Instalace fotovoltaiky na klíč: Získejte nezávaznou kalkulaci
Nevíte si rady? Zavolejte nám na 800 88 77 22 nebo napište na info@woltair.cz
Tři hlavní výhody fotovoltaických systémů
Až o 80 % nižší výdaje za energie
S fotovoltaikou ušetříte ročně až 80 % výdajů za energie a od jara do podzimu můžete být nezávislí na distribuční síti.
100% využití vyrobené elektřiny
Správně navržený solární systém vám zajistí optimalizaci toků energie. Přebytky vyrobené elektřiny můžete ukládat do baterie pro pozdější použití, ohřívat vodu nebo například pomocí nabíjecí stanice dobíjet elektromobil.
Žádné emise skleníkových plynů
Při výrobě solární energie pomocí fotovoltaiky nevznikají žádné emise CO2. Využíváním fotovoltaiky tak šetříte nejen svou peněženku, ale i životní prostředí.
Více o principu fungování fotovoltaiky
Fotovoltaika je zařízení, které vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Skládá se ze tří hlavních prvků: fotovoltaických (solárních) panelů, střídače a baterie.
Solární panely přeměňují sluneční záření, které na ně dopadá, na stejnosměrný proud. Ten pak střídač (měnič) převádí na elektřinu střídavou, která napájí běžné spotřebiče, jenž jsou připojené do sítě. Pokud se energie vyrobí nadbytek, ukládá se do fotovoltaické baterie pro pozdější použití. Systém může fungovat i bez akumulace, ale díky ní dokáže vyrobenou energii využívat efektivněji.
Bezplatné kurzy pro zákazníky
Získejte všechny důležité informace během 90 minut!
Vysvětlíme vám, jak tepelná čerpadla fungují, jak vybrat to správné a na co si dát pozor. Závěrem bude prostor pro vaše dotazy, abyste si z kurzu odnesli maximum toho, co vás zajímá.
Proč zvolit Woltair
Chytrá kalkulačka vybere řešení na míru z více než 300 zařízení
Online, včas a na korunu přesně
Více než 200 vyškolených, certifikovaných a lokálních techniků
Pomůžeme vám s financováním
Řešení vhodné pro jakýkoliv rodinný dům
Díky našemu rozsáhlému portfoliu dokážeme poskytnout řešení na míru potřebám vaší domácnosti a s ohledem na váš rodinný rozpočet.
Výběr z nabízených značek
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjejte auto pomocí nejmodernější technologie. Nabíjecí stanice zrychlí dobíjení vozu až 10násobně oproti běžné zásuvce. Vlastní nabíjecí stanici můžete získat již od 19 000 Kč k fotovoltaice od Woltair.
Záruky na komponenty solárního systému až
Pomůžeme vám s financováním
Vyřídíme za vás dotaci z programu Nová zelená úsporám, která vám pokryjte až 50 % pořizovacích nákladů. Na pořízení solárního systému nemusíte mít předem našetřeno. Financujte fotovoltaiku z úspor za energie. Úvěr v kombinaci s dotací přináší nízké měsíční splátky a mimořádnou splátku ve výši dotace zdarma.
Získejte fotovoltaiku v 8 krocích
Společně k udržitelné budoucnosti!
Vše o fotovoltaice
Jak funguje fotovoltaika?
Panely přeměňují sluneční záření, které na ně dopadá, na stejnosměrný proud. Ten pak střídač (kterému se říká také měnič) převádí na elektřinu střídavou, která napájí běžné spotřebiče, jenž jsou připojené do sítě.
- Fotony, které dopadají na fotovoltaický článek, vyráží elektrony z obalu atomu křemíku. Ty se tak dávají do pohybu a vytváří elektrický proud.
- Čím rychleji se elektrony pohybují, tím více elektřiny panely vyrobí.
- Celkový výkon panelu záleží na tom, jaký je rozdíl energie mezi elektrony v klidovém stavu, a v pohybu.
- To, jak fungují solární panely, je ovlivněno také teplotou. Při nižších teplotách mají nehybné elektrony nižší energii. Když jsou slunečním zářením aktivovány, je nárůst jejich energie vyšší.
Jaké jsou hlavní výhody fotovoltaiky?
- Snížení ročních výdajů za energie až o 80 %. Fotovoltaický systém vám umožňuje vyrábět vlastní elektřinu, čímž výrazně snižuje vaši závislost na distribuční síti a pomáhá vám šetřit za energie.
- Snížení dopadu na životní prostředí. Fotovoltaika vyrábí elektřinu bez emisí skleníkových plynů nebo jiných látek znečišťujících ovzduší, čímž pomáhá snižovat dopad na životní prostředí a bojovat proti změně klimatu.
- Dlouhodobá investice. Fotovoltaický systém představuje dlouhodobou investici, s níž může po době návratnosti generovat roční výnos 10 až 25 %, a navíc zhodnotit celou nemovitost.
Kam lze fotovoltaiku nainstalovat a kolik místa zabere?
Solární panely se dají nainstalovat na téměř všechny typy střech. Základním předpokladem je, že krovy jsou dostatečně pevné, aby unesly potřebnou zátěž.
Většina panelů na trhu má rozměry přibližně 2 × 1 m. Celková plocha solárních panelů se pak odvíjí od toho, zda máte plochou nebo šikmou střechu. Orientačně počítejte s tím, že 1 kWp výkonu
- na šikmé střeše zabere asi 5 m2
- a na ploché střeše asi 10 m2.
U plochých střech se totiž panely instalují v menším sklonu a je nutné mezi nimi dělat rozestupy, aby si vzájemně nestínily.
Pokud střecha domu není pro instalaci vhodná, je panely možné umístit také na jiný objekt, který je zapsaný v katastru nemovitostí (například na střechu garáže, stodoly, pergoly nebo třeba kůlny), případně na pozemek. Podmínkou je, že se musí jednat o pozemek náležející k danému rodinnému domu.
Jaké existují typy solárních panelů?
Fotovoltaický panel (neboli modul) tvoří několik propojených fotovoltaických článků. Z přední strany je krytý odolným sklem, obvykle v hliníkovém rámu, na zadní straně je plastová fólie a konektor pro propojení s dalšími prvky elektrárny.
Podle typu fotovoltaických článků mohou být panely polykrystalické, monokrystalické a amorfní. Ty se liší svými vlastnostmi, výkonem a schopností přeměňovat energii z rozptýleného slunečního svitu.
Monokrystalické panely mají vysokou účinnost při ideálních podmínkách (sklon a orientace ke slunci). Výroba energie se sice pomaleji rozbíhá, ale poté dodává energii efektivněji.
Polykrystalické panely proti tomu mají o něco menší účinnost, ale zato rovnoměrný výkon.
Amorfní panely mají vyšší citlivost při nízké intenzitě slunečního záření. Jejich účinnost je však výrazně nižší, takže byste jimi museli pokrýt přibližně dvojnásobnou plochu, abyste dosáhli stejné účinnosti jako u předchozích dvou typů panelů.
Obecně se tedy dá říct, že pokud máte střechu s ideální orientací a sklonem ke slunci, budou pro vás vhodnější monokrystalické panely. Ty se také v našich zeměpisných šířkách využívají nejčastěji. Polykrystalické panely se hodí více pro lokality, kde je světlo více rozptýlené a přichází ze strany.
Jaký je rozdíl mezi fotovoltaickým a termickým systémem?
Fotovoltaický systém funguje tak, že ze slunečního svitu vyrábí elektřinu, kterou se po přeměně na střídavý proud pohání elektrické spotřebiče.
Termický systém funguje na principu přenosu tepla. Solární kolektory na ohřev vody jsou tvořeny trubicemi, které v sobě mají speciální kapalinu. Ta se teplem zahřívá a předává toto teplo do zásobníku s vodou, kterou pak můžete používat.
Ve Woltair instalujeme výhradně fotovoltaické systémy. Proč?
- Jednodušší instalace. Solární panely na ohřev vody se propojují s bojlerem pouze kabely. Zatímco od solárních kolektorů budete muset vést potrubí se solární kapalinou.
- Nižší ztráty při přenosu vyrobené energie.
- Není potřeba oběhové čerpadlo; u termického systému ano.
- Nehrozí přehřátí systému v létě ani zamrznutí kolektorů v zimě.
- Fotovoltaika funguje i při nízké intenzitě slunečního svitu a při nízkých venkovních teplotách.
Power to people
Jsme tu pro vás
Našim posláním je usnadnit a zrychlit přechod na čistou energii v rámci Evropy a zjednodušit život našim zákazníkům i instalačním technikům díky digitální platformě. Potřebujete poradit nebo máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat!
(Po–Pá: 08:00–16:30)
(Odpovědi do dvou pracovních dnů)
5 000+ spokojených zákazníků napříč Evropou
Články o fotovoltaice
Všechny článkyDotace fotovoltaiky pro firmy a zvýhodněné úvěry v roce 2...
Nové školení o tepelných čerpadlech a fotovoltaice – všec...
Komunitní energetika: Jaké jsou nové možnosti sdílení ele...
Fotovoltaika - vše o solárních elektrárnách
Znáte nás z médií
Přečtěte si více o společnosti Woltair v článcích těchto prestižních médií, která o nás napsala: