Porovnání:Plynovékotlevs. tepelnáčerpadla

Porovnání: Plynové kotle vs. tepelná čerpadla

Prozkoumejte dvě nejčastěji posuzované možnosti při rozhodování čím topit, ať už pouze měníte zdroj nebo rovnou stavíte dům. Plyn, nebo tepelné čerpadlo? 

Prozkoumejte dvě nejčastěji posuzované možnosti při rozhodování čím topit, ať už pouze měníte zdroj nebo rovnou stavíte dům. Plyn, nebo tepelné čerpadlo? 

Ekologická tepelná čerpadla jsou stále oblíbenější

Poslední roky roste popularita obnovitelných zdrojů energie a s ním i zájem o nové systémy vytápění, zejména o tepelná čerpadla. Důvody pro změnu mohou být různorodé. Každý chce vytápět dům tak, aby ho to stálo co nejméně peněz a starostí. Od výměny dosluhujícího zdroje přes úsporu provozních nákladů až po ochranu životního prostředí díky efektivnější výrobě tepla.

Tepelná čerpadla se řadí mezi nízkopotenciální zdroje tepla – topí na co nejnižší teplotu topné vody a zaručuje tím ekonomický provoz i při zachování tepelné pohody v domě.

Plynový kotel jako klasika

Plynové kotle zařazujeme mezi tradiční zdroje tepla. V dnešní době je v ČR možné instalovat pouze kondenzační plynové kotle. Co vám taková instalace přinese?

Jak již název „kondenzační“ napovídá, při spalování zemního plynu dochází ke kondenzaci spalin. Tyto spaliny je nutné bezpečně odvádět mimo objekt. Jedna část bude odcházet komínem, druhá bude procházet kotlem do odpadu. U výměny starších plynových kotlů (atmosférických a tzv. turbo kotlů) je nutné nově vyvložkovat komín. Konečně při výstavbě nového domu je s instalací spjatá nutná výstavba plynové přípojky a komínu. Tyto nemalé položky v rozpočtu domácnosti by se měly započítávat do ekonomické návratnosti zdroje. Po instalaci plynového kotle také počítejte s řadou revizí a každoročními servisy.

Plynový kotel na druhou stranu představuje bezproblémový zdroj tepla, který je vhodný téměř pro všechny běžné otopné plochy používané v rodinných domech. Hlavními výhodami jsou velká „pružnost“ ve svém výkonu, rychlost ohřevu a různá teplota topné vody. Ohřev teplé vody můžete vyřešit pomocí externího zásobníku teplé vody (bojleru) nebo průtokově přímo v plynovém kotli. Opět máte k dispozici velký výkon, který rychle splní vaše požadavky na ohřev teplé vody i při nadstandardní spotřebě.

Pořizovací náklady: tepelné čerpadlo vs. plyn

Oproti plynovým kotlům budou investiční náklady na tepelné čerpadlo vyšší, zato provozní náklady o poznání nižší (s tepelným čerpadlem přibližně poloviční). Vaši investici do tepelného čerpadla navíc mohou až o 50 % snížit státní dotace z programu Nová zelená úsporám, pokud tepelným čerpadlem nahrazujete starý neekologický zdroj tepla.

Plyn vs. tepelné čerpadlo – srovnání

 plynový kondenzační koteltepelné čerpadlo vzduch-voda
pořizovací náklady vč. DPH  cca60 000 Kč300 000 Kč
výše dotace (max. 50 % pořizovacích nákladů)0až 100 000 Kč
pořizovací cena po odečtení dotace60 000 Kč200 000 Kč
náklady na vytápění / rok89 000 Kč48 000 Kč
náklady na pořízení + provozní náklady za 4 roky416 000 Kč392 000 Kč
účinnost110 %až 350 %
výhodynižší náklady než při vytápění elektřinouvysoká účinnost, ekologický provoz bez emisí, zcela bezúdržbový provoz
nevýhodynutnost přípojky na plyn; vzrůstající cena plynu, nejistota ohledně dodávek plynu do budoucna, nutnost pravidelných revizírelativně vysoká pořizovací cena, specifické nároky na umístění

Nižší provozní náklady tepelných čerpadel téměř vždy vítězí

Mezi zásadní parametry tepelných čerpadel zařazujeme výkon, topný faktor (jak efektivně vyrábí teplo) a také kvalitu zpracování potažmo výrobce. Důležité jsou také možnosti záručního a pozáručního servisu.

Výhodou tepelného čerpadla je nesporně také to, že je možné jej kombinovat s vlastní solární elektrárnou, což je velmi výhodné spojení, které ještě více sníží vaše výdaje za energie.

Tepelné čerpadlo, nebo kondenzační kotel? Kdy zvolit spíše plyn či zcela jiný zdroj tepla

Tepelné čerpadlo se skvěle hodí do většiny rodinných domů. Existují ale výjimky, kdy se vyplatí jiný zdroj vytápění:

  • Domy s velice nízkou tepelnou ztrátou (do 3 kW). Náklady na vytápění zde budou tak nízké, že by v tomto případě byla návratnost tepelného čerpadla poměrně dlouhá. Zde můžete zvolit kvalitní kondenzační kotel.
  • Domy s extrémně vysokou tepelnou ztrátou. U starých, nezateplených domů může tepelná ztráta dosahovat i 25 kW. Zde se vyplatí zůstat dočasně u vytápění tuhými palivy, které je nejlevnější, a mezitím zainvestovat do rekonstrukce domu, která tepelné ztráty sníží. Pak přijde na řadu pořízení tepelného čerpadla, které nyní bude dávat smysl. Na rekonstrukci vedoucí ke snížení tepelných ztrát můžete opět čerpat dotaci z Nová zelená úsporám, od ledna 2024 speciálně z nového dotačního titulu Oprav dům po babičce, z něhož budete moct získat až 1 milion Kč.

Parametry každého domu jsou velice specifické a rádi vám s touto technicko-ekonomickou rozvahou pomůžeme. Pokud oceníte detailní informace o tepelných čerpadlech, můžete navštívit kompletního průvodce tepelných čerpadel nebo ze obrátit na naši bezplatnou linku 800 88 77 22.

Co nakonec vybereme pro vás?

Je tedy pro vás lepší volbou plynový kotel, nebo tepelné čerpadlo? Tepelné čerpadlo je jasným vítězem především v oblasti účinnosti. Nelze však jednoznačně říci, že je pro všechny objekty tou nejlepší volbou. Plynový kotel můžete například vyhodnotit jako levnější řešení v prvotní investici nebo jako vytápění do pasivních domů s nízkou tepelnou ztrátou. Do domů, kde je naopak tepelná ztráta velmi vysoká, doporučíme kotel na pelety, a do budoucna rekonstrukci, která úniky tepla sníží, aby se i vám vyplatilo tepelné čerpadlo.

Technologický pokrok naznačuje, že tepelná čerpadla brzy získají ještě větší výkonnost, která bude dostačující i ve velmi chladných horských oblastech, a nebudou mít v porovnání s ostatními typy vytápění konkurenci.

Do té doby budeme pro vaši situaci zvažovat i plynové kotle, přestože vyžadují složitější připravenost nemovitosti a rozvody zemního plynu.

Pokud jste se rozhodli pro změnu způsobu vašeho vytápění, ale nejste si stále jisti, zda je pro vás lepší variantou tepelné čerpadlo, nebo plynový kotel, jsme připraveni vám se vším pomoci. Pro nejrychlejší cenovou nabídku vyplňte online kalkulačku, pomocí které na e-mail okamžitě obdržíte možné varianty od nejlepších dodavatelů v ČR. Pro odbornější posudek můžete kontaktovat naše experty, kteří vám rádi poradí zcela zdarma včetně zaměření. Vše trvá jen pár minut. Tak hurá do toho!

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu