Woltair Background

Instalace tepelných čerpadel na klíč: Získejte nezávaznou kalkulaci

Nevíte si rady? Zavolejte nám na 800 88 77 22 nebo napište na info@woltair.cz

Proč přejít na tepelné čerpadlo

Objevte skutečné výhody vytápění tepelným čerpadlem

Snižte náklady na vytápění až o 2/3

Snižte náklady na vytápění až o 2/3

Při přechodu z plynového kotle ušetříte až polovinu ročních výdajů za vytápění. Pokud jste dříve topili elektrokotlem, ušetříte dokonce až 2/3 ročních nákladů na vytápění.

Teplotní komfort bez starostí

Teplotní komfort bez starostí

Tepelné čerpadlo vám zajistí stabilní teplotu v domácnosti a komfortní prostředí v každém ročním období. Tento typ vytápění čerpadlem nevysušuje vzduch a zamezuje zvyšování prašnosti.

Ekologický provoz bez emisí

Ekologický provoz bez emisí

Využíváním energie z obnovitelných zdrojů pomáhá tepelné čerpadlo snižovat dopad na životní prostředí. Při svém provozu neprodukuje žádné skleníkových plynů, takže díky němu ročně ušetříte až 8 tun CO2.

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo je systém vytápění, který využívá tepelnou energii z venkovního prostředí a přenáší ji do interiéru. Na 1 kW dodané elektrické energie dokáže za optimálních podmínek dodat až 5 kW tepelné energie. Pro srovnání: elektrokotel vyrobí z 1 kW elektřiny maximálně 0,99 kW tepla.

princip tepelného čerpadla

Proč zvolit Woltair

Chytrá kalkulačka vybere řešení na míru z více než 300 zařízení

Chytrá kalkulačka vybere řešení na míru z více než 300 zařízení

Stačí zadat pár údajů o vašem domě a my vám pomocí naší chytré kalkulačky vybereme z více než 300 tepelných čerpadel dostupných na našem trhu to nejefektivnější.
Online, včas a na korunu přesně

Online, včas a na korunu přesně

Díky digitální platformě a automatizovaným procesům obdržíte finální návrh smlouvy do 2 pracovních dnů. V uživatelské zóně budete mít všechny termíny a náklady pod kontrolou.
Více než 200 vyškolených, certifikovaných a lokálních techniků

Více než 200 vyškolených, certifikovaných a lokálních techniků

Prověřený a certifikovaný partnerský technik to má k vaší instalaci obvykle méně než 50 km. Již pár dní po podpisu smlouvy společně na předinstalační kontrole projdete další kroky realizace pro zajištění bezproblémové instalace.
Pomůžeme vám s financováním

Pomůžeme vám s financováním

Díky výhodnému financování vám pomůžeme pořídit si to nejlepší řešení pro váš domov snadno a rychle.
Nejširší výběr tepelných čerpadel na trhu

Řešení vhodné pro jakýkoliv rodinný dům

Díky našemu rozsáhlému portfoliu dokážeme poskytnout řešení na míru potřebám vaší domácnosti a s ohledem na váš rodinný rozpočet.

Výběr z nabízených značek

a mnoho dalších

Pomůžeme vám s financováním

Vyřídíme za vás dotaci z programu Nová zelená úsporám, která vám pokryjte až 50 % pořizovacích nákladů. Na pořízení nového vytápění nemusíte mít předem našetřeno. Financujte tepelné čerpadlo z úspor za energie. Úvěr v kombinaci s dotací přináší nízké měsíční splátky a mimořádnou splátku ve výši dotace zdarma.

Tepelná čerpadla od Woltair

Získejte tepelné čerpadlo v 8 krocích

Společně k udržitelné budoucnosti!

Vše o tepelných čerpadlech

Power to people

Jsme tu pro vás

Našim posláním je usnadnit a zrychlit přechod na čistou energii v rámci Evropy a zjednodušit život našim zákazníkům i instalačním technikům díky digitální platformě. Potřebujete poradit nebo máte dotazy? Neváhejte nás kontaktovat!

phone icon
800 88 77 22

(Po–Pá: 08:00–16:30)

letter icon for email
info@woltair.cz

(Odpovědi do dvou pracovních dnů)

Karel Náprstek

5 000+ spokojených zákazníků napříč Evropou

Společně přejdeme k čisté energii rychleji.

Články o tepelných čerpadlech

Vše o tepelných čerpadlech: Jak vybrat čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo?

Jak je možné, že tepelné čerpadlo obchází zákony fyziky, když dosahuje účinnosti až 350 %? Kolik vašich financí ušetří? Jaké jsou možnosti Woltair servisu? Čtěte dál a dozvíte se to!

Hlavní důvody, proč si tepelné čerpadlo pořizuje tolik nadšenců, jsou prosté:

 • Nenáročnost na údržbu,
 • hladký provoz bez starostí,
 • úspory za vytápění až o 2/3 ročně,
 • nezávislost na uhlí i zemním plynu,
 • čistý vzduch a ekologie.

Čerpadla odebírají neomezené teplo z okolního prostředí (ze země, ze vzduchu nebo z vody), které ještě více ohřejí a použijí pro vytopení objektu či na ohřev vody. Nejčastější důvod, proč si jej lidé pořídí, je tedy znatelná úspora za energie. Tím, že čerpadla značně uspoří energii, zachovají také maximální ekologičnost. 

Ikona tepelného čerpadla vzduch–voda

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

Při ohřívání vody do zásobníku nebo do topného systému pomocí vzduchu musíme mít na mysli, že okolní vzduch mívá proměnlivou teplotu. Často se proto čerpadlo vzduch–voda navrhuje v kombinaci s dalším tepelným zdrojem, který se používá v době chladného počasí. Při instalaci je vhodné přemýšlet nad vhodným umístěním čerpadla z důvodu vyšší hlučnosti.

Tepelné čerpadlo vzduch–vodaTepelné čerpadlo může vypadat tak, jak si budete přát.

Při přechodu z vytápění plynem ušetříte polovinu ročních nákladů. Dáte-li sbohem elektřině, ušetříte až 2/3 nákladů. (Pokud vás doposud vytápění elektřinou stálo 60 000 Kč ročně, uspoříte 40 000 Kč.) Návratnost za cenu čerpadla se tak projeví už za pár let a vás čeká úspora financí moderním způsobem. Pro mnohé je významnou předností také provoz bez starostí a snadná údržba.

Kdy se tepelné čerpadlo vyplatí?

Existuje velké množství tepelných čerpadel, které se mezi sebou liší především technickými parametry a cenou. Ve většině případů platí pravidlo, že čím dražší stroj, tím lepší parametry a levnější provoz. Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Woltair expert, Karel Náprstek odpovídá na otázku ohledně návratnosti tepelných čerpadel:

1. Není nižší spotřeba spíše u elektrokotle?

U menších objektů do cca 3 kW se investice do tepelného čerpadla téměř nikdy nevrátí. U větších objektů od 4 kW se návratnost pohybuje kolem 6–7 let. Čím větší energetickou náročnost budovy máte, tím se návratnost zkrátí.

2. A co u plynového kotle?

U mnoha objektů je zásadní, zda je plyn již zaveden do objektu a zda má objekt volný komín pro odvod spalin. Pokud ne, oba případy výrazně prodraží instalaci plynového kotle. I provozní náklady budou u tepelného čerpadla cca o 30–40 % nižší. Zato objektů nad 25 kW se vzhledem k vysokým investicím do tepelného čerpadla většinou vyplatí plynový kotel. Podívejte se na detailnější porovnání plynového kotle s tepelným čerpadlem.

3. Není nejlepší dřevo nebo uhlí?

Provozní náklady vás s uhlím, dřevem i čerpadlem vyjdou opravdu podobně. Při porovnávání kotle na tuhá paliva (dřevo nebo uhlí) a tepelného čerpadla hraje ve prospěch čerpadla hlavně jeho snadná obsluha, čistota provozu a ekologie. S čerpadlem nemusíte uskladňovat palivo ani zatápět, přikládat, vynášet popel atd. K tepelnému čerpadlu navíc dostanete distribuční sazbu D57d na celý objekt, při níž získáte levnější elektřinu i pro ostatní elektrospotřebiče (lednice, televize, mrazák…). V této výhodné sazbě můžete také nabíjet vaše elektroauto – ideálně pomocí nabíjecí stanice, která zajistí stabilní odběr energie, aniž by ohrozila chod domácnosti.

Čerpadlo nabízí levnější teplo bez zatěžování přírody

Snižování vlastní ekologické stopy není pouhý trend nebo rozmar. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila množství spalin, které lidé vypouštějí při vytápění svých domů pomocí uhlí, dřeva nebo plynu, za jeden z nejvíce rizikových aspektů, jenž znečišťuje prostředí, ve kterém žijeme. Stát může toto riziko zmírnit tím, že zavede dotace na pořízení tepelného čerpadla, které lidem usnadní přístup k novému ekologickému zařízení. Využijte jich a snižte svou prvotní investici do tepelného čerpadla i plynového kondenzačního kotle.

Kolik tepelné čerpadlo ušetří?

Počty jsou to snadné. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní situaci ve vaší domácnosti. Průměrně však platí již zmíněná záruka, že oproti plynu čerpadlo ušetří 50 % nákladů a oproti elektřině až 75 %. Woltair.cz vždy důkladně zohledňuje podmínky konkrétních domácností s tím, že doporučí takové zařízení, které vybere mezi nejlepšími možnostmi na trhu v ČR (nikoli to nejlepší od jedné nebo pár značek).

S čerpadlem se v některých domácnostech vyplatí také ohřev vody.

Jak zjistíte, že je čerpadlo vhodné právě pro vás?

Jsme tu od toho, abychom vám objektivně sdělili, jakému druhu vytápění odpovídají vaše podmínky. Vyplatí se vám montáž tepelného čerpadla? Nebo zůstanete u topení dřevem? Nechte si vypracovat nezávaznou nabídku včetně kalkulace úspor a návratnosti.

Karel Náprstek, expert na tepelná čerpadla, objasňuje, zdali čerpadlo dokáže vytopit váš dům.

Tepelné čerpadlo vzduch–voda

Čerpadlo, pro které nepotřebujete zahradu a má nižší pořizovací náklady (ale také nižší účinnost a životnost) než země–voda nebo voda-voda. Čerpadla vzduch–voda jsou nejoblíbenějším typem čerpadel v ČR

Výhody čerpadel vzduch–voda

 • Nižší cena oproti čerpadlům země–voda,
 • nepotřebujete zahradu ani do ní zasahovat,
 • rychlá instalace, která trvá cca 4 dny,
 • vše v jednom zařízení: vytápění domu, chlazení i ohřev vody.

Nevýhody čerpadel vzduch–voda

 • Nemá tak vysokou účinnost jako země–voda (o 30 % méně),
 • životnost čerpadla ovlivněna venkovním prostředím,
 • vyšší hlučnost (ne u všech),
 • někdy může být potřeba hlukové studie.

Cena tepelného čerpadla vzduch–voda

Ceny čerpadel vzduch–voda se obecně pohybují od 80 000 Kč do 250 000 Kč, potřeba jsou ale také další komponenty. Tepelné čerpadlo typu vzduch–voda včetně montáže a dopravy pro středně velký rodinný dům vyjde zhruba na 300 tisíc Kč.

Instalace čerpadla vzduch–voda

Instalace čerpadla vzduch–voda je obecně velmi rychlá (nepřesahuje 4 dny). Setkat se můžete se dvěma druhy instalace: venkovní a vnitřní.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch–voda?

Jak se chladný vzduch přemění na teplo? Pro správný chod tepelného čerpadla je zásadní chladicí médium, tedy látka, která vyniká extrémně nízkým bodem varu. Chladivo pak projde v uzavřeném okruhu čtyřmi fázemi:

1. Výparník – ohřátí okolního vzduchu

Do výparníku se pomocí vzduchu přivede teplo zvenku a prudce se k němu přidá chladicí kapalina. Ta se bude odpařovat a začne ochlazovat výparník, který tím získá nižší teplotu, než má okolní prostředí. Studený plyn uvnitř výparníku se ohřeje vlivem teplejšího prostředí, přičemž bude kolovat do druhé části tepelného čerpadla.

2. Kompresor – prudké stlačení chladiva

Kompresor si můžeme představit jako pumpičku, která se pohání elektřinou.

Pumpováním zahřívá samu sebe i přítomný plyn. Ten si s sebou nese z okolního prostředí získanou energii a jeho rychlým stlačením v kompresoru získá ještě vyšší teplotu. V tuto chvíli je plyn hnán do třetí části čerpadla.

3. Kondenzátor – výměník

V kondenzátoru se nachází například voda, která čeká na to, až ji horký plyn ohřeje. Tuto teplou vodu pak můžeme pocítit třeba ve svém podlahovému vytápění. Pára kondenzuje a mění se zpět v kapalinu proudící do expanzního ventilu.

4. Expanzní ventil – snižování tlaku

V tomto místě se pomocí snížení tlaku kapalina podchladí na původní teplotu okolí a celý koloběh začne znovu.

 

Princip fungování tepelného čerpadla vzduch–voda

 

Životnost tepelného čerpadla vzduch–voda

Čerpadlo vám bude vytápět objekt přibližně 15 až 20 let.

Do jaké teploty bude čerpadlo pracovat?

Topný provoz je omezen v mrazech přibližně od −15 °C do −25 °C a ve vysokých teplotách nad 43 °C. Platí, že čím je venku tepleji, je tepelné čerpadlo účinnější. Zásadní pro provoz zařízení je tzv. bod bivalence, což je teplota, pod kterou kompresor čerpadla nedokáže pracovat sám.

Pod bodem bivalence proto čerpadlo spouští doplňkový (externí) zdroj tepla, elektrokotel. Běžně se setkáte s body bivalence jen kolem −2 °C. To zapříčiňuje špatný návrh (nadimenzování) čerpadla, popřípadě nevyhovující otopná soustava, která nemá dostatečný výkon pro nižší teploty topné vody. Woltair technici navrhují tepelná čerpadla s bodem bivalence okolo −7 °C. Tepelné čerpadlo tedy dokáže vytápět objekt jen pomocí kompresoru až do −7 °C.

Vnitřní nebo venkovní instalace?

Vnitřní umístění čerpadla vzduch–voda je pro vás to pravé v případě, že vlastníte menší pozemek okolo domu. Tepelné čerpadlo se umístí do vnitřní technické místnosti, přičemž bude zabírat 2,5 m × 1 m. Toto čerpadlo vám vydrží déle než čerpadlo venkovní a nebude nikoho pohledově rušit.

Venkovní instalace čerpadla je vhodná pro ty, kteří nemají sousedy v těsné blízkosti. Počítat budete muset s tím, že jeho životnost ovlivní vlhkost a měnící se venkovní teploty. Nebudete se muset starat o přívod vzduchu.

Doplňkový zdroj

Čerpadlo vzduch–voda se často navrhuje v kombinaci s dalším tepelným zdrojem, který slouží jako jistota v době chladného počasí. I s tímto doplňkovým zdrojem budete výrazně šetřit.

Hlučnost tepelného čerpadla 

V dnešní době na trhu existují tak kvalitní čerpadla, že nejsou slyšitelná téměř vůbec. Více o tomto tématu naleznete v samostatném článku o hlučnosti tepelných čerpadel.

Jak spočítat výkon čerpadla

Výkon tepelného čerpadla se bude odvíjet od tepelné ztráty vašeho domu. Výkon tepelných čerpadel typu on/off se podle evropského standardu dimenzuje na 80 % tepelné ztráty domu. Invertorová tepelná čerpadla se dimenzují na 100% pokrytí tepelné ztráty objektu. Na výkon mají vliv také klimatické podmínky, zda budete topit radiátory nebo podlahovým topením i to, jestli budete čerpadlem ohřívat vodu.

Regulace tepelného čerpadla

Některá čerpadla regulaci obsahují, jiná ji budu potřebovat dokoupit. Kvalitní regulace ovlivní nejdůležitější věc – jak bude čerpadlo úsporné. Regulace čerpadla zařídí, aby se dosáhlo požadované teploty i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Dodávaná elektřina

V případě dodávané elektrické energie se nemusíte obávat její vysoké ceny. Celková cena za elektřinu potřebnou pro provoz čerpadla je vždy jen pouhým zlomkem toho, co ve výsledku ušetříte. Tepelné čerpadlo funguje jako násobitel energie – při dodání 1 kW elektřiny se vytvoří až 4 kW energie. Jako provozovatel čerpadla navíc získáte výhodnou sazbu elektrické energie pro celou domácnost, takže ušetříte i za používání lednice, pračky a dalších spotřebičů.

Ekologický aspekt – žádný trend, ale fakta

Pro mnohé není nejdůležitější jen vlastní teplo, ale také životní prostředí. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila oblast množství spalin, které lidé vypouštějí tím, že vytápí uhlím, dřevem nebo plynem, za jednu z nejvíce rizikových. Ti, kterým to není životní prostředí lhostejné a uvědomují si svoji odpovědnost, jsou pevně rozhodnuti začít tím podstatným, změnou vytápění. Tepelná čerpadla jsou pro tento účel nejvhodnější volbou.

Záruka čerpadla

Záruka se u různých výrobců liší. U těch nejkvalitnějších čerpadel bývá kolem 5 let, u nás si však můžete sjednat prodlouženou záruku až na 10 let. Zajistíte si tím dlouhou životnost čerpadla a o mnoho starostí méně.

Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch

Čerpadlo s obecně nejnižší pořizovací cenou, které je vhodné
nejen pro vlastníky chat a chalup.

Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch

Vzduch–vzduch
Čerpadlo odebírá teplo z venkovního prostředí a ohřívá jím vnitřek vytápěného objektu. Prakticky se jedná o obrácený chod klimatizace. Nedochází k akumulaci, což přináší provozní omezení. V případě nižších okolních teplot je třeba mít v záloze jiný druh vytápění.

 • Nízká pořizovací cena,
 • snadná instalace.

Tepelné čerpadlo země–voda

Větší spolehlivost, větší životnost, nejmenší hlučnost
a stabilní provoz.
 

Tepelné čerpadlo země–voda


Země–voda
Setkat se můžete se dvěma druhy tepelných čerpadel země–voda. Prvním jsou hlubinné vrty, jejichž výhodou je prostorová nenáročnost. Odebírají teplo ze zemského masívu. Druhým typem jsou plošné výměníky, které mají nižší pořizovací náklady a ve 2m pod zemí čerpají nastřádané teplo z letních měsíců.

 • Dlouhá životnost celého systému
 • stabilní provoz v celém topném období
 • slušný topný faktor

Tepelné čerpadlo voda–voda

Náročná instalace a nákladný projekt zaručuje vyšší účinnost než vzduch–voda
a také vyšší topný faktor.

 

Tepelné čerpadlo voda–voda

Voda–voda
Povrchové vody mají nižší teplotu než vody spodní. Pro instalaci tepelného čerpadla budete potřebovat povolení od správce toku a také přidání nemrznoucí směsi do okruhu čerpadla. Teplo spodních vod zpřístupňují vrty nebo studny, které u nás nejsou příliš rozšířené z toho důvodu, že není snadné najít spodní vody tohoto druhu.

 • Vysoké hodnoty topného faktoru.

Dotace na tepelné čerpadlo

Počáteční investice do tepelných čerpadel není nemalá, proto doporučujeme požádat o některou z dotací, kterou stát nabízí těm, kteří se rozhodnou pro ekologické vytápění. Stejně jako Ministerstvu životního prostředí záleží na našem ovzduší, záleží i nám na tom, aby se žádost o vaši dotaci dotáhla do zdárného konce. 

Ve Woltair sázíme na dotační program Nová zelená úsporám, který při splnění podmínek představuje jistotu získání podpory v dané výši v krátkém časovém horizontu. Pro zákazníky, kteří si od nás nechají nainstalovat tepelné čerpadlo, žádost o dotaci z tohoto programu zdarma vyřídíme. Získat tak můžete až 110 000 Kč.

Nabízíme velmi výhodné možnosti také těm, kteří nárok na dotaci nemají. Neváhejte se na nás obrátit.

Jak vybrat tepelné čerpadlo pro vaši domácnost

Důsledný výběr přinese své ovoce. O tom, jak tepelné čerpadlo vybrat, je nejlepší pohovořit s odborníky, nebo se vrhnout do četby kvalitních informací. Předně:

 • Pohlídejte výkon čerpadla

Výkon čerpadla udává především síla jeho kompresoru a teploty vstupních i výstupních médií. To, jaký výkon čerpadla budete potřebovat, bude záviset na pracovních podmínkách, tedy na okolní teplotě potažmo na tepelné ztrátě daného objektu.

 • Topný faktor není jen číslo

Topný faktor tepelného čerpadla je neméně důležitý. Udává, kolik čerpadlo dokáže vytvořit tepla v poměru s množstvím vložené energie. Setkat se můžete s označením COP (Coeficient Of Performance) nebo jednoduše s účinností tepelného čerpadla. Označení účinnost ale není zcela přesné. Mělo by váhu jedině v případě, že by se čerpadlo testovalo přímo ve vašich podmínkách. 

Výpočet topného faktoru: Pokud budete čerpadlu s výkonem 10 kW dodávat energii 5 kW, topný faktor vypočítáte jednoduše: 10/5. Vyjde vám, že vaše čerpadlo má topný faktor 2. Čím vyšší topný faktor bude vaše čerpadlo mít, tím méně elektrické energie spotřebuje a vás vyjde vytápění levněji.

 • Tepelná ztráta objektu hraje zásadní roli

Tento základní údaj pro správný výběr čerpadla se udává v kW a získáte jej od projektanta, od energetického specialisty nebo ze starých faktur. Projektant nebo energetický specialita k výpočtu používají speciální software. Orientačně si můžete tepelnou ztrátu spočítat sami v různých online nástrojích. Takové formuláře ovšem nejsou jednoduché a potřebujete znát celou řadu parametrů vaší stavby.

Tepelnou ztrátu budete uvádět při zajišťování distribuce elektrické energie potřebné k provozu čerpadla. Budete dokládat, že vám čerpadlo dokáže pokrýt určitou část oné tepelné ztráty. Kdyby čerpadlo nedostačovalo, topili byste neekologicky, ztrátově a neefektivně. 

 • Kompresor a bod bivalence aneb kdy čerpadlo potřebuje pomocníka

Každé tepelné čerpadlo má svůj pracovní rozsah daný použitým typem kompresoru.

Čerpadlo dokáže pouze pomocí kompresoru vytápět objekt do tzv. bodu bivalence, poté mu musí pomoci externí zdroj. Bez doplňkového (bivalentního) zdroje dovedou obvykle čerpadla pracovat jen do −2 °C. Bývá to dáno špatným návrhem (nadimenzováním) tepelného čerpadla, popřípadě nevyhovující otopnou soustavu, která nemá dostatečný výkon pro nižší teploty topné vody. Naši technici proto navrhují tepelná čerpadla s bodem bivalence okolo −7 °C. Tepelné čerpadlo tedy dokáže vytápět objekt jen pomocí kompresoru až do −7 °C.

 • Externí zdroje tepelného čerpadla

Ve většině případů se jedná o elekrodohřev, který je integrovaný přímo v tepelném čerpadle. Pokud montujeme tepelné čerpadlo s elektrodohřevem, dochází k bivalentnímu paralelnímu provozu. Jako externí zdroj tepla můžeme využít i jiný externí zdroj, např. plynový kotel. 

 • Plynový kotel jako externí zdroj tepla

Plynový kotel se často používá při nízkých venkovního teplotách vzduchu (pod cca −5 °C), a to z důvodu nižší ceny za 1 kWh vyrobeného tepla z plynu než tomu je u elektřiny. Druhý důvod je snížení investičních nákladů, jelikož mu postačuje nižší výkon tepelného čerpadla. Vyplatí se také u vyšších tepelných ztrát nad 30 kW.

 

Tepelné čerpadlo vzduch–voda ve vašem designuElegantní řešení vašeho vytápění.

Proč nepořizovat nejlevnější tepelná čerpadla?

V životě platí lidové moudro: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“

U levných tepelných čerpadel získáte mnohem horší technické parametry, a tudíž se vám jejich provoz výrazně prodraží. Mnoha uživatelům v současné době měníme levná čerpadla za kvalitní, jelikož si stěžují zejména na tři věci: 1) Čerpadlo dům vytopí jen pokud nemrzne. 2) Čerpadlo je velmi hlučné. 3) Provoz je dražší než jsme mysleli.

Pokud je zvolen správný typ, dimenze výkonu a všechny technické náležitosti montáže tepelného čerpadla, tak se výše popsané stížnosti neobjevují.

Dalším znakem levných tepelných čerpadel je jejich špatné továrenské zpracování a nízká spolehlivost použitých komponentů. U dražších výrobků oceníte kvalitní síť servisních firem, možnost náhradních dílů a to, že vás nepřekvapí náhlá porucha.

Novostavby jsou pro čerpadla rájem. Ale co rekonstruované domy, nezateplené domy nebo chaty?

V rodinných domech se tepelné čerpadlo často používá souběžně s doplňkovým – záložním zdrojem vytápění. Výhodou je, že je v takovém domě jiný zdroj vytápění většinou již přítomen (například radiátory). Přidáním čerpadla ke stávajícímu zdroji náklady za vytápění velmi výrazně snížíte. Čerpadlo navíc můžete instalovat bez větších zásahů do původního systému. 

Pro to, aby se vám tepelné čerpadlo vyplatilo v rekonstrukci, je vhodné mít objekt kvalitně zateplen.

Tepelné čerpadlo se vyplatí také v nezateplených domech. Čím větší tepelná ztráta, tím více vám tepelné čerpadlo ušetří. Nejprve je ovšem lepší se zaměřit na tepelnou ztrátu a tu snížit. To znamená například zateplit objekt nebo vyměnit okna.

I v chatách a chalupách jsou čerpadla velice oblíbená. Jejich hlavní výhodou je možnost udržování stálé teploty objektu, i když nejste zrovna přítomni. Pokud vás tato problematika zajímá podrobněji, podívejte se na článek: Tepelné čerpadlo na chatu.

Pro posouzení, jaký druh čerpadla bude co nejpřesněji odpovídat vašim podmínkám, doporučujeme odbornou konzultaci s Woltair experty, kteří spočítají každou zbytečně vyhozenou korunu navíc.

Životnost tepelných čerpadel 

Častým mýtem o tepelných čerpadlech je, že se jeho životnost pohybuje okolo 10 let a vám se tak investované peníze nikdy nevrátí. Co životnost čerpadel ovlivňuje ve skutečnosti? 

Názor experta: Životnost tepelného čerpadla ovlivňuje především životnost kompresoru. Ta závisí na počtu provozních hodin, zejména na počtu startů. Počet startů můžete eliminovat správným nadimenzováním tepelného čerpadla, použitím akumulační nádoby a také použitím vhodné regulace celého systému. V neposlední řadě zapůsobí pozitivně také správný způsob ovládání.

Dalšími součástmi tepelných čerpadel je jejich elektronika. Obecně platí, že čím méně elektroniky čerpadlo využívá, tím se zmenšuje pravděpodobnost poruchy. Například u tepelných čerpadel start/stop najdete cca 6× méně elektronik než u invertorových čerpadel. Náchylná jsou také teplotní čidla hlavně z důvodu vniknutí vlhkosti. Cena jednoho čidla je 500 Kč až 1500 Kč dle výrobce.

Životnost čerpadel země–voda

Máme za sebou realizace tepelných čerpadel, které proběhly už před 20 lety, a tepelná čerpadla nadále spolehlivě pracují. Děje se tak díky relativně malému rozsahu teplot, s nimiž čerpadlo pracuje. Z vrtu (popřípadě z plošného kolektoru) vstupuje do tepelného čerpadla téměř konstantní teplota v průběhu celého roku, a to v rozmezí −10 °C až +10 °C. 

Životnost čerpadel vzduch–voda

U tepelného čerpadla vzduch–voda je pracovní rozsah většinou −20 °C až +40 °C a jeho životnost se proto udává cca o 20 % kratší. Dalším důležitým faktorem, který se mnohdy neuvádí, je používání reverzního chodu čerpadla v letním období, kdy se čerpalo používá pro chlazení. Tím nabíhají provozní hodiny chodu kompresoru a zkracuje se jeho životnost. Tento jev můžeme pozorovat také při užívání čerpadla k ohřívání vody v bazénu.

Životnost tepelného čerpadla ovlivní řada faktorů, jako třeba přítomnost akumulační nádoby. Více o tomto tématu v článku o akumulační nádobě.

Hlučnost tepelného čerpadla

Nízká hlučnost je jedním z nejstěžejnějších požadavků na nové zařízení. Důležitým faktem je, že tepelné čerpadlo je sice zdrojem hluku, ten ale můžete eliminovat správným nadimenzováním a umístěním.

Při studování reklamních prospektů se u většiny výrobců tepelných čerpadel dočtete, že právě jejich tepelné čerpadlo je velmi tiché nebo dokonce nejtišší na trhu (a těch je jako zázrakem opravdu hodně). Kde tedy najít objektivní informace?

Navštivte obsáhlý článek o tématu hlučnost tepelných čerpadel.

Není čerpadlo, jako čerpadlo aneb na co dát pozor u různých nabídek

Nabídek tepelných čerpadel na trhu je mnoho. Jak se v nich vyznat?

 • Nejprve srovnejte technické parametry tepelného čerpadla, zejména jeho výkon COP (topný faktor) a hlučnost.
 • Zjistěte, jestli nabídka obsahuje veškeré komponenty, jaké jsou nutné (nebo doporučené) pro daný systém. Může se jednat o akumulační nádoby, boilery pro TČ, flowjety, expanzní nádoby nebo servisní ventily expanzních nádob.
 • Dejte pozor, jestli nabídka obsahuje výkopové práce, prostupy konstrukcí a cenu za dopravu. Pokud je cena za dopravu montážníků uvedená jen symbolicky, může se nakonec vyšplhat až na 10 000 Kč.

Tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou

Víte, že jsme první v ČR, kdo umí spojit tepelné čerpadlo se solární elektrárnou a zároveň provést jejich kompletní instalaci s tím, že vše provede jedna společnost? Touto kombinací tepelného čerpadla se solárními panely, jež vyrábí elektřinu k provozu nejen tohoto zařízení, získáte velmi účinné a chytré řešení, které je určeno pro opravdové ekologické nadšence. Zdaleka se nevyplatí každému a my vám rádi řekneme, pokud jste to právě vy. 

Zdravé bydlení, úspora a skvělý pocit

Od této chvíle u vás už nic zbytečně nevyletí komínem. Ani finance, ani nikdy nekončící shánění toho nejlepšího. Moderní doba pokročila jak u výroby jednotlivých komponentů čerpadel, tak u možností objednání nových zařízení. S Woltair poznáte řemeslo zasazené do digitální podoby online světa 3. tisíciletí, kdy pro vás nalezení toho nejlepšího bude stejně snadné jako online objednání nákupu. V čem všem Woltair je jiné?

 • Řemeslo jako digitální služba,
 • nestrannost u výběru značek,
 • největší topenářská firma v ČR,
 • spása pro zákazníky i samotné topenáře,
 • servisní síť po celé ČR,
 • precizní montáže,
 • pomoc s dotacemi nebo financováním je už jen pomyslná třešnička na dortu.

Zaujala vás moderní technologie v podobě tepelného čerpadla, která slibuje úsporu a klidnou budoucnost? Kontaktuje nás a nechte si navrhnout moderní vytápění na míru potřebám své domácnosti i možnostem rodinného rozpočtu.

Znáte nás z médií

Přečtěte si více o společnosti Woltair v článcích těchto prestižních médií, která o nás napsala: