Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Jája L.

18. březen 2022 15:40

Podle jakých parametrů vybrat kvalitní tepelné čerpadlo? Nabídka je velká těžko se v ní dá orientovat. Děkuji.

Odpověd

Karel Náprstek

Expert na tepelná čerpadla

18. březen 2022 16:00

Dobrý den,

obecně se dá říct, že hlavními parametry pro posouzení kvality tepelného čerpadla je jeho účinnost, bod bivalence a topný faktor (COP). 

Když budete porovnávat účinnost různých tepelných čerpadel, všímejte si údaje, za jakých testovacích podmínek byla účinnost měřena (standardně to bývá při teplotě venkovního vzduchu 7 °C a teplotě topné vody 35 °C).

Bod bivalence udává, při jaké venkovní teplotě potřebuje tepelné čerpadlo doplňkový zdroj tepla, aby dokázalo dům vytopit a zároveň pokrýt tepelné ztráty. U laciných čerpadel bývá tento bod běžně kolem -2 °C, u kvalitních alespoň -7 °C, ale existují i taková čerpadla, která si vystačí s vytápěním pomocí vlastního kompresoru při teplotě až -15 °C.

Topný faktor udává efektivitu čerpadla – jedná se o poměr mezi výkonem a příkonem pro provoz celého topného systému daného čerpadla. Čím je hodnota topného faktoru vyšší, tím je čerpadlo úspornější.

Podobné dotazy na téma tepelná čerpadla

Logo
Woltair s.r.o. – IČ: 06770525 | DIČ: CZ06770525
Upravit souhlas s používáním cookies Zásady ochrany osobních údajů: Zákazníci, obchodní partneři | Uchazeči o zaměstnání