Nahraďteplynovýkoteltepelnýmčerpadlem

Nahraďte plynový kotel tepelným čerpadlem

V poslední době se naši Woltair experti setkávají s velkým zájmem zákazníků o přechod od zemního plynu na jiný zdroj vytápění domácnosti, především na tepelné čerpadlo. Tento trend je dán řadou příčin: 

  • Vysoké ceny energií,
  • s tím související snaha o nezávislost na zemním plynu (obzvlášť za současné situace na Ukrajině a v Rusku),
  • směřování k ekologičtějším způsobům vytápění,
  • které je dáno i formálně legislativou – nyní konkrétně zákonem na ochranu ovzduší, jenž zakazuje používání kotlů 1. a 2. emisní třídy od 1. září 2024
  • možnost čerpání výhodných státních dotací na pořízení ekologického zdroje vytápění. Nově i při výměně plynového topení staršího 20 let.

Na základě podnětů od zákazníků jsme připravili souhrn pro všechny, kteří chtějí dát vale plynu, uvažují o vhodné alternativě, a rádi by se dozvěděli potřebné informace, které jim pomohou při rozhodování.

⇒ Pro komplexní informace o dotacích na tepelná čerpadla navštivte speciální stránku.

Proč zvolit právě tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla jsou momentálně velice oblíbeným zdrojem vytápěním a tato obliba dále roste. Proč tomu tak je? Tepelná čerpadla mají řadu výhod: 

  • nenáročná instalace i údržba,
  • bezúdržbový provoz
  • nezávislost na uhlí nebo zemním plynu,
  • ekologický provoz,
  • úspora nákladů.

Podívejme se nyní blíže na to, jak si vedou tepelná čerpadla v porovnání s plynovými kotli, které jsou v ČR dosud velmi rozšířené.

Náklady, úspora a návratnost tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo sice vyžaduje vyšší pořizovací náklady, přesto se vám vyplatí. Jak to? V úvahu je totiž potřeba brát nejen samotnou cenu zařízení, ale také související realizační výdaje, a především pak náklady na provoz. O ceně tepelného čerpadla v roce 2023 se dozvíte ze samostatného článku.

Vzhledem k tomu, že tepelné čerpadlo je vysoce účinné (dosahuje účinnosti až 350 %; plynový kondenzační kotel má oproti tomu maximální účinnost cca 110 %) a navíc úsporné, ušetříte při přechodu z vytápění plynem přibližně polovinu ročních nákladů. Pokud jste dosud topili elektřinou, ušetříte dokonce až 2/3 nákladů. K tepelnému čerpadlu navíc dostanete na celý objekt elektrickou sazbu D57d, při níž získáte levnější elektřinu i pro ostatní elektrospotřebiče. Díky tomu se návratnost tepelného čerpadla může pohybovat již kolem 3 let.

Státní dotace pokryjí až 95 % nákladů

Náklady na pořízení tepelného čerpadla můžete ještě výrazně snížit tím, že využijete podporu z programu Nová zelená úsporámKotlíkové dotace nebo Čistá energie Praha. Díky programu Nová zelená úsporám pokryjete až 50 % pořizovacích nákladů; v případě Kotlíkových dotací, které jsou určené pro nízkopříjmové domácnosti, dokonce až 95 % nákladů na pořízení.

Důležité je však zmínit, že možnost čerpání dotace je podmíněna tím, že nově pořízeným tepelným čerpadlem nahrazujete neekologický hlavní zdroj vytápění (elektrokotel, plynové topidlo starší 20 let, starý kotel na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, kamna nebo kotel na topný olej s revizí).

Pokud byste se chtěli dozvědět více o možnostech čerpání dotací, kontaktujte naše Woltair experty, kteří vám rádi poradí. Pro zákazníky, jenž se rozhodnou pro montáž energetického zařízení od nás, žádosti o dotace z programu Nová zelená úsporám zdarma vyřídíme a obstaráme potřebné papírování. Seznamte se s tím, jak celý proces vyřizování dotace s Woltair probíhá.

Od září 2023 došlo ke změnám v podmínkách poskytování dotací. Přečtete si podrobnosti v článku Nové dotační podmínky NZÚ.

V případě, že se vás státní dotace nevztahují, můžete si pořídit tepelné čerpadlo na splátky. Získáte ho tak i zcela bez vstupní investice a splátky úvěru budete hradit z prostředků, které každý měsíc díky tepelnému čerpadlu ušetříte za energie.

Nenáročná instalace, údržba i servis

Jak probíhá výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo? Samotná instalace tepelného čerpadla trvá zpravidla 2 až 4 dny. Montáž je snadná a čerpadlo se dá připojit na stávající otopnou soustavu. Čerpadlo nevyžaduje žádnou údržbu ani speciální péči. Abyste prodloužili jeho životnost, doporučujeme nechat si jednou za rok provést servisní prohlídku, ta však není pro domácnosti povinná.

instalací plynového kotle je to složitější – pro jeho fungování je potřeba zřídit přípojku a rozvody plynu a také mít vyvložkovaný komín. To vše představuje další náklady, které je nutné přičíst k pořizovací ceně kotle, jenž v důsledku není tak nízká, jak se na první pohled mohlo zdát.

Chytré funkce

Tepelné čerpadlo můžete snadno ovládat třeba i z tabletu nebo mobilu, odkudkoli, kde se připojíte k internetu. Díky tomu si můžete doma nebo třeba na chalupě přitopit v předstihu, takže vás při příchodu nepřivítají studená vyhaslá kamna, ale příjemné teplo domova.

Bezpečný provoz

Tepelné čerpadlo je bezpečné. Při jeho používání, na rozdíl od plynových zařízení, vám rozhodně nehrozí žádné úniky či dokonce exploze plynu, ani zpětný tok spalin, který může způsobit až zadušení. Staré kotle mají nižší spolehlivost a roste u nich riziko poruchy (která zpravidla nastane v tu nejméně vhodnou dobu) a nedostupnost náhradních dílů pro případ opravy.

Přizpůsobení vzhledu

Tepelné čerpadlo se přizpůsobí vašim potřebám ve všech směrech. Jak z hlediska nastavení a udržování požadované teploty, tak i po vizuální stránce. Díky naší službě Chameleon můžete navrhnout vzhled tepelného čerpadla třeba tak, aby ladilo s barvou fasády.

Ekologie

Jak už bylo zmíněno, staré kotle mohou škodit nejen zdraví, ale samozřejmě také životnímu prostředí – znečišťují jej nežádoucími emisemi a také vyžadují pro svůj provoz neobnovitelná fosilní paliva. Tepelné čerpadlo je oproti tomu ekologické, šetří energii a když ho zkombinujete s fotovoltaikou, přiblížíte se energetické soběstačnosti, protože vaše domácnost pojede většinu roku na obnovitelný zdroj energie, a ušetříte tak i další finance.

I ten, kdo si s ekologií příliš hlavu neláme, se bude muset těmto trendům přizpůsobit – od 1. září 2024 totiž začne podle zákona o ochraně ovzduší platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Tomu, kdo nařízení poruší, hrozí pokuta až 50 000 Kč. Pokud tedy vlastníte starý zdroj vytápění, máte nejvyšší čas řešit jeho výměnu. V podobné situaci jsou desítky tisíc domácností, takže není radno otálet, aby na vás vyšel požadovaný termín instalace.

Plynový kotel v záloze

Majitelé plynového kondenzačního kotle se s ním při přechodu na vytápění tepelným čerpadlem nemusí úplně loučit, pokud nechtějí. Obě zařízení totiž mohou koexistovat v chytré symbióze – tepelné čerpadlo dokáže fungovat pouze do určité venkovní teploty a mrazech pod cca -15 °C potřebuje doplňkový zdroj vytápění

Některé typy tepelných čerpadel mají tento doplňkový (bivalentní) zdroj integrován přímo v sobě, ale máte-li doma již nainstalován funkční plynový kotel, můžete jako záložní zdroj využít právě jej (jeho provoz je totiž úspornější než provoz elektrokotle, který se běžně jako záložní zdroj využívá). Obě zařízení se propojí tak, aby se záložní zdroj spustil automaticky v případě potřeby, takže nevyžaduje žádné manuální ovládání. 

Pozor: Pokud si původní zdroj vytápění ponecháte, nemůžete na nové vytápění čerpat dotaci. Ta je totiž podmíněna tím, že staré topidlo dáte řádně ekologicky zlikvidovat.

 Plynový kondenzační kotelTepelné čerpadlo vzduch-voda
Náročnost instalaceNutnost přípojky a rozvodů plynu, vyvložkování komínuNepotřebuje plyn; lze připojit na stávající otopnou soustavu
Vyžaduje komínAnoNe
Pravidelný servisPro domácnosti není povinný, doporučuje se 1× ročněPro domácnosti není povinný, doporučuje se 1× ročně
ÚčinnostAž 110 %Až 350 %
Pořizovací cena od60 000 Kč160 000 Kč
Porovnání provozních nákladů O asi 30–40 % nižší než u plynu
Návratnost investice u větších objektů od 4 kWCca 8 letCca 6 let
Lze čerpat státní dotaciNeAno

 

Chcete si udělat lepší představu o tom, jaké by byly konkrétní náklady na pořízení tepelného čerpadla nebo jiného energetického zařízení pro vaši domácnost? Vyzkoušejte naši online kalkulačku, díky níž získáte na pár kliknutí zdarma orientační cenovou nabídku.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma dotace