Zpět na články

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Olga Knoflíčková

Olga Knoflíčková

Expert

08. prosinec 2020

Jak vybrat nejlepší tepelné čerpadlo?

Zabýváte se výběrem tepelného čerpadla? Ať už vaše volba padne na nejprodávanější druh tepelného čerpadla vzduch–voda, nebo na jiný typ, je důležité vědět hned na začátku, že pokud budete vybírat z opravdu špičkových výrobků, budou se parametry a ceny tepelných čerpadel lišit jen minimálně. Zásadní by pro vás mělo být to, jak u dané společnosti probíhá servis tepelného čerpadla a zda pro vás připraví zařízení, které vám skutečně nejlépe sedne. V Topíte máte navíc možnost získat montáž tepelného čerpadla v kombinaci se solární elektrárnou

Co je lepší: Jedna opravdová zkušenost nebo 10 stran reklamních slovíček?

Malý průzkum reálných názorů vám přinese více užitku než čtení stovek reklamních letáků. Sledujte reference a zkušenosti ostatních zákazníků. Buďte důkladní a čerpejte z kvalitních zdrojů. Podívejte se také, jakými referencemi se může pochlubit služba Topíte.

 

Výkon čerpadla by vás měl zajímat nejvíce

Pokud chcete vědět více o parametrech tepelných čerpadel, zaměřte se hlavně na výkon čerpadla. Ten závisí na síle jeho kompresoru a na teplotě vstupních a výstupních médií. To, abyste dosáhli dokonalého vytápění vašeho domova, předurčí pracovní podmínky vaší nemovitosti (okolní teplota potažmo tepelná ztráta).

 

Topný faktor? Nic složitého

Topný faktor tepelného čerpadla je neméně důležitý. Udává, kolik umí přístroj vytvořit tepla v poměru s množstvím vložené energie. Čím vyšší topný faktor bude vaše čerpadlo mít, tím méně elektrické energie spotřebujete. Setkat se můžete s označením COP (Coeficient Of Performance) nebo jednoduše s účinností tepelného čerpadla. Označení účinnost ale není zcela přesné. Mělo by vyšší váhu, kdyby se zařízení testovalo přímo ve vašich podmínkách. 

Výpočet topného faktoru: Pokud budete čerpadlu s výkonem 10 kW dodávat energii 5 kW, topný faktor vypočítáte jednoduše: 10/5. Vyjde vám, že vaše čerpadlo má topný faktor 2. 

 

Hlučnost, prostorová náročnost, jednoduchost obsluhy

Svatá trojice vaší pohody. Dejte si při svém výběru záležet právě na těchto aspektech, které s vámi budou „bydlet“. Ušetřené desítky tisíc ročně jsou krásné, ale když se kvůli hluku nevyspíte, budou vám připadat bezvýznamné. Špičková čerpadla se v současné době naštěstí vyrábí s hlučností nižší, než vám bude připadat zvuk budíku ze vzdálenosti 2 metrů. Více se dozvíte v článku o hlučnosti tepelného čerpadla.

4 druhy tepelných čerpadel

Výběr podle ceny aneb kvalita se sama nevykřesá

Ano, s levnými čerpadly čínské výroby sice v topné sezóně ušetříte podobně jako s čerpadly dražšími, jejich životnost však bude mizivá. Kvalitně vyrobené tepelné čerpadlo vydrží pracovat kolem 20 let a zcela logicky nemůže být o 30 % levnější než konkurence (což platí pro evropská i česká čerpadla), jelikož drahé komponenty musí nakoupit každý výrobce, kterému jde právě o kvalitu.

Snižte cenu pomocí dotace

Dotace na tepelná čerpadla běží i v roce 2020 a je nutné brát na zřetel, že se tak letos děje naposledy. Vašich 127 500 Kč vám neuteče jedině tak, že si o dotaci včas požádáte na kraji, ve kterém vlastníte nemovitost. Nebo raději necháte vyřízení dotace na nás?

 

I čerpadla mají své pověsti a mýty

„Dopřejte si švédskou kvalitu.“

Švédská kvalita tepelných čerpadel jako termín neexistuje. Často se můžeme setkávat s reklamními slůvky, které mluví o švédských tepelných čerpadlech jako o těch nejlepších, zapomíná se však na to, že i jiné země dokáží vyrobit stejně kvalitní čerpadla podobně jako mohou být švédská čerpadla dobrá a špatná.

„Tepelná čerpadla slouží pouze k vytápění.“

Tepelná čerpadla umí ohřívat vodu a v létě chladit. Je jen na vás, k čemu čerpadlo chcete využívat.

„Tepelné čerpadlo je skvělé pro ohřev bazénu.“

Topíte nedoporučuje ohřívat vodu v bazénu týmž čerpadlem, které slouží k vytápění objektu. Čerpadlo se tím zbytečně opotřebovává. Výhodněji vyjde nákup levnějšího malého čerpadla pro ohřev bazénu dostupného v řadě obchodu v ČR.

„Nejlepší je nakoupit u výrobce.“

Nákup u výrobce je samozřejmě dobrá volba. Nicméně výrobce vám nikdy neřekne, že se vám ve skutečnosti vyplatí trochu jiné čerpadlo od jiné značky. Ani servis není u všech výrobců stejný. S Topíte odpadá internetové bloudění a oslovování desítek firem pro zjišťování ceny. Získáte zdarma objektivní srovnání toho nejkvalitnějšího, co na českém trhu můžete objevit. A kdo to dotáhne až k samotné montáži tepelného čerpadla, neprohloupí. Vyzkoušejte například on-line kalkulačku vytápění, která bude počítat za vás a do pár minut vám zašle cenovou nabídku na e-mail. Je možné, že vám osvětlí něco zcela nového.

 

Mnoho štěstí při výběru vašeho tepelného čerpadla přeje Topíte.cz

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma vytápění domu