Tepelné čerpadlo na chatu: celoroční komfort bez starostí

Tepelné čerpadlo na chatu: celoroční komfort bez starostí

Pro chataře i chalupáře jsou tepelná čerpadla vynálezem století. Jejich milovaný objekt, kde tráví víkendy, mohou díky nim udržovat v optimální teplotě, aniž by jej museli navštěvovat mimo plán. Ještě příjemnější je pak příjezd do předem vyhřátých místností, zatímco v okolních lesích třeští mrazy.

Pro chataře i chalupáře jsou tepelná čerpadla vynálezem století. Jejich milovaný objekt, kde tráví víkendy, mohou díky nim udržovat v optimální teplotě, aniž by jej museli navštěvovat mimo plán. Ještě příjemnější je pak příjezd do předem vyhřátých místností, zatímco v okolních lesích třeští mrazy.

Hlavní výhody tepelného čerpadla v chatě nebo chalupě

 • Žádné škody na vybavení v chatě vlivem nízkých teplot,
 • temperování na požadovanou teplotu bez vaší přítomnosti,
 • v letním období můžete využívat i k chlazení interiéru,
 • bez nutnosti shánění paliva,
 • není nutná existence plynové přípojky,
 • žádné plísně a další organičtí škůdci díky eliminaci vlhkosti,
 • bez dlouhého čekání na vyhřátou místnost, jako tomu bývá u kamen a krbů,
 • nejvíce ekologické vytápění současnosti,
 • nízké náklady na provoz,
 • bezproblémová funkčnost v dlouhodobém časovém horizontu,
 • nenáročná údržba zařízení.

Které tepelné čerpadlo na chatu či chalupu zvolit?

Při vybírání vhodného vytápění domu máte v dnešní době rozprostřenou širokou škálu možností. Pro vytápění menších i větších objektů, které se neobývají celoročně, se skvěle hodí tepelné čerpadlo, které se postará o hladký provoz bez starostí a s velmi nízkými náklady na vytápění.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch se hodí především do malých a málo členitých objektů. Je ze všech typů tepelných čerpadel nejlevnější, ale také nejméně účinné a jeho provozu může být poněkud hlučnější.

Do větších chalup bude lepší volbou tepelné čerpadlo vzduch-voda, které má podstatně vyšší účinnost. To je pro svůj dobrý poměr cena/výkon tak oblíbené, že se jedná o nejrozšířenější typ tepelného čerpadla v ČR

Některé objekty mohou mít takové klimatické podmínky a velikost pozemku, že pro ně bude vhodnější čerpat energii z půdy. V takovém případě by vaše volba měla padnout na čerpadla země–voda. Vyplatí se zejména u velkých objektů, kde vyjde finančně výhodněji než varianta vzduch-voda.

Domy, které mají na pozemku vodní zdroj, mohou využívat k vytápění teplo ze spodní nebo povrchové vody pomocí tepelného čerpadla voda–voda. Jedná se však o technicky i finančně poměrně náročné řešení, a je proto potřeba důkladně propočítat, zda by se vám na chalupě vyplatilo.

Pokud chcete nalézt to pravé pro vás, doporučujeme čerpat pouze z kvalitních zdrojů (nikoliv z reklamních letáků od výrobců a různých prodejců), obeznámit se základními údaji v podrobných článcích, jako například: Jak vybrat tepelné čerpadlo. Nejjednodušší varianta je pro vás samozřejmě ta, že dáte na radu expertů a necháte si prověřit podmínky přímo u svého rekreačního objektu.

pohodle vytapeni.webp

Malá tepelná čerpadla na chatu

Pokud je pro vás pořízení tepelného čerpadla otazníkem, neváhejte. Čerpadlo bývá v případě chat a chalup skvělá volba. Už jen moderní možnost jeho ovládání pomocí telefonu uvítáte se stejnou radostí jako výše zmíněné výhody. 

Kolik ušetří čerpadlo oproti přímotopu a plynu?

Vezmeme-li průměrné hodnoty (velkost českého domu, čtyřčlenná rodina, tepelná ztráta 5–10 kW), dojdeme u zemního plynu po 7letém provozu k úspoře cca 130 000 Kč a u přímotopu až 180 000 Kč

Tip: Přečtěte si také náš článek Jaké jsou náklady na provoz tepelného čerpadla.

Jaká je cena tepelných čerpadel vzduch–vzduch a země–voda?

Ceny tepelných čerpadel jsou stále atraktivnější a atraktivnější. Například u čerpadel vzduch–vzduch se pohybují od 25 000 Kč do 50 000 Kč a u čerpadel vzduch–voda nižších výkonových řad (cca 4–6 kW) kolem 200 000 Kč (cena včetně všech komponent, práce a dopravy).

TIP: Nezapomeňte, že vhodná dotace na tepelné čerpadlo může velmi významně snížit vaši počáteční investici, a to až o polovinu. Abyste ji ale mohli na tepelné čerpadlo získat, musíte mít na chalupě (vy nebo jiná osoba) alespoň poslední dva roky veden trvalý pobyt.

Solidní dodavatel vám zajistí nejen rychlou a kvalitní instalaci (od nás můžete mít tepelné čerpadlo nainstalováno do 50 pracovních dní), ale zaručí také pravidelný servis tepelného čerpadla, na který po objednání nebudete čekat týdny nebo dokonce měsíce.

Na závěr zbývá už jen jediné: Woltair vám přeje, ať je vaše rekreace vždy jen bezstarostným odpočinkem mimo ruch města.

Hledáte řešení na míru svému domu a spotřebě?

Spustit kalkulačku