Tepelnáčerpadla:Vyvracíme8nejčastějšíchmýtů

Tepelná čerpadla: Vyvracíme 8 nejčastějších mýtů

Přechod na udržitelné zdroje energie je klíčovou součástí našeho úsilí o ochranu planety. Právě proto jsou mezi lidmi stále oblíbenější tepelná čerpadla, která zajišťují velmi efektivní a ekologické vytápění. Přesto o nich dosud koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Podívejme se na ty nejčastější.

Mýtus č. 1: Tepelná čerpadla jsou příliš drahá

Je pravda, že počáteční náklady na instalaci tepelného čerpadla mohou být vyšší než u tradičních topných systémů. Nicméně, díky své vysoké efektivitě a nízkým provozním nákladům se investice do tepelného čerpadla může vrátit v průměru už za 2–7 let. Návratnost mohou výrazně snížit státní dotace na tepelná čerpadla. Ty mohou pokrýt 50 nebo dokonce až 95 % pořizovacích nákladů.

Tip: Zajímá vás, jak nákladný je provoz různých druhů topidel? A jak si stojí tepelné čerpadlo v porovnání třeba s daleko levnějším elektrokotlem? Podívejte se na velké srovnání zdrojů vytápění.

Mýtus č. 2: Tepelná čerpadla nefungují v mrazech

Mnoho lidí si myslí, že tepelná čerpadla při mínusových teplotách už pořádně nefungují a je potřeba dotápět elektrokotlem. Tyto doby jsou ale dávno pryč. Moderní tepelná čerpadla efektivně fungují i při nízkých teplotách, a to až do -25 °C, některé modely i do -28 °C.

Mýtus č. 3: Tepelná čerpadla jsou hlučná

Dnešní tepelná čerpadla jsou velmi tichá. Jejich zvuk odpovídá hlasitostí tikot budíku, který slyšíte ze 3 metrů (přibližně 35 dB), nebo třeba zapnuté myčce. Většina modelů čerpadel je tedy tišší než průměrný plynový kotelHlučnost tepelného čerpadla navíc můžete značně ovlivnit správným umístěním, vhodným nadimenzováním, případně ho opatřit protihlukovým krytem.

Mýtus č. 4: Tepelná čerpadla se nedají napojit na klasickou otopnou soustavu

Tepelná čerpadla se hodí i do starších domů s původní otopnou soustavou. Můžete si tak snadno pořídit nejmodernější vytápění, aniž byste zároveň museli investovat i do výměny radiátorů nebo dokonce celého topného systému. Pouze je potřeba zvolit vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které dokáže ohřát topnou vodu nad 60 °C. Do podlahového vytápění by vám stačila voda o teplotě 30–35 °C. Náklady na provoz budou tedy s moderní otopnou soustavou nižší a je potřeba důkladně propočítat, zda a případně za jakých podmínek se vám vyplatí její rekonstrukce.

Mýtus č. 5: Tepelná čerpadla nevytvářejí dostatečné teplo

Někteří lidé si myslí, že s čerpadlem si nikdy neuděláte doma takové „teploučko“ jako třeba s krbem nebo elektrickým kotlem. Pravda je ale taková, že tepelná čerpadla jsou velice efektivní a dokáží vytvářet dostatečné teplo, dokonce o přesné hodnotě, jakou si sami nastavíte. Navíc se teplo v domácnosti vytápěné čerpadlem šíří rovnoměrně, vzduch je čistší a nevysušuje se. Pokud vás zajímá téma zdravého klima v domácnosti a efektivního vytápění, přečtěte si článek, jak správně topit tepelným čerpadlem.

Mýtus č. 6: Tepelná čerpadla potřebují hodně údržby

Tepelná čerpadla vyžadují minimální údržbu. Stejně jako u jakéhokoliv jiného topného systému jsou důležité pravidelné roční kontroly a servis, který dokáže znatelně prodloužit životnost tepelného čerpadla a zajistit jeho bezproblémový provoz. Na rozdíl kotlů na tuhá paliva nebo plynových kotlů není u čerpadla potřeba provádět čistění a revizi spalinových cest.

Mýtus č. 7: Tepelná čerpadla jsou neefektivní

V porovnání s tradičními topnými systémy jsou tepelná čerpadla velmi efektivní. Dokonce se jedná o vůbec nejúčinnější zdroj vytápění, který může dosahovat účinnosti až 350 %. Pro představu – kotel na uhlí má účinnost jen kolem 60 %, elektrický přímotop 99 %.

Mýtus č. 8: Tepelná čerpadla jsou špatná pro životní prostředí

Ve skutečnosti je to právě naopak. Tepelná čerpadla jsou velice ekologická, protože k vytápění využívají energii z okolního prostředí (vzduch, půda, voda), kterou pak přenášejí do domácnosti. Jejich provoz je tak zcela bez škodlivých emisí. Pokud chcete vědět víc o tom, jak funguje tepelné čerpadlo, přečtěte si náš další článek.

 

Udělali jste si o tepelných čerpadlech jasnější představu? Uvažujete o tom, jestli je to řešení vhodné právě pro váš dům? Zajímá vás, na kolik by vás čerpadlo vyšlo? Kontaktuje nás nebo vyplňte online kalkulačku tepelných čerpadel a získejte ihned nezávaznou detailní kalkulaci na míru.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Separátor

Další články na téma tepelná čerpadla