Jakpřipravitdůmnapříchodfotovoltaickéelektrárny?

Jak připravit dům na příchod fotovoltaické elektrárny?

Stavíte dům? Až si důsledně vyberete společnost, aby vám namontovala fotovoltaiku, bude se hodit, když si ujasníte důležité informace. Nad vším můžete přemýšlet už ve chvíli, kdy stojíte na holém pozemku a můžete si rozvrhnout stavbu domu. Čtení na 8 minut.

Instalace fotovoltaiky: Nezvládnu to sám? 

Svou vlastní elektrárnu, která se hodí na karavan, na maringotku nebo na menší zahradní domek, si můžete nainstalovat svépomocí. Taková elektrárna musí mít napětí do 12 V. K tomu využijete jeden až dva solární panely, baterii, měnič, regulátor a štěstí na slunečnou oblohu. Přečtěte si, jak správně vybrat vhodné panely.

Elektrárnu na maringotku si můžete namontovat po svém.

Elektrárny s vyšším napětím vyžadují odborné posouzení v mnoha směrech a pro vlastní montování se nehodí. Předně je třeba spočítat, zda střecha panely vůbec unese. Nezbytná je projektová dokumentace, revize a souhlas distribuční sítě. A pokud se chcete vyhnout několikamilionové pokutě za nedodržování zákona o hospodaření s energií, bude vždy lepší přizvat experta.

Kolik fotovoltaických panelů budu na střeše mít?

To je záležitost samozřejmě velmi individuální. V ČR se nicméně nejčastěji setkáte s cca 12 panely na klasickém rodinném domě. Taková elektrárna přinese více než 4 000 kWh za rok.

Je možné dům připravit tak, aby se do něj zasahovalo co nejméně?

Ano. Již při samotné stavbě domu jej můžete upravit tak, aby poskytoval vhodné podmínky pro případnou instalaci FVE. Nic tím nezkazíte a zajistíte tak, že bude montáž panelů co nejsnadnější.

Střecha jako domov pro fotovoltaickou elektrárnu

  1. Orientace střechy je vždy nejlepší na jih. Skvělý zůstává jihovýchod jihozápad. Využitelné jsou také západnívýchodní strana.
  2. Pokud se budeme bavit o velikosti prostoru, nezapomeňte, že panely můžete umístit i na další budovy, jako jsou garáže, stodoly apod. Abyste mohli získat dotaci na FVE, je třeba, aby byly všechny objekty, které chcete pro fotovoltaiku použít, zaneseny v katastru nemovitostí.
  3. Co nejméně vikýři a komíny zajistíte, že nebude nic stínit ani překážet. Nejlepší je vše umístit na severní stranu střechy.
  4. Se střechou není dále potřeba provádět nic. (Není třeba instalovat žádné konstrukce předem.)

Oprava střechy před nebo po instalaci fotovoltaiky

Pokud střecha potřebuje opravu, je lepší ji provést před instalací FVE. Panely mají výhodu, že odkloňují přímý dopad počasí a okolních vlivů, a tak se předpokládá, že střechy vydrží déle. V případě potřeby není problém demontáže a zpětné montáže na střechu. 

Panely chrání střechu.

Střídač (měnič) hledá své místo

Umístění střídače je zásadní. Prostorově zabere cca 0,6 × 0,4 metru (s baterií počítejte metr navíc) a je pro něj ideální místnost, kde se příliš nestřídají teploty a kde je sucho. Často se k těmto účelům hodí technická místnost, garáž či kotelna. Střídač se zde pověsí na zeď. V této místnosti bude zároveň stát systém pro ohřev vody nebo pro vytápění.

Fotovoltaika je na místě. Jak bude energie putovat po domě?

U střídače bývá instalován pomocný rozvaděč, který: 

  • dodává energii do hlavního rozvaděče domu (jističe),
  • chrání fotovoltaickou elektrárnu i vaše domácí spotřebiče.

Husí krky jako správná příprava

Je nemožné vědět předem, kolik kabelů nakonec povede domem, aby vám uvařily oběd za 10 let. Nejlépe, jak tuto záležitost vyřešíte předem, je natáhnout husí krky. Ty by měly mít průměr alespoň 5 centimetrů a vést:

  1. Od místa pod střechou (obvykle půda) do technické místnosti, garáže atp.

Tip: Pokud k odvodu spalin nepoužíváte komín, můžete jej hravě využít jako cestu pro kabely rovnou do technické místnosti. Zde není třeba instalovat žádné chráničky.

  1. Od střídače k hlavnímu domácímu rozvaděči.
  2. U většiny střídačů se setkáte s online monitoringem. Náš střídač poskytuje LAN přenos, který je stabilnější a bude potřebovat datový kabel. WiFi je dnes standardním vybavením střídače, ale pozor na signál.

 

„L rozvaděč?“ Raději volte „XL“

Ať už stavíte nebo rekonstruujete, vězte, že hlavní jistič v domě může mít různé velikosti. V budoucnosti se možná rozhodnete pro připojení různých zařízení pro optimalizaci spotřeby, měřící moduly atd. K tomu se vám bude hodit dostatečné množství „přípojek“ v rozvaděči. Doporučujeme pořídit takový rozvaděč, který má na DIN liště alespoň 25 pozic. A kam rozvaděč umístit? Nejlepší místo bude opět technická místnost. V případě, že již nemůžete velikost rozvaděče ovlivnit, je možné pořídit rozvaděč přídavný. 

Soběstačný domov s fotovoltaikou

Až svůj dům připravíte na to, že bude soběstačným zázemím pro vaši rodinu, slaďte s fotovoltaikou i chod domácnosti a spotřebiče.

Ujistěte se, že je fotovoltaika správná volba i pro vás. Kontaktujte Woltair experty a položte jim jakoukoliv otázku, která vás během četby článku napadla. Nezapomeňte se zeptat i na geniální kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma fotovoltaika