Ruce

Stabilní nadnárodní firma

3 000+ spokojených zákazníků ve 4 zemích.

Vlajka DE Vlajka IT Vlajka PL Vlajka CZ
Garance

Možnost snížené zálohy

Pro smlouvy do konce roku 2022 snížení na pouhých 35 %.

Obrazovka

Garantujeme dotaci ve výši až 100 000 Kč

Pokud nezískáte dotaci, doplatíme vám ji my.

Nástroje

Záruka až 10 let a spolehlivý servis

Servisní týmy s expresní reakcí ve vašem regionu.

Tepelné čerpadlo na splátky

Tepelné čerpadlo na splátky

Zvýhodněný úvěr bez zajištění nemovitostí.

Zjistit více

Servis tepelných čerpadel

Servis tepelných čerpadel

Objednejte si čas příjezdu technika

Objednat servis

Spolehněte se na Woltair servis s expresní reakcí ve vašem regionu.

Objednat příjezd technika
Separátor

Realizované montáže tepelných čerpadel

Vše o tepelných čerpadlech: Jak vybrat čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo?

Karel Náprstek

Karel Náprstek

Expert na tepelná čerpadla

06. září 2022

Montáž a servis tepelných čerpadel

Jak je možné, že tepelné čerpadlo obchází přírodu? Kolik vašich financí ušetří? Jaké jsou možnosti Woltair servisu? 

Hlavní důvody, proč si tepelné čerpadlo pořizuje tolik nadšenců, jsou prosté:

 • Nenáročnost na údržbu,
 • bezpracnost,
 • nezávislost na uhlí nebo zemním plynu,
 • ekologie,
 • úspora.

Čerpadla odebírají neomezené teplo z okolního prostředí (ze země, ze vzduchu nebo z vody), které ještě více ohřejí a použijí pro vytopení objektu či na ohřev vody. Nejčastější důvod, proč si jej lidé pořídí, je tedy znatelná úspora za energie. Tím, že čerpadla značně uspoří energii, zachovají také maximální ekologičnost

Ikona tepelného čerpadla vzduch–voda

 

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

Při ohřívání vody do zásobníku nebo do topného systému pomocí vzduchu musíme mít na mysli, že okolní vzduch mívá proměnlivou teplotu. Často se proto čerpadlo vzduch–voda navrhuje v kombinaci s dalším tepelným zdrojem, který se používá v době chladného počasí. Při instalaci je vhodné přemýšlet nad vhodným umístěním čerpadla z důvodu vyšší hlučnosti.

Tepelné čerpadlo vzduch–voda
Tepelné čerpadlo může vypadat tak, jak si budete přát.

Při přechodu z vytápění plynem ušetříte polovinu ročních nákladů. Dáte-li sbohem elektřině, ušetříte až 2/3 nákladů. (Pokud vás doposud vytápění elektřinou stálo 60 000 Kč ročně, uspoříte 40 000 Kč.) Návratnost za cenu čerpadla se tak projeví už za pár let a vás čeká úspora financí moderním způsobem. Pro mnohé je významnou předností také naprostá bezobslužnost zařízení.

Kdy se tepelné čerpadlo vyplatí?

Existuje velké množství tepelných čerpadel, která se mezi sebou liší především technickými parametry a cenou. Ve většině případů platí pravidlo, že čím dražší stroj, tím lepší parametry a levnější provoz. Jak vybrat tepelné čerpadlo? Lepší obrázek si můžete také udělat, když si projdete recenze tepelných čerpadel, které pro vás připravili naši experti na vytápění.

Woltair expert, Karel Náprstek, ve videu odpovídá na otázku ohledně návratnosti tepelných čerpadel:

1. Není nižší spotřeba spíše u elektrokotle?

Při přechodu z vytápění elektrokotlem na tepelné čerpadlo můžete při aktuálních cenách elektřiny počítat s návratností investice kolem 2,5 roku (při započítání dotace z programu Nová zelená úsporám). Čím větší energetickou náročnost budovy máte, tím se návratnost zkrátí. S dalším zkrácením návratnosti se dá počítat také při růstu cen energií (tepelné čerpadlo má totiž oproti jiným zdrojům vytápění výrazně vyšší účinnost). Přečtete si, jaká je návratnost tepelného čerpadla v roce 2022.

2. A co u plynového kotle?

U mnoha objektů je zásadní, zda je plyn již zaveden do objektu a zda má objekt volný komín pro odvod spalin. Pokud ne, oba případy výrazně prodraží instalaci plynového kotle. I provozní náklady budou u tepelného čerpadla cca o 30–40 % nižší. Zato objektů nad 25 kW se vzhledem k vysokým investicím do tepelného čerpadla většinou vyplatí plynový kotel. Podívejte se na detailnější porovnání plynového kotle s tepelným čerpadlem

U průměrně velkého rodinného domu se při přechodu z vytápění plynem na tepelné čerpadlo pohybuje návratnost kolem 8 let.

3. Není nejlepší dřevo nebo uhlí?

Provozní náklady vás s uhlím, dřevem i čerpadlem vyjdou opravdu podobně. Při porovnávání kotle na tuhá paliva (dřevo nebo uhlí) a tepelného čerpadla hraje ve prospěch čerpadla hlavně jeho bezobslužnost, ekologie a čistota provozu. S čerpadlem nemusíte uskladňovat palivo ani zatápět, přikládat, vynášet popel atd. Cena provozu bývá přibližně stejná. K tepelnému čerpadlu navíc dostanete elektrickou sazbu D57d na celý objekt, při níž získáte levnější elektřinu i pro ostatní elektrospotřebiče (lednice, televize, mrazák…). V této výhodné sazbě můžete také nabíjet vaše elektroauto – ideálně pomocí nabíjecí stanice, která zajistí stabilní odběr energie, aniž by ohrozila chod domácnosti.

Čerpadlo nabízí levnější teplo bez zatěžování přírody

Snižování vlastní ekologické stopy není pouhý trend nebo rozmar. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila množství spalin, které lidé vypouštějí při vytápění svých domů pomocí uhlí, dřeva nebo plynu, za jeden z nejvíce rizikových aspektů, jenž znečišťuje prostředí, ve kterém žijeme. Stát může toto riziko zmírnit tím, že zavede dotace na pořízení tepelného čerpadla, které lidem usnadní přístup k novému ekologickému zařízení. Využijte jich a snižte svou prvotní investici do tepelného čerpadla nebo i fotovoltaiky.

Kolik tepelné čerpadlo ušetří?

Počty jsou to snadné. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní situaci ve vaší domácnosti. Průměrně však platí již zmíněná záruka, že oproti plynu čerpadlo ušetří 50 % nákladů a oproti elektřině až 75 %. Woltair vždy důkladně zohledňuje podmínky konkrétních domácností s tím, že doporučí takové zařízení, které vybere mezi nejlepšími možnostmi na trhu v ČR (nikoli to nejlepší od jedné nebo pár značek).

S čerpadlem se v některých domácnostech vyplatí také ohřev vody.

Jak zjistíte, že je čerpadlo vhodné právě pro vás?

Služba Woltair je tu od toho, aby vám objektivně sdělila, jakému druhu vytápění odpovídají vaše podmínky. Vyplatí se vám montáž tepelného čerpadla? A pokud ano, jaké je pro vás nejlepší tepelné čerpadlo? Nebo zůstanete u dřeva? Jen během několika málo minut obdržíte cenovou nabídku zdarma na váš e-mail, pokud použijete naši kalkulačku. Odbornější posudek pak získáte, pokud si necháte provést zaměření přímo u vás.

Karel Náprstek, expert na tepelná čerpadla, objasňuje, zda čerpadlo dokáže vytopit váš dům.

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

Čerpadlo, pro které nepotřebujete zahradu a má nižší pořizovací náklady (ale také nižší účinnost a životnost) než země–voda. Čerpadla vzduch–voda jsou nejoblíbenějším typem čerpadel v ČR. 

Výhody čerpadel vzduch–voda

 • Nižší cena oproti čerpadlům země–voda,
 • nepotřebujete zahradu ani do ní zasahovat,
 • rychlá instalace, která trvá cca 4 dny,
 • vše v jednom zařízení: vytápění domu, chlazení i ohřev vody.

Nevýhody čerpadel vzduch–voda

 • Nemá tak vysokou účinnost jako země–voda (o 30 % méně),
 • životnost čerpadla ovlivněna vlivem venkovního prostředí,
 • vyšší hlučnost podobná ventilátoru (ne u všech),
 • stavební povolení může vyžadovat hlukovou studii.

Instalace čerpadla vzduch–voda

Instalace čerpadla vzduch–voda je obecně velmi rychlá (nepřesahuje 4 dny). Setkat se můžete se dvěma druhy instalace: venkovní a vnitřní.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch–voda?

Jak se chladný vzduch přemění na teplo? Pro správný chod tepelného čerpadla je zásadní chladicí médium, tedy látka, která vyniká extrémně nízkým bodem varu. Chladivo pak projde v uzavřeném okruhu čtyřmi fázemi:

1. Výparník – ohřátí okolního vzduchu

Do výparníku se pomocí vzduchu přivede teplo zvenku a prudce se k němu přidá chladicí kapalina. Ta se bude odpařovat a začne ochlazovat výparník, který tím získá nižší teplotu, než má okolní prostředí. Studený plyn uvnitř výparníku se ohřeje vlivem teplejšího prostředí, přičemž bude kolovat do druhé části tepelného čerpadla.

2. Kompresor – prudké stlačení chladiva

Kompresor si můžeme představit jako pumpičku, která se pohání elektřinou.

Pumpováním zahřívá samu sebe i přítomný plyn. Ten si s sebou nese z okolního prostředí získanou energii a jeho rychlým stlačením v kompresoru získá ještě vyšší teplotu. V tuto chvíli je plyn hnán do třetí části čerpadla.

3. Kondenzátor – výměník

V kondenzátoru se nachází například voda, která čeká na to, až ji horký plyn ohřeje. Tuto teplou vodu pak můžeme pocítit třeba ve svém podlahovému vytápění. Pára kondenzuje a mění se zpět v kapalinu proudící do expanzního ventilu.

4. Expanzní ventil – snižování tlaku

V tomto místě se pomocí snížení tlaku kapalina podchladí na původní teplotu okolí a celý koloběh začne znovu.

 

Princip fungování tepelného čerpadla vzduch–voda

 

Životnost tepelného čerpadla vzduch–voda

Čerpadlo vám bude vytápět objekt přibližně 15 až 20 let. Při pravidelné péči v podobě ročního servisu tepelného čerpadla i déle.

Do jaké teploty bude čerpadlo pracovat?

Čerpadla vzduch–voda běžně pracují do teploty 25 °C. Topný provoz je omezen v mrazech přibližně od −15 °C do −20 °C a ve vysokých teplotách nad 43 °C. Platí, že čím je venku tepleji, je tepelné čerpadlo účinnější. Zásadní pro provoz zařízení je tzv. bod bivalence, což je teplota, pod kterou kompresor čerpadla nedokáže pracovat sám.

Pod bodem bivalence proto čerpadlo spouští doplňkový (externí) zdroj tepla, elektrokotel. Běžně se setkáte s body bivalence jen kolem −2 °C. To zapříčiňuje špatný návrh (nadimenzování) čerpadla, popřípadě nevyhovující otopná soustava, která nemá dostatečný výkon pro nižší teploty topné vody. Woltair technici navrhují tepelná čerpadla s bodem bivalence okolo 7 °C. Tepelné čerpadlo tedy dokáže vytápět objekt jen pomocí kompresoru až do −7 °C.

Vnitřní nebo venkovní instalace?

Vnitřní umístění čerpadla vzduch–voda je pro vás to pravé v případě, že vlastníte menší pozemek okolo domu. Tepelné čerpadlo se umístí do vnitřní technické místnosti, přičemž bude zabírat 2,5 m × 1 m. Toto čerpadlo vám vydrží déle než čerpadlo venkovní a nebude nikoho pohledově rušit.

Venkovní instalace čerpadla je vhodná pro ty, kteří nemají sousedy v těsné blízkosti. Počítat budete muset s tím, že jeho životnost ovlivní vlhkost a měnící se venkovní teploty. Nebudete se muset starat o přívod vzduchu.

V některých domácnostech se čerpadlo vyplatí také pro ohřev vody.

Doplňkový zdroj

Čerpadlo vzduch–voda se často navrhuje v kombinaci s dalším tepelným zdrojem, který slouží jako jistota v době chladného počasí. I s tímto doplňkovým zdrojem budete výrazně šetřit.

Hlučnost tepelného čerpadla 

V dnešní době na trhu existují tak kvalitní čerpadla, že nejsou slyšitelná téměř vůbec. Více o tomto tématu naleznete v samostatném článku o hlučnosti tepelných čerpadel.

Jak spočítat výkon čerpadla

Výkon tepelného čerpadla se bude odvíjet od tepelné ztráty vašeho domu. Nejlépe navržené čerpadlo pokrývá 100 % tepelných ztrát objektu. Na výkon mají vliv také klimatické podmínky, zda budete topit radiátory nebo podlahovým topením i to, jestli budete čerpadlem ohřívat vodu.

Regulace tepelného čerpadla

Některá čerpadla regulaci obsahují, jiná ji budu potřebovat dokoupit. Kvalitní regulace ovlivní nejdůležitější věc – jak bude čerpadlo úsporné. Regulace čerpadla zařídí, aby se dosáhlo požadované teploty i v těch nejhorších podmínkách.

Dodávaná elektřina

V případě dodávané elektrické energie se nemusíte obávat její vysoké ceny. Celková cena za elektřinu potřebnou pro provoz čerpadla je vždy jen pouhým zlomkem toho, co ve výsledku ušetříte. Tepelné čerpadlo funguje jako násobitel energie – při dodání 1 kW elektřiny se vytvoří až 4 kW energie. Jako provozovatel čerpadla navíc získáte výhodnou sazbu elektrické energie pro celou domácnost, takže ušetříte i za používání lednice, pračky a dalších spotřebičů.

Ekologický aspekt – žádný trend, ale fakta

Pro mnohé není nejdůležitější jen vlastní teplo, ale také životní prostředí. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila oblast množství spalin, které lidé vypouštějí tím, že vytápí uhlím, dřevem nebo plynem, za jednu z nejvíce rizikových. Ti, kterým to není životní prostředí lhostejné a uvědomují si svoji odpovědnost, jsou pevně rozhodnuti začít tím podstatným, změnou vytápění. Tepelná čerpadla jsou pro tento účel nejvhodnější volbou.

Záruka čerpadla

Záruka se u různých výrobců liší. U těch nejkvalitnějších čerpadel bývá  10 let. Objednejte si servis tepelných čerpadel dříve, než záruční doba skončí. Zajistíte tím dlouhou životnost čerpadla a o mnoho starostí méně.

Pozor: Varujeme před těmi výrobci, kteří slibují životnost čerpadel nad 30 let.

Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch

Čerpadlo s obecně nejnižší pořizovací cenou, které je vhodné
nejen pro vlastníky chat a chalup.

Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch

Vzduch–vzduch
Čerpadlo odebírá teplo z venkovního prostředí a ohřívá jím vnitřek vytápěného objektu. Prakticky se jedná o obrácený chod klimatizace. Nedochází k akumulaci, což přináší provozní omezení. V případě nižších okolních teplot je třeba mít v záloze jiný druh vytápění.

 • Nízká pořizovací cena,
 • snadná instalace.

Tepelné čerpadlo země–voda

Větší spolehlivost, větší životnost, nejmenší hlučnost
a stabilní provoz.
 

Tepelné čerpadlo země–voda


Země–voda
Setkat se můžete se dvěma druhy tepelných čerpadel země–voda. Prvním jsou hlubinné vrty, jejichž výhodou je prostorová nenáročnost. Odebírají teplo ze zemského masívu. Druhým typem jsou plošné výměníky, které mají nižší pořizovací náklady a ve 2m pod zemí čerpají nastřádané teplo z letních měsíců.

 • Dlouhá životnost celého systému
 • stabilní provoz v celém topném období
 • slušný topný faktor

Tepelné čerpadlo voda–voda

Náročná instalace a nákladný projekt zaručuje vyšší účinnost než vzduch–voda
a také vyšší topný faktor.

 

Tepelné čerpadlo voda–voda

Voda–voda
Povrchové vody mají nižší teplotu než vody spodní. Pro instalaci tepelného čerpadla budete potřebovat povolení od správce toku a také přidání nemrznoucí směsi do okruhu čerpadla. Teplo spodních vod zpřístupňují vrty nebo studny, které u nás nejsou příliš rozšířené z toho důvodu, že není snadné najít spodní vody tohoto druhu.

 • Vysoké hodnoty topného faktoru.

Cena tepelného čerpadla

Ceny čerpadel se pohybují od 25 000 Kč do 360 000 Kč. Výše pořizovacích nákladů se liší u jednotlivých druhů.

 • Vzduch–voda: 160 000 až 250 000 Kč
 • Voda–voda: 180 000 až 350 000 Kč
 • Země–voda: 200 000 až 360 000 Kč
 • Vzduch–vzduch: 25 000 až 40 000 Kč

Cena se odvíjí především od velikosti objektu a jeho tepelné ztráty a od požadavků zákazníků. Tepelné čerpadlo typu vzduch–voda včetně montáže můžete od Woltair získat v průměru za 200 000 Kč s garancí stejné ceny po celé ČR.

Zajímá vás, jaká hodnota zařízení je odpovídající a jak správně vybírat? Podívejte se na obsáhlejší článek o ceně tepelných čerpadel

Karel Náprstek, Woltair expert na tepelná čerpadla, objasňuje, jaká investice do TČ vás může čekat:

Dotace na tepelné čerpadlo

Počáteční investice do tepelných čerpadel není nemalá, proto doporučujeme požádat o některou z dotací, kterou stát nabízí těm, kteří se rozhodnou pro ekologické vytápění. Stejně jako Ministerstvu životního prostředí záleží na našem ovzduší, záleží i nám na tom, aby se žádost o vaši dotaci dotáhla do zdárného konce. 

Ve Woltair sázíme na dotační program Nová zelená úsporám, který při splnění podmínek představuje jistotu získání podpory v dané výši v krátkém časovém horizontu. Pro zákazníky, kteří si od nás nechají nainstalovat tepelné čerpadlo, žádost o dotaci z tohoto programu zdarma vyřídíme. Získat tak můžete až 100 000 Kč.

Nabízíme velmi výhodné možnosti také těm, kteří nárok na dotaci nemají. Pořiďte si tepelné čerpadlo na splátky zcela bez vstupních nákladů.

Navštivte stránku, kde odpovídáme na 9 nejčastějších otázek, které se týkají dotací na vytápění.

Rubriky o dotacích:
Dotace obecně →
Kotlíkové dotace →
Nová zelená úsporám → 
Čistá energie Praha →  

Financování úvěrem

Tepelné čerpadlo můžete financovat kompletním nebo částečným úvěrem. Zvýhodněné podmínky získáte díky partnerství Woltair s Českou spořitelnou a Stavební spořitelnou české Spořitelny. Bez zajištění nemovitosti a s možností rozložit si splátky až na 20 let. Úvěr tak v podstatě splácíte z peněz, který díky používání nového, úsporného zdroje vytápění každý měsíc ušetříte za energie.

Jak funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je ukázkou toho, jak pokročil lidský um a technologický vývoj. Poznejte zařízení, které může sloužit k vytápění nebo chlazení rodinných domů, kanceláří, rekreačních i průmyslových objektů.

Na rozdíl od jiných topidel funguje takto:

Teplo či chlad dodává do objektu v mnohonásobně vyšším množství, než je jeho spotřeba elektrické energie. Podrobnosti najdete v článku Jak funguje tepelné čerpadlo.

Jak vybrat tepelné čerpadlo pro vaši domácnost

Důsledný výběr přinese své ovoce. O tom, jak tepelné čerpadlo vybrat, je nejlepší pohovořit s odborníky nebo se vrhnout do četby kvalitních informací. Předně:

 • Pohlídejte výkon čerpadla

Výkon čerpadla udává především síla jeho kompresoru a teploty vstupních i výstupních médií. To, jaký výkon čerpadla budete potřebovat, bude záviset na pracovních podmínkách, tedy na okolní teplotě potažmo na tepelné ztrátě daného objektu.

 • Topný faktor není jen číslo

Topný faktor tepelného čerpadla je neméně důležitý. Udává, kolik čerpadlo dokáže vytvořit tepla v poměru s množstvím vložené energie. Setkat se můžete s označením COP (Coeficient Of Performance) nebo jednoduše s účinností tepelného čerpadla. Označení účinnost ale není zcela přesné. Mělo by váhu jedině v případě, že by se čerpadlo testovalo přímo ve vašich podmínkách. 

Výpočet topného faktoru: Pokud budete čerpadlu s výkonem 10 kW dodávat energii 5 kW, topný faktor vypočítáte jednoduše: 10/5. Vyjde vám, že vaše čerpadlo má topný faktor 2. Čím vyšší topný faktor bude vaše čerpadlo mít, tím méně elektrické energie spotřebuje a vás vyjde vytápění levněji.

 • Tepelná ztráta objektu hraje zásadní roli

Tento základní údaj pro správný výběr čerpadla se udává v kW a získáte jej od projektanta, od energetického specialisty nebo ze starých faktur. Projektant nebo energetický specialita k výpočtu používají speciální software. Orientačně si můžete tepelnou ztrátu spočítat sami v různých online nástrojích. Takové formuláře ovšem nejsou jednoduché a potřebujete znát celou řadu parametrů vaší stavby.

Tepelnou ztrátu budete uvádět při zajišťování distribuce elektrické energie potřebné k provozu čerpadla. Budete dokládat, že vám čerpadlo dokáže pokrýt určitou část oné tepelné ztráty. Kdyby čerpadlo nedostačovalo, topili byste neekologicky, ztrátově a neefektivně. 

 • Kompresor a bod bivalence aneb kdy čerpadlo potřebuje pomocníka

Každé tepelné čerpadlo má svůj pracovní rozsah daný použitým typem kompresoru.

Čerpadlo dokáže pouze pomocí kompresoru vytápět objekt do tzv. bodu bivalence, poté mu musí pomoci externí zdroj. Bez doplňkového (bivalentního) zdroje dovedou obvykle čerpadla pracovat jen do −2 °C. Bývá to dáno špatným návrhem (nadimenzováním) tepelného čerpadla, popřípadě nevyhovující otopnou soustavu, která nemá dostatečný výkon pro nižší teploty topné vody. Naši technici proto navrhují tepelná čerpadla s bodem bivalence okolo −7 °C. Tepelné čerpadlo tedy dokáže vytápět objekt jen pomocí kompresoru až do −7 °C.

 • Externí zdroje tepelného čerpadla

Ve většině případů se jedná o elekrodohřev, který je integrovaný přímo v tepelném čerpadle. Pokud montujeme tepelné čerpadlo s elektrodohřevem, dochází k bivalentnímu paralelnímu provozu. Jako externí zdroj tepla můžeme využít i jiný externí zdroj, např. plynový kotel. 

 • Plynový kotel jako externí zdroj tepla

Plynový kotel se často používá při nízkých venkovního teplotách vzduchu (pod cca −5 °C), a to z důvodu nižší ceny za 1 kWh vyrobeného tepla z plynu než tomu je u elektřiny. Druhý důvod je snížení investičních nákladů, jelikož mu postačuje nižší výkon tepelného čerpadla. Vyplatí se také u vyšších tepelných ztrát nad 30 kW.

 

Tepelné čerpadlo vzduch–voda ve vašem designu
Elegantní řešení vašeho vytápění.

Proč nepořizovat nejlevnější tepelná čerpadla?

V životě platí lidové moudro: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“

U levných tepelných čerpadel získáte mnohem horší technické parametry, a tudíž se vám jejich provoz výrazně prodraží. Mnoha uživatelům v současné době měníme levná čerpadla za kvalitní, jelikož si stěžují zejména na tři věci: 1) Čerpadlo dům vytopí jen pokud nemrzne. 2) Čerpadlo je velmi hlučné. 3) Provoz je dražší než jsme mysleli.

Pokud je zvolen správný typ, dimenze výkonu a všechny technické náležitosti montáže tepelného čerpadla, tak se výše popsané stížnosti neobjevují.

Dalším znakem levných tepelných čerpadel je jejich špatné továrenské zpracování a nízká spolehlivost použitých komponentů. U dražších výrobků oceníte kvalitní síť servisních firem, možnost náhradních dílů a to, že vás nepřekvapí náhlá porucha.

Vyplatí se rovněž investovat do kvalitních komponentů. Jedním z nich je například správný zásobník vody neboli bojler (na Moravě „bečka“, na Ostravsku „zbiornik“). Více o něm v samostatném článku Správný zásobník vody předejde problémům s tepelným čerpadlem.

Novostavby jsou pro čerpadla rájem. Ale co rekonstruované domy, nezateplené domy nebo chaty?

V rodinných domech se tepelné čerpadlo často používá souběžně s doplňkovým – záložním zdrojem vytápění. Výhodou je, že je v takovém domě jiný zdroj vytápění většinou již přítomen (například radiátory). Přidáním čerpadla ke stávajícímu zdroji náklady za vytápění velmi výrazně snížíte. Čerpadlo navíc můžete instalovat bez větších zásahů do původního systému. 

Pro to, aby se vám tepelné čerpadlo vyplatilo v rekonstrukci, je vhodné mít objekt kvalitně zateplen.

Tepelné čerpadlo se vyplatí také v nezateplených domech. Čím větší tepelná ztráta, tím více vám tepelné čerpadlo ušetří. Nejprve je ovšem lepší se zaměřit na tepelnou ztrátu a tu snížit. To znamená například zateplit objekt nebo vyměnit okna.

Woltair expert na tepelná čerpadla, Karel Náprstek, ve videu hovoří o tepelných čerpadlech v nezateplených domech:

 

V chatách a chalupách jsou čerpadla velice oblíbená. Jejich hlavní výhodou je možnost udržování stálé teploty objektu, i když nejste zrovna přítomni. Pokud vás tato problematika zajímá podrobněji, podívejte se na: Jaké tepelné čerpadlo do chaty a chalupy?

Pro posouzení, jaký druh čerpadla bude co nejpřesněji odpovídat vašim podmínkám, doporučujeme odborné zaměření Woltair expertů, kteří spočítají každou zbytečně vyhozenou korunu navíc.

Životnost tepelných čerpadel 

Častým mýtem o tepelných čerpadlech je, že se jeho životnost pohybuje okolo 10 let a vám se tak investované peníze nikdy nevrátí. Co životnost čerpadel ovlivňuje ve skutečnosti? 

Názor experta: Životnost tepelného čerpadla ovlivňuje především životnost kompresoru. Ta závisí na počtu provozních hodin, zejména na počtu startů. Počet startů můžete eliminovat správným nadimenzováním tepelného čerpadla, použitím akumulační nádoby a také použitím vhodné regulace celého systému. V neposlední řadě zapůsobí pozitivně také správný způsob ovládání.

Dalšími součástmi tepelných čerpadel je jejich elektronika. Obecně platí, že čím méně elektroniky čerpadlo využívá, tím se zmenšuje pravděpodobnost poruchy. Například u tepelných čerpadel start/stop najdete cca 6× méně elektronik než u invertorových čerpadel. Náchylná jsou také teplotní čidla hlavně z důvodu vniknutí vlhkosti. Cena jednoho čidla je 500 Kč až 1500 Kč dle výrobce.

Životnost čerpadel země–voda

Máme za sebou realizace tepelných čerpadel, které proběhly už před 20 lety, a tepelná čerpadla nadále spolehlivě pracují. Děje se tak díky relativně malému rozsahu teplot, s nimiž čerpadlo pracuje. Z vrtu (popřípadě z plošného kolektoru) vstupuje do tepelného čerpadla téměř konstantní teplota v průběhu celého roku, a to v rozmezí −10 °C až +10 °C. 

Životnost čerpadel vzduch–voda

U tepelného čerpadla vzduch–voda je pracovní rozsah většinou −20 °C až +40 °C a jeho životnost se proto udává cca o 20 % kratší. Dalším důležitým faktorem, který se mnohdy neuvádí, je používání reverzního chodu čerpadla v letním období, kdy se čerpalo používá pro chlazení. Tím nabíhají provozní hodiny chodu kompresoru a zkracuje se jeho životnost. Tento jev můžeme pozorovat také při užívání čerpadla k ohřívání vody v bazénu.

Životnost tepelného čerpadla ovlivní řada faktorů, jako třeba přítomnost akumulační nádoby. Více o tomto tématu v článku o akumulační nádobě.

Jak poznat, že pořizujete opravdovou kvalitu?

Zjistěte více o evropské značce kvality Q, která zaručuje spotřebitelův přehled a nejvyšší možnou kvalitu zařízení. 

Hlučnost tepelného čerpadla

Nízká hlučnost je jedním z nejstěžejnějších požadavků na nové zařízení. Důležitým faktem je, že tepelné čerpadlo je sice zdrojem hluku, ten ale můžete eliminovat správným nadimenzováním a umístěním.

Při studování reklamních prospektů se u většiny výrobců tepelných čerpadel dočtete, že právě jejich tepelné čerpadlo je velmi tiché nebo dokonce nejtišší na trhu (a těch je jako zázrakem opravdu hodně). Kde tedy najít objektivní informace?

Navštivte obsáhlý článek o tématu hlučnost tepelných čerpadel.

Woltair expert, Karel Náprstek, odpovídá na častou otázku ohledně hlučnosti tepelných čerpadel:

Záruka tepelných čerpadel

Záruka se u jednotlivých výrobců liší, ale platí, že u těch nejkvalitnějších čerpadel bývá až 10 let. Před koncem záruční doby doporučujeme objednat servis tepelných čerpadel, který zajistí vše potřebné pro co nejdelší životnost čerpadla a odhalí případné disfunkce. Důrazně varujme před výrobci, kteří slibují životnost tepelných čerpadel nad 30 let.

Topí čerpadlo v mrazech?

Zajímá vás, do jakých teplot čerpadlo spolehlivě pracuje? Existují dvě hranice jeho provozu. Topný provoz je omezen v mrazech přibližně od −15 °C do −20 °C a ve vysokých teplotách nad 43 °C. Na první pohled je to nesmyslné, ale i v létě je třeba ohřívat vodu. Proto nemusí být nejlepší nápad umístit venkovní jednotku na jižní stranu domu, kde bude celý den vystavena slunečním paprskům. 

Pokud teplota okolí tepelného čerpadla přesáhne danou hodnotu, nebude probíhat ohřev teplé vody. To může být problém v provozech hotelů nebo restaurací vzhledem ke zvýšenému požadavku na množství a teplotu vody. Podobná překážka se může vyskytnout také v rodinných domech.

Mimochodem, podívejte se, jak můžete svůj dům připravit na zimu.

Jak často provádět servis tepelného čerpadla?

Servis tepelného čerpadla není pro běžné domácnosti povinný, ale obecně se doporučuje provádět jej jednou za rok. Prodloužíte tím životnost čerpadla a snížíte jeho náklady na provoz. Dalších rozumných důvodů je hned celá řada. 

Využijte revolučních možností naší služby, kdy máte ojedinělou příležitost servisovat své čerpadlo jen pomocí pár kliků. Objednejte si servis nebo opravu tepelného čerpadla ještě dnes a ihned zjistěte volné termíny techniků i konečnou cenu.

Objednat si můžete také konzultaci s naším expertem zdarma.

Není čerpadlo jako čerpadlo aneb na co dát pozor u různých nabídek

Nabídek tepelných čerpadel na trhu je mnoho. Jak se v nich vyznat?

 • Nejprve srovnejte technické parametry tepelného čerpadla, zejména jeho výkon COP (topný faktor) a hlučnost.
 • Zjistěte, jestli nabídka obsahuje veškeré komponenty, jaké jsou nutné (nebo doporučené) pro daný systém. Může se jednat o akumulační nádoby, boilery pro TČ, flowjety, expanzní nádoby nebo servisní ventily expanzních nádob.
 • Dejte pozor, jestli nabídka obsahuje výkopové práce, prostupy konstrukcí a cenu za dopravu. Pokud je cena za dopravu montážníků uvedená jen symbolicky, může se nakonec vyšplhat až na 10 000 Kč.
 • Vyzkoušejte naši službu Srovnání nabídek, kde vám různé nabídky okomentuje expert.

Woltair expert na tepelná čerpadla, Karel Náprstek, rozebírá, na co si dát v nabídkách pozor:

Woltair jako největší topenářská firma v ČR

Servis a montáže provádíme nejčastěji v Praze a ve Středočeském kraji. Rádi ovšem přijedeme kamkoliv v ČR, a to za stejnou cenu. Náš tým se stejně jako naše digitální aplikace neustále rozšiřuje. 

Kde jsme již instalovali nová čerpadla?

Roudnice nad Labem, Aš, Benešov, Benešov nad Ploučnicí, Božanov, Brandov, Bystřice, Bystřice u Benešova, Čelákovice, Česká Třebová, Český Brod, Cheb, Chlumec u Ústí nad Labem, Chotětov, Chroustov, Čížkovice, Dolní Beřkovice, Dolní Suchá, Doubice, Doubravčice, Dymokury, Hlavenec, Hrádečná, Hradišťsko, Hrobce, Hvězdonice, Jabkenice, Jablonné v Podještědí-Petrovice, Jesenice u Prahy, Kadaň, Karlova Ves, Koldín u Chocně, Komárov, Kondrac, Hlavno, Kostomlaty nad Labem, Kozojedy, Krupka, Kunratice, Libušín, Lípa nad Orlicí, Mirotice, Mrzky, Myslív, Neratovice, Obecnice, Ohaře, Okrouhlo, p. Mšeno, Petrovice, Povlčín, Milostín, Praha, Praha - Chodov, Praha - Záběhlice, Praha 10, Praha 10 - Benice, Praha 3, Praha 4 - Kunratice, Praha 5, Praha 5 - Smíchov, Praha 6, Praha 6 - Nebušice, Praha 9 - Satalice, Předboj, Předměřice nad Jizerou, Rokycany, Roztoky u Prahy, Rychnov nad Kněžnou, Sazená, Šípy, Skorkov, Slapy, Slivenec, Statenice, Štětí, Štítary, Svojetice, Tochovice, Týnec nad Labem, Ústí nad Labem, Úžice u Kralup, Vavřineč, Velenice, Velké Popovice, Veltrusy, Vilémov u Kodaně, Vinec, Vratislavice, Zámrsk, Zdiby, Zliv, Zruč nad Sázavou, Zvole.

Tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou

Víte, že jsme první v ČR, kdo umí spojit tepelné čerpadlo se solární elektrárnou a zároveň provést jejich kompletní instalaci s tím, že vše provede jedna společnost? Touto kombinací TČ se solárními panely, jež vyrábí elektřinu k provozu nejen tohoto čerpadla, získáte velmi účinné a chytré řešení, které je určeno pro opravdové ekologické nadšence. Zdaleka se nevyplatí každému a my vám rádi řekneme, pokud jste to právě vy. 

Výhoda i pro čerpadlo

Tím, že budete nespotřebovanou energii využívat tepelným čerpadlem, dosáhnete dokonalého řešení, jak ušetřit a být dvojnásobně ekologický. Jak?

Vyrobenou solární energií prodloužíte tepelnému čerpadlu jeho provozní hodiny.

Zdravé bydlení, úspora a skvělý pocit

Od této chvíle u vás už nic zbytečně nevyletí komínem. Ani finance, ani nikdy nekončící shánění toho nejlepšího. Moderní doba pokročila jak u výroby jednotlivých komponentů čerpadel, tak u možností objednání nových zařízení. S Woltair poznáte řemeslo zasazené do digitální podoby online světa 3. tisíciletí, kdy pro vás nalezení toho nejlepšího bude stejně náročné jako objednání bedýnky s ovocem. V čem všem Woltair je jiné?

 • Řemeslo jako digitální služba,
 • nestrannost u výběru značek,
 • největší topenářská firma v ČR,
 • spása pro zákazníky i samotné topenáře,
 • doživotní okamžitý servis,
 • precizní montáže,
 • pomoc s dotacemi nebo financováním je už jen pomyslná třešnička ve zmiňované bedýnce s ovocem.

Víte, že Češi nebydlí zdravě? Přečtěte si více o tom, jak můžete svůj příbytek zlepšit tak, abyste si vytvořili zdravý životní prostor. I díky Woltair můžete žít zdravěji (tepelná čerpadla totiž neprodukují žádné škodlivé emise) a ještě výrazně ušetřit za energie.

Zaujala vás moderní technologie v podobě tepelného čerpadla, která slibuje úsporu a klidnou budoucnost? Woltair experti se již na vás těší. Domluvte si s nimi schůzku ihned.

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 5 kW

Alpha Innotec LWD 50A

Buderus WPL 6 AR

Buderus WPLS 8.2

Daikin Altherma M 05

Daikin Altherma split 3 R 04

NIBE AMS 10-6

NIBE F2040-6

Regulus EcoAir 406

Vaillant aroTherm 55/5

Vaillant aroTherm plus 55/6

Viessmann Vitocal 100-S B06

Viessmann Vitocal 200-S D06

Viessmann Vitocal 111-S B06

Viessmann Vitocal 222-S C08

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 6 kW

Alpha Innotec LWD 50A

Buderus WPL 6 AR

Buderus WPLS 8.2

Daikin Altherma M 05

Daikin Altherma split 3 R 06

NIBE AMS 10-6

NIBE F2040-6

Regulus EcoAir 406

Vaillant aroTherm 75/5

Viessmann Vitocal 100-S B08

Viessmann Vitocal 200-S D06

Viessmann Vitocal 111-S B08

Viessmann Vitocal 222-S C08

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 7 kW

Alpha Innotec LWD 70A

Buderus WPL 6 AR

Buderus WPLS 8.2

Daikin Altherma M 07

Daikin Altherma split 3 R 06

NIBE AMS 10-8

NIBE F2040-8

Regulus EcoAir 408

Vaillant aroTherm 75/5

Vaillant aroTherm plus 75/6

Viessmann Vitocal 100-S B08

Viessmann Vitocal 200-S D08

Viessmann Vitocal 111-S B08

Viessmann Vitocal 222-S C08

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 8 kW

Alpha Innotec LWD 70A

Buderus WPL 8 AR

Buderus WPLS 8.2

Daikin Altherma M 07

Daikin Altherma split 3 R 06

Daikin Altherma 3 H 11

NIBE AMS 10-8

NIBE F2040-8

Regulus EcoAir 408

Vaillant aroTherm 75/5

Vaillant aroTherm plus 75/6

Viessmann Vitocal 100-S B08

Viessmann Vitocal 200-S D08

Viessmann Vitocal 111-S B08

Viessmann Vitocal 222-S C08

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 9 kW

Buderus WPLS 11.2

Daikin Altherma M 11

Daikin Altherma split 3 R 08

Daikin Altherma 3 H 11

NIBE AMS 10-8

NIBE F2040-8

Regulus EcoAir 410

Vaillant aroTherm 105/5

Vaillant aroTherm plus 105/6

Viessmann Vitocal 100-S A12

Viessmann Vitocal 200-S D10

Viessmann Vitocal 111-S A12

Viessmann Vitocal 222-S C10

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 10 kW

Alpha Innotec LWD 90A

Buderus WPL 11 AR

Buderus WPLS 11.2

Daikin Altherma M 11

Daikin Altherma split 3 R 08

Daikin Altherma 3 H 11

NIBE AMS 10-8

NIBE F2040-12

Regulus EcoAir 410

Vaillant aroTherm 105/5

Vaillant aroTherm plus 105/6

Viessmann Vitocal 100-S A12

Viessmann Vitocal 200-S D10

Viessmann Vitocal 111-S A12

Viessmann Vitocal 222-S C10

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 11 kW

Alpha Innotec LWD 90A

Buderus WPL 11 AR

Buderus WPLS 11.2

Daikin Altherma M 11

Daikin Altherma 3 H 11

NIBE AMS 10-12

NIBE F2040-12

Regulus EcoAir 415

Vaillant aroTherm 105/5

Vaillant aroTherm plus 105/6

Viessmann Vitocal 100-S A16

Viessmann Vitocal 200-S D13

Viessmann Vitocal 111-S A16

Viessmann Vitocal 222-S C13

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 12 kW

Alpha Innotec LWAV 122

Buderus WPL 11 AR

Buderus WPLS 11.2

Daikin Altherma M 11

Daikin Altherma 3 H 11

NIBE AMS 10-12

NIBE F2040-12

Regulus EcoAir 622M

Regulus EcoAir 415

Vaillant aroTherm 125/5

Vaillant aroTherm plus 105/6

Viessmann Vitocal 100-S A16

Viessmann Vitocal 200-S D13

Viessmann Vitocal 111-S A16

Viessmann Vitocal 222-S C13

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 13 kW

Alpha Innotec LWAV 122

Buderus WPL 14 AR

Buderus WPLS 15.2 Comfort

Daikin Altherma M 14

Daikin Altherma 3 H 11

Daikin Altherma 3 H HT 14

NIBE AMS 10-12

NIBE F2040-12

Regulus EcoAir 622M

Regulus EcoAir 415

Vaillant aroTherm 125/5

Vaillant aroTherm plus 125/6

Viessmann Vitocal 200-S D16

Viessmann Vitocal 222-S C16

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 14 kW

Alpha Innotec LWAV 122

Buderus WPL 14 AR

Buderus WPLS 15.2 Comfort

Daikin Altherma M 14

Daikin Altherma 3 H HT 14

NIBE AMS 10-16

NIBE F2040-16

NIBE F2120-16

Regulus EcoAir 622M

Regulus EcoAir 420

Vaillant aroTherm plus 125/6

Viessmann Vitocal 200-S D16

Viessmann Vitocal 222-S C16

 

Tepelná čerpadla vzduch–voda 15 kW

Buderus WPL 14 AR

Buderus WPLS 15.2 Comfort

Daikin Altherma M 14

Daikin Altherma 3 H HT 14

NIBE AMS 10-16

NIBE F2040-16

NIBE F2120-16

Regulus EcoAir 622M

Regulus EcoAir 420

 

Separátor

Často kladené otázky

Pokud nenajdete odpověď na váš dotaz zde, kontaktujte nás prosím.

Jak to, že je teplo z čerpadla tak levné?

Tepelné čerpadlo využívá přirozené okolní prostředí. V přírodě se nachází teplo v neomezeném množství a je přístupné zcela zadarmo. Toto nastřádané teplo umí čerpadla zužitkovat až ze 75 %.

Jaká je návratnost tepelného čerpadla?

Průměrná návratnost tepelného čerpadla je 4 roky.

Jak vybrat čerpadlo vhodné pro vaši domácnost?

Výběr vhodného čerpadla závisí na mnoha faktorech. Právě s tím počítá služba Woltair. Nechte si nezávisle poradit od našich odborníků.

Elektřina je drahá, čerpadlo se nevyplatí

Cena elektřiny za provoz tepelného čerpadla je jen zlomkem toho, co s novým zařízením ušetříte. S provozováním čerpadla navíc získáte celkově nižší sazbu za elektřinu, tudíž budete šetřit i při provozu běžných spotřebičů a světla, aniž byste zrovna topili.

Je tepelné čerpadlo, kterým topím doma, vhodné pro ohřev vody v bazénu?

Ohřev vody v bazénech se již dávno neprovádí jen solárními panely. Daleko úspornější a efektivnější je rychlý ohřev pomocí čerpadla. Woltair nedoporučuje k ohřevu bazénu použít stejné čerpadlo, jaké používáte k vytápění objektu. Čerpadlu by zbytečně nabíhaly motohodiny a starty, které se dají využít smysluplněji k původnímu účelu. Lepším řešením je pořízení samostatného cenově dostupného malého čerpadla, které naleznete v řadě obchodů v ČR.

Jakou potřebuji regulaci tepelného čerpadla?

Některá čerpadla regulaci již obsahují, k jiným je nutné ji samostatně přikoupit. Kvalitní regulace zajišťuje nejzásadnější věc – zda bude čerpadlo pracovat úsporně. Regulace čerpadla zařídí, aby se do objetku dodávála požadovaná teplota i v těch nejhorších podmínkách.

Co je evropská značka kvality Q?

Jelikož můžete na trhu narazit na mnoho nekvalitních tepelných čerpadel a nesolidních dodavatelů, byla založena jediná spolehlivá evropská značka, která poskytuje jistotu v tom, co pořizujete. S značkou kvality Q získáváte záruku, že:

 • – zařízení prošlo některou z akreditovaných kvalitních zkušeben
 • – jsou udávány pravdivé parametry topného faktoru, výkonu a hlučnosti
 • – v České republice existuje možnost servisu
 • – je garantována dodávka náhradních dílů po dobu nejméně 10 let

Seznam značek se Značkou kvality Q najdete na stránkách Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Separátor

Mohlo by vás zajímat

Logo