Ruce

Stabilní nadnárodní firma

3 000+ spokojených zákazníků ve 4 zemích.

Vlajka DE Vlajka IT Vlajka PL Vlajka CZ
Garance

Možnost snížené zálohy

Pro smlouvy do konce roku 2022 snížení na pouhých 35 %.

Obrazovka

Garantujeme dotaci ve výši až 225 000 Kč

Pokud nezískáte dotaci, doplatíme vám ji my.

Nástroje

Záruka až 25 let a spolehlivý servis

Servisní týmy s expresní reakcí ve vašem regionu.

Separátor

Kalkulačka fotovoltaiky

Varianta

Optimum

Varianta

Maximum

Optimální poměr 50/50 mezi dotací a investicí. Příklad pro dům 150m₂, 4 lidé v domácnosti. Běžná spotřeba, netopí se elektřinou. Roční spotřeba 7 MWh, s cenou za energie 8Kč za kWh (při současných zastropovaných cenách) a výkupem energie za 4Kč za kWh.

Energie Výkon 6,37 kWp
Panel Počet panelů 14 ks
Baterie Kapacita baterií 10,65 kWh
Blesk
Předpokládaná výroba
6 370 kWp
Woltair

Cenová nabídka

Celková cena s DPH 449 245 Kč
Dotace: 205 000 Kč
Cena po dotaci 244 245 Kč
Roční úspora 44 100 Kč
Podrobná kalkulace, technický popis a soupis komponent najdete v PDF ke stažení

Z jakých komponentů se příklad elektrárny skládá?

Baterie HV9637
Počet cyklů 6 000
Kapacita 7.1-10.6 kW
Záruka 10 let
Performance 3,55 kW
Baterie  HV9637
Panely Risen RSM 455 Wp
Účinnost 20,6 %
Performance 0,46 kW
Rám černý
Panely Risen RSM 455 Wp
Střídač GoodWe 10 ET (Dyness)
Performance 10 kW
Účinnost 97 %
Výkon na 1 fázi 3,33 kW
Střídač GoodWe 10 ET (Dyness)
Separátor

Jak probíhá montáž od Woltair?

Operátor
1.

Osobní návštěva experta u vás doma

Osobně vás navštívíme, zkontrolujeme umístění panelů a připravíme konečnou nabídku.

Plánování
2.

Připravíme dokumentaci od A do Z včetně dotace

Zajistíme za vás vytvoření projektu, přihlášení fotovoltaiky do sítě distributora, vyřízení žádosti o dotaci, případně pomůžeme s financováním.

Experti montují
3.

Nainstalujeme a provedeme revizi

Během pár dní namontujeme fotovoltaickou elektrárnu u vás doma, v létě i během zimy Vzápětí revizní technik zkontroluje, zapojí a otestuje funkčnost celého systému. Na základě měření vám předá revizní zprávu.

Spoříte pneníze
4.

Začnete spořit a přijde vám dotace

Naučíme vás ovládat celý systém a zpracujeme odborný posudek. Dokument odešleme na Státní fond životního prostředí pro vyplacení dotace z programu Nová Zelená úsporám.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Když nemá slunce tolik síly, což platí zrána nebo při obloze s více mraky, panely nevyrobí tolik energie, kolik může vaše domácnost potřebovat. V takových chvílích je vhodné chybějící elektřinu doplnit z distribuční sítě.

Spustit kalkulačku
Dům s fotovoltaikou ráno
Separátor

Realizované montáže fotovoltaiky

Vše o fotovoltaice

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

19. červenec 2021

Dotace na pořízení fotovoltaiky jako ekologického zdroje energie

Chcete předejít nekonečnému boji se zdražováním cen elektřiny od dodavatelů a stát se navždy soběstačnými? Nemusíte žít v pasivním domě, abyste šetřili a byli nezávislými. A když se vám podaří s novou elektrárnou doopravdy sžít, uvidíte velmi rychle, jak správné rozhodnutí jste udělali. 

Každý den se solární elektrárnou

Během dne elektrárna vyprodukuje mnohem více energie, než bude reálná spotřeba. Přebytek se v tu chvíli nikam neztratí, můžete ho nasměrovat do přípravy ohřevu teplé užitkové vody, bateriového systému nebo do rozvodové sítě (například sousedům). Dle dodavatele elektrické energie si uzavřete tarif, který zajistí, kolik přebytkové energie jste do sítě dali.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna?

Fotovoltaický jev se odehrává přeměnou sluneční energie na energii elektrickou ve fotovoltaických článcích (podrobněji v samostatném článku Jak funguje fotovoltaická elektrárna). Ty najdete pospojované ve fotovoltaických (solárních) panelech. Běžné rozměry solárního panelu jsou 165 × 100 cm a každý tento centimetr je ohleduplný k přírodě i kasičce, ať už jde o jeho výrobu, provoz či demontáž. Pro představu: 1 běžný panel za 5 let vypere 1 500 praček prádla.

Navštivte také článek Fotovoltaická elektrárna jako promyšlená investice, který vás provede řadou zajímavých čísel z praxe toho, jak bude život s fotovoltaickou elektrárnou vypadat. Počasí, stoupající kvalita panelů, váš prostor na střeše nebo třeba spotřeba vašeho rodinného domu? To vše hraje roli a je nutné brát v potaz, pokud chceme poznat praktické důsledky vlastní fotovoltaické elektrárny.

Jaká je cena fotovoltaické elektrárny?

Zajímá vás, kolik budete muset investovat? Přečtěte si článek Cena fotovoltaiky v roce 2022. Nina Dešková dává příklady cen fotovoltaických elektráren:

Pozor. Z naší zkušenosti (a z mnoha zkušeností našich zákazníků) víme, že ne každá společnost, která má na webových stránkách radostné fotografie a ohromující čísla, je tou, která vám opravdu pomůže. Někdy se může stát, že vám přinese spíše více starostí. Předejděte tomu snadným postupem. Jak poznat, že jste narazili na důvěryhodnou společnost instalující fotovoltaiku?

Jaké jsou možnosti financování?

Pořízení fotovoltaické elektrárny představuje poměrně velkou vstupní investici. Pokud nechcete zatížit rodinný rozpočet, můžete fotovoltaiku financovat prostřednictvím kompletního nebo částečného úvěru, který vám zajistíme díky partnerství Woltair s Českou spořitelnou. Bez zajištění nemovitosti a s možností rozložit si splátky až na 20 let. Úvěr tak v podstatě splácíte z peněz, které díky fotovoltaice každý měsíc ušetříte za elektřinu.

Funguje fotovoltaická elektrárna v zimě nebo v šeru?

Fotovoltaické panely nepotřebují pro výrobu energie přímý sluneční svit. Fotovoltaika dokáže pracovat se sníženou výrobou i při zatažené obloze nebo při částečném zasněžení. Předpokládá se ale, že během zimy budete potřebnou elektrickou energii dobírat z distribuční sítě, protože v našich klimatických podmínkách míváme kratší dny, šero a od listopadu do února trávíme více času doma (více svítíme, vaříme). Z distribuční sítě tudíž odebíráme více. Od března do října nastává pro solární elektrárnu příznivější období.

Víte, že se během zimy fotovoltaika instaluje také? Neváhejte se na Woltair experty obrátit i ve chvíli, kdy máte pocit, že musejí všichni  odpočívat v teple domova. Naopak, tím, že v zimě není poptávka po instalacích tak vysoká, natrefíte spíše na volnou kapacitu instalačního týmu, a tak se své vlastní elektrárny dočkáte velice brzy.

Jaký střídač pro fotovoltaiku vybrat?

Seznamte se se srdcem celého systému. Stará se o přeměnu elektrické energie ze solárního panelu do vaší zásuvky. Velikostí se může rovnat kufru, v menším provedení pak knize. Pokud se porouchá střídač, který je 10× složitější než solární panely, nebude fungovat nic. Střídač vybíráme dle podmínek domu a zvolené technologie.

Instalace střídače

Střídač se umístí na stěnu a připojí se k němu panely nebo se pod každý panel samostatně namontují mikroinvertory. Mikroinvertory snižují napětí celé střechy. Existuje také kombinace těchto způsobů, tzn. optimizér.

Kdy se hodí mikroinventory nebo optimizér?

Tento způsob instalace je vhodný pro případ, že máte objekt v zastíněné oblasti nebo pokud bude třeba panely namontovat do více než dvou úhlů.

Je dobré na střídači šetřit?

Je vždy lepší více investovat do střídače než do samotných panelů. Levnější střídače přinášejí častější problémy s minimálními zárukami.

Poddimenzování a předimenzování střídače

Každá technologie má své možnosti dimenzování. Špatně zvolený a nesprávně nastavený systém má razantní dopad na práci celého zařízení. Proto se vyplatí práce ověřených specialistů. U některých technologií sice nedosáhnete maximálního výkonu, ale zajistíte jimi lepší fungování za horších podmínek (v noci a v zimě), což bude ve výsledku výhodnější.

Česká kotlina je výjimkou

Česká republika je specifická v tom, že na rozdíl od Evropy nemáme součtové měření v odběrném místě. Proto se musíme více soustředit na výběr střídače. Při standardní technologii se ze sítě odehrává v tu samou sekundu přetok i odběr. V Evropě se tento moment vždy započte, v ČR nikoliv. Několik výrobců se na tuto skutečnost připravilo a jsou již dostupné tzv. asynchronní (asymetrické) střídače. Woltair není výjimkou.

Jaká je ideální střecha pro efektivní fungování fotovoltaiky?

Kam instalovat fotovoltaické panely? Sklon střechy není pro fotovoltaiku až tak zásadní. Panely je možné instalovat dokonce svisle nebo vodorovně. Nejlepší sklon střechy je od 20° do 50°. I když nebudete tento sklon splňovat, ztráty nepřevýší 10 %. Maximálního výnosu za celý rok dosáhnou systémy se sklonem 35°, celoroční vyváženou výrobu elektřiny pak zajistí sklon až 45°. Při menším sklonu než 15° ztrácí panely svou samočistící schopnost.

Orientace na jih bude vyrábět po celý den a vyprodukuje nejvíce elektřiny v době od 11 do 13 hodin. To ale neznamená, že pokud máte střechu východ západ, vyrobíte méně. Roční produkce elektrické energie se v tomto případě v sumě liší jen v málo procentech, jelikož největší spotřebu elektřiny míváme dopoledne a odpoledne.

Důležitější je orientace střechy, přičemž se vyhněte instalaci na sever. Stačí sledovat slunce. Platí, že nejvyšší výkon při orientaci na východ poskytnou panely ráno. Večer budou nejvíce pracovat instalované panely na západ. V poledne dosahují nejvyššího výkonu panely orientované na jih. Při orientaci na západ či východ bude ztráta jen cca 20 %, jelikož se ráno a večer užívá elektřiny nejvíce.

V případě, že není možné panely instalovat na střechu, instalujeme na pozemek nebo na objekt, který je zapsaný v katastru nemovitosti (například stodola, altán, garáž či kůlna).

Víte, že Češi nebydlí zdravě? Jak jste na tom vy? Zajistěte sobě a své rodině pohodlný a zdravý domov. Možná už na tom léta pracujete a můžete se pochlubit takovými návyky, které by mohly plnit stránky lifestylových magazínů. I tak doporučujeme nahlédnout do článku, který je u našich čtenářů velmi oblíbený.

Nina Dešková popisuje vhodné umístění fotovoltaické elektrárny:

Jaká je návratnost a životnost fotovoltaiky?

Běžná doba návratnosti fotovoltaiky je 7–10 let. Není to však pravidlem. Někdo se může radovat, že se mu vložené finance vrátí už za 5 let, jiný si počká třeba třikrát tolik. Doba se bude odvíjet od spotřeby, ceny elektřiny a také od velikosti fotovoltaiky i vybrané akumulace. Zároveň tím, že se rok od roku zvyšují ceny ostatních energií, se stále doba návratnosti snižuje. Podstatné je sledovat spíše využití vlastní vyrobené energie.

Co o návratnosti fotovoltaické elektrárny řekla Nina Dešková:

Jak mohu sledovat využití vlastní vyrobené energie?

Pokud si pořídíte špičkové panely, které se vám zaplatí sice až za 12 let, ale budou vám 25 let vyrábět elektřinu zadarmo, uděláte lépe, než když investujete do levných modulů. Ty splatíte už za 6 let, ale v tu samou dobu začne jejich poruchovost, ztráta výkonu, časté výjezdy techniků ne-li samotná výměna panelů.

Na výkon panelu poskytují výrobci záruku až 25 let. Po této době by výkon fotovoltaických panelů neměl být nižší než 80 % nominálního výkonu. Jejich výkonnost můžete sledovat v monitoringu či servisních reportech, kde vyhodnocujeme váš rok a život s technologií.

Využívejte vaší elektrárnu maximálně, jak to jen jde. Zkombinujte ji s nabíjecí stanicí a nabíjejte své elektroauto slunečními paprsky zářícími na vaší střechu. Velice efektivní je také spojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem

Víte, jak budou vypadat první chvíle a první rok fotovoltaiky u vás doma? Ačkoliv se dá říci, že s fotovoltaickou pocítíte velice brzy více klidu, než tomu bylo před instalací elektrárny, zjistěte raději vše podstatné předem, aby vás nic nezaskočilo. Jak dlouho například trvá připojení k distribuční síti?

Jaké jsou dotace na fotovoltaiku?

Pokud byste rádi získali finanční prostředky na realizaci fotovoltaiky, můžete využít program Nová zelená úsporám. Dotaci na fotovoltaiku můžete čerpat buď na kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem, nebo zvlášť. Výhodnější je zažádat zvlášť, tedy vyřídit nejdříve jednu dotaci a poté podat žádost o druhou. Z praxe: Znamená to zažádat o první dotaci, nechat si ji vyplatit, uzavřít ji a zažádat o druhou.

Nina Dešková hovoří o dotacích na fotovoltaiku:

Pro koho je vhodná fotovoltaika s ukládáním do baterie?

K tomu, abyste mohli užívat elektřinu i v době, kdy už nesvítí slunce, slouží uložená energie v baterii. Jinými slovy až se jako rodina sejdete večer, budete moci svítit energií, která se do baterie uložila během dne. Více o ukládání elektřiny do baterie.

Jaký výkon potřebuji?

Je třeba myslet na několik pravidel. Pokud zvolíte elektrárnu s vyšším výkonem, než je 20 kWp, bude třeba souhlas odborníka (stavební úřad). Také bude třeba nainstalovat protipožární ochranu a nahlásit zařízení hasičům.

Dále je třeba brát v úvahu průměrné klimatické podmínky ČR (více v článku Domácí fotovoltaická elektrárna v ČR). Solární panely o perfektním výkonu 1 kWp (1000 Wp) vyrobí v průměru 1000 kWh za rok (1 MW). Pro takové množství získané elektřiny potřebujeme cca 6,1 m2 plochy těchto panelů.

Z praxe: Ročně budete potřebovat: pro plyn 5–⁠8 MW, pro elektrokotel 12–15 MW a pro tepelné čerpadlo 20 MW.

Jak nastavit nejvyšší výkon FVE pro váš dům?

Co o výkonu fotovoltaických elektráren říká expertka Nina Dešková:

Jak probíhá servis a revize fotovoltaiky?

Dle legislativy je třeba provádět revizi 1× za 3 roky. S Woltair revizí obdržíte servisní balíček, který zahrnuje vše a nemusíte v tomto ohledu už nikdy na nic myslet ani se o nic starat.

Naši technici disponují oprávněním nejen pro zajištění kvalifikovaného servisu zařízení, ale také mohou vyřešit reklamaci přímo u výrobce.

Jak mám provádět údržbu?

Solární panely jsou odolné všem vlivům počasí a navíc mají samočistící schopnost.

Co když solární elektrárna přestane za čas fungovat?

V tomto případě se nemusíte obávat. Naše elektrárny monitorujeme a díky chybovým hláškám jsme obratem informováni o technickém stavu vaší elektrárny. Zajímavé informace naleznete také ve článku Nečekané situace s fotovoltaikou.

Jak velká má být solární elektrárna

Velikost vaší solární elektrárny se přizpůsobí spotřebě vaší nemovitosti. Elektrárna se musí nastavit tak, aby vám dávala ekonomický smysl. Fotovoltaická elektrárna bude nejlépe nastavena v té chvíli, kdy se maximum energie zužitkuje ve vašem objektu.

Nina Dešková objasňuje, zda se FVE vyplatí i k vytápění domu:

Jaká je spotřeba vaší nemovitosti

Každá nemovitost má jiné potřeby. Spotřebu domu je nutné sledovat od jara do podzimu, kdy je výroba elektrické energie nejvyšší. Pokud tedy nastavujete velikost podle roční spotřeby a nejste omezeni rozměrem střechy, není to správný postup. Abyste využívali maximum vyrobené energie (a jen minimum předávali do sítě takzvanými přetoky), je nutná osobní návštěva s přesným propočtem spotřeby včetně akumulace. Jak připravit dům na instalaci fotovoltaické elektrárny

S administrativou si nelámejte hlavu

Woltair za vás zařídí vše. Od začátku budete vědět, jaká investice vás čeká. Částka, na které se domluvíme, se v průběhu instalace nenavýší ani o korunu. Rovněž budete mít záruku, že instalace FVE proběhne až po všech nezbytných formalitách (což bohužel často není samozřejmost). Spojte se s Woltair expertem ještě dnes a naplánujte si schůzku. Vyzkoušet můžete také nejnovější verzi online kalkulačky, která vám ihned sdělí to, co je pro vás ohledně fotovoltaiky nejlepší. Čím dříve to uděláte, tím dříve se stanete nezávislými s příjemnou roční úsporou k tomu.

 

Separátor

Často kladené otázky

Pokud nenajdete odpověď na váš dotaz zde, kontaktujte nás prosím.

Jak dlouho instalace fotovoltaiky potrvá?

Celý proces trvá 2–3 měsíce. Z toho samotná instalace FVE zabere 2 dny (do velikosti 5 kWp, nad 5 kWp až 4 dny). Nejdéle trvá vyřízení připojení do distribuční sítě.

Musím mít na fotovoltaiku licenci?

Od 1. 6. 2016 není nutné mít licenci ERU ani IČO, pokud máte FVE o výkonu do 10 kWh.

Mohu vyrobenou elektřinu prodávat?

V dnešní době se prodej elektřiny do distribuční sítě nevyplatí. Za 1 kWh obdržíte pouze 0,40 Kč. Jednodušší a velmi efektivní je tarif u dodavatele elektrické energie, který vám případné přetoky započítá do ročního zúčtování EE. Pokud vám na prodeji záleží, je nutné mít licenci od ERU.

Kolik prostoru budu potřebovat?

Fotovoltaické panely o výkonu 1 kWp zaberou od 5 m² šikmé střechy a 10 m² rovné střechy.

Mám na FVE vhodný prostor?

Pro solární panely se běžně využívají ploché i šikmé střechy. Ideální orientace střechy je na jih, jihovýchod, jihozápad, východ nebo západ, nejlépe bez zastínění. Severní strana se neinstaluje. V případě zastínění střechy používáme SolarEdge optimizéry v kombinaci se střídačem, což dokáže geniálně korigovat vyrobenou energii z panelů i přes jejich zastínění. Fotovoltaické systémy jsou také zabezpečeny proti odlétnutí při vichřicích a bouřích. Z tohoto důvodu je nutné volit certifikované produkty a znát vaši skladbu střešní krytiny a možné zatížení.

Kam se fotovoltaické panely neumísťují?

Neinstalujeme na starší eternitové ani na cembritové střechy, jelikož i při minimální manipulaci praskají a problém nastává i s jejich likvidací.

Realizujete připojení fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě?

Ano, fotovoltaickou elektrárnu instalujeme s připojením do distribuční sítě.

Instalujete kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem?

Ano. Woltair je první společností v ČR, která vám propojí fotovoltaiku s tepelným čerpadlem s tím, že se bude jednat o montáž jedné firmy. Kombinace střešní elektrárny s tepelným čerpadlem je řešení budoucnosti pro opravdové ekologické nadšence.

Separátor

Mohlo by vás zajímat

Logo