odlišná situace nastane, pokud budete připravovat na zimu neobývaný objekt. Právě o tom si budeme povídat v příštím článku. 

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu