Zpět na články

Porovnání: Plynové kotle vs. tepelná čerpadla

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

23. červen 2021

Je lepší tepelné čerpadlo, nebo plynový kotel?

Proč porovnáváme zrovna plynové kotle s tepelnými čerpadly?

Poslední roky roste popularita obnovitelných zdrojů energie a s ním i zájem o nové systémy vytápění. Důvody pro změnu mohou být různorodé. Každý chce vytápět dům tak, aby ho to stálo co nejméně peněz a starostí. Od výměny dosluhujícího zdroje přes úsporu provozních nákladů až po ochranu životního prostředí díky efektivnější výrobě tepla.

Prozkoumejte dvě nejčastěji posuzované možnosti při rozhodování čím topit, ať už pouze měníte zdroj nebo rovnou stavíte dům.

Plynový kotel jako klasika

Plynové kotle zařazujeme mezi tradiční zdroje tepla. V dnešní době je v ČR možné instalovat pouze kondenzační plynové kotle. Co vám taková instalace přinese?

Jak již název „kondenzační“ napovídá, při spalování zemního plynu dochází ke kondenzaci spalin. Tyto spaliny je nutné bezpečně odvádět mimo objekt. Jedna část bude odcházet komínem, druhá bude procházet kotlem do odpadu. U výměny starších plynových kotlů (atmosférických a tzv. turbo kotlů) je nutné nově vyvložkovat komín. Konečně při výstavbě nového domu je s instalací spjatá nutná výstavba plynové přípojky a komínu. Tyto nemalé položky v rozpočtu domu by se měly započítávat do ekonomické návratnosti zdroje. Po instalaci plynového kotle také počítejte s řadou revizí a každoročními servisy.

Plynový kotel na druhou stranu představuje bezproblémový zdroj tepla, který je vhodný téměř pro všechny běžné otopné plochy používané v rodinných domech. Hlavními výhodami jsou velká „pružnost“ ve svém výkonu, rychlost ohřevu a různá teplota topné vody. Ohřev teplé vody můžete vyřešit pomocí externího zásobníku teplé vody (bojleru) nebo průtokově přímo v plynovém kotli. Opět máte k dispozici velký výkon, který rychle splní vaše požadavky na ohřev teplé vody i při nadstardardní spotřebě.

Nižší provozní náklady tepelných čerpadel často vítězí

Největší nárůst instalací současné doby zaujímají tepelná čerpadla. Tepelné čerpadlo se řadí mezi nízkopotenciální zdroje tepla – topí na co nejnižší teplotu topné vody a zaručuje tím ekonomický provoz i při zachování tepelné pohody v domě. Mezi zásadní parametry tepelných čerpadel zařazujeme výkon, topný faktor (jak efektivně vyrábí teplo) a také kvalitu zpracování potažmo výrobce. Důležité jsou také možnosti záručního a pozáručního servisu.

Oproti plynovým kotlům budou investiční náklady vyšší, zato provozní náklady o poznání nižší. Parametry každého objektu jsou velice specifické a rádi vám s touto technicko-ekonomickou rozvahou pomůžeme. Pokud oceníte detailní informace o tepelných čerpadlech, můžete navštívit kompletního průvodce tepelných čerpadel.

Výhodou tepelného čerpadla je nesporně také to, že je možné jej kombinovat s vlastní solární elektrárnou, což je velmi výhodné spojení.

Co nakonec vybereme pro vás?

Tepelné čerpadlo je jasným vítězem především v oblasti účinnosti. Nelze však jednoznačně říci, že je pro všechny objekty tou nejlepší volbou. Plynový kotel můžete například vyhodnotit jako levnější řešení v prvotní investici a jako vhodnější zdroj vytápění v chladnějších částech ČR, kde jsou zvýšené nároky na topný výkon.

Technologický pokrok naznačuje, že tepelná čerpadla brzy získají ještě větší výkonnost, která bude dostačující i ve velmi chladných oblastech, a nebudou mít v porovnání s ostatními typy vytápění konkurenci.

Do té doby budeme pro vaši situaci zvažovat i plynové kotle, přestože vyžadují složitější připravenost nemovitosti a rozvody zemního plynu.

Pokud jste se rozhodli pro změnu způsobu vašeho vytápění, ale nejste si stále jisti, co je pro vás nejlepší, jsme připraveni vám se vším pomoci. Pro nejrychlejší cenovou nabídku vyplňte online kalkulačku, pomocí které na e-mail okamžitě obdržíte možné varianty od nejlepších dodavatelů v ČR. Pro odbornější posudek můžete kontaktovat naše experty, kteří vám rádi poradí zcela zdarma včetně zaměření.

Vše trvá jen pár minut. Tak hurá do toho!

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu